مزایای اجرای ساندویچ پانل سقفی

استفاده از انواع ساندویچ پانل سقفی مزایای زیادی از جمله کاهش هزینه‌های ناشی از ساخت و ساز به شیوه سنتی را در پی دارد. برای ساخت یک سازه با متریال سنتی باید هزینه، زمان و نیروی کار انسانی بیشتری بکار گرفته شود درحالی‌که با ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری می‌توان در عرض مدت زمان کوتاهی یک پروژه ساختمانی را به اتمام رساند. فرایند نصب و اجرای ساندویچ پانل‌های سقفی ساده و کم هزینه بوده و این پانل‌ها پس از تولید به راحتی در محل پروژه نصب می‌شوند. دیگر مزایای پنل ساندویچی سقفی عبارتنداز:

 • عایق حرارت، برودت، صوت و رطوبت و کاهش اتلاف انرژی
 • قابل استفاده در هر اقلیمی و با هر شرایط آب و هوایی
 • قیمت اقتصادی
 • دارای تنوع در طرح و رنگ
 • مقاومت در برابر حوادث طبیعی چون بادهای شدید، زمین لرزه، رانش زمین یا آتش سوزی
 • مقاوم در برابر حشرات موذی و رشد قارچ‌ها
 • مقاوم در برابر زنگ زدگی و مواد شیمیایی
 • قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست
 • وزن کم و سهولت حمل و نقل
 • امکان جابه‌جایی و نصب در پروژه‌های ساختمانی دیگر
 • افزایش طول عمر سازه

مشخصات فنی ساندویچ پانل سقفی​

این پانل‌های سقفی با عرض مفید 1 و عرض غیر مفید 08/1 متر تولید می‌شوند. ضخامت آن‌ها بین 2 تا 15 سانتی‌متر بسته به نیاز پروژه متغیر است. جنس ورق‌هایی که برای ساخت این پانل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا از آلومینیوم یا گالوانیزه است. ساندویچ پانل‌های سقفی را با کمک این ورق‌ها به صورت دو رو ورق یا یک رو ورق یک رو فویل تولید می‌کنند. در مواردی برای لایه‌های رویه و زیره ساندویچ پانل‌های سقفی علاوه بر ورق‌های فولادی فوق از مس، PVC یا استنلس استیل نیز استفاده می‌شود.
مناسب‌ترین فوم برای ساندویچ پانل‌های سقفی فوم پلی یورتان تزریقی است. پلی یورتان در میان دیگر فوم‌های عایق بیشترین دانسیته را دارد و همین موضوع این ساندویچ پانل‌ها را ضد حریق کرده است. برای ساخت ساندویچ پانل سقفی پلی یورتان فوم پلی یورتان تزریقی با کلاس مقاومت B1 یا B2 بین دو ورق تزریق می‌شود. دانسیته یا فشردگی فوم پلی یورتانی که میان دو ورق این پانل‌ها تزریق می‌شود معادل 40 کیلوگرم است درحالی که دانسیته پلی استایرن 20 کیلوگرم است.

انواع فوم در پنل ساندویچی سقفی​

فوم‌هایی که در تولید ساندویچ پانل‌های سقفی بکار گرفته می‌شوند همانند نوع دیواری آن است. برای ساخت این پانل‌ها از انواع فوم‌های پلی استایرن EPS، پلی استایرن XPS، پلی یورتان، پشم شیشه و پشم سنگ استفاده می‌شود. هر یک از فوم‌های فوق مزایا و معایب خاص خود را داشته و میزان عایق کنندگی آن‌ها با توجه به دانسیته‌ای که دارند متفاوت است. فوم تزریقی پلی اورتان از نظر میزان خاصیت عایق کنندگی نسبت به دیگر فوم‌ها ارجحیت دارد.

ساندویچ پانل سقفی پلی یورتان​

این فوم عایق که به آن پانل پیش ساخته کمپوزیت نیز گفته می‌شود از یک هسته میانی ساخته شده که در میان دو ورق فلزی محصور شده است. پانل‌های پلی یورتانی ضد حریق بوده و این خاصیت به دلیل دانسیته یا فشردگی بالای آن است. از فوم پلی یورتان برای ساخت ساندویچ پانل‌های سقفی به دو صورت می‌توان استفاده کرد:
 1. فوم پاششی پلی یورتان
این فوم به طور مستقیم به سطح می‌چسبد به طوری که هیچ‌گونه درز یا شکافی به وجود نخواهد آمد.
 1. فوم عایق ساندویچ پانلی
در ساختار ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرد و به این دلیل که عایق مناسبی برای صوت، حرارت، گرما و سرما است از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.
از آنجایی که ساندویچ پانل‌‌های پلی یورتانی انعطاف پذیری بالایی دارند به راحتی می‌توان از آن‌ها هم برای ساخت انواع سازه‌های پیش ساخته مانند کانکس‌ها و سردخانه‌ها استفاده کرد و هم به جهت عایق سازی ساختمان‌های قدیمی آن‌ها را بکار گرفت. از این ساندویچ پانل به دلیل خاصیت‌های زیادی که دارد می‌توان برای عایق سازی محیط‌های ایزوله و استرلیزه، صنایع برودتی، ویلاهای پیش ساخته، سوله‌های صنعتی و… استفاده کرد.

ساندویچ پانل سقفی با فوم XPS​

از دیگر فوم‌های پرکاربردی که برای ساخت لایه میانی ساندویچ پانل‌های سقفی استفاده می‌شود می‌توان به فوم پلی استایرن اکسترود شده یا XPS اشاره کرد. سطح و ارتفاع این فوم نسبت به پلی استایرن معمولی کمتر شده است. این فوم به صورت ذاتی عایق حرارت و صدا بوده و استفاده از آن‌ برای پوشش سقف سازه‌ها، از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.
از مزایای ساندویچ پانل‌های سقفی با فوم XPS می‌توان به مقاومت بالا و هزینه مقرون به صرفه این ساندویچ پانل اشاره کرد. این فوم نیز همانند فوم‌های پلی یورتان به صورت تزریقی تولید می‌شود. به عنوان یکی از نقاط قوت این فوم عایق می‌توان به چسبندگی خوب آن به لایه‌های ورق ساندویچ پانل اشاره کرد.

ساندویچ پانل سقفی با فوم EPS​

این نوع فوم عایق نیز همانند XPS از جنس پلی استایرن است. این فوم که با نام پلی استایرن منبسط شده هم شناخته می‌شود به صورت تزریقی تولید شده و به حالت فشرده شده بین دو لایه ورق ساندویچ پانل قرار می‌گیرد. فوم EPS بسیار سبک بوده و همین خاصیت منجر به کاهش وزن ساندویچ پانل‌های سقفی EPS نیز شده است. عایق پلی استایرن منبسط شده در عین سبکی و وزن کم، بسیار محکم و مقاوم است. در صورت استفاده از این فوم برای ساندویچ پانل سقفی، مقاومت ساندویچ پانل در برابر فشار و نیروهای وارده خارجی افزایش می‌یابد.

ساندویچ پانل آریابارون
 

جدیدترین ارسال ها

بالا