مشکل فونت tahoma

NARANJTORANJ

Well-Known Member
همون طور که میدونید برای فارسی نویسی در بیلدر از فونت tahoma استفاده میکنیم
مشکل این روش اینه که تا زمانی که در سیستم فارسی نصب شده باشه جواب میده

راهی وجود داره که این مشکل حل بشه

یعنی در سیستمی که فارسی هم نصب نیست ....

asirap

Member
کی گقته؟!
میتونید با Install Font از فونت های دیگه هم استفاده کنید.......

NARANJTORANJ

Well-Known Member
کسی نگفته
بحث ما بر روی فونت هایی هست که از طریق اسکریبت Arabic توانایی فارسی نویسی در بیلدر رو میدن
در ضمن تا اونجایی که میدونم از فرمانinistall font هم کاری ساخته نیست

the_king

مدیرکل انجمن
مشکل اصلی مربوط به فونت یا نصب بودن یا نبودن کاراکتر ست های فارسی نیست. مشکل اینه که
متاسفانه رشته ها و کنترل های استاندارد درون MMB بصورت ASCII طراحی شده اند و نه Unicode.
به همین جهت اگه به هر دلیلی سیستم عامل در تشخیص جدول کاراکتر ها از زبان فارسی استفاده نکنه
متن ها درست نمایش داده نمی شوند. این مورد چیزی نیست که بشه تغییر اش داد. تمام برنامه هایی
که به شیوه منسوخ خروجی شون ANSI/Unicode است همین مشکل رو دارند.

Saman

مدیر انجمن مولتی مدیا بیلدر
تنها راهی که به ذهنم میرسه ، استفاده از فارسی نویسهایی هستش که فونت تاهوما هم دارن.
مثل این :

کد:
http://www.p30download.com/archives/utility/persian_tool/download_leomoon_persian_ttt/

منبع : پی سی ورلد

evil_gates

اين نيز بگذرد ...
اگه یک فونت فارسی با اسکریپت وسترن هم ایجاد کنید میتونه نظر شما رو تامین کنه

البته طراحی فونت نیاز به حوصله و دقت داره اما کار سختی نیست.

قبلا فکر میکنم تو یه تاپیک راجع به همین موضوع بحث شده بود. دقیقا یادم نیست اما تو صفحات 4 یا 5 همین انجمن رو بگردید

BEHESHT

Well-Known Member
دوست من یه راهی هست من خیلی وقت پیش داشتم روش کار می کردم حوصله ام جواب نداد

ویندوز رو نصب کن بدون زبان فارسی :)

بعد شروع کن ماینتور کردن فایل ها که چی ها قرار ایجاد شه

بعد تغییرات رجیتسری رو ماینتور کن

بعد سی دی ویندوز رو بذار فونت فارسی رو نصب کن

حدود 30 الی چهل تا فایل Dll اضافه میشه + کلی فونت + چند فونت معروف مثل tahoma + Arial + adnus اینا Repalce میشن

من اون موقع علم این رو نداشتم dll های اضافه شده رو چطور به ویندوز معرفی کنم

و تغییرات ریجیستری چطور اعمال کنم

خب حالا شما اگه ابزار برای این کار نداری بگو ابزارش رو بذارم زحمت ویندوز گردن خودت

فایل های dll همه شون 20 مگ میشه ولی بعد از فشرده شدن حدود دو یا یک مگابیت میشه بعد تغییرات ریجتسری + فونت ها اضافه شده

قرار بده من ردیفتش کنم یه کار بشه کارستون:green:

اگه از حوصله ات خارج هستش که ...:-?

بد بختی مهندسی معکوس اینه هم با اشک آدم بازی می کنه درش میاره هم با عاصاب خوردش می کنه هم با وقت تمومش می کنه:sad:

البته 10 درصد احتمال می دم جواب نده :-?:wink:

NARANJTORANJ

Well-Known Member
این کار منو یاد بعضی از این سایتها میندازه که میگن اگر با فونت های سایت مشکل دارید این فونت رو نصب کنید

خوب
در این صورت پروژه باید بصورت هوشمند متوجه نصب فارسی سیستم شده باشه
وگر نه سر هر سیستمی که اجرا میشه هربار شروع به نصب میکنه
درسته؟؟

BEHESHT جان اگر درست متوجه شده باشم
فایلها و ابزار این کارو بفرست و یا اگر حجم ابزارت زیاده اسم این ابزارو بگو
بلخره با کمک بچه ها یه کاریش میکنیم
smile_mini2.gif

ایده بسیار جالبیه بیلدر به همچین چیزی نیاز داره
(بررسی سیستم برای زبان فارسی
هشدار و پیغام نصب و نصب )

BEHESHT

Well-Known Member
تستش فک نکنم مساله گنده ای باشه:green:که نصب هست یا نه

ابزار اول برای مایتور کردن ریجستری : (از بهترین ابزار کرک هستش از نظر من ):green::

reg shot :

بار اول از کل ریجستری یه نمونه می گیره بار دوم به سرعت تغییرات و اضافات و یا مذحوفات ریجستری رو به طور خیلی دقیقی میگه

Process Monitor:

ماینتور فایل هم این ابزار هم برای ریجستری و هم برای فایل بسیار خوب هستش

می تونی باهاش دادهایی رو که می خوای رو هم فیلتر کنی و...

که کار باهاش یه کمی اذیتت ممکنه بکنه چون گسترده هستش

خب بسم الله

پیوست ها

• regshot_1.8.2.zip
    89.2 کیلوبایت · بازدیدها: 26
  • Procmon.rar
    872.7 کیلوبایت · بازدیدها: 36

Silver Soft

کاربر متخصص مولتی مدیا بیلدر
این 2 تا فایل رو که ضمیمه کردم همراه پروژتون نصب کنید ، من اون زمان که با دلفی 7 کار میکردم گاهی اوقات تو متن فارسی مشکل داشتم چون دلفی 7 از Ansi استفاده میکرد برای همین این 2 تا فایل رو هنگام نصب برنامه ، روسیستم مقصد نصب میکردم ولی الان دیگه دلفی 2009 و 2010 از Unicode پشتیبانی کامل میکنه و به این فایلها هم احتیاج نیست ، حالا ببینید کارتون رو شاید راه انداخت .

پیوست ها

• Farsi Set.rar
    312.6 کیلوبایت · بازدیدها: 81
  • Persian Keyboard.rar
    15.6 کیلوبایت · بازدیدها: 39

mehranrm7

New Member
با این دقیقا باید چه کار کرد؟ یعنی اتوران که اجرا می شه این ها هم اجرا بشه؟؟
راستش من اصلا حرفه ای نیستم و نمی دونم نصب کن یعنی چی ؟ یعنی همون اول خودش می ره نصب می کنه؟؟ خروجی من بیشتر یک فایل گرافیکی تا مثلا پر از دیتابیس من می خوام یک مجله طراحی کنم تو سی دی و
راستش من هدفم استفاده از عکس به جای متن بود ولی متاسفانه یک مشکلی خوردم.
توضیح سریعش اینه که می رفتم zoom عکس رو تو مشخصات عکس می کردم 50 بعد می کردم 100 اینجوری یک قابی بهم می داد که بالا و پایین میشد بعد می رفتم و ارتفاع رو در قاب کم می کردم اینجوری موقع اجرا کاربر می تونست عکس رو بالا و پایین کنه حالا مشکل از کجا درست شد؟
وقتی منبع اون متن تبدیل شده به عکس رو خارجی انتخاب می کنی دیگه این کارهای 50 و 100 درصد روش جواب نمی ده و یک ضرب فایل نهایی رو نمایش می ده بعد از .exe گرفتن.

evil_gates

اين نيز بگذرد ...
با این دقیقا باید چه کار کرد؟ یعنی اتوران که اجرا می شه این ها هم اجرا بشه؟؟
راستش من اصلا حرفه ای نیستم و نمی دونم نصب کن یعنی چی ؟ یعنی همون اول خودش می ره نصب می کنه؟؟ خروجی من بیشتر یک فایل گرافیکی تا مثلا پر از دیتابیس من می خوام یک مجله طراحی کنم تو سی دی و
راستش من هدفم استفاده از عکس به جای متن بود ولی متاسفانه یک مشکلی خوردم.
توضیح سریعش اینه که می رفتم zoom عکس رو تو مشخصات عکس می کردم 50 بعد می کردم 100 اینجوری یک قابی بهم می داد که بالا و پایین میشد بعد می رفتم و ارتفاع رو در قاب کم می کردم اینجوری موقع اجرا کاربر می تونست عکس رو بالا و پایین کنه حالا مشکل از کجا درست شد؟
وقتی منبع اون متن تبدیل شده به عکس رو خارجی انتخاب می کنی دیگه این کارهای 50 و 100 درصد روش جواب نمی ده و یک ضرب فایل نهایی رو نمایش می ده بعد از .exe گرفتن.

دوست عزيز
ممكنه منظورتون رو كمي واضح تر بگيد؟ سوال شما دقيقا چي هست؟ اين مبحث راجع به فونت و نصب اون حرف ميزنه اما سوال شما ظاهرا در مورد فايل عكس هست.

اينكه عكس شما اسكرول داشته باشه راهش اينه كه با استفاده از شي Bitmap تصوير رو وارد كنيد. تو پنجره خصوصيات اين شي گزينه Keep Actual Image Size رو انتخاب و تنظيمات مورد نظرتون رو اعمال كنيد. اگه هم قصد داريد تصوير در عين حال از مسير خارج از برنامه استفاده كنه گزينه External و نام فايل رو انتخاب كنيد.

اما اينكه گفتيد متن رو به عكس تبديل كرديد و تو برنامه استفاده ميكنيد. بنده چنين روشي رو پيشنهاد نميكنم. وقتي ميشه به طور مستقيم متن رو وارد كرد چه نيازي به عكس داريد؟

شما ابزار Text و Paragraph رو در اختيار داريد. روش هاي ديگه اي هم وجود داره مثل اينكه شما متن رو تو word تايپ كنيد با فرمت htm ذخيره كنيد و با شي HTML اون رو تو mmb نمايش بديد.

اگه هم منظورتون چيز ديگه اي هست لطفا واضح تر بپرسيد

mehranrm7

New Member
tahoma error

دوست عزيز
ممكنه منظورتون رو كمي واضح تر بگيد؟ سوال شما دقيقا چي هست؟ اين مبحث راجع به فونت و نصب اون حرف ميزنه اما سوال شما ظاهرا در مورد فايل عكس هست.

اينكه عكس شما اسكرول داشته باشه راهش اينه كه با استفاده از شي Bitmap تصوير رو وارد كنيد. تو پنجره خصوصيات اين شي گزينه Keep Actual Image Size رو انتخاب و تنظيمات مورد نظرتون رو اعمال كنيد. اگه هم قصد داريد تصوير در عين حال از مسير خارج از برنامه استفاده كنه گزينه External و نام فايل رو انتخاب كنيد.

اما اينكه گفتيد متن رو به عكس تبديل كرديد و تو برنامه استفاده ميكنيد. بنده چنين روشي رو پيشنهاد نميكنم. وقتي ميشه به طور مستقيم متن رو وارد كرد چه نيازي به عكس داريد؟

شما ابزار Text و Paragraph رو در اختيار داريد. روش هاي ديگه اي هم وجود داره مثل اينكه شما متن رو تو word تايپ كنيد با فرمت htm ذخيره كنيد و با شي HTML اون رو تو mmb نمايش بديد.

اگه هم منظورتون چيز ديگه اي هست لطفا واضح تر بپرسيد

ببخشید خیلی شلخته توضیح دادم دوباره میگم

1-من خیلی از این که تو بعضی کامپیوترها فارسی نخونه می ترسم بنابراین گفتم از عکس استفاده کنم
2- متن ها طولانیست بنابراین نیاز به اسکرول، همچنین متن ها تقریبا زیاد و حجم فایل رو بالا می بره بنابراین می خوام از مسیر خارجی استفاده بشه، موقع استفاده از عکس و مسیر خارجی مشکل بزرگی پیش میاد و اون هم این که موقع پیش نمایش خوبه ولی بعد از .exe کردن عکس رو یک تیکه نشون میده و دیگه نه از اسکرول خبری هست و نه از قسمت های عکس که از قاب زده بیرون(شانس آوردم زود فهمیدم این ماجرا رو). در فایل های پیوست یک نمونه گذاشتم.. واقعا عجیب!!!!
بنابراین از خیر این کار گذشتم و به همون راه درست که از ابتدا باید می رفتم برگشتم «استفاده از فونت»
3- بعد از جستجویی که تو همین انجمن داشتم و به دو دلیل یک زیبایی فونت برام زیاد مهم نبود علاوه بر اینکه به نظرم برای مطالعه یک مطلب در مانیتور بهترین فونت Tahoma ست. و همچنین مایل به نصب فونت نبودم (از این دستورها «زیاد» سر در نمیارم). کم اشکال ترین راه رو همین استفاده از Tahoma دیدم و دیگه داشتم شروع می کردم که این بحث به چشمم خورد، خواستم برای این که مو لای درزش نره اگه این روش هایی که نوشتن جواب داده با زبان ساده تر (نوشتن مثال) کمک کنین تا من هم استفاده کنم.
4- با توجه به اینکه خیلی دوست دارم، فایل نهایی تا حد امکان باگ نداشته باشه و همه جا اجرا بشه و احترام به فارسی ، خارج از این مسئله Arabic که اینجا اشاره شد، اعداد رو هم بسته به کامپیوتری که روش تست کردم بعضی ها فارسی نشون میده و بعضی ها هم انگلیسی ( حالا این مشکل رو تو word با استفاده از Hindi حل میشد) (خیلی مهم نیست ولی گفتم چون اینجا شده مجموعه پرسش و پاسخ ها حداقل ما که حرفه ای نیستیم در قسمت طرح مشکل می تونیم کمک کنیم)
میشه بدونم که برای فارسی نوشتن مزیت html به پاراگراف چیه؟ چون به نظر راه صحیح نوشتن فارسی همون پاراگراف باشه

پیوست ها

• test-external-pic-scroll.rar
    510 کیلوبایت · بازدیدها: 40
آخرین ویرایش:

evil_gates

اين نيز بگذرد ...
دوست عزیز
به جای اینکه صورت مسئله رو پاک کنید سعی کنید که مسئله رو حل کنید. اینکه ممکنه استفاده از فونت در بعضی از سیستما اشکال ایجاد کنه پس بریم از عکس استفاده کنیم همون پاک کردن صورت مسئله هست.

اما در مورد استفاده از فونت و رفع نگرانی مشکلات بعدی هم بارها تو این انجمن بحث شده پیشنهاد میکنم راهنمایی که شده رو با دقت بیشتری مطالعه بفرمایید. حتما به پاسختون میرسید.

ضمن اینکه استفاده از فونتهای رایج ویندوز مثل tahoma مشکلی نخواهد داشت. اما اگه نگران این هستید که تو بعضی از سیستمهایی که زبان فارسی پشتیبانی نمیشن چه کنید پیشنهاد میکنم فونتی با اسکریپت وسترن بسازید. اینطوری مشکل اعداد هم حل خواهد شد.

میشه بدونم که برای فارسی نوشتن مزیت html به پاراگراف چیه؟ چون به نظر راه صحیح نوشتن فارسی همون پاراگراف باشه
این یک پیشنهاد بود صرفا برای اینکه بتونید تو یک ویرایشگر دیگه بهتر متن رو صفحه آرایی کنید و تو mmb وارد کنید. حتما میدونید که شی پاراگراف در mmb نمیتونه به خوبی ویرایشگر word متن رو ادیت و صفحه آرایی کنه

موفق باشید

این 2 تا فایل رو که ضمیمه کردم همراه پروژتون نصب کنید ، من اون زمان که با دلفی 7 کار میکردم گاهی اوقات تو متن فارسی مشکل داشتم چون دلفی 7 از Ansi استفاده میکرد برای همین این 2 تا فایل رو هنگام نصب برنامه ، روسیستم مقصد نصب میکردم ولی الان دیگه دلفی 2009 و 2010 از Unicode پشتیبانی کامل میکنه و به این فایلها هم احتیاج نیست ، حالا ببینید کارتون رو شاید راه انداخت .

سلام
من این فایل ها رو چک کردم نتیجه خاصی نگرفتم
برای تست این فایل ها تمام تنظیمات فارسی و rtf ویندوز رو پاک کردم و یه برنامه exe بیلدر که شامل textbox , paragraph , button بود رو چک کردم . که هیچکدوم فارسی رو درست نشون نمی دادن textbox که فونت arabic داشت متن فارسی رو برعکس نوشته بود و button که نداشت متن نامفهوم و همونطور که گفتم ویندوزم اصلا عربی و فارسی نداشت
این دو تا فایل دوستمون رو که نصب کردم نتیجه ی خاصی نگرفتم، لطفا یه توضیح بدید این فایل ها چه می کنند؟
اگر واقعا برای بیلدر مفید هست و تنظیمات فارسی رو بهتر می کنه لطفا یکی از دوستان حرفه ای این دو فایل رو یکی کنه و به صورت پلاگین یا چندتا فایل قابل کپی بر روی سیستم کاربر بشه که نیاز نباشه مراحل نصبش دیده بشه و ...

با تشکر

به نظر من هم حق با evil gates هست و نبايد صورت مساله رو پاك كرداگه شما واقعا بدوني كه چي از پروژه خودت ميخواي بايد پاي مشكلاتش هم بايستي.
پريدن از اين شاخه به شاخه ديگه براي فرار ازمشکل کار درستي نيست من مشكل اسكرول كردن تصوير رو برات حل كردم اگه خواستي بگو تا برات توضيحش هم بدم هرچند كه خودش كاملا گوياست اميدوارم موفق باشي.

پیوست ها

• 2.rar
    596.4 کیلوبایت · بازدیدها: 42

جدیدترین ارسال ها

بالا