فقط افتر افکت و بس!! قسمت اول

salahi

New Member
خب ابتدا تصویری از محیط نرم افزار را مشاهده کنید:

0001.jpg

قسمت اول: پالت پروژه

0002.jpg

در این پالت فایل های ورودی مدیا و هر نوع فایلی که میخواهید از جمله کامپوزیشن ها در اینجا ذخیره خواهند شد.
برای وارد کردن یک فایل به قسمت File >Import >File بروید:

0003.jpg

یا از کلید ترکیبی Ctrl +I استفاده کنید ،همچنین می توانید در پالت پروژه دبل کلیک کنید تا کادر محاوره ای Import فایل باز شود .
حالا من دو فایل ،یکی ویدئویی و دیگری عکس وارد میکنم و میخواهم در محیط افتر افکت آنها را در دو فولدر عکس و کلیپ قرار دهم پس مانند شکل زیر بر روی گزینه مورد نظر کلیک می نمایم:

0004.jpg

حال فولدر ایجاد شده و اسمه آن را بدلخواه انتخاب میکنیم،
برای تغییر اسم یک فایل یا فولدر باید آن را انتخاب کنید ،سپس کلید Enter را بفشارید،تا بتوانید اسم فایل مورد نظر را تغییر دهید.
حال بر روی فایل ویدوئی خود در پالت پروژه کلیک کنید:
در قسمت بالایی پالت پروژه اطلاعا فایل مورد نظر نمایش داده میشود
حال بر روی آن راست کلیک کنید و گزینه ای که در شکل میبینید را انتخاب کنید:

0005.jpg

حال پنچره ای مانند شکل زیر باز میشود که میتوانید اطلاعات زیادی را در آن تغییر دهید همانند:
فریم ریت یا پیکسل اسپکت ریشیو:

0006.jpg

به تصویر زیر نگاه کنید:

0007.jpg

شما بوسیله ی REPLACE میتوانید فیل موجود در پروژه خود را جایگزین کنید
و همچنین بوسیله ی Reveal in windows Explorer میتوانید فولدر مربوط به فایل مورد نظر را در ویندوز مشاهده کنید.
خب میدونم که آموزش های پایه یخورده خسته کننده هست پس بهتره کم کم شروع کنیم:

خب ما باید یک فایل برای مثال تصویری رو وارد کامپوزیشن کنیم
بنابراین در ابتدا باید یک کامپوزیشن جدید بوجود بیاوریم،برای این کار به منوی زیر بروید:

0008.jpg

یا از کلید ترکیبی Ctrl+N استفاده کنید.
پنجره ای باز میشود مانند شکل زیر:

0009.jpg

در پنجره ی باز شده شما ابتدا نام کامپوزیشن خود را انتخاب میکنید
سپس آپشن های زیادی برای تغییر دادن وجود دارد که ما از بین preset های متعددی که وجود دارد فعلا NTSC DV را انتخاب میکنیم وسایز مشخص شده،
اگر تیک lock aspect ratio فعال باشد با تغییر طول یا عرض بطور اتوماتیک مقدار دیگر تغییر خواهد کرد ولی اگر غیر فعال باشد شما طول عرض را بدلخواه خود بر میگزینید،
در قسمت بعد شما فریم ریت دلخواه را انتخاب میکنید وهمچنین در قسمت آخر زمان
کامپوزیشن را که در اینجا 10 ثانیه هست که با توجه به frame rate 29.97 حدود 300 فریم در 10 ثانیه موجود میباشد
توجه کنید شما در برنامه های ویدئو ادیتوری فایلتان زمان کلیپ را تعیین میکرد ولی در اینجا شما در ستینگ کامپوزیشن اینکار را انجام میدهید.
بر روی ok کلیک کنید:
کامپوزیشنتان در پالت میانی با رنگی (پیش فرض :مشکی)ایجاد شده ،
میتوانید برای تغییر رنگ پس زمینه از منوی زیر استفاده کنید:
Composition>background color
یا
Ctrl+Shift+B
خب!
برای وارد کردن فایل ویدئوئی خود به تایم لاین میتوانید آن را بوسیله درگ کردن از پالت پروژه و دروپ کردن آن در پالت کامپوزیشن یا تایم لاین وارد کنید.
در افتر افکت ما نمیتونیم کاملا ریل تایم باشیم ولی میتونیم برای نمایش کل تایم لاین یا قسمتی از اون از ram preview کمک بگیریم این دکمه رو میتونید از قسمت
Time control مانند شکل زیر انتخاب کنید ،بعد از انتخاب شروع به پخش شدن و رندر شدن میشه:

0010.jpg

همچنین میتوانید قسمتی از پروژه خود را رندر کنید برای اینکار work area را باید تغییر دهید مانند شکل زیر من ورک اریا را در قسمتی که مشاهده میکنید قرار دادم و بعد ram preview را انتخاب کردم سپس نا حیه work area رندر و پخش شد:

0011.jpg

امتحان کنید!
خب در تایم کنترل گزینه های جالب و کارآمد دیگری نیز وجود دارد :
بشکل بنگرید:

0012.jpg

شما میتوانید در هنگام پخش کلیپ خود برای سرعت بخشیدن بکار
چون میخواهید فقط یک قسمت را نگاه کنید
پس میتوانید frame rate را پایین بیاورید همچنین skip (رد کردن تعدادی از فریم ها)را از صفر به 1 یا 2 یا 5 افزایش دید
و همچنین رزولیشن تصویر را کوچک کنید تا سریعا نتیجه کار خود را بنگیرید
این تغییرات در کامپوزیشن اثری ندارد و فقط سرعت مشاهده را بالا میبرد پس نگران پایین آمدن کیفیت کلیپ خود نشوید ،
همچنین کلید (0) بر روی کیبورد ،شورت کات رم پریویو میباشد.

ادامه دارد ...

نمونه کار که میخواستین :

http://up.iranblog.com/Files/523e37475035481da25a.rar

http://up.iranblog.com/Files/396f720a43e04a4cbb68.rar

شرمنده سرم شلوغه ولی این کار ادامه داره مطمئن باشد. یاعلی

پیوست ها

• sample.rar
    845 کیلوبایت · بازدیدها: 111

HamidBN

مدیر انجمن فیلمسازی
سلام
کار قشنگی شروع کردی
متن هم پخته میاد

فقط دو تا نکته بگم
اگه ممکنه تمام آموزش ها را در یک تاپیک بذارین

و اینکه دوستانی می خوان پروژه باز کنن باید در ایران به جای گزینه ntsc باید pal را انتخاب کنن تا با مشکل پخش روبرو نشن

AmIn 1412

Active Member
من هم با www_3d_boy3 موافقم البته مدیر کل سایت نه:green: ولی رو دست اندرو میزنم :shock:
بعدش مینوشتید که اون دو فایل مثل هم هستند خیلی خوب بود اخه با بدبختی دانلود کردم دایال آپ دیگه :cry:

آخرین ویرایش:

www_3d_boy3

Well-Known Member
بنده شرعا تقاضا دارم از مدل متوسط رو به حرفه ايي شروع كنيد چون مقدرمه اي بر افتر افكت همه جا هست حتي روي سي دي هاي 2000 هزار توماني .... و اندرو هم كه يكدونه واقعا عاليشو گذاشته كه زا 10 درس عالي تشكيل شدن ...مثلا بنده علامند شدم بدونم تنظيمات وين 7 چيه كه سرعت ميره بالا اما حالا كه از اينجا شروع كردين يه مقدار نا اميد شدم

2 - در ضمن شما گويا توحور خاصي در تايتل درست كردن داريد اگه اينطوره خيلي خوشحالم و خرسند اما آيا كامپوزيت هم توي آموزشهاتون خوهد بود

salahi

New Member
حتماً . پس اگر اجازه بدین از سطح متوسطه اون آخراش تا حرفه ای براتون آموزش بزارم نظرتون چیه اگه موافقین بگین تا بزارم . در ضمن اکثر تبلیغات و تیزرهای کشور ترکیه و عربستان رو من و دوستام میسازیم . میتونید زنده تو م.ا.ه.و.ا.ر.ه ببینین . چشم از فوق پیشرفته شروع میکنم .

Majid Azad

Active Member
حتماً . پس اگر اجازه بدین از سطح متوسطه اون آخراش تا حرفه ای براتون آموزش بزارم نظرتون چیه اگه موافقین بگین تا بزارم . در ضمن اکثر تبلیغات و تیزرهای کشور ترکیه و عربستان رو من و دوستام میسازیم . میتونید زنده تو م.ا.ه.و.ا.ر.ه ببینین . چشم از فوق پیشرفته شروع میکنم .
گمونم برای خود شما هم اینطوری بهتر باشه که بجای الفبای افتر که شاید به درد درصد کمی از دوستان اینجا بخوره، به درس های کاربردی و پیشرفته تر افتر بپردازید، اینطوری در وقت و انرژی خودتون هم صرفه جویی میشه. الان مشکل دوستان مباحث پایه ای نیست و خیلی راحت میشه اونها رو تهیه کرد و یاد گرفت.
امیدوارم نشون بدید ما تو ایران هم اندرو داریم
پرکار و پرانرژی باشید :rose:

HOSSEIN.D

Well-Known Member
ایول آقا.
منم شدیدا منتظر آموزشای سطح متوسط به بالا هستم.
خیلی از این نرم افزار خوشم میاد.
موفق باشید.

D o l f i n

New Member
دوستانی که می خوان از صفر شروع کنن دل ندارن حالا که این استاد شروع کرده به آموزش بزارید از پایه شروع کنن تا یه مرجع کامل داشته باشیم اینجوری هم واسه انجمن بهتره و هم واسه ما که می خوام تازه شروع کنیم
فقط اگه بتونن سریعتر آموزش بزارن زودتر به سطح متوسط میرسیم
پس خواهشا بزارید از پایه آموزش بدن تا ما هم سرگردون نشیم
ممنون

www_3d_boy3

Well-Known Member
دوستانی که می خوان از صفر شروع کنن دل ندارن حالا که این استاد شروع کرده به آموزش بزارید از پایه شروع کنن تا یه مرجع کامل داشته باشیم اینجوری هم واسه انجمن بهتره و هم واسه ما که می خوام تازه شروع کنیم
فقط اگه بتونن سریعتر آموزش بزارن زودتر به سطح متوسط میرسیم
پس خواهشا بزارید از پایه آموزش بدن تا ما هم سرگردون نشیم
ممنون

عزيزه من چه كاريه وقتي بيش از 200000000000000000000 ساعت آموزش intro هست؟:rose:اونم از نوع ويدوئي

من هم میخوام از پایه آموزشها رو بذاره حداقلش یه مرجع کاملی در سایت مجید آنلاین داشته باشیم نه در فلان دی وی دی یا در فلان سایت :rose:

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
من هم میخوام از پایه آموزشها رو بذاره حداقلش یه مرجع کاملی در سایت مجید آنلاین داشته باشیم نه در فلان دی وی دی یا در فلان سایت :rose:
اموزش پایه را من پیشنهاد میکنم کتاب تهیه کنید

آخرین ویرایش:

D o l f i n

New Member
والا شاید من اشتباه میکنم ولی وقتی تمام آموزشها از پایه تا پیشرفته توسط یک نفر یاد داده مشه فرق داره تا من برم مقدماتی رو از یکجا گیر بیارم متوسط رو از یکجا دیگه
اموزش پایه را من پیشنهاد میکنم کتاب تهیه کنید
کتاب خاصی مد نظر دارید ممنون میشم مشخصاتش رو بدید

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
والا شاید من اشتباه میکنم ولی وقتی تمام آموزشها از پایه تا پیشرفته توسط یک نفر یاد داده مشه فرق داره تا من برم مقدماتی رو از یکجا گیر بیارم متوسط رو از یکجا دیگه

کتاب خاصی مد نظر دارید ممنون میشم مشخصاتش رو بدید

http://www.ffb.ir/spLight/default.aspx?page=GalleryItemShow&app=Galleries&docId=11507

www_3d_boy3

Well-Known Member
خب واسه همينه كه اندور معروفه شما اگه ميخواي همه رو از يكي ياد بگيري مطمئن باش آقاي صالحي نمي آيد بشينه هزاران ساعت آموزش اينجا بزاره تا مثلا 2 سال ديگه برسيم به اندور دليلش اينكه تعداد افرادي كه ميخوان از پايه ياد بگيرن نميان توي مجيد آنلاين هروز سر بزنن تا ببينن آقاي صالحي هر يكماه يكدفعه يه آموزش پايه جديد گذاشته !

من به شما پيشنهاد دادم 10 تا آموزش پايه اندرو ببينيد كه واقعا از هيچ آموزشايي بهتر نيست.
و اگه مشكل زبان داريد و فقط دوست داريد فارسي بشنويد بايد بهتون بگم افتر و همه برنامهايي رو كه ميخوايد حرفه ايي ياد بگيريد بزاريد كنار جون امروز تا يه اموزش جديد تو اينترنت ميان هزاران نفر اونو مي بينن و هزران نفر توي YOUTUBE تمرينش مي كنن تا شما منتظر فارسيش بشي احتمالا افتر افكت منقرض شده PAINT CS68 جاشو گرفته:green:
:rose:

D o l f i n

New Member
این 10 آموزش اندور رو از کجا گیر بیارم تو فروشگاه همین سایت هست؟

Reza2kn

مدیر انجمن فیلم سازی
سلام به همه دوستان:rose:
اول از همه ، از آقای صلاحی عزیز تشکر میکنم برای وقتشون و اینکه می خوان اطلاعاتشون رو در اختیار بچه های انجمن بذارن:rose:
(تو پرانتز هم عذر خواهی میکنم به خاطر نبودم تو این مدت:snap:)
من هم پیشنهاد میکنم که از متوسط به بالا شروع کنن ، چون تو خود همین انجمن ایمان جان (Shirani) یک تاپیک رو شروع کردن که از اول افترافکتز رو کامل شرح میده...
راجع به 10 آموزش ابتدایی اندرو هم که دوستان اشاره کردن میتونید اینجا پیداش کنید:
کد:
http://www.videocopilot.net
موفق باشید:oops:

جدیدترین ارسال ها

بالا