نقد و بررسی "اخراجی ها 2"

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی
سلام
دیشب (12فروردین 88) اولین شب اکران این فیلم در شهر مان بود
جاتون خالی با تمام پسرخاله و پسردایی و دخترخاله و دختردایی که البته بعضی هاشون از تهران از موقع سال تحویل اینجا بودن رفتیم
خوب من اول از همه بگم واقعا نسبت به شماره اول قوی تر ساخته بودن و محتوی و مفهومی تر بود و در کنار طنز

این اولین فیلمی بود که من دیدم جواد رضویان خوب بازی می کرد و مترسک بازی در نمی آورد
هواپیما را هم خوب ساخته بودند، بازیگران خوبی هم به مجموعه اضافه شده بودند، قسمت آخر هم سرود "ای ایران . . ." را می خواندند همه مردم توی سینما جو گیر شدن و با اونا می خوندن
خوب منتظر می شینیم داش مهدی گل اگه فیلم را دیده باشه بیاد و نقد کنه که من به شخصه نقداشون دوست دارم

آخرین ویرایش:

saeed450

Active Member
من که ندیدمش هنوز . ولی اصول کار این کارگردان احساساتی کردن تماشا چی هست . این یکی هم فکر کنم همین جوری باشه

H@DI-LI

Member
سلام داش حمید گل گلاب،
بابا بزار فیلم از گلوت پایین بره... :دی

ولی خداییش فیلم توپی بود
من که لذت بردم
به قول خودت هم خنده داشت هم پر محتوا بود
مخصوصاً که اینبار بازیگرای بیشتر و بهتری هم بهش اضافه شده بودن
راستی من تو فیلم یادم نمیاد که این پسره حسام نواب صفوی رو دیده باشم
نقشش چی بود تو فیلم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

.:BEHNAM:.

Active Member
ما هم رفتیم اما 4 نفر خرجمون 10 هزارتومان شد.
آخه سینما قدس که بلیطش الکی گیر نمیاد اینقدر صفش
شلوغ بود قد یک خیابون.مجبور شدیم بازار سیاهی بخریم
و بریم تو.
از یکش خیلی خیلی بهتر شده . و همه ی بازیگران چه نقش
کوچیک و چه بزرگ از بازیگران حرفه ای و خوب سینما بودند.

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی
من که ندیدمش هنوز . ولی اصول کار این کارگردان احساساتی کردن تماشا چی هست . این یکی هم فکر کنم همین جوری باشه

نمی دونم، ولی شماره اولش اصلا به من نچسبید
همش مسخره بازی بود

راستی من تو فیلم یادم نمیاد که این پسره حسام نواب صفوی رو دیده باشم
نقشش چی بود تو فیلم؟

عجب iq یی هستی تو
ارشد اردوگاه بود،

ما هم رفتیم اما 4 نفر خرجمون 10 هزارتومان شد.
آخه سینما قدس که بلیطش الکی گیر نمیاد اینقدر صفش
شلوغ بود قد یک خیابون.مجبور شدیم بازار سیاهی بخریم
و بریم تو.
از یکش خیلی خیلی بهتر شده . و همه ی بازیگران چه نقش
کوچیک و چه بزرگ از بازیگران حرفه ای و خوب سینما بودند.
اینجا که هر بلیط ( تازه گرون کرده بودن بی معرفت ها ) 1000 دادیم قبلا 800 بود
فقط یکی پشت سر من بود که خیلی بد می خندید

من که نرفتم ( حیف وقت که تو سینما های ایران حروم شه ) اما میگند خوبه فیلمش
بعضی فیلم هاش با یعضی بازیگراش ارزش رفتن را دارن

H@DI-LI

Member
نه بابا...!!!
شوخی نکن؟؟!!

اون که همون مجید سوزوکی بود که تو اجراجی های 1 هم بود
پس چجوری گفتن نواب صفوی تو اخراجی های 2 تازه اومده؟؟؟
:shock:

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
اصلاً مجید سوزوکی تو اخراجی های 2 بازی نکرده

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی
نه بابا...!!!
شوخی نکن؟؟!!

اون که همون مجید سوزوکی بود که تو اجراجی های 1 هم بود
پس چجوری گفتن نواب صفوی تو اخراجی های 2 تازه اومده؟؟؟
معلومه حواست جای دیگه بود نه تو فیلم :d
همونطوری که ایمان هم گفت و اگه به فیلم هم دقت می کردی مجید سوزوکی تو قسمت اول شهید میشه
تازه یک بلیط هم اضاف پول دادی ولی اندازه یک نفر هم ندیدی

No0$HiN

Member
یکی رو جا انداختی هااااااااااااااااااااااااااااااا:snap:
فیلم باحالی بود مخصوصا اون قسمتی که شریفی نیا رفته بود تو حس :lol:
خلاصه همش خوب بود غیر از قسمت بلیط :wink:

H@DI-LI

Member
پس چرا اون ارشد اردوگاه انقدر شبیه اون بود؟
من بازیگرشو می گم
نه نقششو!!!

آخرین ویرایش:

Peace Dove

Well-Known Member
من روز 4 فروردین رفتن دیدم
نبست به قبلی تیکه کلام های طنزش بیشتر شده بود
تو این قسمت بازگیرا زیاد شدن که در نتیجه دیالوگ های بازیگرا کمتر میشه.
مثلا ارژنگ امیر فضلی 1-یا 2 تا بیشتر دیالوگ نداشت.
در کل هم که این کارگردان میخواست مثل دفعه قبل نشون بده که تمام مردم ایران چه لا ت چه بسیجی چه با ایمان چه بی ایمون از ایران دفاع میکردند.
نوای صفوی هم بازی خوبی داشت با اینکه بار اولش بود تو همچین تیبی بازی میکرد!
در کل خوب بود!
حالا واقعا آیا این داستان ادامه دارد؟!!

Reza_Mk

Member
فيلمه خوبي خوب ولي خوب بنظر من پايان خوبي در مقايسه با 1 نداشت و كلي بگم پايان خوبي نداشت ... :mad::D

saeedesign

Member
هنوز وقت نشده برم ولی همین که پای مردم رو به این سینماها باز کردن خب خیلی خوبه...استقبال هم که واقعا وصف نشدنیه..
من صف هایی رو ساعت 11 تا 1 می دیدم که واقعا داشتم شاخ در می اوردم.البته از اون عجیب تر مطلبی رو که در مورد سانس 3 تا 5 در روزنامه همشهری خوندم.تو این سایت : http://irancinema.blogsky.com/print/post-184/ هم اشاره شده....
واقعا عجیبه..شاید امسال دیگه صاحبای سینماها به یه نوایی برسن.سالی که نکوست از بهارش پیداست...!

mostafa_cs

Well-Known Member
از دیدگاه حقیر:
بر خلاف اخراجی ها 1 فیلنامه فوق العاده ضعیفی داشت.
البته هجو بکار رفته در دیالوگها بعضا باعث می شد که این قضیه فراموش بشه.
در کل داستان لوس و بی مزه و غیر قابل هضمی داشت. من که خوشم نیومد.
من فکر می کنم فروش این دست فیلمها بیشتر به خاطر محتوای هجو آن، و کمبود شادی در جامعه هستش وگرنه از دیدگاه حرفه ای کاملا معمولی بود.

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً

شاید ظاهراً واسه نوشتن این مطلب یه خورده دیر شده (حدود 4 ماه)؛ ولی یاد گرفتن خیلی از چیزا کاری به زمان نداره. :wink:

توی ایام عید تصمیم گرفته بودیم که به همراه خانواده بریم سینما و بفهمیم قضیهء این همه تعریف و تمجید این فیلم چیه و ببینیم آقا مسعود چیکار کرده.
خلاصه به هر دلیل فرصت نشد سینما بریم ...
گذشت ... تا اینکه نسخهء VCDش گیرم اومد.
بعد از دیدن فیلم، یه نفس راحتی کشیدم و خدا رو شکر کردم که سینما نرفتم و پول و وقتم رو صرف همچین چیزی نکردم.

راستش اصلاً نمی خواستم چیزی درمورد این فیلم بنویسم (چون واقعاً هم چیزی واسه نوشتن نداره)، ولی پیش خودم گفتم وقتی صحبت از یه همچین فیلمی (که تقریباً همه اونو دیدن) به میون میاد، فرصت خوبیه واسه آموزش ... آموزش فیلم دیدن.

بله ... درست خوندید ... آموزش فیلم دیدن.
وقتی یه بیننده بدونه چه جور یه فیلم رو ببینه و در حد خودش تجزیه و تحلیلش کنه، هم خیلی بیشتر لذت می بره و هم کلی چیز یاد می گیره.
ولی خب ... هنوز اون مطلب کامل نشده که براتون بذارم ... واسه همین می رم سراغ یه بحث دیگه.

اگه بخوایم از "اخراجی ها 2" یه درس خوب بگیریم، می شه گفت:
وقتتون رو واسه دیدن هر فیلمی تلف نکنید.

قسمت قبلی این فیلم تا حدی قابل قبول بود؛ به عنوان اولین تجربهء سازنده و اینکه سعی کرده یه داستان واقعی (سرگذشت مجید سوزوکی) رو پایهء داستان فیلمش قرار بده و به این بهونه، قدری مایهء طنز رو به ژانر دفاع مقدس وارد کنه که هم عموم مردم خوششون بیاد و هم (واقعاً می تونم بگم) نظرات شخصی خودش رو منتقل کنه (بگذریم).

نقد (!) اخراجی ها
هیچی ...
:-?
نقد کردن یه فیلم واسه موقعیه که یه حرفی واسه گفتن داشته باشه.
نه داستانی ... نه روندی ... نه حرفی ... و بازی خوبی ... نه شخصیتی ... نه توجیهی برای کاری ... نه انسجامی ...
فقط از این نه ها تا دلتون بخواد زیاد داشت.

یه اثر قابل قبول، اثریه که چندین جنبهء خوب بشه ازش دید و هر جنبه بتونه خودش به تنهایی یه معنایی به کار ببخشه.
- اگه اون تیکه ها و شوخی ها رو از این فیلم بگیریم، دیگه چی براش می مونه؟
- اگه اون چند دقیقهء اول فیلم رو (که مثلاً بخشی از خط مقدم جبهه رو نشون می ده) ازش حذف کنیم، کجای فیلم بهمون ثابت می کنه با یه اثر جنگی روبرو هستیم؟
- واقعاً به کدوم قسمتش می شد گفت داستان؟ داستانش چی بود؟
- کدوم از بازیگرا واقعاً دارای شخصیت بودن؟ اگه نقش چند نفر با هم یکی می شدن، فرقی می کرد؟

...

بعد از قسمت اول فیلم، خب مسلمه توقع بیننده بالاتر می ره و مسلمه توی کارهای بعدی باید انسجام بیشتری دیده بشه.
ولی اصلاً این طور نشد.

مهمترین چیزی که اصلاً دیده نشد (چون وجود نداشت) داستان بود.
هیچ کدوم از بازیگرها دارای شخصیت نبودن و صرفاً جلوی دوربین اومده بودن تا دیالوگشون رو بگن و برن.
توی طول فیلم، هیچ دلیل و توجیه قابل قبولی برای اتفاق ها دیده نمی شد ... به خصوص قضیه هواپیماربایی.
"استفاده از داستان کلیشه ای" حداقل کاریه که سازنده می تونه انجام بده تا فیلمش موفق بشه ... حالا وای به روزی که از همین حداقل هم به درستی استفاده نشه و ما توی فیلمی از ژانر دفاع مقدس، شاهد مسابقهء فوتبال بین زندانی ها و زندان بان ها باشیم ... چیزی که فقط توی فیلم های خارجی دیده می شه و اصلاً با فیلم های ایرانی جور درنمیاد.

اینا از نظر داستان بود ... هیچ کدوم از اصول هم رعایت نشده بود.
شروع فیلم از خط مقدم جبهه اس و با ریتم تندی ما رو درگیر جبهه و جنگ (که برای همهء ما آشناس) می کنه.
شاید بشه گفت تنها سکانس قابل قبول، همین چند دقیقهأ اوله که درگیری ها رو تا حدی خوب نشون داده.
بعدش بیننده خودش رو آمادهء دیدن یه فیلم درست و حسابی می کنه (البته نه در سطح "نجات سرباز رایان" ... بلکه توی حد خودمون)؛ ولی در کمال تعجب می بینه که باید شاهد توجیه های غیر منطقی واسه اسیر شدن اون رزمنده ها باشه.
یهو گرمی ابتدای فیلم تبدیل به سردی می شه و بیننده با چشم های متعجب، دنبال یه منطق می گرده تا دیالوگ ها و اتفاق ها رو به هم مربوط کنه (که پیدا نمی کنه).

توی همون دقایق اول کاملاً می شه فهمید که واقعاً نویسنده چقدر وقت واسه تنظیم دیالوگ ها گذاشته!
بعد از یه ربع (که حالا خودمون توجیه می کنیم چه اتفاقاتی در حال افتادنه) تازه یادمون می افته تیتراژ ابتدایی رو ندیدیم ... اون وقته که مجبور می شیم چند دقیقه هم اون تیتراژ مسخره و ابتدایی رو (با زمینهء ثابت که فقط اسامی میان و می رن) تحمل کنیم.

بعد از 2 ساعت کات های عجیب و غریب و تحمل سکانس هایی که بدون توجیه و ربط، پشت سر هم چیده شده بودن، با یه جملهء مفتضحانه روبرو می شیم که عمق فاجعهء بی سر و ته بودن فیلم رو نشون می ده:
این داستان ادامه دارد ...
...
مگه الان چی دیدیم که حالا بخوایم بقیه رو بعداً ببینیم!

...

چرا اخراجی ها این قدر فروش کرد؟
- بهترین زمان پخش شد ... تعطیلات عید ... واقعاً هیچ رقیبی نداشت.
- به خاطر جنجال ها و خبرها و مسائلی که موقع پخش شمارهء اول به وجود اومد، همه مشتاق بودن ببین دومین تجربهء این کارگردان تازه کار جنجالی چیه.
- شمارهء قبلی تا حدی قابل قبول بود؛ ولی اشکالات بارزی هم داشت که می شد به خاطر بی تجربگی سازنده توجیه کرد ... امید می رفت که اون اشکالات برطرف شده باشه.
- واقعاً جلوی تکثیر غیرمجاز فیلم گرفته شد.
- تبلیغاتش واقعاً خوب و گسترده بود.
- (همون طور که دوستان گفتن) به خاطر کمبود فضای طنز توی سینما، وجود همچین فیلمی خیلی طرفدار داره.

...

اصولاً از مقایسه خوشم نمیاد ... ولی می شه هر چیزی رو با خودش یا چیزای مشابهش سنجید.
لابد خیلی ها می گن نمی شه بیشتر از این از کارهای داخلی انتظار داشت ... ولی این حرف کاملاً اشتباهه.
گفتم که شمارهء قبلش خیلی بهتر از این بود.
خیلی کارهای تولید داخل توی همین ژانر دفاع مقدس هست که در جای خودشون کارهای خیلی خوبی هستن.
مثلاً چند سال پیش یه سریال پخش شد با عنوان "بهترین تابستان من" با بازی علی صادقی ...
همونی که یه پسر نوجوون یزدی می خواد بره جبهه ولی پدرش درسشو بهونه می کنه و نمی ذاره بره ... تا اینکه تعطیلات تابستون از راه می رسه و پسره به زور رضایت پدر و مادر رو می گیره و عازم جبهه می شه.
سرتاسر این سریال پر بود از طنز و تیکه و خنده و کمدی ... به خصوص با لهجهء شیرین یزدی و دیوونه بازی های معروف علی صادقی ... و به خصوص ذوق و سلیقهء سازنده ها.

اون سریال که چند سال پیش با امکانات اون زمان و با هزینهء در حد خودش که هنوزم اگه پخش بشه مشتری داره ... و این فیلم با این هزینهء سنگین و بازیگرهای سرشناس و این همه دبدبه و کبکبه که یه بار دیدنش هم زیادیه!

همین دو تا کار رو با هم مقایسه کنیم متوجه اوج فاجعهء اخراجی ها 2 می شیم. :sad:

ببخشید طولانی شد.
:rose:
منتظر اون مطالبی که قولش رو دادم باشید. :wink:

التماس دعا
یا علی

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
شاید ظاهراً واسه نوشتن این مطلب یه خورده دیر شده

برای همین دو تا پست زدید جبران بشه

آره به نظر من هم اگه کسی شماره بعدیش هم نبینه بهتره چون فیلم های اپیزودی ( اگه درست نوشته باشم ) این ضعف داره حتی تو فیلم های خارجی البته فیلم های آبگوشتی خارجی میگم

Silver PC

Well-Known Member
سلام
اینقدر سخت نگیرید
حالا دور از نقد و بررسی و .............. باید بگم که واقعا خنده دار بود
مخصوصا امین حیایی و جواد رضویان و اکبر عبدی
در مورد مقایسه مدیر جان باید بگم اون فیلم که خیلی خنده دار بود
من که همیشه با علی صادقی حال می کنم
یعنی واقعا میشه اسم بهتر بازیگر طنز ایران رو بهش داد
اینم حرف من

roohollah

Banned