مشاوره در زمینه مامبو

Mecho

Member
سلام ..

دوستان من تصمیم گرفتم سایت خودم رو با مامبو راه اندازی کنم . منتهی خوب اولین بارم هست در زمینه سایت و .. میخوام فعالیت کنم . علم این کار رو هم ندارم .

مامبو رو الان نصب کردم . آپگرید هم کردم . پچهای امنیتی جدید رو هم ریختم ! . با منوها و .... اینقدر دارم ور میرم تا یاد بگیرم چی به چی هست . اما مشکل فقط این نیست :cry:

برای اینکه آماده به شروع کار بشم جدا هیچ راهی جلو پام نیست ! هیچ چیزی که دوست دارم داشته باشم و برای شروع 100% لازم هست رو ندارم و برای داشتنش هم باید یه کارائی کرد که حتی نمیدونم چه کارهایی هست . خیلی جستجو کردم . هم در اینجا هم در انجمن مامبولرن و جاهای دیگه ...

الان جدا ممنون میشم یه نفر حاضر به همکاری بشه و کمکم کنه برای راه اندازی سایت . اصلا احتیاجی به این ندارم که این دوستی که حاضر میشه کمک کنه بره و کاری بکنه . خودم هم میخوام یاد بگیرم . 100% لازم هست . فقط میخوام قدم به قدم یکی باهام جلو بیاد و راه جلو پام بزاره . باقیش رو خودم میکنم . منتهی الان اصلا نمیدونم باید چیکار کنم که خودم برم ردنبالش ..
خلاصه .. خیلی ناله کردم ؛ نه ؟ :lol:

اما جدا اینجوریه که گفتم . به هرحال ممنون میشم یکی پایه اینکار بشه .
ممنون .

P.S. در انجمنهای خود مامبولرن نتونستم رجیستر کنم که اونجا بتونم سوال کنم و .. ( دگمه عضویت درفرم رجیسترشون فعال نیست :eek: )

farzadbb

Member
من تا به حال تو انجمن مامبو جواب نگرفتم . نمي خواهم تو هم اينجوري باشي !!
هر سوالي داشتي بگو تونستم جواب ميدم .

Mecho

Member
جدا دستت درد نکنه . همین که تاپیک رو خوندی هم فکر کنم تو غنیمت هستش .

منتهی خدا کنه بعد این تاپیکی که الان میزنم هم باز اینورا پیدات بشه :lol:

من مامبو فارسی رو نصب کردم بعد اونرو ارتقا دادم به 4.5.4 stable . این در مورد سیستم و کارائی که کرده بودم .

میخوام قبل از شروع کارم همه چی درست باشه که یه وقت شروع نکنم بعد ببینم از پایه غلط رفتم و دیگه نمیشه کاریش کرد . یعنی حاضرم سایت باز نشه اصلا مگه اینکه همه چیز رو که میخوام داشته باشم بعد شروع به کار کنم . حالا به هر زحمتی که شده ...

اولا اینکه میخوام سایت چند زبانه باشه . این خیلی خیلی برام مهم هستش . چون کاربرهای من 70% خارجی هستند .
هرچی تعداد زبانها بیشتر بهتر . برای همین میخوام بدونم تنظیمات سایت رو باید چه جوری بکنم و از اول چجوری پست ها رو در 2 قسمت مثلا فارسی و انگلیسی بزنم !!! اگه شروع به کار کنم میترسم برخلاف اونجوری که باید پیش برم پست بزنم و بعدا با مولتی شدن زبانها همه اونها رو مجبور بشم دوباره بزنم ...

بعد اینکه قسمت نظرات در ادامه مطلب باشه . یک کامپوننت ( خدا کنه اسمش رو درست نوشته باشم :lol: ) برای اینکار تو یه سایت خارجی دیدم . دانلود کردم . instruction هم داشت طبق اون پیش رفتم . لینکش در ادامه مطلب درست شده اما نظرات دیده نمیشه ! بعد رو لینکی که بوجود اومده که نظرتون رو بنویسید کلیک میکنم اتفاقی نمیوفته !!

3 اینکه میخوام تعداد بازدیدکننده های مطلب نشون داده بشه .

4 درمورد قالب هم من قالب رو انتخاب کردم مثلا ( که نکردم ) بنر رو چجوری عوض کنم و در صورت عوض کردن بنر اون لینکهایی که در هدر هست از بین میره یا نه ؟!

در کل آقا حتی اگه کمکی هم نکنی دمت گرم فقط به فکر بودی . همونطور که تو پست اول هم زدم جدا احتیاج دارم یه نفر قدم به قدم اینارو برام توضیح بده و من جلو برم . میدونم توقع زیادی هست منتهی خب تنها راه حله الانم اینه ....

مرسی

edited > آقا این رو یادم رفت بگم !! یه چیز عجیب ! تو فایرفاکس درج مطلب منوهاش نمیاد . تو اینترنت اکسپلولر اون منو ها میاد اما منوهای بالا که باید کشوئی باز بشه اونا باز نمیشه !!!!! چی کار کنم ؟ برای من اینجوری یا برای همه ( نمیشه که برای همه ؛ مشکل از کجاست پس ) ؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

farzadbb

Member
دوست عزيز من عادت ندارم کسي رو الکي دل گرم کنم وقتي گفتم کمک مي کنم هرکاري از دستم بر بياد انجام ميدم .
حالا دونه دونه جواباتو ميدم :
در خصوص چند زبانه کردن سايت يه پيشنهادي بهت مي کنم اونم اينه که دوبار و در دو دايرکتوري مختلف مامبو رو نصب کني ! اولش يه کم زحمت داره ولي باور کن بهترين راهه چون من روش هاي ديگه رو امتحان کردم که آخرش گيج ميشي و کلي مشکل برات پيش مياد . اينجوري کمترين دردسر رو مي کشي .

براي قسمت نظرات اگه منظورت نظر به صورت کامنت مثل وبلاگ ها هست بايد بهت بگم که بهترين راه استفاده از مامبوت و کامپوننت akocomment هست که دو تا فايل مجزا هستند که بايد هر دوتا نصب بشه . اين فايل ها رو ميتوني از سايت www.mambolearn.com بگيري . بهتر مامبو خودت رو هم از اين سايت دانلود کني . برو مامبو 4.5.3 hp رو از مامبو لرن دريافت کن و پچ امنيتي اون رو هم حتما نصب کن .

بهترين راه اينه که عکس هاي مربوط به قالب رو ويرايش کني . اگه کلا بنر رو از تو ايندکس پاک کني و بنر جديد رو جاش قرار بدي ممکنه ماژول مربوط به نوشته هاي روي اون مثلا ماژول جستجو رو هم پاک کني که بد ميشه ولي اگه ماژول گذاشتن رو بلد باشي مشکل پيش نمياد و مي توني جاي اونارو هم تغيير بدي به راحتي .

در کل آقا حتی اگه کمکی هم نکنی دمت گرم فقط به فکر بودی .

چاکرتيم . دمت جيز !

همونطور که تو پست اول هم زدم جدا احتیاج دارم یه نفر قدم به قدم اینارو برام توضیح بده و من جلو برم . میدونم توقع زیادی هست منتهی خب تنها راه حله الانم اینه ....

توقع زيادي نيست اگه بلد باشم جواب بدم خوب چيزي که ازم کم نميشه !
قابل توجه بعضيا !!!

آقا این رو یادم رفت بگم !! یه چیز عجیب ! تو فایرفاکس درج مطلب منوهاش نمیاد . تو اینترنت اکسپلولر اون منو ها میاد اما منوهای بالا که باید کشوئی باز بشه اونا باز نمیشه !!!!! چی کار کنم ؟ برای من اینجوری یا برای همه ( نمیشه که برای همه ؛ مشکل از کجاست پس ) ؟؟؟؟؟؟

نه براي من در هيچ مرورگري مشکل پيدا نمي کنه البته يادمه پارسال تو اينترنت اکسپلورر اديتور فعال نبود ولي تو فايرفاکس کار ميکرد که البته وقتي ويندوزم رو عوض کردم حل شد . نمي دونم چي چسبيده بو به اکسپلورر که مشکل پيدا کرده بود براي تو هم احتمالا همين طوره !

banner2.JPG

راستي وبلاگتو ديدم . خيلي خوبه . موفق باشي . سايتي که ميخواهي راه بندازي همين www.mechodownload.com هست ؟

Mecho

Member
قبل همه چی بازم مرسی ( دیگه دلیلاش تابلو هست الکی شلوغ و تعارف نکنم ;) )

در مورد 2زبانه بودن . فکر خوبیه . فقط اینکه با این حساب یعنی من باید 2 تا بخش مدیریت داشته باشم . یه بار انگلیسی یه پست بزنم . یه بار فارسی . با 2 تا database .
حاشیه : یه سایت هست من دیدم تو این سایتهای ایرانی خیلی باحال مولتی هستش . www.danlod.com . یعنی من اگه سیستم مولتی سایتم اینجوری بشه دیگه حرف نداره... سیستمش رو دارم که از انگلیسی تبدیل کنم به زبانهای دیگه منتهی خب اجراش رو بلد نیستم یک ، و 2 اینکه هنوز 2 زبانه هم نشده . چون باید از انگلیسی به زبانهای دیگه بره . در مورد سایت بالا هم مطمئن هستم همین سیستم هست .

در مورد نظرات هم حتما اون رو که گفتید امتحان میکنم .

در مورد بنر هم 100% متوجه حرفت شدم . ماژول باز که نیستم . بهتر هست همون عکس رو پیدا کنم و ویرایش کنم ... خیلی مفید توضیح دادیش .

مرسی بابت اطلاعاتی که میدی . در مورد وبلاگ هم لطف داری . اولین تجربه بود تو این موردها اما خب به نظر خودم بد شروع نکردم . امیدوارم mechodownload.com هم بتونم ردیفش کنم و آماده بشه برای پست زدن ..

بازم مرسی

farzadbb

Member
در مورد 2زبانه بودن . فکر خوبیه .
بهترين راهي که من ميشناسمه !

فقط اینکه با این حساب یعنی من باید 2 تا بخش مدیریت داشته باشم . یه بار انگلیسی یه پست بزنم . یه بار فارسی . با 2 تا database .
بله دوتا بخش مديريت يکي فارسي و يکي انگليسي با دو تا ديتابيس جداگانه

یه سایت هست من دیدم تو این سایتهای ایرانی خیلی باحال مولتی هستش .

اين سايت رو ديدم خوب اينتروش خوب بود ولي ميتونست بهتر هم باشه . ولي داخل سايت خيلي مزخرف بود .

یعنی من اگه سیستم مولتی سایتم اینجوری بشه دیگه حرف نداره...

ميتوني بهتر از اين رو هم رديف کني . البته اين سايت مامبو نيست ! ولي به راحتي ميتوني بهتر از اينو درست کني.
البته اگه از من ميشنوي قالب سايتت رو بده برات بسازن . پولش رو از تبليغات در مياري . بازديد وبلاگت که خيلي خوب بود بازديد سايتت حتما از اين هم بيشتر خواهد بود .

در مورد نظرات هم حتما اون رو که گفتید امتحان میکنم .

امتحان کن . حتما جواب ميده !

... خیلی مفید توضیح دادیش .
شما هم خيلي مفيد فهميديد ! معمولا به راحتي متوجه نميشند !!

مرسی بابت اطلاعاتی که میدی .

قابلتو نداره

اولین تجربه بود تو این موردها اما خب به نظر خودم بد شروع نکردم
خيلي هم خوبه ! بيشتر از يه شروع سادست !

امیدوارم mechodownload.com هم بتونم ردیفش کنم و آماده بشه برای پست زدن ..

به اميد خدا به زودي رديف ميشه ...

بازم خواهش مي کنم !

Mecho

Member
درمورد اینکه خب بدم یکی برام همه اینهارو ردیف کنه که دیگه آخرشه . منتهی اصلا هزینه اینجور کارها رو نمیدونم و هیچ حدسی هم ندارم درموردش . منتهی خب خود آدم ردیفش کنه یه کیف دیگه میده علاوه براینکه هم یاد میگیره.
منتهی اینجوری که من دیدم زیادی سخته . یادمه اول وبلاگ هم اینجوری بود برام . البته نه اینقدر اما خب هرچیزی اولش سخته دیگه . به قول معروف قلق ( درست نوشتم ؟ ) کار دست آدم بیاد میوفته رو غلطتک .
به هرحال من فقط میخوام اون چیزهایی رو که باید سایتم داشته باشه رو داشته باشم . راه بهش رسیدنش مهم نیست برام . فقط برسم بهش همین .

درمورد اون سایت که بهتون لینکش رو دادم . تو مامبو من میتونم اون حالت رو پیدا کنم ؟! این مهتریــــــــــــن قسمتی هست که باید باید داشته باشم . به 2 تا دلیل مهم . یکی اینکه خوب تبلیغات گوگل و سایتهای خارجی برام بیشتر در دسترسی هست . دو اینکه بازدیدکننده هام بیشتر خارجی هستند.
درکل قبل از هرچیزی اگه این رو قدم به قدم توضیح بدی که چی کار کنم بهش برسم بهترین چیزی هست که میتونی بهم بدی . ( در ضمن مامبو من 4.5.3hp بود اگه اون hp رو درست گفته باشم که از سایت مامبلورن گرفته بودم . بعد همونجا یه پچ بود برای ارتقای مامبو فلان به 4.5.4p ).

در مورد نظرات آقا از دیشب تا حالا بیچاره شدم خدایی . 30مدل مختلفش رو نصب کردم پابلیش هم میکنم مامبوتش رو منتهی نشون داده نمیشه ! تو انجمنهای مامبولرن یا سایتشون که اصلا میگه این xml مال کامپوننت نیست و اینستالش نمیکنه . از سایتهای خارجی گرفتمش که خب نمایش داده نمیشه بعد از اینستال ! هر مدلی بگی امتحان کردم. نشد .

در مورد افرادی که مطلب رو میببیند مامبو یه پیش فرض داره که تعداد اونها رو نشون بده . من اونرو تنظیمش رو گذاشتم روی نمایش . اون هم نیست !

آهان راستی دیشب دنبال این کامپوننت و بدبختیم بودم یه چت باحال پیدا کردم دیدم کاری که نمیتونم بکنم برای نظرات . اونرو نصب کردم .. اونم نصب شد و کار میکنه منتهی یه سری کد بالای جایی که باید nickname رو انتخاب کنی میاد که اون رو هم سردر نیوردم چی هست . البته اصلا مهم نیست این برام . منتهی اصل موضوع برام گیج کننده هست که همه چی درست پیش میره اما ارور میاد . یه جایی لنگ میزنه که دیده نمیشه و تخصص میخواد برای دیدنش که من ندارم .

آقا دمت گرم وقت میذاری . درضمن خیلی باحال مولتی نقل قول میکنی . من خودم رو کشتم سر درنیوردم چطوری با این مولتی .. کار کنم و اونجوری جواب بدم D:

farzadbb

Member
درمورد اینکه خب بدم یکی برام همه اینهارو ردیف کنه که دیگه آخرشه . منتهی اصلا هزینه اینجور کارها رو نمیدونم و هیچ حدسی هم ندارم درموردش . منتهی خب خود آدم ردیفش کنه یه کیف دیگه میده علاوه براینکه هم یاد میگیره.
منتهی اینجوری که من دیدم زیادی سخته . یادمه اول وبلاگ هم اینجوری بود برام . البته نه اینقدر اما خب هرچیزی اولش سخته دیگه . به قول معروف قلق ( درست نوشتم ؟ ) کار دست آدم بیاد میوفته رو غلطتک .
به هرحال من فقط میخوام اون چیزهایی رو که باید سایتم داشته باشه رو داشته باشم . راه بهش رسیدنش مهم نیست برام . فقط برسم بهش همین .

نه منظورم نبود همه ي کارها رو بدي يکي برات انجام بده . فقط قالب رو گفتم که سايتت با کلاس تر بشه البته هر جور راحتي شايد بودجه کافي نداشته باشه . در خصوص قيمت هم زياد نميشه مثلا من با 15000 تومان طراحي مي کنم . بگذريم

درمورد اون سایت که بهتون لینکش رو دادم . تو مامبو من میتونم اون حالت رو پیدا کنم ؟! این مهتریــــــــــــن قسمتی هست که باید باید داشته باشم . به 2 تا دلیل مهم . یکی اینکه خوب تبلیغات گوگل و سایتهای خارجی برام بیشتر در دسترسی هست . دو اینکه بازدیدکننده هام بیشتر خارجی هستند.

منظورت رو درست متوجه نشدم يعني اينترو رو ميگي که ميشد زبان انتخاب کرد ؟ اگه اينو ميگي که بايد يک صفحه ي اينترومثل اون سايت بسازي و بزاري تو صفحه ي اصلي و لينک بدي به دو بخش فارسي و انگليسي که ساختي

در مورد نظرات آقا از دیشب تا حالا بیچاره شدم خدایی . 30مدل مختلفش رو نصب کردم پابلیش هم میکنم مامبوتش رو منتهی نشون داده نمیشه ! تو انجمنهای مامبولرن یا سایتشون که اصلا میگه این xml مال کامپوننت نیست و اینستالش نمیکنه . از سایتهای خارجی گرفتمش که خب نمایش داده نمیشه بعد از اینستال ! هر مدلی بگی امتحان کردم. نشد .

ببين بايد بري تو بخش مامبوت فايل مامبوت رو نصب کني و بعد بري در بخش مامبوت هاي سايت اونو فعال ( اکتيو ) کني . کامپوننت رو هم نصب کني رديف ميشه . تازه تو خود سايت مامبو لرن در بخش دانلود اين فايل توضيح داده .

در مورد افرادی که مطلب رو میببیند مامبو یه پیش فرض داره که تعداد اونها رو نشون بده . من اونرو تنظیمش رو گذاشتم روی نمایش . اون هم نیست !

خوب بايد ماژول مربوط به اون رو درست فعال کني يعني به ماژولي که در قالب وجود داره آدرس بدي مثلا در قسمت right

آهان راستی دیشب دنبال این کامپوننت و بدبختیم بودم یه چت باحال پیدا کردم دیدم کاری که نمیتونم بکنم برای نظرات . اونرو نصب کردم .. اونم نصب شد و کار میکنه منتهی یه سری کد بالای جایی که باید nickname رو انتخاب کنی میاد که اون رو هم سردر نیوردم چی هست . البته اصلا مهم نیست این برام . منتهی اصل موضوع برام گیج کننده هست که همه چی درست پیش میره اما ارور میاد . یه جایی لنگ میزنه که دیده نمیشه و تخصص میخواد برای دیدنش که من ندارم .

فکر خوبي نيست . همين رو استفاده کني خيلي بهتره چون ميشه مثل کامنت وبلاگ
اگه خواستي از اون روش استفاده کني هم بهتره از کامپوننت guest book يا همون دفتر ميهمان استفاده کني .

آقا دمت گرم وقت میذاری . درضمن خیلی باحال مولتی نقل قول میکنی . من خودم رو کشتم سر درنیوردم چطوری با این مولتی .. کار کنم و اونجوری جواب بدم D:

کاري نداره در اديتور همون بخش پاسخ سريع پايين صفحه يه سري آپشن هست که مثلا فونت رو بولد يا ايتاليک ميکونه و عکس اضافه ميکنه سمت چپ يه بالون هست . نوشتت رو کپي ميکني و اون دکمه که عکس بالون داره رو
رو بزن و وسط دو تا تگي که ظاهر ميشه نوشته مورد نظرت رو کپي کن اون نوشته که بين دو تگ
هست به طورت نقل قول ديده ميشه . به همين راحتي !

Mecho

Member
راستش قالب سایتم اصلا مهم نیست برام . ساده ترین هم باشه برام کافیه . فقط امکانات سایت برام مهم هست . به هر حال مرسی از پیشنهادت .

در مورد مامبوت و کامپوننت نظرات من دقیق مثل خودش پیش رفتم . توضیحات انجمن مامبولرن و هرجای دیگه رو هم بگی خوندم . دقیق مثل اونها میرم جلو منتهی نمایش داده نمیشه !!

در مورد تعداد بازدیدکننده ها هم حتما دوباره چک میکنم این گزینه رو که گفتید .

برای چت هم که گفتم منظورم این نبود چون کامنت رو نتوستم اونرو نصب کردم . دیشب دیدم هر کاری میکنم به نتیجه نمیرسم . چت رو نصب کردم الکی که فقط یه کاری کرده باشم وگرنه کامنت رو 100% میخوام و برام لازمه .

برای مولتی quote هم مرسی . به ذهنم نرسیده بود . من فقط این گزینه جدید vb تو مخم بود که چیکار میکنه و سر در نمیارم .. multi quote this message که بقل thanks , quote و ایناست .

آقا من فکر کنم الان بهتر هست مامبو رو حذف کنم و دوباره نصب کنم .
چه ورژنی رو برای نسخه انگلیسی و چه نسخه ای رو برای مامبو فارسی پیشنهاد میدی ؟؟؟
بعد اینکه یه دایرکتوری درست کنم مثلا Mfar برای مامبوی فارسی و MEng برای مامبو انگلیسی که بعدا راحت تر بتونم صداشون کنم .. نه ؟؟

مرسی

farzadbb

Member
راستش قالب سایتم اصلا مهم نیست برام . ساده ترین هم باشه برام کافیه . فقط امکانات سایت برام مهم هست . به هر حال مرسی از پیشنهادت .

خود داني !

در مورد مامبوت و کامپوننت نظرات من دقیق مثل خودش پیش رفتم . توضیحات انجمن مامبولرن و هرجای دیگه رو هم بگی خوندم . دقیق مثل اونها میرم جلو منتهی نمایش داده نمیشه !!

من که تست کردم به راحتي کار ميکنه . يه چيزي اطمينان داري که مامبوت رو اکتيو مي کني ؟

برای چت هم که گفتم منظورم این نبود چون کامنت رو نتوستم اونرو نصب کردم . دیشب دیدم هر کاری میکنم به نتیجه نمیرسم . چت رو نصب کردم الکی که فقط یه کاری کرده باشم وگرنه کامنت رو 100% میخوام و برام لازمه .

بدون شرح !!!

آقا من فکر کنم الان بهتر هست مامبو رو حذف کنم و دوباره نصب کنم .

بله منم همينو گفتم

چه ورژنی رو برای نسخه انگلیسی و چه نسخه ای رو برای مامبو فارسی پیشنهاد میدی ؟؟؟

براي فارسي و انگليسي هر دو از mambo 4.5.3 hp استفاده کن

بعد اینکه یه دایرکتوری درست کنم مثلا Mfar برای مامبوی فارسی و MEng برای مامبو انگلیسی که بعدا راحت تر بتونم صداشون کنم .. نه ؟؟

فکر مي کنم منم همينو گفتم
دو تا پوشه يکي با نام fa و يکي با نام en بساز و در اين پوشه ها نصب کن.

حاشيه >> زين پس به جاي واژه ي ملول و بيگانه ي مرسي بگوييد سپاسگذارم

قابلي نداشت !!!

Mecho

Member
همیشه موقعی که آدم کار واجب داره کارهای دیگه هم پیش میاد . متاسفانه اینقدر درگیر شدم این چند وقته و همه کارها هم واجب هست یه ذره عقب موندم .

به هرحال . من مامبو رو نصب کردم مجدد . نظرات درست شد . تعداد بازدیدکننده ها رو نتوستم درست کنم .
اما درمورد زبانهای مختلف . جدا الان سردرگم شدم . شدید .
2 تا مامبو نصب کردم . در همون 2 پوشه . خب حالا چی ؟ راهش چیه ؟ یعنی هر مطب رو باید 2 بار بزنم . یه بار تو این مامبو . یه بار تو اون یکی مامبو ؟؟؟؟!! هیچ راهی یعنی غیر از این نیست . این mambolfish چی هست ؟ خودم خیلی دنبالش گشتم و مطلب خوندم . نتوستم بفهمم دقیق چی کار میکنه !
آقا اگه لطف کنی این رو یه ذره دقیق بهم توضیح بدی و قدم به قدم شروع کنیم با هم که من تمومش کنم و آماده کنم خیلی بهم لطف کردی .
درضمن برای سایت هم به نظرت میتونم یکی رو پیدا کنم با هزینه مناسب بتونه برام هم قالب طراحی کنه هم اینهایی رو که میخوام همه رو آماده کنه و تحویل بده ؟؟؟

مرسی

farzadbb

Member
mambolfish بدرد نمي خوره . مشکل ايجاد ميکنه . بهتر دوبار پست بزني .
يه بار تو مامبو فارسي . يه بار تو مامبو انگليسي .
تو که دو تا زبان مختلف مي خواهي بنويسي خوب تو دو جاي مختلف هم بنويس .

درضمن برای سایت هم به نظرت میتونم یکی رو پیدا کنم با هزینه مناسب بتونه برام هم قالب طراحی کنه هم اینهایی رو که میخوام همه رو آماده کنه و تحویل بده ؟؟؟

پس داداشت چي کارست ؟
اگه خواستي مفت برات مي سازم .
با من در ياهو تماس بگير

جدیدترین ارسال ها

بالا