مشکل صفحه آبی مرگ

SajjadKhati

کاربر فعال <A href="http://forum.majidonline.com/f
سلام استاد .

یه سیستم برام آوردن که هم گاها هنگ میکنه و موس و کیبرد را پاسخ نمیده و مجبور میشیم بصورت دستی سیستم را ریست کنیم (دکمه ی ریست روی کیس را بزنیم) ؛ و هم گاها هنگ به علاوه ی صفحه ی آبی مرگ را نشون میده .
وقتی که تنها هنگ کرد و مجبور شدم دکمه ی ریست را بزنم (در این موقع ، صفحه ی آبی مرگ نیومد) ، بعد که در event viewer رفتم ، پیام های زیر را در پی داشت (چند تا پیام مختلف هست چون چندین بار در بازه ی زمانی مختلف و با اختلاف حدودا 5 دقیقه هنگ کرد) :

1.JPG

2.JPG

اما وقتی که ارور صفحه ی آبی مرگ میده ، جزئیات زیر را داره :

3B.JPG

و در نرم افزاری که فایل dump را هم میخونه ، این اطلاعات را میده (این صفحه ی آبی مرگ ، کلا 2 بار داده که هر دو یک کد ارور را دارن اما یکیش امروز بوده و یکی دیگه واسه 20 روز قبل حدودا) :

4B.JPG

5B.JPG

من ارور 0x133 را که زدم ، لینک زیر اومد :

که انگار میگه اغلب ، بخاطر اتفاقات و تاخیر درایور بوجود میاد .
درایور هم انگار شکل بالا نشون میده که برای ntoskrnl.exe هست (که نمیدونم برای چه درایوری هست) .
ولی توی اینترنت جستجو که کردم ، میگن انگار اگه برای درایور باشه ، چند تا مهم هستن :
- اول آپدیت میان افزار ssd
- آپدیت بایوس
- آپدیت کارت گرافیک

بایوسش را که قبلا به آخرین نسخه به روزرسانی کرده بودم .
میان افزار ssd اش را سعی میکنم پیدا و در صورت نیاز به روز کنم . (الان دیدم ، مدل SP580 اصلا براش توی سایت رسمی adata میان افزار نداره . برای سری SU اون هم سری 600 به بالا داره) .
کارت گرافیکِ مجزاش آپدیت هست .
اما آپدیت گرافیک مجتمع و درایورهای مادربردش اینکه این درایورها را از سایت رسمی ایسوز (از مدل مادربردش) دانلود کردم .
با اون حال ، درایورهای PCI Memory Controller و SM Bus Controller را در Device Manager نمیشناسه (ولی من همه ی درایورهایی که مربوط به مدل مادربردش در سایت ایسوز برای ویندوز 10 X64 بود را دانلود و نصب کردم) .

کلا ایسوز از لحاظ پشتیبانی درایور ، وضعیت خوبی چندان نداره . مادربرد گیگابایت من با اونکه واسه ی نسل قدیمی تره ، کامل همه ی درایورها را پشتیبانی میکنه .

مدل سخت افزارش :
مادربرد :
Asus H110M-C
پردازنده :
i3 6100
رم :
4GB Ram
گرافیک :
Asus GT 710
اس اس دی :
Adata SP580 120GB
و همچنین هارد قدیمی 160 گیگ مکستور .
پرینتر :
Canon MF230
سیستم عامل :
Windows 10 X64 آپدیت 19043.1237 (تقریبا چند ماه اخیر) هست .

----------

حالا این کارهایی که توی اینترنت پیدا کردم را انجام میدم ببینم درست میشه یا نه .
ولی میدونین که این درایور ntoskrnl.exe برای کدوم قطعه هست؟ یا برای سیستم عامل هست؟ علاوه بر موارد بالا ، راه حل پیشنهادی ای برای رفع ارور صفحه آبی مرگ دارین؟
بعد اینکه به نظرتون این صفحه ی آبی مرگ که میده ، به اون زمانی که تنها هنگ میکرد اما صفحه ی آبی مرگ نمیومد و مجبور بودم ریست کنم (دو تا عکس اول) ، به هم ربط دارن؟ یعنی منشا هر دو مشکل ، یه چیز هستن یا متفاوت هستن به نظرتون؟

تشکر استاد .

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
ntoskrnl.exe مربوط به هسته سیستم عامل ئه، مثل اینه که یک فایل معیوب رو با فتوشاپ باز کنید و photoshop.exe با خطا متوقف بشه، درسته که نشون میده که photoshop.exe با خطا روبرو شده اما ایراد از خرابی photoshop.exe نبوده.
کارت گرافیکی اش Nvidia است؟ درایور کارت Nvidia اش رو کامل Uninstall کنید و از نو نصب کنید، هیچ ایرادی هم نداره که یک نسخه قدیمی اون درایور رو امتحان کنید، احتمالش کمه، اما ممکنه حتی مشکل از درایور نسخه آخری باشه. الزاما درایور نسخه جدید درست کار نمی کنه. ولی احتمالا ایرادش نرم افزاری نیست، به ظاهر کارت گرافیکی Nvidia پایدار کار نمی کنه. یا خودش ایراد داره یا اتصالش یا منبع تغذیه اش و یا هر چیز دیگری که به کارکرد اون کارت گرافیکی Nvidia مربوطه.

SajjadKhati

ntoskrnl.exe مربوط به هسته سیستم عامل ئه، مثل اینه که یک فایل معیوب رو با فتوشاپ باز کنید و photoshop.exe با خطا متوقف بشه، درسته که نشون میده که photoshop.exe با خطا روبرو شده اما ایراد از خرابی photoshop.exe نبوده.

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .
آها پس که این طور .

کارت گرافیکی اش Nvidia است؟ درایور کارت Nvidia اش رو کامل Uninstall کنید و از نو نصب کنید، هیچ ایرادی هم نداره که یک نسخه قدیمی اون درایور رو امتحان کنید، احتمالش کمه، اما ممکنه حتی مشکل از درایور نسخه آخری باشه. الزاما درایور نسخه جدید درست کار نمی کنه. ولی احتمالا ایرادش نرم افزاری نیست، به ظاهر کارت گرافیکی Nvidia پایدار کار نمی کنه. یا خودش ایراد داره یا اتصالش یا منبع تغذیه اش و یا هر چیز دیگری که به کارکرد اون کارت گرافیکی Nvidia مربوطه.

بله . کارت گرافیک مجزاش ، NVidia هست . Asus GT 710
البته پردازنده اش که i3 6100 هست ، گرافیک مجزا هم داره .
پس شما احتمال بیشتر را برای گرافیک یا درایورش میدونین؟
این کارهایی که گفتید را انجام میدم .

قضیه ی آپدیت میان افزار ssd را پیگیری نکنم؟

the_king

مدیرکل انجمن
بله . کارت گرافیک مجزاش ، NVidia هست . Asus GT 710
البته پردازنده اش که i3 6100 هست ، گرافیک مجزا هم داره .
پس شما احتمال بیشتر را برای گرافیک یا درایورش میدونین؟
این کارهایی که گفتید را انجام میدم .

قضیه ی آپدیت میان افزار ssd را پیگیری نکنم؟
درایور کارت گرافیکی NVidia رو محض اطمینان عوض کنید ولی بعید میدونم خطا نرم افزاری باشه، به هر حال مشخصات خطا مربوط به کارت گرافیکی Nvidia است، به SSD ربطی نداره.

SajjadKhati

سلامی مجدد
خیای ممنون استاد .

استاد ، میگم این سیستم که برای دهیاری هست ، دیشب رفتم همونجا دهیاری .
اونجا ، بهش پرینتر هم وصل بود .
تقریبا ۲۰ دقیقه ای بود که باهاش کار میکردم ، حتی وقتی مرورگر را بالا میاوردم هم هنگ میکرد . جوری که طی حدود ۲۰ دقیقه ، ۳ بار حداقل هنگ کرد و مجبور شدم ریست دستی کنم و یه بار هم صفحه ی آبی مرگ اومد که عکس هاش را در پست اول گذاشتم .

اما جالب اینجاست که از وقتی که کیس رو خونه ی خودم آوردم (تا بیشتر پیگیری کنم) ، تقریبا دیشب چند ساعت روشن بود ، با نرم افزار msi after burner و همچنین msi kumbastor گرافیک اش را و اندکی پردازنده اش را برای تست حدود ۱۰ دقیقه فول لود کردم اما نه هنگ کرد و نه صفحه ی آبی مرگ اومد .

به نظرتون چی کار کنم که همچون حالتی دوباره بیاد برای تست و درک بیشتر .
تشکر استاد .

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
خیای ممنون استاد .

استاد ، میگم این سیستم که برای دهیاری هست ، دیشب رفتم همونجا دهیاری .
اونجا ، بهش پرینتر هم وصل بود .
تقریبا ۲۰ دقیقه ای بود که باهاش کار میکردم ، حتی وقتی مرورگر را بالا میاوردم هم هنگ میکرد . جوری که طی حدود ۲۰ دقیقه ، ۳ بار حداقل هنگ کرد و مجبور شدم ریست دستی کنم و یه بار هم صفحه ی آبی مرگ اومد که عکس هاش را در پست اول گذاشتم .

اما جالب اینجاست که از وقتی که کیس رو خونه ی خودم آوردم (تا بیشتر پیگیری کنم) ، تقریبا دیشب چند ساعت روشن بود ، با نرم افزار msi after burner و همچنین msi kumbastor گرافیک اش را و اندکی پردازنده اش را برای تست حدود ۱۰ دقیقه فول لود کردم اما نه هنگ کرد و نه صفحه ی آبی مرگ اومد .

به نظرتون چی کار کنم که همچون حالتی دوباره بیاد برای تست و درک بیشتر .
تشکر استاد .
میتونه چند تا مشکل رو همزمان داشته باشه اما اول تکلیف یک مورد رو که بهش مشکوک هستید مشخص کنید و بعد بروید سر مشکل دیگری.
سیستم رو برگردونید سر جاش. کاری که باید بکنید حذف کردن اون کارت گرافیکی از سیستم ئه، حالا موقتا کارت گرافیکی دیگری جایش استفاده بشه یا اصلا کارت گرافیکی مستقل بکار برده نشه. چه مشکل رو حل کرد و چه نکرد تکلیف یک سخت افزار مشکوک مشخص شده.

SajjadKhati

میتونه چند تا مشکل رو همزمان داشته باشه اما اول تکلیف یک مورد رو که بهش مشکوک هستید مشخص کنید و بعد بروید سر مشکل دیگری.
سیستم رو برگردونید سر جاش. کاری که باید بکنید حذف کردن اون کارت گرافیکی از سیستم ئه، حالا موقتا کارت گرافیکی دیگری جایش استفاده بشه یا اصلا کارت گرافیکی مستقل بکار برده نشه. چه مشکل رو حل کرد و چه نکرد تکلیف یک سخت افزار مشکوک مشخص شده.

سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .

الان به نظرتون گرافیک مجزا اش را جدا کنم و سیستم را ببرم همون دهیاری بذارم تا ببینن مشکلی پیش میاد یا نه؟
میشه بخاطر اتصالِ پرینتر باشه؟ یا بخاطر کابل هایی که بهش متصل بودن باشن؟ (فرضا کابل usb یا lan و کابل مانیتور و ...) .
چون کیس که دیشب تا حالا ، اصلا برخلاف اینکه اونجا بودیم ، در اینجا اصلا هنگ و اینها نکرد .

اگه نظرتون اینه که گرافیک مجزا را جدا کنم ، به نظرتون لازمه که درایورش را هم حذف کنم؟ (درایورِ Nvidia اش منظورمه) .
اگه آره ، پیشنهادتون اینه که با نرم افزارِ Display Driver Uninstaller ، درایور را حذف کنم یا روش عادی یا روش دیگه ای؟

یا اینکه پیشنهادتون اینه که درایورش را به روزرسانی (یا حتی down grade یا نسخه ی قدیمی تر) را نصب کنم؟
فعلا نسخه ی درایورش 466 هست . آخرین نسخه که الان براش موجود هست ، انگار نسخه ی 472.12 هست .
نسخه ی قدیمی تر (یعنی نسخه ی 417 و 388) را هم دارم . اگه نیازه ، اینها را نصب کنم؟

بعد اینکه استاد از کجا بیشتر به کارت گرافیک یا درایورش مشکوک شدین؟ میتونم بپرسم؟
از عکس دومی؟
چون من برای این ارور صفحه ی آبی مرگ تحقیق کردم ، هر چند به کارت گرافیک و درایورش و خیلی از موارد دیگه مثل عملکرد پاور و اورکلاک نبودنِ cpu و تنظیمات پیش فرض بایوس و آپدیت بودن تمامی درایورها و ... هم اشاره کردن ، اما بیشتر ، به آپدیت بودنِ firmware ئه ssd و همچنین Sata AHCI Controller (اینکه گزینه ی Standard Sata AHCI Controller را در تنظیمات Device Manager ئه ویندوز انتخاب کنیم) اشاره میکردن .
حالا بازم نمیدونم .

the_king

مدیرکل انجمن
سلامی مجدد
خیلی ممنون استاد .

الان به نظرتون گرافیک مجزا اش را جدا کنم و سیستم را ببرم همون دهیاری بذارم تا ببینن مشکلی پیش میاد یا نه؟
بله.
میشه بخاطر اتصالِ پرینتر باشه؟ یا بخاطر کابل هایی که بهش متصل بودن باشن؟ (فرضا کابل usb یا lan و کابل مانیتور و ...) .
قاعدتا نه.
چون کیس که دیشب تا حالا ، اصلا برخلاف اینکه اونجا بودیم ، در اینجا اصلا هنگ و اینها نکرد .

اگه نظرتون اینه که گرافیک مجزا را جدا کنم ، به نظرتون لازمه که درایورش را هم حذف کنم؟ (درایورِ Nvidia اش منظورمه) .
وقتی کارت گرافیکی رو جدا کنید دیگه درایورش فقط یکسری فایل ئه که روی کامپیوتر هست و بود و نبودش نقشی نداره.
اگه آره ، پیشنهادتون اینه که با نرم افزارِ Display Driver Uninstaller ، درایور را حذف کنم یا روش عادی یا روش دیگه ای؟
کار خاصی لازم نیست بکنید.
یا اینکه پیشنهادتون اینه که درایورش را به روزرسانی (یا حتی down grade یا نسخه ی قدیمی تر) را نصب کنم؟
احتمالش زیاد نیست ولی به هر حال امتحان کنید.
فعلا نسخه ی درایورش 466 هست . آخرین نسخه که الان براش موجود هست ، انگار نسخه ی 472.12 هست .
نسخه ی قدیمی تر (یعنی نسخه ی 417 و 388) را هم دارم . اگه نیازه ، اینها را نصب کنم؟
نه. نیازی نیست.
بعد اینکه استاد از کجا بیشتر به کارت گرافیک یا درایورش مشکوک شدین؟ میتونم بپرسم؟
err.png

SajjadKhati

بله.

قاعدتا نه.

وقتی کارت گرافیکی رو جدا کنید دیگه درایورش فقط یکسری فایل ئه که روی کامپیوتر هست و بود و نبودش نقشی نداره.

کار خاصی لازم نیست بکنید.

احتمالش زیاد نیست ولی به هر حال امتحان کنید.

نه. نیازی نیست.

مشاهده پیوست 114491

خیلی ممنون استاد از راهنمایی تون .
درایور Nvidia اش را به نسخه ی 472 به روزرسانی کردم (انگار آخرین نسخه ای هست که کارت گرافیکش پشتیبانی میکنه . دقیق نمیدونم) .
درایور قبلی اش را حذف نکردم . فرقی داره (که برای به روزرسانی ، اول ، درایور قبلی حذف بشه یا نه؟)
بقیه ی درایورها را هم از سایت رسمی ایسوز برای مدل مادربردش دانلود کردم . اون Sata Controller هم که مربوط به درایور چیپست اش بود را هم نصب کردم .

بهش گفتم اگه کار کرد و هنگی داشت ، دفعه ی بعد کارت گرافیک اش را جدا کنم .
باز دفعه ی بعد هم اگه هنگی داشت ، بعد احتمالا ویندوز 7 براش نصب میکنم .
باز اگه داشت ، شاید به قول شما ، پاورش مشکوک باشه .

خیلی ممنون استاد .

جدیدترین ارسال ها

بالا