چاپ جلد کمک

من میخواستم یه جلد برای کتاب کمک درسی درس کنم موقعی که بردم چاپ خونه لیتو گرافی گفت این چهار رنگه و
من فقط توش 2 رنگ بیشتر نگذاشته بودم گفت مدش همباید تغغیر بدی و خلا صه ا این چرت پرت ها حالا مت چه طور یباید دورنگش کنم

gharoobi

Member
آقا شما باید CMYK طراحی کنی این رنگ چاپ هست با 300dpi حالا هر جور که دوست داری طراحی کن البته یه محدودیت هایی در رنگ ها برات پیش میاد که به تدریج تجربی به دست می آری در ضمن از فیلتر های کمتری می تونی استفاده کنی

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
سلام دوست من.
شما احتمالا با فتوشاپ طرج جلدتونو طراحي كردي اگه اين طور نيست بهم بگو تا يه جوابه ديگه بهت بدم.
براي اينكه طرح شما چاپ بشه بايد چند چيز رو موقع طراحي در نظر بگيري:
1 . اول اينكه طرح شما چند رنگه . عموما در كار چاپ طرح 4 رنگ در نظر گرفته مي شه يعني اين طوري فرض مي شه كه قراره تمام رنگهايي كه ما در طرحمون بكار برديم با استفاده از 4 رنگ چاپي موجود باز آفريني بشه اين چهار رنگ رو CMYK ميگن. وقتي شما براي كار مده CMYK در نظر مي گيري اين به معناي اينه كه تمام طرح شما بايد به 4 زينگ يا واسطه چاپي تفكيك بشه ( در مكاني به نام ليتوگرافي اين كارو مي كنن ) و بعدا هم اين چهار تا صفحه آلومينيومي به دستگاه چاپ بسته مي شن تا با استفاده از چهار نوع مركب ‍‍‍سايان،‌ ماژنتا ،‌ زرد و سياه كار شما چاپ بشه .
البته وقتي شما در كار خبره تر شدي متوجه مي شي كه بعضي طرحها هستند كه لازم نيست از 4 رنگ براي چاپ اونها استفاده كرد بلكه با 2 يا 3 رنگ مي توتوني اين كا رو انجام دهي. البته اين ماله زماني است كه شما حسابي به قضيه آشنايي داري و از تركيب رنگها سر در مي آري منتها اگه چاپ خونه دار آدم با معرفتي هم باشه بهت اين چيزا رو مي گه ...!
اما سوال اينجاست كه مگه به غير از حالت CMYK مد رنگ ديگري هم هست كه به من گفتن عوضش كنم . در جواب بايد گفت بله . مثلا براي ديده شدن تصاوير بر روي مانيتور از مد RGB ( نور قرمز ، سبز و آبي ) استفاده ميشه. يعني تمام تصاويري كه ما بر روي مانيتور مي بينيم با استفاده از ساطع شدن اين سه تا نوررنگ از فسفر لامپ تصوير مانيتور قابل ديدن هستند . پس اينجا مد فرق مي كنه مد چاپ 4 رنگ بود اونهم 4 تا رنگه چاپي اما مد RGB سه رنگ بود اونهم سه تا نور رنگ. به هر حال براي اينكه آشفته نشي بهت بگم كه بايد مد رو بر رويه CMYK بذاري.
بعد نوبت مي رسه كه در مورد رزلوشن تصوير تصميم بگيري. قبل از هر توضيحي بگم كه رزولوشن 300 خوبه ( يعني اينطوري مده حالا چرا ... ايشا الله مي فهميم بعدها ) . خوب حالا اين چيه ديگه ؟ رزلوشن به تعداد نقاط تصوير ما اشاره مي كنه . در چاپ براي اينكه ما بتونيم اشكال و تصاوير و حروف رو با مركب رويه سطح كاغذ منتقل كنيم بايد اونها رو به نقطه تبديل كنيم ( ديگه نپرس چرا كه بايد اونوقت يك كتاب بنويسم برات ) . به هر حال هر چه تعداد نقطه هايي كه ما از يك تصوير داريم بيشتر باشه رزلوشن بالاتره . حالا البته يه حد و اندازه اي هم هست چون با هر چاپي و روي هر كاغذي نميشه يك كاره با كيفيت بدست آورد. در مورد شما همون 300 بسه .
پس تا حالا شد CMYK و 300 dpi.
در مورد فيلتر ها هم بايد بگم كه هر فيلتري رو كه شما ايجاد كردي كه نميشه درست چاپ كرد پس بايد حدالمكان از قيلترها ي رايج استفاده كني . ضمنا يادت نره بعد از اتمام كار بايد كارت رو به حالت TIFF ذخيره كني .
بعد از اين ديگه موضوع بستگي به اطلاع شما از كار با نرم افزار داره يعني بايد مثلا فتوشاپ بلد باشي.
دوست من كلا خيلي چيزا واسه ياد گرفتن هست . مثلا ضخامت عطف كتاب يا اينكه چه مقدار بايد حاشيه در نظر گرفت .
اما يه چيز رو در نظر بگير . فكر كنم با ديد اين كه خودم مي تونم كار رو انجام بدم شروع كرده باشي . اين بد نيست ولي يادت باشه يه كار با كيفيت اصول خاصه خودشو داره . اگه دنبال كيفيت هستي كار رو به كار دان بسپار تا زماني كه خودت مسلط بشي .
از جواب دادن بهت لذت بردم اگه سوال داشتي بازم بپرس !

mob

New Member
عالی

توضیحت عالی بود من میخواهم جلد دورنگ (green black ) باشه الان باید چگونه هر رنگ را در کانال خود بریزم که هم افت کیفیت نداشته باشهو هم فقط دورنگ باشه و در دیگر کانال ها نبا شه از جواب شما متشکرم

ToFaN

Well-Known Member
mob گفت:
توضیحت عالی بود من میخواهم جلد دورنگ (green black ) باشه الان باید چگونه هر رنگ را در کانال خود بریزم که هم افت کیفیت نداشته باشهو هم فقط دورنگ باشه و در دیگر کانال ها نبا شه از جواب شما متشکرم

دوست عزیز
Green & black اگه بخواي چاپ کنی 2 رنگ محصوب نمیشه بلکه 3 رنگ محصوب میشه زیرا رنگ سبز خودش متشکل از دو رنگ C يعني ابي و Y یعنی زرد
شما دو رنگ انتخاب کنید بعدش یا من یا دوست خوبمون lpi جوابتون رو خواهیم داد

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
بازم سلام
دوست من اگه مي خواي كارت رو با اين دورنگ چاپ كني 2 راه وجود داره :
1 . راه اول كه دوست خوبمون طوفان به اون اشاره كرد اينه كه با سه تا زينك اينكارو انجام بدي. يك زينك سياه و زينك سايان و زرد. اينجوري شما بايد پول 3 تا زينك و 3 بار چاپ هم بدي.
2. راه بعدي اينه كه با دو تا زينك اين كار و انجام بدي . در اين حالت يك زينك سياه داري و يك زينك سبز. با اين تفاوت كه موقع چاپ رنگ سبز رو خوده چاپ خونه بر اساس سفارش شما از تركيب 2 تا رنگ سايان و زرد درست مي كنه و اون رو تو دستگاه مي ريزه. بهتره براي اين كار رنگ سبز رو رويه كاناله سايان تعريف كني و زرد رو حذف كني برعكسم ممكنه. اينجوري پول 2 تا زينك و دو بار چاپ رو مي دي. البته در مورد رنگ ساخته شده بايد خيلي دقت كني كه همون رنگه سبز مورد نظر از آب در بياد . اگه خيلي وسواس داري روش اول ايمني بيشتري داره ولي روش دوم در صورت دقت بهترم هست .

ToFaN

Well-Known Member
lpi گفت:
بازم سلام
دوست من اگه مي خواي كارت رو با اين دورنگ چاپ كني 2 راه وجود داره :
1 . راه اول كه دوست خوبمون طوفان به اون اشاره كرد اينه كه با سه تا زينك اينكارو انجام بدي. يك زينك سياه و زينك سايان و زرد. اينجوري شما بايد پول 3 تا زينك و 3 بار چاپ هم بدي.
2. راه بعدي اينه كه با دو تا زينك اين كار و انجام بدي . در اين حالت يك زينك سياه داري و يك زينك سبز. با اين تفاوت كه موقع چاپ رنگ سبز رو خوده چاپ خونه بر اساس سفارش شما از تركيب 2 تا رنگ سايان و زرد درست مي كنه و اون رو تو دستگاه مي ريزه. بهتره براي اين كار رنگ سبز رو رويه كاناله سايان تعريف كني و زرد رو حذف كني برعكسم ممكنه. اينجوري پول 2 تا زينك و دو بار چاپ رو مي دي. البته در مورد رنگ ساخته شده بايد خيلي دقت كني كه همون رنگه سبز مورد نظر از آب در بياد . اگه خيلي وسواس داري روش اول ايمني بيشتري داره ولي روش دوم در صورت دقت بهترم هست .
دوست عزیز لطفا پیغام خصوصیتون رو چک کنید

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
lpi عزیز ممنون از توضیحات خیلی خوبت من که به شخصه واقعا لذت بردم از توضیحات کاملت

انگار شما توی کار چاپ وارد باشی - ایشالا بیشتر از اینا از تجربیاتت توی این زمینه استفاده کنیم

موفق باشی

جدیدترین ارسال ها

بالا