معرفی سایتهای ایرانی 100% مطابق با استاندارد های کنسرسیوم وب جهانی W3c

shirini_forush

Well-Known Member
قضیه رو تلخ نکنید.
هر کسی یه دیدی داره.
یکی اتو کشیده و استاندارده. یکی میخواد خدش باشه و راحت باشه.

NabiKAZ

Well-Known Member
وبلاگ من هم وليده ...
http://m.emo.ir
من چک کردم تعداد زیادی خطا داشت.
ضمنا همون طور که حسین گفت هم نرم افزارت نرم افزار آمادست و هم قالبت !
منظورت رو از نوشتن آدرس سایتت در اینجا متوجه نشدم !

بیشتر مد نظر من xhtml بود. اما باز هم حق با شماست در اولین فرصت تصحیح میکنم ، تا اون موقع سایت من رو از فهرست خارج کنید.

NabiKAZ

Well-Known Member
سلام ،

از دوستانی که در مدت کوتاهی مطالبی در اینجا ارسال کردند ممنونم.

با اینکه 3 مرتبه تاکید کردم که اینجا بحث راه نندازید و فقط سایت معرفی کنید، اما متاسفانه هیچکس اهمیت نداد.
فقط لازمه در جواب دوستمون که گفتند هدف من تبلیغ بوده عرض کنم که خیلی کم لطفی می فرمائید.
همیشه هر وقت برای دیگران صحبت از استانداردهای طراحی وب کردم گفتم که در مقابل سایتهای بسیار زیاد خارجی که صد در صد استاندارد هستند، تنها دو سه عدد سایت ابرانی با رعایت صد در صد استانداردها وجود داره ! اما همیشه شک داشتم که نکنه من اشتباه کنم و سایتهایی باشند که من از اونها بی اطلاع باشم. این بود که این تایپک رو ایجاد کردم و خوشبختانه و یا متاسفانه مثل اینکه حدسم درست بود و تعداد اینگونه سایتها در ایران با تعداد انگشتان یک دست هم فاصله زیادی داره چه برسد به دو دست !!!
این رو هم اضافه کنم که هر سایتی که استاندارد باشه میشه از توشن یک نکته جدید استخراج کرد. همون طور که سایتهایی نظیر stylegala سایتهای استاندارد رو معرفی میکنند و من همیشه کدهای اون سایتها رو بررسی میکنم و نکات جدید یاد میگیرم. معرفی و دونستن این سایتها از نوع ایرانی باز هم میتونه مفید باشه و اینکه دوستانی که در این زمینه فعالیت میکنند رو بهتر میشناسیم و...
امیدوارم موضوع روشن شده باشه و متوجه شده باشید که هدف من تبلیغ نبوده. کما اینکه قبلاً هم در مورد ایجاد سایت تخصصی آموزش استانداردهای وب در تاپیک های دیگر بحث شده و شاید معرفی شدن سایتهای استاندارد در این تاپیک در راستای اهداف همون سایت آموزشی که در راه است باشه که خدمتتون عرض کردم...

حالا که دیگه کار از کار گذشته و متاسفانه تاپیک از مسیرش منحرف شده ، خواهشاً مدیران و پیشکسواتان سایت حتی اگر شده در حد یک کلمه نظرشون رو در مورد استاندارد سازی وب سایتها بفرمایند خوشحال میشیم. آقا مجید، امید، علی .... منتظریم.

در انتها هم به صورت اکید عرض میکنم که برای افکار دوستان عزیز Seyyed Ali Hashemian و YTERROR در رابطه با این مقوله بسیار متاسفم و ترجیح میدم سکوت کنم چون دوستان به اندازه کافی پاسخ دادند.

Ali_ix

Well-Known Member
:-?

اینجا الان دوتا بحث وجود داره. یکی اشکالی که دوستان به ایجاد همچین تاپیکهایی وارد میدونند (که شاید تا حدی درست باشه) و یکی هم بحثی که سر قبول کردن و نکردن استانداردها هست!

ایجاد این تاپیک به خودی خود خیلی خوبه و مشکلی نداره و فکر نمیکنم معرفی سایت شخصی هم در جایی که بحث فنی میشه و مخاطب خاص داره تبلیغات عمدی محسوب بشه. البته اگر واقعا در جهت تاپیک باشه (!!!)

ولی مشکل اینجاست که اگر 10 تا تاپیک مشابه این هم ایجاد بشه بیشتر از 4 - 5 تا سایت توشون معرفی نمیشه.
نبی جان، شما که میگی تعداد سایتها فارسی زبانی که استاندرد هستند از 5 تا بیشتر نیست و این نتیجه رو از همین تاپیک و همین انجمن گرفتی! آیا هیچ فکر کردی که همه کسانی که توی ایران طراحی وب میکنند عضو این انجمن نیستند این تاپیک رو نمیبینند؟ یا فکر نمیکنید خیلیها که طراحی وب و نزدیک به استاندارد میکنند گذرشون به این تاپیک نمیفته یا اگر هم بیفته کارهاشونو معرفی نمیکنند؟

انتظار نداشته باشید طراحان و صاحبان سایتها بیان سایت خودشونو معرفی کنند.
به نظر من اگر میخواید کار مفیدی با هدف شناختن و شناسوندن سایتهای ایرانی استاندارد انجام بدید! بهتره خودتون برید دنبالشون و همچین سایتهایی رو پیدا کنید و معرفی کنید و حتی اگر شد روی کدشون بحث کنید.
مثل همین سایتهایی که مثال میزنید: ccs beauty و stylegala و ...

//

بحث دوم درباره استانداردها بود. من فکر کنم الان دیگه بحث در مورد اینکه اصلا استانداردها خوبه یا بده! قبول بکنیم یا نکنیم! استفاده بکنیم یا نکنیم! خیلی اشتباه باشه.
بدیهی به نظر میرسه که کاری (از افتابه سازی گرفته تا طراحی وب) باید یکسری استاندارد و ملاک برای خودش داشته باشه.
بحث الان (اصولا باید) سر چطور اعمال کردن استانداردها باشه. شمایی که میگید از استاندارد استفاده نمیکنم معنیش اینه که از html و xhtml استفاده نمیکنید (چون همینها جزء استانداردها هستند) آیا markup language اختصاصی برای خودتون دارید؟
شما وقتی تو صفحه مینویسید <table > یعنی دارید از استاندارد html برای نمایش جدول خودتون در وب استفاده میکنید! و باید طبق قواعد و قوانینش پیش برید!

سایتهای بزرگ و تجاری هم دارند به نوعی به سمت اسندانداردهای پیش میرند. اگر بلاگ طراحان حرفه ای رو دنبال کنید هر از گاهی خبر redesign یک سایت نسبتا معروف رو بر اساس استانداردها میشنوید.

شما اگر یکبار مزایای استاندارد نوشتن رو مطالعه کنید میبینید که اصل بحث سر مزیت های طراحی استاندارد برای پروژه های عظیم و بزرگه:

[LTR] * shorten development cycles, as we no longer have to slog through through six layers of nested tables to build site templates.
* lower maintenance costs, as the CSS Zen Garden showed us.
* decrease page weight, which in turn reduces page load times and dramatically lowers bandwidth costs.
[/LTR]

میبینید که مثلا کاهش حجم صفحات برای وبلاگ و سایت شخصی که ماهیانه به سختی 1000 تا بازدید داره اهمیتی نمیتونه داشته باشه. این جایی مهم میشه که سایتی روزانه چندین هزار بازدید داشته باشه و کم شدن هر کیلوبایت حجم صفحاتش ماهیانه مقدار زیادی از هرینه پهنای باند سرورهاشو کم میکنه!

یا دردسرهای کمتر برای redesign برای سایتهایی مطرحه که بخشها زیاد و عظیمی دارند! نه یک وبلاگ که کلا سه - چهار صفحه قالب داره و مطالب دینامیک تولید میشه!

در واقع مزایای محسوس استانداردهای وب برای وب سایتهای large scale مطرحه نه سایتهای کوچیک شخصی!

برای مثال سایت iranpin.com از نمونه سایتهایی تجاری هست که کاملا مطابق استانداردها طراحی شده. (هم بازدیدش زیاده و هم صفحاتش کم نیست!)
این مصاحبه هم بخونید: http://devedge-temp.mozilla.org/viewsource/2003/espn-interview/01/index_en.html#content

در نهایت! توصیه میکنم که دو طرف مناقشه! دیدتون رو باز کنید. Yterror برای بهتر شناختن استانداردها و Nabi هم برای دیدن سایتهای ایرانی استاندارد! :D

البته یکسری خورده بحث انجا هست که نمیشد اینجا بازش کرد. اگر مایل بودید بعدا رد مورد validation mania هم صحبت میکنیم! :)

موفق باشید

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
درود بر شما
در ابتدا سپاسگزارم از دوستانی که در زمینه ارتقا دانش تلاش می کنند از جمله علی جان که با حضورت، غنایی به جمع ما افزودی . درخواست پررنگی فعالیتت در این انجمن خواهانم.

----------------
نبی جان، شما که میگی تعداد سایتها فارسی زبانی که استاندرد هستند از 5 تا بیشتر نیست و این نتیجه رو از همین تاپیک و همین انجمن گرفتی! آیا هیچ فکر کردی که همه کسانی که توی ایران طراحی وب میکنند عضو این انجمن نیستند این تاپیک رو نمیبینند؟ یا فکر نمیکنید خیلیها که طراحی وب و نزدیک به استاندارد میکنند گذرشون به این تاپیک نمیفته یا اگر هم بیفته کارهاشونو معرفی نمیکنند؟

موفق باشید

صحیح می فرمایید ، اما همچین پست هایی هستند که باعث معرفی همچین سایت هایی می شوند.

---------------

میبینید که مثلا کاهش حجم صفحات برای وبلاگ و سایت شخصی که ماهیانه به سختی 1000 تا بازدید داره اهمیتی نمیتونه داشته باشه. این جایی مهم میشه که سایتی روزانه چندین هزار بازدید داشته باشه و کم شدن هر کیلوبایت حجم صفحاتش ماهیانه مقدار زیادی از هرینه پهنای باند سرورهاشو کم میکنه!

یا دردسرهای کمتر برای redesign برای سایتهایی مطرحه که بخشها زیاد و عظیمی دارند! نه یک وبلاگ که کلا سه - چهار صفحه قالب داره و مطالب دینامیک تولید میشه!

در واقع مزایای محسوس استانداردهای وب برای وب سایتهای large scale مطرحه نه سایتهای کوچیک شخصی!

موفق باشید

بن نظر من طراحی وب سایت باید بر پایه استاندارد باشه و هیچ عذری پزیرفته نیست. یک طراحی چه ایرانی و چه غیر، باید در ابتدا فقط به کیفیت طراحی سایت اهمیت بده و نه بهانه هایی هم چون استاتیک بودن سایت و....
در درجه اول کیفیت

Majid

مدیر سایت
عضو کادر مدیریت

اینجا الان دوتا بحث وجود داره. یکی اشکالی که دوستان به ایجاد همچین تاپیکهایی وارد میدونند (که شاید تا حدی درست باشه) و یکی هم بحثی که سر قبول کردن و نکردن استانداردها هست!

ایجاد این تاپیک به خودی خود خیلی خوبه و مشکلی نداره و فکر نمیکنم معرفی سایت شخصی هم در جایی که بحث فنی میشه و مخاطب خاص داره تبلیغات عمدی محسوب بشه. البته اگر واقعا در جهت تاپیک باشه (!!!)

ولی مشکل اینجاست که اگر 10 تا تاپیک مشابه این هم ایجاد بشه بیشتر از 4 - 5 تا سایت توشون معرفی نمیشه.

به نظر من اگر میخواید کار مفیدی با هدف شناختن و شناسوندن سایتهای ایرانی استاندارد انجام بدید! بهتره خودتون برید دنبالشون و همچین سایتهایی رو پیدا کنید و معرفی کنید و حتی اگر شد روی کدشون بحث کنید.
مثل همین سایتهایی که مثال میزنید: ccs beauty و stylegala و ...

//

بحث دوم درباره استانداردها بود. من فکر کنم الان دیگه بحث در مورد اینکه اصلا استانداردها خوبه یا بده! قبول بکنیم یا نکنیم! استفاده بکنیم یا نکنیم! خیلی اشتباه باشه.
بدیهی به نظر میرسه که کاری (از افتابه سازی گرفته تا طراحی وب) باید یکسری استاندارد و ملاک برای خودش داشته باشه.
بحث الان (اصولا باید) سر چطور اعمال کردن استانداردها باشه. شمایی که میگید از استاندارد استفاده نمیکنم معنیش اینه که از html و xhtml استفاده نمیکنید (چون همینها جزء استانداردها هستند) آیا markup language اختصاصی برای خودتون دارید؟
شما وقتی تو صفحه مینویسید <table > یعنی دارید از استاندارد html برای نمایش جدول خودتون در وب استفاده میکنید! و باید طبق قواعد و قوانینش پیش برید!

سایتهای بزرگ و تجاری هم دارند به نوعی به سمت اسندانداردهای پیش میرند. اگر بلاگ طراحان حرفه ای رو دنبال کنید هر از گاهی خبر redesign یک سایت نسبتا معروف رو بر اساس استانداردها میشنوید.

شما اگر یکبار مزایای استاندارد نوشتن رو مطالعه کنید میبینید که اصل بحث سر مزیت های طراحی استاندارد برای پروژه های عظیم و بزرگه:

[LTR] * shorten development cycles, as we no longer have to slog through through six layers of nested tables to build site templates.
* lower maintenance costs, as the CSS Zen Garden showed us.
* decrease page weight, which in turn reduces page load times and dramatically lowers bandwidth costs.
[/LTR]

برای مثال سایت iranpin.com از نمونه سایتهایی تجاری هست که کاملا مطابق استانداردها طراحی شده. (هم بازدیدش زیاده و هم صفحاتش کم نیست!)
این مصاحبه هم بخونید: http://devedge-temp.mozilla.org/viewsource/2003/espn-interview/01/index_en.html#content

در نهایت! توصیه میکنم که دو طرف مناقشه! دیدتون رو باز کنید. Yterror برای بهتر شناختن استانداردها و Nabi هم برای دیدن سایتهای ایرانی استاندارد! :D

البته یکسری خورده بحث انجا هست که نمیشد اینجا بازش کرد. اگر مایل بودید بعدا رد مورد validation mania هم صحبت میکنیم! :)

موفق باشید
من هم نظرات علی رو تایید میکنم ...
نباید منتظر بود که افراد بیان خودشون سایتشون رو اینجا معرفی کنن! اگر بحث سر اینه که در مورد استاندارد بحث و تبادل نظر بشه باید یکی پیش قدم بشه سایتهایی که به استانداردهای مشخص شده بین المللی نزدیک هستند مشخص بشه و در مورد اونها صحبت بشه

مجید

آخرین ویرایش:

Ocarina

Member
سلام و درود...
دوستان سوالی که اینجا مطرحه اینکه چرا سایتهای معروف و مطرحی مثل گوگل یا یاهو مطابق با استانداردهای w3c نیستند؟
فک میکنین دلیلش چیه؟
من عذر خواهی میکنم که شاید باعث شدم تاپیک مقداری از بحث خودش منحرف بشه...
'گرچه بحث علمی سر این مسئله نمیتونست تاپیک رو مشکل دار کنه!

نمیدونم چرا محیط مجید آنلاین جوری شده که بحث های در حاشیه بیشتر از اصل موضوع تاپیکها میشه؟ و چرا اینقدر به پر و پای هم میپیچیم! بنظر من حساسیت بیش از حدی روی تاپیکها و مطالب هم داریم...

بنظر من ایجاد این تاپیک با چنین موضوعی صرفاً در جهت اینکه ببینیم رعایت استانداردهای w3c چقدر در میان طراحان ایرانی رعایت میشه؟ گرچه که تعدادی از سایتهای معرفی شده صفحات شخصیمون باشه... و نباید انگ تبلیغات رو بهشون زد (مگه همچین سایتها و صفحات شخصی محتاج اینطور تبلیغات هستن؟!)
اگه بحث تبلیغاته که من ، شما ، مجید و اکثر اعضای اینجا تو امظاشون تبلیغات خودشون رو دارند.

بهتره که تاپیک برگرده سر موضوع خودش و راهش رو ادامه بده ، در کنارش پیشنهاد مجید هم خوبه

شاد باشید
علی

NabiKAZ

Well-Known Member
Ali_ix گفت:
نبي جان، شما که ميگي تعداد سايتها فارسي زباني که استاندرد هستند از 5 تا بيشتر نيست و اين نتيجه رو از همين تاپيک و همين انجمن گرفتي! آيا هيچ فکر کردي که همه کساني که توي ايران طراحي وب ميکنند عضو اين انجمن نيستند اين تاپيک رو نميبينند؟ يا فکر نميکنيد خيليها که طراحي وب و نزديک به استاندارد ميکنند گذرشون به اين تاپيک نميفته يا اگر هم بيفته کارهاشونو معرفي نميکنند؟
حداقل اينطوري ميشد فهميد دور و ور آدم چه کساني هستند. ضمناً راه ديگه اي به ذهنم نرسيد. همچنين دقيقاً نميخواستم ... حدوداً ميخواستم بدونم . که فهميدم هيچ سايتي حداقل اطرافم نيست ! (البته اشتباه نشه، خيلي ها رو ميشناسم و ميبينم که براشون مهمه و تو اين زمينه فعاليت و مطالعه ميکنند، ولي منظور من بدون يک وب سايت کامله که نيست )
Ali_ix گفت:
به نظر من اگر ميخوايد کار مفيدي با هدف شناختن و شناسوندن سايتهاي ايراني استاندارد انجام بديد! بهتره خودتون بريد دنبالشون و همچين سايتهايي رو پيدا کنيد و معرفي کنيد
اگر من سراغ داشتم که اين تاپيک رو نميزدم. هدفم از زدن اين تاپيک معرفي سايتهايي بود که من ازشون اطلاع ندارم تا شما معرفي کنيد.
Ali_ix گفت:
بحث الان (اصولا بايد) سر چطور اعمال کردن استانداردها باشه. شمايي که ميگيد از استاندارد استفاده نميکنم معنيش اينه که از html و xhtml استفاده نميکنيد (چون همينها جزء استانداردها هستند) آيا markup language اختصاصي براي خودتون داريد؟
شما وقتي تو صفحه مينويسيد <table > يعني داريد از استاندارد html براي نمايش جدول خودتون در وب استفاده ميکنيد! و بايد طبق قواعد و قوانينش پيش بريد!
کاملاً درسته، اما اختلاف نظر بيشتر روي حساسيت به خرج دادن روي رعايت استانداردهاست. اينطور فکر ميکنم.
Ali_ix گفت:
يا دردسرهاي کمتر براي redesign براي سايتهايي مطرحه که بخشها زياد و عظيمي دارند! نه يک وبلاگ که کلا سه - چهار صفحه قالب داره و مطالب ديناميک توليد ميشه!
با اين حرفت موافق نيستم. پس توي صنايع غذايي هم بايد بگيم مثلاً لواشک چيز خيلي کوچيکيه پس استاندارد و پروانه ساخت مهم نيست !
Ali_ix گفت:
در واقع مزاياي محسوس استانداردهاي وب براي وب سايتهاي large scale مطرحه نه سايتهاي کوچيک شخصي!
آره بابا، لواشک غير استاندارد هم فوقش آدم رو مسموم ميکنه بعدش يه شستشوي معده ميدن خوب ميشي. استاندارد سبزيجات رو فقط مراقب باش که يه وقت وبا نگيري و خداي نکرده بميري !!!
Ali_ix گفت:
براي مثال سايت iranpin.com از نمونه سايتهايي تجاري هست که کاملا مطابق استانداردها طراحي شده. (هم بازديدش زياده و هم صفحاتش کم نيست!)
اينم چند تا از صفحات اين سايت که معرفي کرديد که خطا دارند:
https://iranpin.com/index.php?task=sanjesh_register
https://iranpin.com/index.php?task=product&id=1
https://iranpin.com/index.php?task=comparison
https://iranpin.com/index.php?task=about
https://iranpin.com/index.php?task=contact
البته اينکه طراح سايت در جهت رعايت صد در صد استانداردها خيلي تلاش کرده درش شکي نيست و بسيار جاي تحسين دارد، اما يه درصد خيلي ناچيزي از دستش در رفته که اشکالات هم به سادگي قابل رفع هستند. اما با همه اينها چون موضوع اين تاپيک نقض ميشه نميشه جزو فهرست سايتهاي اين تاپيک به حساب آورد.
Ali_ix گفت:
اگر مايل بوديد بعدا رد مورد validation mania هم صحبت ميکنيم!
منتظريم. اما اميدوارم منظورتون از validation mania همون validation 100% نبوده باشه !!!

باز هم ازتون ممنونم .
البته خيلي خلاصه صحبت کردم
نبي

آخرین ویرایش:

NabiKAZ

Well-Known Member
نباید منتظر بود که افراد بیان خودشون سایتشون رو اینجا معرفی کنن!

من هم انتظار ندارم که (افراد طراح) خودشون بیان اینجا معرفی کنند. اما انتظار دارم که دوستان اگر به سایتی با این خصوصیات برخورد کردند و سراغ دارند معرفی کنند تا ما هم در جریان قرار بگیریم.

گر بحث سر اینه که در مورد استاندارد بحث و تبادل نظر بشه باید یکی پیش قدم بشه سایتهایی که به استانداردهای مشخص شده بین المللی نزدیک هستند مشخص بشه و در مورد اونها صحبت بشه
نه بحث سر این نیست ! بحث سر اینه که بعضی ها به استاندارد های وب به چشم یه چیز بی مصرف و اتلاف وقت نگاه میکنند. هر وقت دید این افراد عوض شد. اونوقت میشه انتظار داشت پیشنهاد شما در مورد بحث در مورد سایتهای استاندارد عملی بشه. البته شرط دیگه هم داره اونم اینکه چون حداقل مد نظر این تاپیک سایتهای ایرانی بوده ، پس باید سایتی وجود داشته باشه که در موردش بحث بشه، اما هنوز که سایتی پیدا نشده ! پس موکول میکنیم برای وقتی که چیزی برای بحث کردن وجود داشته باشه !

از نظر شما هم ممنونم مجید جان
نبی

NabiKAZ

Well-Known Member
وقتی W3C رو بیش از 450 عضو سازمانی از جمله Microsoft ، America Online ، Netscape Communications ، Apple Computer، Adobe ، Macromedia، Sun Microsystems و...اداره میکنند که توسط سه سازمان تحقیقاتی MIT در آمریکا ، INRIA در اروپا و Keio University در ژاپن میزبانی میشود. من خودم نمیفهمم دارم با کی ها بحث میکنم (جسارت به اساتید نشه، منظورم افراد خاصی هست که استانداردها رو قبول ندارند...)

منبع

آخرین ویرایش:

echessdesign

مدیر انجمن طراحی وب
ارادتمدم نبی جان
کد های تمیزی بود، CSS خیلی تمیزی داشت این کد هم می تونست خلاصه نویسی تر بشه:
HTML:
 select {
	font:normal 11px tahoma, arial, veradana, sans-serif, helvetica;
}
textarea {
}
input {
}

به

HTML:
 select, input, textarea {
}

خیلی خوب از عناصر پیش فرض استفاده شده بود.
هنوز نحوه چیدمان ساختار صفحه رو ندیدم.
پاینده باشید

جدیدترین ارسال ها

بالا