پیشرفت ساخت آپادانا 2

+Mohammad+

Well-Known Member
سلام
خیالتون راحت امکانات در حدی هست که پلاگین اجباری نیست. (الان MMB دیگه برای رفع کمبودهاش کل سیستمش شده پلاگین و میشه گفت تو بعضی پروژه ها فقط وظیفش صدا زدن توابع پلاگینه :green:)
دقیقاً به خاطر به همین خاطر MMB رو کنار گذاشتم و دیگه نصبش که نمیکنم هیچ! فایل نصبش رو هم ندارم :)
آدم با MMB هر کاری میخواد بکنه باید از پلاگین استفاده بکنه ... حتی یه چیز ساده مث Menu ...
الان برای کارهام از دلفی استفاده میکنم و خیلی هم ازش راضی هستم...
ولی آپادانا رو دنبال میکنم چون احساس میکنم یه نرم افزار اصولی و قابل اعتماد هستش ... مث MMB نیست که آخرین نسخه اش هم ضعیف باشه!

جاوید جان توی ساخت آپادانا جایی هست که نیاز به استفاده از دیتابیس داشته باشی ؟

JavidX

Apadana Developer
دقیقاً به خاطر به همین خاطر MMB رو کنار گذاشتم و دیگه نصبش که نمیکنم هیچ! فایل نصبش رو هم ندارم :)
آدم با MMB هر کاری میخواد بکنه باید از پلاگین استفاده بکنه ... حتی یه چیز ساده مث Menu ...
الان برای کارهام از دلفی استفاده میکنم و خیلی هم ازش راضی هستم...
ولی آپادانا رو دنبال میکنم چون احساس میکنم یه نرم افزار اصولی و قابل اعتماد هستش ... مث MMB نیست که آخرین نسخه اش هم ضعیف باشه!

جاوید جان توی ساخت آپادانا جایی هست که نیاز به استفاده از دیتابیس داشته باشی ؟
اره. البته من خودم بعد از ساخته شدن آپادانا خیلی از کارهام رو تصمیم دارم با آپادانا انجام بدم و توی بعضی پروژه ها جایگزین دلفیش کنم چون خیلی توی زمان صرفه جویی می کنه و مهمتر اینه که برنامه Native ویندوز تحویلم میده. اینم برام مهمه که از سرو کله زدن با ارورهای گردن کلفت و مدیریت حافظه راحت میشم! کارای گرافیکیش هم که راحت تره و دیزاینش هم بهتره. (خداییش دلفی حتی یه Undo درست و حسابی نداره!!)
ایده هایی دارم که حتی اگه توی این ورژن اجرا نشه، وقتی اجرا شد کارهایی میشه کرد که تو دلفی اونقدر زمان بره که آدم قیدش رو میزنه...

فکر نمیکنم دیزاینر جاییش دیتابیس داشته باشه برا ذخیره اطلاعات خود برنامه.

آخرین ویرایش:
سلام جناب جاوید . دمتون گرم خیلی منتظر آپادانا 2 هستم دیگه واقعا از بیلدر خسته شدم , میشه بگید آپادانا 2 تقریبا کی ریلیز میشه؟؟

JavidX

Apadana Developer
سلام جناب جاوید . دمتون گرم خیلی منتظر آپادانا 2 هستم دیگه واقعا از بیلدر خسته شدم , میشه بگید آپادانا 2 تقریبا کی ریلیز میشه؟؟
سلام دوست عزیز

ممنون که برنامه رو دنبال می کنید.
آ2 من خیلی تلاش می کنم که زودتر تموم شه ولی واقعا خودمم نمیدونم کی تموم میشه. زمان ریلیز شدن رو وقتی میشه پیش بینی کرد که آخرای کار باشیم نه الان. به نظر من الان اواسط کار هستیم.
............
یه گزارش هم بدم از پیشرفت ساخت.
توی چند روزی که پست نزدم اولاً روی دیزاینر کار می کردم، ثانیاً روی قسمت کد ادیتور بودم. لیست پیشنهادی کدها رو بهتر کردم. خیلی تغییرات کرد و بهتر شد. اولاً که کدهایی که از صفحه میزنن بیرون رو به صورت یه Tooltip مخصوص نشون میده. ثانیاً با تایپ کردن خودش ظاهر میشه و دیگه الزاماً نیازی نیست Ctrl+Space بزنیم. ثالثاً متناسب با عرض آیتمهای لیست عرض پنجره تغییر میکنه.

برنامه رو بردم روی XP تست کردم دیدم کلا Tooltip کار نمیکنه و موقع باز شدن پنجره Code Editor ارور میده!! کلی بهش ور رفتم تا مشکلات رو پیدا کردم و هر دو درست شد.

موفق و پیروز باشید

آخرین ویرایش:

JavidX

Apadana Developer
سلام مجدد

خواستم بگم چندین باگ از برنامه گرفتم و حل کردم. کلاً الان تو قسمت کدنویسی هستم.
برای راهنمای سریع توابع که همونجا توی ادیتور ظاهر میشه، تصمیم گرفتم از xml استفاده کنم. کل سیستم زبان رو هم تصمیم دارم عوض کنم و از حالت باینری بیارم روی xml.
این هم تصویری از ساختار xml فایل راهنمای توابع و پکیج ها.
Untitled.png

p30graphic

Active Member
جاوید جان خسته نباشی. منم مثل خیلیهای دیگه مشترک این پست هستم و مرتب دنبال میکنم پیشرفت کار رو

یه سوال. منی که با MMB چند ساله کار کردم واسه کوچ کردن به آپادانا چه چیزهایی نیاز دارم؟ یعنی با توجه با اینکه با MMB آشنا هستم بنظرت چقدر وقت میبره تا یه نمونه کار مشابه رو بتونم با آپادانا 2 بزنم؟

سوال دوم. چقدر با فلش و html رابطه برقرار میکنه؟ منظورم دستورات و کنترل روی فرم و مووی کلیپ فلش

JavidX

Apadana Developer
جاوید جان خسته نباشی. منم مثل خیلیهای دیگه مشترک این پست هستم و مرتب دنبال میکنم پیشرفت کار رو

یه سوال. منی که با MMB چند ساله کار کردم واسه کوچ کردن به آپادانا چه چیزهایی نیاز دارم؟ یعنی با توجه با اینکه با MMB آشنا هستم بنظرت چقدر وقت میبره تا یه نمونه کار مشابه رو بتونم با آپادانا 2 بزنم؟

سوال دوم. چقدر با فلش و html رابطه برقرار میکنه؟ منظورم دستورات و کنترل روی فرم و مووی کلیپ فلش
سلامت باشی دوست عزیز.

تا وقتی که هنوز آ2 رو بلد نیستی بستگی به پروژت داره. خب خیلی چیزا هست که توی MMB پوست آدم کنده میشه و کلی وقت میذاره تا با پلاگین ها پیاده کنه در حالی که آ2 خودش داره و خیلی تو زمان صرفه جویی میشه.
کد آپادانا از هر کدی که فکر کنی ساده تره و توابع زیادی هم داره. (سینتکسشو هم که تا حدودی باهاش توی همین تاپیک آشنا شدی) هر چی هم که کم داشته باشه تو ورژن 2، توی آپدیت ها به مرور زمان اضافه میشه. به همین دلیل موقعی که آ2 رو یاد بگیری بدون شک سریع تر از MMB میتونی برنامتو بسازی. (کسی که کد زنی بلده، یه سینتکس ساده تر رو خیلی راحت میتونه یاد بگیره.)

در مورد HTML و Flash ، هنوز حتی سراغ اون قسمت ها نرفتم. ولی حداقل چیزی که میذارم چیزیه که تو آپادانا1 داشتیم. البته فعلا توی ورژن 2.0. چون قبلاً هم گفتم ورژن 2 رو وقتی ببینید ممکنه خیلی چیزا پیدا کنید که کمبود باشه اما نگران نباشید چون کدهای آ2 که نوشتم آماده برای تغییر و آپدیت هستند و این هسته ی برنامست که داره وقتم رو توی این ورژن میگیره.

موفق باشید

آخرین ویرایش:

JavidX

Apadana Developer
درود به همگی

دوستان کل سیستم زبان الان با XML کار میکنه. در ضمن دستی هم به خود ادیتور کشیدم (!) و یه کم Select کردن تکستش رو بهتر کردم. الان کلمه کلمه و خط به خط هم میتونه انتخاب کنه. (انتخاب با دبل کلیک و 3 کلیک)
میخواستم برم سراغ Code Wizard و کار کل قسمت کد ادیتور رو تموم کنم ولی پژمان ایده های دیگه ای داره اما الان سرش شلوغ هست. واسه همین فعلا روش کار نمیکنم تا ببینم چه ایده ای روی Code Wizard قراره پیاده کنیم.
کد ادیتور هم که چیز دیگه ای غیر از اون نداره نمیدونم قسمت بعدی کجا برم اینقدر که چیز مونده!! :green:
احتمالاً میرم سراغ قسمت لیست فرم ها و Form Manager رو کامل می کنم.

موفق و پیروز باشید

آخرین ویرایش:

JavidX

Apadana Developer
سلام
قسمت Form Manager هم تموم شد، شامل قسمت های Duplicate,Delete,Move,Import,Export
توی این چند روز وقت نکردم زیاد روش کار کنم واسه همین هم فقط همین Form Manager رو رسیدم تموم کنم...
موفق باشید

JavidX

Apadana Developer
صفحه Project Settings هم آماده شد.
بعله! وارد قسمت دیباگر شدیم که خیلیم قسمت حساس و مهمیه باید قابلیت دیباگ کردن برنامه های چند نخی رو داشته باشه واسه همین یه جورایی حساسه.

JavidX

Apadana Developer
سلام آپادانا 2 به چه مرحله ای رسید؟؟
شرمنده دوستان بابت تاخیر طولانی. کاری که انجام دادم تو این مدت این بود که هسته اصلی دیباگر رو نوشتم ولی هنوز کار داره. الان دیزاینر، با اجرا شدن پلیر اطلاعات رو بدون این که از هارد دیسک منتقل کنه از طریق حافظه به پلیر میفرسته برا همین سرعتش خیلی بالاست. پلیر هم خیلی سریع اجرا میشه. اما ردوبدل کردن اطلاعات بین این دو مشکل بود پوستم کنده شد تا درست شد! الان تو قسمتیم که دیزاینر کامپایل میکنه هنوز به قسمتی نرسیدم که اطلاعات فرمها و آبجکت ها رو پلیر احرا می کنه.
ولی چند روزیه یه کم سرم شلوغه برا همین کمتر روش کار میکنم. ایشالا زود کارام انجام میشه برمیگردم روی آپادانا.

JavidX

Apadana Developer
با سلام

دیروز اولین برنامه رو مستقیما از طریق دیزاینر اجرا کردم! وقتی تنظیمات فرم و پس زمینه لود میشد و میتونستم نتیجه رو ببینم احساس خیلی خوبی داشتم. کل روند ساخت و اجرا سریعتر از آ1 ه. خیلی هم سریعتر.
دیشب هم تا صبح بیدار بودم و 5 صبح بالاخره موفق شدم اولین خط کد رو توی رویداد On Show فرم اجرا کنم! ولی فقط دستورات مقدار دهی کار میداد.
از وقتی بیدار شدم تا همین الان که این پست رو میذارم تونستم For و If رو هم اضافه کنم. اینی که میگم همه دستورات اجرا نمیشدن به این معنی نیست که باید از اول بنویسم! منظور اینه که ارتباط UI با موتور اسکریپت آپادانا رو دارم برقرار میکنم.
در کل تا اینجا خیلی خوب پیش رفته. این قسمت که تموم بشه، ساختن اشیاء هم که تموم بشه میشه گفت شاخ قول هسته شکسته شده! :green:
این هسته چیزیه که همیشه مد نظرم بوده بخصوص قسمت اسکریپت. همونطور که قبلا گفتم تصمیم دارم واسه این ورژن تمام ایده ها رو اجرا نکنم و فعلا همین هسته رو به جایی برسونم که یه ورژن آلفا داشته باشیم چون میدونم شماها دل تو دلتون نیست که برنامه رو ببینید! :green:
موفق باشید

JavidX

Apadana Developer
پس با این حساب تا آخر تابستون می تونی یه نسخه آلفا بدی دستمون تست کنیم ؟
خب امکانش هست اما 5% احتمال داره این اتفاق بیفته. چون درسته قسمت های اصلیش داره ساخته میشه ولی همون قسمت های جزئی هم زیادند. مثلا همین قسمت دستورات رو در نظر بگیر! با این که تصمیم دارم دستورات شبکه و اینترنت رو نذارم بازم هم خیلی تعدادشون زیاده! خوبیش به اینه که اضافه کردنشون راحته.
تنظیمات پروژه هم باید پیاده بشه. فایل های Embedded هم هیچ کارشون نکردم هنوز. شاید تو ورژن آلفا هم خبری ازشون نباشه. توابع رو باید بذارم که هنوز هیچ کارشون نکردم. آبجکت هم که فقط یه Text داریم الان!! دیتابیس هم توی ورژن آلفا خبری ازش نیست.
Thread هم که ممکنه کلا توی این ورژن نباشه ولی زود اضافه میکنم چون خیلی برای آ2 حیاتیه. Thread های آ1 هم مشکل داشتند هم کامل نبودند.
این نکته رو هم بگم بازم توی این ورژن نهایت قدرت دیباگر رو به نمایش نمیذارم ولی قدرت مانور روش خیلی زیاده و ایده های جالبی رو میشه روش پیاده کرد.

آخرین ویرایش:

MehrPhar

New Member
واقعا این زحمات ستایش آمیزه و جای تشکر داره ... واقعاً خسته نباشید ، انشاا... بعد از انتشار ، دوستان اهل فن حسابی قدرت و توانایی های این بستر بومی تولید نرم افزاری سطح بالا رو متجلی میکنن
بی صبرانه منتظریم

فقط به عنوان یه پیشنهاد ، جز Object ها ، DataGrid هم که دیگه حتماً خواهید گنجوند ! نه ؟!

JavidX

Apadana Developer
واقعا این زحمات ستایش آمیزه و جای تشکر داره ... واقعاً خسته نباشید ، انشاا... بعد از انتشار ، دوستان اهل فن حسابی قدرت و توانایی های این بستر بومی تولید نرم افزاری سطح بالا رو متجلی میکنن
بی صبرانه منتظریم

فقط به عنوان یه پیشنهاد ، جز Object ها ، DataGrid هم که دیگه حتماً خواهید گنجوند ! نه ؟!
ممنون دوست عزیز.
شاید توی ورژن 2.0 نه ولی حتما حتما قول میدم که به موقعش اضافه کنم چون چیز مهمی هم هست. اما فعلا چون خبری از دیتابیس نیست، خبری هم از Grid نیست.
موفق باشید

JavidX

Apadana Developer
دوستان باز هم سرم شلوغ شده حسابی. واسه همین یه مدت نمیتونم روی آپادانا کار کنم.

با عرض پوزش.
موفق باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا