مکس یا مایا

سلام، پیشاپیش سال نوی همه مبارک، خسته نباشید.
من خودم مکس کار می کنم تا حالا هم اصلا مایا رو باز نکردم:
جواب این سوالای من چیه؟
کسی که به کرافیک سه بعدی علاقه داره و میخواد شروع به کار کنه از نرم افزار مکس شروع کنه بهتره یا مایا؟
مکس و مایا چه تفاوتایی با هم دارن؟
کمپانی Autodesk که نرم افزار مکس رو داشت، پس چرا مایا رو خرید و شروع به کسترش دادنش کرد؟
خلاصه نقاط قوت و ضعف نرم افزار مکس و مایا چیه؟

amin256

Well-Known Member
دوست عزيز بهتره اصلاح كنم autodesk اول مايا رو داشت بعد max رو خريد. اما بهتره بگم واسه من و شما كه در ابتداي راه هستيم تفاوت اين دو نرم افزار چندان ملموس نيست. اما ميشه گفت كه مايا نرم افزار جامع تري نسبت به مكس هست و از برنامه هاي جانبي نسبت به مكس كمتر كمك ميگيره در ضمن يك مزيت كه نسبت به مكس داره قابليت كار شبكه اي هست كه كار تيمي روي يك پرو‍ژه رو راحت تر ميكنه. در ضمن انيماتورهاي هاليوود بيشتر از مايا استفاده ميكنند تا از مكس. اما به نظر من بهتره كه اول از مكس شروع كنيم چون هم قديميتره و در ايران منابع آموزشي بيشتري در موردش يافت ميشه و هم تعداد نرم افزارهايي كه قابليت سازگاري با مكس رو دارند بيشتر هست.

سلام. ببین دوست عزیز مکس و مایا هر کدوم یه مزیت و خوبی جزئی دارن ولی اصول کار هر دوتاشون یکی و کسی که مکس رو بلد باشه تا حدودی میتونه با مایا هم کار کنه و بالعکس. متاسفانه برنامه مایا تو ایران و حتی خارج خیلی جا نیفتاده ولی برنامه مکس خیلی برنامه های جانبی و پلاگین داره و به همین دلیل محبوبیتش بیشتره.

nima3ds

Member
البته من نظر شخصی خودمو میگم! مایا برای من که سرعت لازمه ی کارم هست خیلی بهتره! خیلی سریع و راحت تر می تونم باهاش کار کنم. ولی خب نه این جا حرفه ای میشه کار کرد و نه من حرفه ای هستم ! بیشتر برای کارای سطح متوسط رایج فرقی ندارن. نه از لحاظ زمان و نه از لحاظ تنکیک. بیشتر سلیقه ای هست. من خودم مدلو تو مایا می زنم بعد نور پردازی رو میارم تو مکس. از این موضوع هم نمیشه گذشت داینامیک مایا کولاکه! اینا تقریبا مکمل هم هستن.من اولش با مکس کار کردم و بعدش با مایا آشنا شدم. حدود 1 سال و نیم هست که مایا کار می کنم. این حرفام فقط از لحاظ تجربه کمی بود که داشتم . از لحاظ فنی به نظرم دیگه هممون باید اینو بدونیم که مکس بیشتر برای مدل سازی کارای معماری هست و مایا بیشتر برای انیمیشن. نمی خوام بگم مکس رو برای انیمیشن به کار نمی گیرن ولی انصافی مایا هم ابزارش بیشتره و هم فیزیک قوی تری توش به کار رفته شده.
علی علی

pedi_sa

New Member
دوست عزيز بهتره اصلاح كنم autodesk اول مايا رو داشت بعد max رو خريد.

سلام
در ابتدا بهتره حرف دوستمونو اصلاح کنم و بگم که مایا مال کمپانی Alias بود و مکس مال autodesk که بعدا autodesk مایا رو گرفت...
در جواب دوستمون درباره تفاوت مایا و مکس
من هردوشونو برای مدلسازی، ریگ و انیمیت کار کردم و میگم که مکس توی مدلسازی خیلی سریعتره ولی برای ریگ و انیمیت 100% مایا حرف اولو میزنه...
در مورد interface برنامه ها هم بهتره بگم که مایا خیلی بهتره و شما بهتر میتونی توش دستکاری کنی و یکی از علتهای حرفه ای تر بودن و جامع بودن مایا در شرکت های بازی سازی و انیمیشن سازی خارج کشور زبان برنامه نویسی MEL هست که برای مایا نوشته شده (خود مایا با c++ نوشته شده) که کمک میکنه interface بهتری داشته باشید و حتی موقع کارهاشون با کد نویسی این برنامه خیلی چیزهارو به این برنامه معرفی میکنند که باعث میشه سرعت کارشون بالا تر بره...

mamali132002

Active Member
اگر هدفتون ساخت انیمیشن (به خصوص انیمیشن بلند) و جلوه های ویژه و داشتن میزان بازار کار بالاتر هستش حتما Maya کار کنید.

madmaster_3d

Well-Known Member
ببین اگر پشت کار داشته باشی مکس رو 4 ساله استاد میشی ولی مایا 8 ساله
مکس آموزش هاش چه توی اینترنت چه توی بازار بیشتره.
یاد گیری مکس آسون تره.
چندتا شرکت خفن و خوب بهت معرفی می کنم که آموزش های هم مکس و هم مایا رو ببینی خودت ببینی با کدوماش بیشتر حال می کنی بری سراغ اون
برای آموزش جامع شرکت lynda
برای آموزش های دیگه هم شرکت digital tutors و gnomon workshop
مثلا آموزش digital tutors 2009 رو برای مکس منظورم مدل سازی مثلا خونه ماشین موتور و شخصیت کارتونی خیلی عالبه و آموزش جامع مکس رو هم داره ولی lyna 3d max 2010 هم آموزشش جامع هستش خیلی خوبه که steve nail یاد میده

حالا خودت رئیسی ولی راه درازی رو در پیش داری. هرچی بیشتر وقت بزاری و بیشتر تمرین کنی و آموزش ببینی و یک کوچولو استعداد زودتر به نتیجه میرسی

ببین اگر پشت کار داشته باشی مکس رو 4 ساله استاد میشی ولی مایا 8 ساله
مکس آموزش هاش چه توی اینترنت چه توی بازار بیشتره.
یاد گیری مکس آسون تره.
چندتا شرکت خفن و خوب بهت معرفی می کنم که آموزش های هم مکس و هم مایا رو ببینی خودت ببینی با کدوماش بیشتر حال می کنی بری سراغ اون
برای آموزش جامع شرکت lynda
برای آموزش های دیگه هم شرکت digital tutors و gnomon workshop
مثلا آموزش digital tutors 2009 رو برای مکس منظورم مدل سازی مثلا خونه ماشین موتور و شخصیت کارتونی خیلی عالبه و آموزش جامع مکس رو هم داره ولی lyna 3d max 2010 هم آموزشش جامع هستش خیلی خوبه که steve nail یاد میده

سلام
ممنون از همتون که اینقدر محبت دارین
من CG Academy رو 4 تا دی وی دیش رو کار کردم بد نبود.
digital tutor رو هم در حال آموزشم حدودا 21 سی دی هست، نمیدونم بیشتره یا نه ولی عالیه!
وسط کار با آوید استادیو آشنا شدم که فکر کنم بهترین مرجع فارسیه خیلی جزئی و خوب توضیح میدن، ولی فقط جنبه تمرینی نداره انگار زیاد. مثال عملی مثل منابع خارجی نداره!
با lynda و gnomon workshop آشنایی ندارم، فقط بگین چه جوری میشه گیرشون آورد چون من همونایی هم که دارم از دوستام گرفتم فقط آوید رو دانلود میکنم!
راستی واقعا همه این شرکتا که گفتی هم آموزش مکس دارن هم مایا؟

آخرین ویرایش:

madmaster_3d

Well-Known Member
اره . معمولا دارن.بببن lynda 3d max 2010 essentinal training رو بگیر آموزش جامع مکس هستش اگر جامع رو بلد نیستی.

بعد آموزش digital tutors 2009 بگردی با قیمت 6 تومان هم پیداش می کنی 8 تا dvd هستش و به شما سختن ماشین و موتور و خونه رو یاد میده . من شنیدم نسبت به بقیه آموزش ها جایزه برده

Gnomon workshop هم بگردی 14 15 تومان گیرت میاد که من نگرفتم ولی توضیحاتش رو خوندم خیلی خفن هستش

اگر هم دوست داری رباط بسازی 3d palace خوبه

Abasonline1369

New Member
سلام آقا مهران.
من هم اومدم برا بحث و تبادل نظر .
به نظر که اول کارم همون مکس بهتره چون آموزش هاش بیشتره.
از چند تا بچه ها پرسیدم همشون گفتند اگه میخای مدل سازی کنی برو سراغ مکس و اگه انیمیشن کار می کنی مایا بهتره.

سلام آقا مهران.
من هم اومدم برا بحث و تبادل نظر .
به نظر که اول کارم همون مکس بهتره چون آموزش هاش بیشتره.
از چند تا بچه ها پرسیدم همشون گفتند اگه میخای مدل سازی کنی برو سراغ مکس و اگه انیمیشن کار می کنی مایا بهتره.

سلام عباس آقا
بله، نرم افزار مکس توی ایران آموزشاش بیشتره، فهمش برای مخاطب راحتتره، به قول یکی از دوستان توی همین تایپیک قدمتش هم از نرم افزار های دیگه بیشتره، به همین دلایل من اینطوری میتونم نظر نهاییم رو بگم:
نرم افزار مکس اولین پله هست برای شروع کار مدلسازی، نه اولین و آخرین نرم افزار. حالا این دیگه به علاقه طرف بر میگیرده که به همه 5 بخش علاقه داشته باشه یا نه!؟ modeling، Material، Lighting،Animation و Rendering
همه این 5 بخش رو نمیشه با مکس انجام داد. درسته از انیمیشن مکس زیاد استفاده نمیشه و برای این کار به مایا مراجعه میکنند همچنین برای ساخت اجسام پویا یا برای ساخت اکتور از زی براش و مود باکس هم استفاده میشه
ببخشید من خودم به غیر از مکس با هیچی کار نکردم ولی اینطوری که تحقیق کردم دلیل مراجعه به مایا برای انیمیشن ضعف مکس نیست، این اصول کاری متفاوت دو تا نرم افزاره که مایا ترجیح داده میشه
به نظر من با اینکه علاقه هم مهمه کسی که وارد گرافیک سه بعدی میشه اگه این 5 بخش رو تمام نکنه انگار یه کاریو نیمه کاره رها کرده.

سلام از نظر من برید از هر نرم افزاری را بهترین قسمتش را یاد بگید حالا بهترین نزاریم کار بر پسند ترینشا مثلا پیشنهاد من اینه واسه مدلینگ هم مایا هم مکس جفتشون کاملا واسه ریگ مکس رانمی دونم اما مایا خیلی کامله تو این زمینه تو رندر واسه مکس خیلی بیشتر پلاگین هست و واسه رندر از نظر من بهتره دیگه بگم واسه انیمیت فکر میکنم موشن بیلدر از جفت اینا بهتره واسه دینامیک مایا خیلی قوی هست اما باید حرفه ای باشی و mell بلد باشی واسه همین پیشنهادم واسه این قسمت ice از سافت ایمیج هست

.:BehzAd:.

Active Member
دوست عزيز بهتره اصلاح كنم autodesk اول مايا رو داشت بعد max رو خريد.

نه کی گفته مکس جزء اولین نرم افزار های سه عدی اتودسک هست مایا تا نسخه 8 مال Alias بود از اون نسخه به بعد اتودسک خریدش.

در رابطه با سوال دوستمون هم بگم که؟ یا نداریم ببین چیکار میخوای انجام بدی انیمت و جلوه ای ویزه مایا هم قوی تر و هم بهتراز مکس هست موتور رندر منتال مایا هم که وی ری رو درسته قورت میده در کل بگم نرمافزار خوبی و قوی هست.

آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا