وظیفه دکتر متخصص جراحی پلاستیک چیست؟

از جمله تخصص‌هایی که ممکن است عنوان آن را در مطب بسیاری از پزشکان دیده باشید، تخصص جراحی پلاستیک است. اما جراح پلاستیک دقیقاً چه کارهایی می‌کند و چه وظایفی بر عهده دارد؟ متخصص جراحی پلاستیک شخصی است که مسئول انجام جراحی‌های زیبایی و همچنین ترمیمی است. از جراحی‌های زیبایی و ترمیمی برای بازسازی فرم بدن یا عملکرد آن استفاده می‌شود. جراحی پلاستیک می‌تواند برای تمام افراد در تمام سنین و برای تمام قسمت‌های بدن استفاده شود.

البته گستره‌ی جراحی‌های پلاستیک بسیار وسیع هستند و پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند می‌‌توانند کارهای گوناگونی انجام دهند. یک دکتر متخصص جراحی پلاستیک ماهر و باتجربه باید بتواند شکل و قالب ظاهری مناطق مختلف بدن را با استفاده از روش‌ها و شیوه‌های صحیح بهبود بخشد. به صورت کلی جراحی پلاستیک را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

جراحی پلاستیک زیبایی
این نوع از جراحی پلاستیک همانطور که از نامش پیداست برای زیباتر کردن بخش‌های گوناگون از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کارهایی که امروزه در این زمینه انجام می‌شوند می‌توان به لیفت صورت و اندام، تزریق چربی، عمل ابدومینوپلاستی، رینوپلاستی، بلفاروپلاستی، پروتز بخش‌های مختلف صورت و بدن، عمل لابیاپلاستیکی و همچنین انواع لیپوماتیک اشاره داشت. هر یک از این کارها برای بخشی خاص از بدن و به منظور ایجاد تغییری خاص استفاده می‌شوند.

جراحی پلاستیک ترمیمی
نوع دیگری از جراحی پلاستیک جراحی ترمیمی است. در این نوع از جراحی پلاستیک پزشک تلاش می‌کند که با ایجاد تغییرات هوشمندانه در بافت‌هایی که ظاهری طبیعی ندارند، تعادل بیش‌تری را به ظاهر فرد ببخشد. به طور مثال افرادی که با مشکلات ظاهری مادرزادی به دنیا می‌آیند می‌توانند از جراحی پلاستیک ترمیمی برای ترمیم بافت‌های بدن خود استفاده کنند.

علاوه بر این افرادی که در سوانح گوناگون از جمله تصادف و آتش‌سوزی دچار آسیب در ظاهر خود می‌شوند نیز می‌توانند به جراحان پلاستیک ترمیمی مراجعه کنند. معمولاً استفاده از خدمات جراحی زیبایی بدن و ترمیمی می‌تواند تاثیری عالی بر روی اعتماد به نفس و اطمینان افراد داشته باشد.

پیش از انتخاب متخصص جراحی پلاستیک به این نکات توجه کنید
شاید یکی از مهم‌ترین مسائلی که بسیاری از افراد را نگران می‌کند، نحوه انتخاب پزشکی مناسب و باتجربه است. در واقع یکی از بااهمیت‌ترین مواردی که می‌تواند بر نتیجه کار تاثیرگذار باشد، مهارت و تخصص پزشک جراح است. بسیاری از افراد با مراجعه به پزشکان نالایق و بی‌تجربه، با مشکلات بیش‌تری روبرو می‌شوند. به همین دلیل در ادامه قصد داریم درباره مواردی صحبت کنیم که بهتر است پیش از انتخاب یک دکتر متخصص جراحی پلاستیک به آن‌ها توجه داشته باشید:

توقعات واقع‌بینانه داشته باشید
مهم‌ترین موردی که بهتر است پیش از هر چیز به آن توجه داشته باشید، داشتن توقعات واقع‌بینانه است. برخی از افراد تصور می‌کنند که کار جراح پلاستیک با سحر و جادو برابری می‌کند. این در حالی است که بخشی از نتایج کار نیز به فرم صورت و بدن شما بستگی خواهد داشت. علاوه بر این فراموش نکنید که هیچ چیز به اندازه ظاهری طبیعی زیبا و جذاب نخواهد بود، پس بهتر است ظاهری عجیب و غیرطبیعی را برای خود انتخاب نکنید.

تجربه پزشک را در نظر داشته باشید
یکی دیگر از موارد مهمی که باید در انتخاب دکتر متخصص جراحی پلاستیک آن را در نظر داشته باشید، تجربه جراح است. به عنوان نمونه به دلیل آن‌که تجربه‌ی دکتر پروانه منصوری بسیار زیاد است، بیش‌تر و راحتتر می‌توانید به ایشان اطمینان کنید.

البته این بدین معنی نیست که جراحان جوان نمی‌توانند وظایف خود را با کیفیت بالا انجام دهند، و جراحان باتجربه نیز به طور قطع بهتر انتظارات شما را برآورده خواهند کرد؛ اما بهتر است در انتخاب پزشک جراح پلاستیک علاوه بر تجربه، جراحی‌های قبلی وی را نیز در نظر داشته باشید.

از معتبر بودن مرکز درمانی اطمینان حاصل کنید
نکته دیگری که توصیه می‌شود آن را به خاطر داشته باشید، اعتبار مرکز درمانی و بیمارستانی است که انتخاب می‌کنید. هیچگاه فریب تبلیغات و تصاویر و شعارهای به ظاهر جذاب را نخورید. زمانی که می‌خواهید کلینیک و مرکز درمانی مورد نظر خود را انتخاب کنید، به سابقه، مدارک، و مجوزهای آن توجه داشته باشید. مطمئن باشید که مراجعه به مراکز غیرمعتبر نتیجه مناسبی را به دنبال نخواهد داشت. سعی کنید علاوه بر مجوز و مدارک، رزومه و سوابق مرکز درمانی مورد نظر خود را نیز به خوبی بررسی کنید.

با سایر بیماران صحبت کنید
یکی از کارهایی که می‌تواند به شما برای انتخاب بهتر و صحیح‌تر دکتر متخصص جراحی پلاستیک کمک کند، مشورت گرفتن از دیگر بیماران است. با صحبت کردن با دیگر بیماران پزشک مورد نظر خود می‌توانید از نحوه برخورد و میزان مهارت وی تا حد زیادی باخبر شوید. به هیچ وجه فریب تصاویر اینستاگرامی و تبلیغاتی که توسط برخی از افراد سودجو منتشر می‌‌شود را نخورید.

با مشورت با دیگر بیماران می‌توانید از صحت انتخاب خود مطمئن شوید. علاوه بر این اگر همچنان پزشک متخصصی را انتخاب نکرده‌اید، می‌توانید با دیگر افرادی که از جراحی‌های زیبایی و ترمیمی استفاده کرده‌اند صحبت کرده و از آن‌ها مشورت بخواهید. بدین ترتیب می‌توانید با پزشکان بیش‌تری نیز آشنا شوید.

دکتر متخصص جراحی پلاستیک - کلینیک بیتا
 

جدیدترین ارسال ها

بالا