فیلمنامه و نمایشنامه :: Download

google_mz

Well-Known Member
سلام
دوستانی اگر متن فیلمنامه یا نمایشنامه ای رو به صورت الکترونیکی(pdf, doc, ...) در اختیار دارید، اینجا قرار بدید تا دوستان دیگه هم استفاده کنن.

فقط چندتا نکته:
1- از قرار دادن فیلمنامه و نمایشنامه های تکراری خودداری کنید.
2- اگر تونستید یه توضیح چند خطی در مورد داستان بنویسید.
3- مشخصات نویسنده رو ذکر کنید.(مثلا: آقای x فیلمنامه نویس، کارگردان و ...)
4- نام فیلمی رو که بر اساس فیلمنامه یا نمایشنامه ساخته شده رو هم در صورت امکان بنویسید.
5- زبان و نوع فایل رو هم مشخص کنید.
 

google_mz

Well-Known Member
فبلمنامه هدایت

فیلمنامه: هدایت
خلاصه فیلمنامه: فیلمنامه ای خیالی درباره آخرین روز زندگی صادق هدایت در پاریس
نویسنده: بهرام بیضایی(کارگردان سینما و تئاتر و نمایش‌نامه نویس و فیلمنامه نویس و پژوهشگر)
نام فیلم: فیلمی ساخته نشده
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

  • 319.7 کیلوبایت بازدیدها: 578

google_mz

Well-Known Member
فیلمنامه ناصرالدین شاه آکتور سینما

فیلمنامه: ناصرالدین شاه آکتور سینما
خلاصه فیلمنامه: در بستری طنز تاریخ سینمای ایران را روایت می‌کند.
نویسنده: محسن مخملباف(نویسنده و کارگردان)
نام فیلم: ناصرالدین شاه آکتور سینما (با عنوان فرعی روزی روزگاری سینما) در سال ۱۳۷۰ توسط محسن مخملباف ساخته شد. این فیلم در دهمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۷۰ کاندیدای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد.
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
نمایشنامه چشم اندازی از پل


نمایشنامه: چشم اندازی از پل
نویسنده: آرتور میلر(نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس و مقاله نویس آمریکایی)
مترجم: منیژه محامدی
فرمت و زبان: Pdf فارسی​
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
نمایشنامه پروین دختر ساسان

نمایشنامه: پروین دختر ساسان
نویسنده: صادق هدایت(نویسنده، مترجم و نقاش)
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

  • 398.3 کیلوبایت بازدیدها: 252

google_mz

Well-Known Member
نمایشنامه کاکتوس با روبان قرمز

نمایشنامه: کاکتوس با روبان قرمز
خلاصه نمایشنامه: پسر عراقی برای انتقام گرفتن از سرباز ایرانی که جلوی چشمش پدرش را در خانه خودشان از بین برده خود را ایرانی جا میزند و وارد زندگی تنها دختر آن مرد که تنها دردانه زندگیش است میشود و ...
نویسنده: حسین کیانی(فیلمنامه نویس و کارگردان تئاتر)
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
فیلمنامه قلهک

فیلمنامه: قلهک
خلاصه فیلمنامه: پسر جوانی لباس حاجی فیروز به تن کرده و ...
نویسنده: ساناز سید اصفهانی
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

  • 83.9 کیلوبایت بازدیدها: 256

google_mz

Well-Known Member
فیلمنامه توهم بزرگ


فیلمنامه: توهم بزرگ
خلاصه فیلمنامه: فیلم نامه توهم بزرگ حکایت جالبیست که وقوع جربان آن باز می گردد به جنگ جهانی اول.
نویسنده: شارل اسپایک و ژان رنوار
نام فیلم: فیلم توهم بزرگ (به فرانسه :La Grande Illusion) فیلم داستانی جنگی، به کارگردانی ژان رنوار و محصول سال ۱۹۳۷ کمپانی فرانسوی R.A.C می‌باشد. در این فیلم به زبان‌های فرانسوی، آلمانی، انگلیسی و روسی صحبت می‌شود .
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
فیلمنامه گاو


فیلمنامه: گاو
خلاصه فیلمنامه: گاو مشدحسن که تنها منبع درآمد او است میمیرد...
نویسنده: غلامحسین ساعدی
غلامحسین ساعدی (گوهر مراد) در سال 1341 (24 دی‌ماه) در تبریز به دنیا آمد، در خانواده‌ای کارمند و به قول خودش اندکی بدحال. ساعدی نوشتن را ابتدا به صورت گزارش و تفسیر در هنگامه‌ی نوجوانی آغاز و با نشریات فریاد، صعود و... همکاری کرد و اولین بار در ارتباط با همین نوشته‌ها به زندان افتاد.
نخستین آثارش را از 1334 در مجلات ادبی به چاپ رساند. او که در ابتدا به عنوان نمایشنامه‌نویسی چیره دست (با نام مستعار گوهر مراد) شهرت یافته بود،‌ با نگارش داستان‌های زیبایی چون «گدا»، «دو برادر» و «آرامش در حضور دیگران»، جایگاه خود را به عنوان یکی از خلاق‌ترین داستان‌نویسان ایران نیز تثبیت کرد.
آثار او دستمایه‌ی برخی از بهترین فیلم‌های بلند سینمای ایران قرار گرفته است، که از جمله‌ی آنها می‌توان فیلم‌های "گاو" (ساخته‌ی داریوش مهرجویی، 1348)، "آرامش در حضور دیگران" (ساخته‌ی ناصر تقوایی، 1349) و "دایره‌ی مینا" (ساخته‌ی داریوش مهرجویی، 1353) را نام برد.
در مرداد 1332 هنگام کودتای 28 مرداد وارد دانشکده‌ی پزشکی تبریز شد و در اواخر سال‌های دانشکده فعالیت هنری و ادبی خود را مجدانه پی گیری کرد. ساعدی در دهه‌ی 40 که دوره‌ای خاص در ادبیات ایران محسوب می‌شود، رشد کرد و به تحصیل خود در رشته روان پزشکی ادامه داد. عمده‌ی فعالیت‌های قلمی ساعدی در حوزه نمایش نامه نویسی است و به همراه تنی چند هم چون بیضایی، رادی و نصیریان پیش زمینه‌ی تئاتر را بینان نهادند. بخش دیگر از نوآوری او در زمینه تئاتر چاپ آثار پانتومیم تحت عنوان لال‌بازی‌هاست. ساعدی در اوایل دهه‌ی 50 گاهنامه‌ی الفبا را به همراه تنی چند منتشر نمود و در سال 56 همزمان با احمد شاملو در چاپ مجله‌ی ایرانشهر در خارج از کشور همکاری می‌کند. بعد از انقلاب نیز داستان‌های او هم چنان در کتاب جمعه، ویژه‌ی هنر و ادبیات چاپ می شد. ساعدی در دهه‌ی 60 از ایران خارج به فرانسه رفت.
او در دوم آذر 1364 به علت خون‌ریزی دستگاه گوارش در فرانسه درگذشت و در گورستان پرلاشز در کنار صادق هدایت به خاک سپرده شد.
نام فیلم: گاو به کارگردانی داریوش مهرجویی تولید 1348
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
فیلمنامه زنجیری


فیلمنامه: زنجیری
نویسنده: یغما گلرویی(ترانه سرا، شاعر و مترجم)
درباره فیلمنامه:
یک‌ نیمه‌شب‌ِ تابستان‌ِ سال‌ِ 80 بود! ساعت‌ِ دو بعد از نیمه‌ شب‌ با ماشین‌ِ پرویزپرستویی‌ به‌ سمت‌ِ گیشا می‌رفتیم‌!
پرویز ماشین‌ را پشت‌ چراغ‌ قرمز چهارراه‌ امیرآباد متوقّف‌ کرد! برای‌ یک‌ لحظه‌ نگاهش‌ کردم‌! موهایش‌ را کوتاه‌ِ کوتاه‌ کرده‌ بودُ آن‌ تارهای‌ سفید (که‌یادگار فیلم‌ موج‌ مرده‌ بودند) با تابش‌ چراغ‌ قرمز به‌ سُرخی‌ می‌زدند! از چراغ‌ گذشتیم‌ُ به‌ خیابان‌ِ گیشا پیچیدیم‌! پرویز (به‌ عادت‌ِ همیشه‌) هرچند لحظه‌یک‌بار می‌گفت‌: «ـ رَد نشیم‌!» و من‌ دیگر آنجا نبودم‌! تصویری‌ از آن‌ لحظه‌ی‌ پرویز در حافظه‌ام‌ مانده‌ بود که‌ همان‌ شب‌ به‌ روی‌ کاغذ آوردمش‌(سکانس‌ 48) و این‌ آغاز فیلم‌نامه‌ی‌ زنجیری‌ شُد! از آن‌ شب‌ تا رسیدن‌ به‌ کل‌ّ فیلم‌نامه‌ تنها سه‌هفته‌ راه‌ بود! شخصیت‌ آرش‌ را بر اساس‌ِ دوست‌ عزیزم‌رضایزدانی‌ نوشتم‌ که‌ صدایش‌ نَفس‌ِ اعتراض‌ است‌ُ آینه‌ی‌ جامعه‌ی‌ بی‌قرارِ امروزِ ما!
می‌دانم‌ که‌ کسی‌ جز رضا قادر به‌ زنده‌ کردن‌ آرش‌ بر پرده‌ی‌ رؤیا نخواهد بود! شاید این‌ فیلم‌ْنامه‌ به‌ چشم‌ بسیاری‌ از آنان‌ که‌ سینما را محفل‌ِ تکثیر پندُاندرزهای‌ خود (که‌ به‌ دو پول‌ سیاه‌ هم‌ نمی‌ارزند) می‌دانند جنبه‌ی‌ آموزنده‌یی‌ نداشته‌ باشد! همیشه‌ دلم‌ می‌خواست‌ بدانم‌ پدران‌ُ مادران‌ِ ما که‌ گلستان‌ُبوستان‌ سعدی‌ را در مکتب‌ْخانه‌های‌ قدیم‌ به‌ مغزشان‌ حُقنه‌ کرده‌اند آیا امروز سطری‌ از آن‌ها را در حافظه‌ دارند یا نه‌؟! و اگر دارند در اِزای‌ آن‌پندهای‌آبکی‌ چه‌ گرفته‌اند؟ سیب‌های‌ سُرخ‌ یا قلاّده‌های‌ زرّین‌ را؟
اصولاً فیلم‌ِ موزیکال‌ در این‌ سرزمین‌ هرگز جدّی‌ گرفته‌ نشده‌ است‌ چراکه‌ غالب‌ِ فیلم‌های‌ موزیکال‌ وطنی‌ نسخه‌ی‌ دست‌ِچندم‌ِ فیلم‌های‌ هندی‌ُ تُرکی‌بوده‌اند!
متن‌ِ حاضر هم‌ فیلم‌نامه‌ی‌ یک‌ فیلم‌ِ موزیکال‌ است‌ که‌ سعی‌ شُده‌ (برخلاف‌ِ رسم‌ِ معمول‌) آینه‌یی‌ باشد رو به‌ سرگردانی‌ِ انسان‌ِ معاصر! انسانی‌ که‌ از تحکم‌هاوُ چراغ‌ قرمزها بیزار است‌ُ بَر دیوارهای‌ شیشه‌ای‌ پیرامون‌ِ خود به‌ جستجوی‌ دریچه‌یی‌ پنجه‌ می‌کشد!
یغما گلرویی‌ ـ تهران‌
14 / اسفند / 80
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

آخرین ویرایش:

google_mz

Well-Known Member
فیلمنامه پوکه


فیلمنامه: پوکه
نویسنده: یغما گلرویی(ترانه سرا، شاعر و مترجم)
درباره فیلمنامه:​
پَس‌ از شلّیک‌ِ هَر گلوله‌ پوکه‌یی‌ باقی‌ می‌ماند! چیزی‌ غیرِ قابل‌ِ استفاده‌! اُستوانه‌یی‌ تو خالی‌ که‌ تنهاخاطره‌یی‌ از باروت‌ُ انفجار را با خود داردُ محکوم‌ به‌ مَرگی‌ فرسایشی‌ست‌! انسان‌هایی‌ که‌ روزگاری‌بر سَرِ آرمانی‌ مبارزه‌ کرده‌اَندُ به‌ هَر دلیلی‌ سَرخورده‌ شُده‌اندُ در لاک‌ِ تنهایی‌ُ انزوا خزیده‌اَند هَم‌ به‌پوکه‌های‌ زنگ‌ زده‌ می‌مانند! پوکه‌هایی‌ که‌ تنها به‌ یک‌ چاشنی‌ محتاجند تا بتوانند باروت‌های‌ نَم‌کشیده‌ به‌ سالیان‌ را بارِ دیگر در دل‌ِ خود شعله‌وَر کنندُ اگر شلّیکی‌ نه‌، لااقل‌ تِلِنگیدنی‌ باشندُترقّه‌یی‌ که‌ میلادِ مسیرِ سوزان‌ِ گلوله‌ را یادآور است‌!
آرمان‌ها می‌تواند بارِ دیگر چاشنی‌ِ این‌ پوکه‌های‌ به‌ ظاهر بی‌خطر را فعّال‌ کنندُ عشق‌ها... هم‌ْکناری‌ِاین‌ دو (عشق‌ُ آرمان‌) به‌ انفجارِ عزیزِ طاغی‌ْگَری‌ می‌انجامد! انفجاری‌ که‌ بسیاری‌ از پوکه‌ها، درحسرت‌ِ آن‌ می‌سوزند!
یغماگلرویی‌
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
نمایشنامه نزدیکتر


نمایشنامه: نزدیکتر
نویسنده: پاتریک ماربر(برنده جایزه منتقدان نیویورک)
مترجم: آراز بارسقیان
نام فیلم: نزدیکتر به کارگردانی مایک نیکولز و بر پایه نمایشنامه‌ای از پاتریک ماریر محصول سال 2004
فرمت و زبان: Pdf فارسی​
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
فیلمنامه جوخه


فیلمنامه: جوخه
خلاصه فیلمنامه: جنگ ویتنام، اواخر 1967 و اوایل 1968. یک جوخه از سربازان آمریکایی در نزدیکی مرز کامبوج با سربازان ویت کنگ می جنگند. همدلی و اتحاد این گروه قابل ستایش است اما بعد از ورود به یک روستا، گروهبانی به نام بارنز (برنجر) تصمیم به قتل عام اهالی می گیرد که موجب اعتراض سربازی به نام الیاس (دافو) می شود و این درگیری بذر کینه ای بزرگ را در دل هر دوی آنها می کارد. از طرفی سرباز جوانی به نام تیلور (شن) که دانشگاه را رها کرده و تاب سختی های جنگ را ندارد خاطرات روزهای خود را برای مادربزرگش می نگارد.
نویسنده: اولیور استون(کارگردان، نویسنده و تهیه کننده آمریکایی)
مترجم: بهروز تورانی
نام فیلم: جوخه به کارگردانی اولیور استون محصول 1986
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
فیلمنامه سگ آندلسی


فیلمنامه: سگ آندلسی
نویسنده: لوئیس بونوئل(کارگردان و فیلمساز اسپانیایی 1900-1983)، سالوادور دالی(نقاش، عکاس، مجسمه ساز و فیلمساز 1904-1989)
برگردان به انگلیسی: هایم فینکلشتاین
مترجم: محمد ارژنگ
نام فیلم: سگ آندلسی به کارگردانی لوئیس بونوئل 16 دقیقه سیاه و سفید صامت محصول 1929 فرانسه
درباره فیلم:​
گرچه «سگ آندلسی» را می‌توان نمونه‌ای کلاسیک از سینمای سوررئالیسم به حساب آورد ولی واقعیت این است که نه تنها در زمان خود، که در همین دوران نیز فیلمی تجربی به حساب می‌آید. تلاش بونوئل و دالی برای به تصویر کشیدن «رؤیا» به شکلی بدون واسطه، آنان را به سوی فرمی رهنمون کرده که پس از گذشت حدود هشتاد سال از ساخت فیلم، هنوز ساختار شکن و نامتعارف به نظر می‌آید.
«سگ آندلسی» که جزو معدود فیلم‌های کوتاه معروف تاریخ سینما به حساب می‌آید، برای فیلم‌سازان تجربه‌گرای ما کلاس خوبی‌ست از آن جهت که دو چیز در فیلم‌نامه‌ی آن به وضوح هویداست: نخست تمرکز نویسندگان فیلم‌نامه بر روی موضوعی واحد که با وجود پراکندگی ساختاری، آن را منسجم کرده است و دوم دقت نویسندگان بر روی جزئیاتی که گاه نالازم یا شاید غیرطبیعی به نظر جلوه کند. این حساسیت بونوئل و دالی نشان می‌دهد که این دو نسبت به ظرایف فیلم تا چه حد حساس بوده‌اند و برای نوشتن فیلم‌نامه تا چه اندازه وسواس به خرج داده‌اند، وسواسی که شاید با دیدن خود فیلم چندان به نظر نیاید.​
فرمت و زبان: Pdf فارسی​
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
فیلمنامه صحرای سرخ


فیلمنامه: صحرای سرخ
خلاصه فیلمنامه: زنی برای کار شوهرش وارد کارخانه‌ای که در میان مه و دود است می‌شود و در فیلم همراه دیده‌ها و تخیلات زن می‌شویم .
نویسنده: میکل آنجلو آنتونیونی(کارگردان و فیلمنامه نویس ایتالیایی 1912-2007) و تونیو گورا
مترجم: هوشنگ طاهری
نام فیلم: صحرای سرخ به کارگردانی میکل آنجیو آنتونیونی محصول 1964 ایتالیا
فرمت و زبان: Pdf فارسی​
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
نمایشنامه دن ژوان در جهنم

نمایشنامه: دن ژوان در جهنم
نویسنده: برنارد شاو
درباره نویسنده:
جورج برنارد شاو نمایش‌نامه‌نویس سبک کُمیک، منتقد ادبی و مبلغ سوسیالیست ایرلندی‌تبار است. از او به‌عنوان پرقدرترین نمایش‌نامه نویس بریتانیایی پس از شکسپیر و نافذترین رساله‌نویس پس از جاناتان سوییفت، هجونویس ایرلندی، یاد می‌کنند. برنارد شاو همچنین یکی از برترین نقادان موسیقی و تئاتر نسل خود محسوب می‌شده ‌است. او برای نمایشنامه سنت ژان، در سال ۱۹۲۵ میلادی به دریافت جایزه ادبی نوبل ، نائل آمد.
مترجم: ابراهیم گلستان
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

  • 867.2 کیلوبایت بازدیدها: 240

google_mz

Well-Known Member
نمایشنامه بابام تو کاغذا گم شد


نمایشنامه: بابام تو کاغذا گم شد - نمایشنامه کودک و نوجوان
خلاصه نمایشنامه: داستان خواهر و برادری افغان را روایت می‌کند که در ایران مشغول به کار هستند ولی پدرشان در افغانستان است و آنها از وی بی خبر هستند. در این میانه از پدرشان نامه‌ای می‌رسد که گم می‌شود و این نمایش داستان پیدا کردن این نامه است.
نویسنده: گیتاصالحی و علیرضا عسگری
اجرا: با کارگردانی نوال شریفی در فرهنگسرای هنر به روی صحنه رفته است.
فرمت و زبان: Pdf فارسی​
 

پیوست ها

google_mz

Well-Known Member
فیلمنامه تدوینگرها

فیلمنامه: تدوینگرها
نویسنده: پیمان قاسم خانی
درباره نویسنده:
پیمان قاسم خانی سی ام دی ماه سال ۱۳۴۵ در تهران متولد شد. او که در دانشکده اهواز آمار انفورماتیک خوانده است سال ۱۳۷۰ به مرکز آموزش فیلمسازی باغ فردوس رفت و دوره فیلمنامه نویسی را در اولین مرکز گذرانده است. از جمله فیلمنامه های او: «من زمین را دوست دارم»، «بوی خوش زندگی» (بازنویسی)، «نان و عشق و موتور هزار» است که برای ابوالحسن داوودی و فیلمنامه «هتل» را نیز برای مرضیه برومند نوشته است. او برای نوشتن فیلمنامه ی«دختری با کفش های کتانی» جایزه بهترین فیلمنامه نویسی را از خانه سینما دریافت کرد و بعد سناریو و سرپرست نویسندگی سریال «پاورچین» را بعهده گرفت. فیلم کوتاهی نیز به نام«هزارپا» با بازی بهاره رهنما، مهران مدیری، سروش صحت و پگاه آهنگرانی ساخت .همچنین سریال های«خانه ما» (مسعود کرامتی) و «گالری۹» (غلامرضا رمضانی) را نوشته است.شبهای برره، پاورچین، کمربندها را ببندیم، خانه ما و باغ مظفر از جمله فعالیت‌های تلویزیونی او در سطح نویسندگی است.
فرمت و زبان: Pdf فارسی
 

پیوست ها

جدیدترین ارسال ها

بالا