نکاتی در مورد پشم شیشه و موارد مصرف آن

پشم شیشه مخلوطی از شیشه طبیعی و بازیافتی (بطری های بازیافتی، شیشه اتومبیل و شیشه های پلاستیکی) است که در دمای 1450 درجه سانتیگراد ذوب شده و به الیاف تبدیل می شود. روش تولید این محصول مشابه سایر فرآیندهای تولید می باشد. این محصول از طریق فرآیند ذوب و افزودن مواد ساخته می شود. در واقع می توان گفت که بیشتر شبیه فرآیند تولید و تبدیل یک ماده است تا همجوشی ساده آن. در این فرآیند پس از ذوب شیشه و سپس خنک شدن با هوا، اولین مرحله انجام می شود. قوام و مقاومت محصول به لطف وجود نوعی سیمان برای الیاف به دست می آید. در حالت ایده آل، یک قطره گیرنده در هر محل اتصال فیبر قرار می گیرد. این تشک الیافی برای گرما و ثبات بیشتر تا حدود 200 درجه سانتیگراد با رزین گرم می شود. در نهایت، آخرین مرحله برش و بسته بندی آن به صورت رول یا پانل هایی به نام اسلب یا خفاش است. برخلاف تصور رایج که خواص پشم معدنی صرفاً با چگالی تعریف می‌شود، قطرهای مختلف الیاف، طول‌ها، محتویات مواد، افزودنی‌ها، برش‌ها و بسته‌بندی می‌توانند طیف وسیعی از محصولات را ارائه دهند.

پشم سنگ (پشم سرباره)
سنگ آهک از سنگ های آتشفشانی (دولومیت، دیاباز و بازالت) ساخته می شود که مانند شیشه مواد بازیافتی نیستند. پشم سنگ از زباله های بازیافتی کوره بلند ساخته می شود. پشم سنگ محصولی با کیفیت و عملکرد بالاتر نسبت به پشم سنگ تولید می کند، اگرچه هر دو به عنوان پشم سنگ شناخته می شوند. مانند پشم شیشه، سنگ آتشفشانی تا حدود 1500 درجه سانتیگراد گرم می شود و باعث ذوب شدن آن می شود. سپس سنگ مایع آتشفشانی با سرعت بالا به الیاف سنگ تولید شده متصل می شود، سپس با همان رزین مورد استفاده در پشم شیشه معدنی و مقادیر کمی روغن برای کاهش گرد و غبار و ایجاد پشم معدنی پیوند می شود.

این دو ماده پشم معدنی خواص مشابهی دارند، از جمله:

هر دو غیر قابل احتراق هستند و در آتش نمی سوزند.
با توجه به اصل حرارتی این الیاف، در واقع با به دام انداختن هوا در سلول های کوچک، جریان هوای همرفتی طبیعی ایجاد نمی شود و نمی تواند گرما را به طور موثر منتقل کند. در حقیقت جابجایی حرکت یک جریان بزرگ از توده گاز است که در اثر اختلاف شناوری و دما ایجاد می شود و در سلول های کوچک کار نمی کند زیرا در سلول های کوچک تفاوت چگالی بسیار کمی وجود دارد. این اصل حرارتی در این پشم‌های معدنی و سایر مصالح ساختمانی مانند مواد نئوپرن و پارچه‌های فوم وجود دارد.
هنگامی که صدا به مانع برخورد می کند، بخشی از موج جذب مسدود می شود و قسمت دیگر در داخل مانع پخش می شود. در نتیجه میزان انعکاس صدا کاهش یافته و از شدت صدا کاسته می شود. این همان اصل است که با قرار دادن شانه های تخم مرغ روی دیوارهای استودیو برای ضبط صدا اعمال می شود.


در اینجا این سوال مطرح می شود: چرا از مردم نپرسیم کدام یک عملکرد بهتری دارد؟ در مقایسه با عایق پشم شیشه، سنگ های معدنی از نظر کیفیت بحث برانگیزتر هستند. در مناطق در حال توسعه جهان، اطلاعات زیادی در مورد این دو ماده وجود دارد. بهترین انتخاب برای برنامه به کاربرد و الزامات عملکرد هر کدام در شرایط خاص بستگی دارد.

عملکرد پشم شیشه در برابر حرارت
عملکرد حرارتی که نیاز اصلی هر عایق حرارتی است، پشم شیشه معدنی مقیاس بسیار خوبی را از نظر تطبیق پذیری و وزن کم ارائه می دهد که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. این محصول می تواند بهترین مقادیر لامبدا 0.31 را به دست آورد که نشان دهنده عایق حرارتی بهتر در مقایسه با پشم سنگ با لامبدا 0.35 است. یعنی با 10 درصد سطح ریزتر نسبت به پشم سنگ می تواند همین کارایی را داشته باشد و از همه مهمتر می تواند با کمتر از نصف وزن به این کارایی دست پیدا کند. در مقایسه با بهترین عملکرد، سنگ با لامبدا 0.35 به 80 تا 100 کیلوگرم تراکم نیاز دارد که در عمل از شیشه کمتری در تراکم برای رسیدن به این سطح از عملکرد استفاده می شود. اگرچه قیمت پشم شیشه بیش از هر کیلو پشم سنگ است، اما شیشه ارزان ترین راه حل باقی مانده است. بنابراین، شیشه به عنوان یک عایق ترجیحی برای پوشش های نوردهی، حفره ها، سازه های فولادی، تهویه مطبوع و عایق های بالای سقف استفاده می شود.

عملکرد عایق صوتی موجود
در کاربردهای صوتی، بر خلاف پراکندگی سنگ و شیشه، پشم شیشه همان دسی بل را با نصف چگالی جرم کاهش می دهد و اثربخشی مطلوب خود را ثابت می کند. گاهی اوقات عامل تعیین کننده می تواند یک ویژگی ثانویه یک محصول باشد. به عنوان مثال، پشم شیشه عملکرد حرارتی بسیار بالایی دارد، بنابراین می تواند گرما را در مناطق خاصی در هنگام جداسازی اتاق های داخل خانه حفظ کند. پشم شیشه به دلیل الیاف ضخیم تر و وزن آن کمتر گرد و غبار دارد. به همین دلیل، محصولات رول شیشه ای آکوستیک اکنون بر تقسیم کننده های اتاق غالب هستند. زیرا پس از نصب اتصال مستقیم با متریال، مقاومت فشاری نیز می تواند عامل مهمی در تصمیم گیری باشد. اگرچه هر دو ماده دارای استحکام فشاری مشابهی با چگالی یکسان هستند، سنگ قیمت کمتری نسبت به فایبرگلاس در هر کیلوگرم دارد. به همین دلیل، خرید پشم سنگ ممکن است رقابتی ترین راه حل باشد.

.

.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا