عکسبرداری پانوراما Panorama

p30graphic

Active Member
تکنیکی در عکاسی می باشد که به کمک آن می توان با گرفتن چندین عکس متوالی و پشت سر هم از نماهای مختلف یک محیط و قرار دادن آن ها در کنار یکدیگر تصاویری مجازی از کل منظره به وجود آورد. این ویژگی امروزه در گوشی های تلفن همراه جدید که دارای دوربین می باشند نیز مشاهده می شوند. گوشی هایی نظیر N73 شرکت نوکیا و یا W810 شرکت سونی اریکسون که دارای این ویژگی برای عکاسی می باشند. همچنین نرم افزارهای مختلفی نیز برای ساخت تصاویر پانوراما توسط شرکت های نرم افزاری ساخته شده است که کاربران می توانند به کمک آن ها و یک دوربین عکاسی دیجیتال معمولی اقدام به ساخت این گونه تصویر ها نمایند. کاربران برای دیدن این تصاویر کافیست تا با موس بر روی آن ها کلیک کرده و موس را به جهت دلخواه حرکت دهند، تصویر نیز با آنها حرکت نموده و در واقع تمامی محیط درون عکس را به صورت مجازی شبیه سازی می کند. همچنین کاربران می توانند بر روی تصاویر تمرکز نموده و اقدام به بزرگ نمایی تصاویر کنند.

منبع: P30World

این رو واسه کسانی گذاشتم که نمی دونستن پانوراما چیه. اما سوال من از با تجربه تر هاست. با نرم افزار های ساخت پانوراما شما می تونید عکسهایی که بوسیله ی سه پایه گرفتید پشت سر هم بچینه. اما امکان اضافه کردن آسمان و کف زمین رو ندارند.
می دونم که دوربین های خاصی داره که بتونه با بهترین کیفیت و کمترین خطا این کار رو انجام بده. این دوربین ها رو از کجا باید تهیه کرد؟
برای چاپ نمی خوام. می خواهم توی کامپیوتر ببینم.
بهترین نمونش هم همون عکسهای پانورامای مذهبیه که زیاد می بینیم. سعی می کنم یکیش رو آپ کنم

mojtaba_2006

Well-Known Member
سلام دوست عزیز

من قبلا نمونه کارم را توی پست زیر گذاشتم، البته الان تمام لینکهاش غیر فعال شده .

http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=145896

لینکها همگی بدلیل گذشت زمان زیاد پاک شده اند.اما یک پیش نمایش کوچک داره که عکس بازشده آن است .

------------
نام این نوع عکاسی - Spherical photo است .
در ابتدا توضیح بدم عکسهای خود را به هیچ وجه با عکسهای مذهبی که در اینترنت از سایت 3DMekanlar.com میبینید مقایسه نکنید ، زیرا این گروه کاملا حرفه ای با ابزار کامل و با نرم افزارهای تخصصی برنامه نویسی شده بوسیله خودشان این کار را انجام میدهند (البته نه برای ساخت تصویر ، بلکه برای نمایش آن). اگر جدیدا به این سایت مراجعه کرده باشید میتوانید ببینید که کارشان را ارتقا داده و عکسهای آناگلیف یا سه بعدی نما تولید میکنند که در نوع خود بسیار جالب و کم نظیر است.

در ایران ، دوربین خاصی نیست فقط دوربین دارای یک لنز واید مناسب است . سه پایه دارای صفحه مدرج و زاویه بندی شده است . تراز نیز میتواند نقش مناسبی در درست گرفته شدن عکسها داشته باشد و البته از همه مهمتر تجربه در این نوع عکاسی .
فکر نمیکنم موارد فوق در تهران کمیاب باشند !!

آخرین ویرایش:
با تشکر از مجتبی عزیز که توضیحات کافی و کامل دادند.
بهترین کار استفاده از هد های مناسب پاناروما و سه پایه خوب هستش.
من دیدم که بعضی از دوستان عکاس حرفه ایی روی دست هم پاناروما گرفتن که البته کمی ادیت نیاز داره چون به هر حال انحراف در اون دیده میشه.
خودم با nikkon d90 چند تا عکس پاناروما گرفتم. اما لنز واید برای اینکار خیلی لازمه.
اینم یه نمونه از سر سهپایه یا هد مناسب برای عکاسی پاناروما که البته قیمتی بین 500 تا 700 هزارتومن دارند.
توی سفر بعدی به دوبی حتما برای خودم میخرم. چون ساکن هرمزگان هستم و مخصوصا در جزیره هرمز مناظر بکر و دست نخورده ایی وجود داره که واقعا حیف که بی تفاوت از کنارشون گذشت :

upopp-l.gif

Man303PLUS_1_382x352.jpg

p30graphic

Active Member
ممنون واسه راهنمایی که کردید. من هم یکسری گرفتم بد نشوده ولی فقط 360 درجه افقی هستش و دیگه نمی تونم بطور عمود هم 360 درجه بچرخم. که البته نیاز به نرم افزار فکر می کنم داشته باشه. اگه اون سه پایه ای که گفتی تهیه کنم می تونم مثل کارهای 3DMekanlar.com عکس بگیرم. یا فقط واسه تراز بودنه. چون من با سه پایه خودم مشکلی ندارم فقط می خواهم مثل اون سایته کار کنم. اخیرا اصفهان هم یک مجموعه گردشگری آماده کرده که همونطوریه و خیلی بهتر. فکر می کنم اسمش ارغوان باشه.

mojtaba_2006

Well-Known Member
سلام دوباره :rose:

با تشکر از مجتبی عزیز که توضیحات کافی و کامل دادند.
بهترین کار استفاده از هد های مناسب پاناروما و سه پایه خوب هستش.
من دیدم که بعضی از دوستان عکاس حرفه ایی روی دست هم پاناروما گرفتن که البته کمی ادیت نیاز داره چون به هر حال انحراف در اون دیده میشه.
خودم با nikkon d90 چند تا عکس پاناروما گرفتم. اما لنز واید برای اینکار خیلی لازمه.
اینم یه نمونه از سر سهپایه یا هد مناسب برای عکاسی پاناروما که البته قیمتی بین 500 تا 700 هزارتومن دارند.
توی سفر بعدی به دوبی حتما برای خودم میخرم. چون ساکن هرمزگان هستم و مخصوصا در جزیره هرمز مناظر بکر و دست نخورده ایی وجود داره که واقعا حیف که بی تفاوت از کنارشون گذشت :

عکسهای خوبی از سه پایه گذاشتی، اگر از جزیره هرمز به همین شیوه عکاسی کردی ممنون میشم یک پیش نمایش اینجا برامون قرار بدی تا ما هم از طبیعت هرمزگان لذت ببریم . :wink: مکانهای بکر و دست نخورده مخصوصا در جنوب زیاده ، اما متاسفانه هرکسی به این نوع عکاسی روی میاره، سریعا به سوی عکاسی تبلیغاتی جذب میشه و یادش میره که این مناطق بکر و دست نخورده را ثبت کنه .

حدود چندسال پیش میراث فرهنگی یزد نیز از این نوع تصویر برداری غافل نشد و تصاویر خوبی از مکانهای تاریخی را به نمایش گذاشت که در سایت میراث یزد نیز موجوده و میتونید تماشا کنید :

http://virtual.yazdchto.ir/fa/cities/yazd/scene/jame/jame01.html

البته من فقط از یزد خبر دارم و ممکنه، شهرهای دیگر عکسهای بهتری تهیه کرده باشند.

ممنون واسه راهنمایی که کردید. من هم یکسری گرفتم بد نشوده ولی فقط 360 درجه افقی هستش و دیگه نمی تونم بطور عمود هم 360 درجه بچرخم. که البته نیاز به نرم افزار فکر می کنم داشته باشه. اگه اون سه پایه ای که گفتی تهیه کنم می تونم مثل کارهای 3DMekanlar.com عکس بگیرم. یا فقط واسه تراز بودنه. چون من با سه پایه خودم مشکلی ندارم فقط می خواهم مثل اون سایته کار کنم. اخیرا اصفهان هم یک مجموعه گردشگری آماده کرده که همونطوریه و خیلی بهتر. فکر می کنم اسمش ارغوان باشه.

لازم نیست بصورت عمود 360 درجه بچرخی ، اتفاقا من بهت پیشنهاد میکنم اول از همه بدون سه پایه مخصوص این کار را انجام بدی تا بعدا که از سه پایه استفاده میکنی ، لذت عکاسی دو برابر بشه .:green: خوشبختانه لینکی از تصویر بالا پیدا کردم که هنوز هست ، این اولین عکسیه که من بدون سه پایه و با 23 دور چرخیدن دور خودم از مسجد جامع یزد گرفتم ، حاصل این عکاسی عددی بالای 240 عکس شد که نرم افزار 40 دقیقه تلاش میکرد تا این تصویر را ذخیره کنه . تصویر نهایی بالای 300 مگابایت حجم داشت. البته باید حساب سر گیجه و ... را هم داشته باشی .:cool:

این هم لینکی از اولین تصویر خودم که بدون سه پایه و ... گرفتم ( با سر گیجه فراوان )

اسکی درایو

البته حجمش زیاده، ولی اگر اینترنت پرسرعت داشتی و دانلود کردی ، نظرت را به من بگو .

من با لنز نرمال 240 عکس گرفتم در صورتیکه 3DMekanlar به گفته خودش 27 عکس میگیره .:shock:

در مورد نرم افزارش سوالی داشتی من تا حدی که بتونم کمک میکنم . اگر تونستی عکسهای خودت را هم برای نمایش قرار بده .:)

مجتبی گل. هنوز قسمت نشده با دوستان عکاس برم هرمز.
چون هوا اینجا 9 ماه گرمه و نمیشه دوربین های حرفه ایی رو توی هوای شرجی بیرون برد.
اما تازگی ها هوا خنک شده و میشه رفت برنامه رفتن ما هم افتاده واسه هفته آینده که خودم هم همراه چند تا از عکاسهای خوب هرمزگان قصد رفتن و یادگیری از تین عزیزان رو دارم
چون واقعا تازه کار هستم.
اما عکاسان خو ب و حرفه ایی مثل مثل آقایان انوشیروان ملایی پور. امیر مینابیان و حسام الدین انصاریان و روج الله بلوچی و حسن بردال و عبدالحسین رضوانی قبلا از هرمز عکسهای خوبی گرفتن که میتونم براتون قرار بدم.

20101113161115640_1.jpg

12_8610100058_L600.jpg

5_8709190482_L600.jpg

dolfin%20-%20jazire%20hengam.jpg

اینم عکسی بود از دلفینهای بومی هرمز که عکاس اون مهران سایبانی هستش.
این عکس رو هم حسن بردال عزیز گرفتن :
15_8610100058_L600.jpg

خیلی عکسهای زیاد دیگه ایی هم از محیط طبیعی هستش که متاسفانه وبلاگ دوستانی رو که ذکر کردم خاطرم نیست.
اما لذت بخش ترین بخش قضیه اینه که در کنار این تیم خوب و حرفه ایی به سفر و اردوی عکاسی رفتن واقعا زیباست.
امیر مینابیان با دقت و وسواس زیادی که در عکاسی داره دو تا سه روز کنار ساحل چادر میزنه. لوکیشن ها رو انتخاب میکنه. چند تا عکس اولیه میگره و زمان و تاریخ و مکان مناسب رو با gps مشخص میکنه و فردا با وسواس دوچندان از اون لوکیشنی که دیروز بررسی و انتخاب کرده عکس میگیره.
اینم یکی از عکسهای امیر مینابیان که چند تا جایزه هم برده.
همه دوستانی که ذکر کردم تا بحال به من خیلی لطف داشتن و من شروع عکاسی رو مدیون این دوستان هستم.
http://faradid.blogsky.com/page/4/

mojtaba_2006

Well-Known Member
عکسهای زیبایی هستند، اگر بعد از همراهی با اساتید ، مقداری به فوت و فن عکاسی وارد شدی ، بیا اینجا داخل انجمن و به ما هم آموزش بده .:wink: البته اگر خواستی :wink:
:rose:

p30graphic

Active Member
ببینید دوستان واسه توضیحات و عکسهایی که گذاشتید ممنونم. ولی من با عکس گرفتن مشکلی ندارم. می خواهم مثل اون عکسهای 3DMekanlar.com آماده کنم. راهش رو اگه می دونید بگید.

چون من عکس گرفتم با نرم افزار هم حالت چرخش دادم بهش اما نمی تونم آسمان و زمین رو ببینم.

mojtaba_2006

Well-Known Member
ببینید دوستان واسه توضیحات و عکسهایی که گذاشتید ممنونم. ولی من با عکس گرفتن مشکلی ندارم. می خواهم مثل اون عکسهای 3DMekanlar.com آماده کنم. راهش رو اگه می دونید بگید.

چون من عکس گرفتم با نرم افزار هم حالت چرخش دادم بهش اما نمی تونم آسمان و زمین رو ببینم.

p30graphic عزیز ، من منظورت را از اینکه میگی آسمان و زمین را نمیبینم نفهمیدم ، لطفا اسم نرم افزاری که استفاده میکنی را بگو ، چون نرم افزار های مختلفی برای درست کردن این طور عکسها وجود داره و هرکدام شیوه و سبک خاصی دارند . اینطور که من متوجه شدم شما یک عکس در حالت کروی گرفتی ، اما الان که با نرم افزارش تبدیل به یک فایل کروی میکنی ،فقط حالت 360 درجه افقی را نشان میدهد ، در نرم افزار حتما باید حالت Equirectangular یا Cubic را فعال کنید ، نرم افزار نباید در حالت Cylindrical باشه .
نرم افزاری که شما عکسهای سایت 3DMekanlar.com را با اون میبینی ، اختصاصی همین سایت است ، اگر توانستی صفحه زیر از این سایت را که اختصاص به پرسش و پاسخ داره بخوان . این سایت در جواب سوالی که پرسیده ((چگونه مکانهای سه بعدی بسازیم ؟)) نوشته است که(( نرم افزار مشاهده تصاویرش را نمیتواند بطور مجزا منتشر کند.))

http://www.3dmekanlar.com/html/answers.html

حتما اسم نرم افزاری که استفاده میکنی را بگو ،اگر توانستی یک پیش نمایش کوچک حتی کمتر از 500 کیلویایت را از عکس نهایی خودت اینجا قرار بده تا بتونیم بیشتر راهنماییت کنم.

آخرین ویرایش:
عکسهای زیبایی هستند، اگر بعد از همراهی با اساتید ، مقداری به فوت و فن عکاسی وارد شدی ، بیا اینجا داخل انجمن و به ما هم آموزش بده .:wink: البته اگر خواستی :wink:
من کوچیک شما هستم داداش
من تازه اول راهم و هنوز کلی مونده تا بخوام چیزی به شما استادان یاد بدم.
راستش شغل اصلیم صدابرداری و ضبط موسیقی و آهنگسازی هستش. گاها نقاشی هم میکنم اما عکاسی رو تازگی علاقه مند شدم و حالا دارم سفت و سخت دنبالش میرم تا خدا چی بخواد.

akherat

مدیر انجمن
سلام
میشه بگید که چطور میشه cube عکس برداری کرد واسه panorama ?

mojtaba_2006

Well-Known Member
سلام به دوستان عزیز:rose:

حالت Cube ، یکی از گزینه های موجود در نرم افزارهایی است که ویرایش نهایی را برروی عکس پانوراما انجام میدهند ، این نرم افزارها نهایتا عکس پانوراما را بصورت یک فایل فلاش خارج میکنند ، بنابراین نتیجه میگیریم که حالت و نوعی از عکاسی پانوراما نیست .

حالا باید بگوییم که گزینه Cube در این نرم افزارها به چه درد میخورد : :?:

:idea:

اول از همه باید بگویم که حالت Cube فقط برای عکسهایی کاربرد دارند که بصورت کروی گرفته شده باشند ، یعنی 360 * 180 درجه ، پس به درد عکسهای 360 درجه معمولی نمیخورند .

دوم : این گزینه به ظاهر مظلوم ، میتونه برای ما نقش بسیار بزرگی در اصلاح عیوب عکسهای پانورامای کروی داشته باشه .

برای مثال : اگر شما تابحال یک عکس کروی گرفته باشید ، متوجه خواهید شد که ثبت سه پایه در این عکسها یکی از مشکلات بزرگ عکاسان است ، به تصویر زیر توجه کنید ، این عکس نهایی یک عکاس پانوراما است .

9c2f96e8aff04ba8b6a.jpg

اگر به زیر تصویر توجه کنید ، خط سیاهرنگی وجود دارد ، این خط حاصل وجود سه پایه است که عکاس آن را با نرم افزار ویرایش تصویر حذف کرده و باید از همان بستر زمین ، تکثیر کند و بجای آن قرار دهد ، همانطور که ملاحظه میکنید ، تکثیر کف زمین با این پرسپکتیو شدید ، کاری طاقت فرساست . بنابراین با استفاده از نرم افزار و گزینه Cube ، تصویر پانوراما به شش تصویر تخت ، تبدیل میشود .تصویر زیر را ببینید .

1645f3b1dd574b5df5e.jpg

اگر به اولین عکس سمت راست توجه کنید ، متوجه خواهید شد که حالا ، ترمیم زمین ، بسیار راحت شده است .

امیدوارم گویا توضیح داده باشم . سوالی بود ، در خدمتم . :-<

آخرین ویرایش:

p30graphic

Active Member
عالی بود دستت درد نکنه
حالا واسم روشن تر شد فقط یک مشکل:
من با نرم افزار Firm Tools Panorama Composer از عکسهایی که با سه پایه گرفتم پانوراما ساختم خیلی هم خوب شد فقط چند تا اشکال داشت:
1- خروجی نرم افزار فقط روی سیستم هایی که همون نرم افزار نصب باشه اجرا میشه. با اینکه exe هست ولی فکر می کنم یه فایل dll واسه اجرا لازم داره که نمی دونم چیه.
2- عکسی که من می گیریم مثل همین عکسی که گذاشتید آسمون توش هست ولی توی خروجی نمی تونم 180 درجه عمودی بچرخم.

اگه راه حل این مشکلاتی که گفتم رو پیدا کنم این نرم افزار بهترین نرم افزاری که تو این زمینه دیدم و خیلی کار باش سادست حتما ببینید خواستید آپلودش می کنم

mojtaba_2006

Well-Known Member
سلام P30graphic جان :rose:

نرم افزار شما در دسته متوسط نرم افزارهای من قرار داره ، البته من الان آن را نصب نکردم ، اما قبلا این نرم افزارها را نصب کردم و با همدیگر مقایسه کردم ، اینطوری که یادم هست ، این نرم افزار رابط کاربری خوبی داره ، اما در چسباندن عکسها به یکدیگر ، مخصوصا برای عناصر نزدیک به دوربین ، ضعیف عمل میکنه.
همچنین من جلوی این نرم افزار نوشته ام 360 درجه ، حتما فقط قابلیت 360 درجه معمولی را داشته ، اگر قابلیت درست کردن تصاویر کروی را داشت ، جلوی این نرم افزار مینوشتم .
البته من در روزهای آینده این نرم افزار را نصب میکنم و نتیجه را اعلام میکنم .شاید در دسته بندی من هم مشکلی وجود داشته باشه .

:-<

p30graphic

Active Member
سلام آقای مجتبی
آره باید جوری غکس می گرفتم که سوژه های مهم نزدیک به لبه ی تصویر نباشن. شما نرم افزار بهتری سراغ دارید معرفی کنید؟

mojtaba_2006

Well-Known Member

من خودم از دو نرم افزار PTGui و Pano2qtvr به عنوان مکمل همدیگر استفاده میکنم .
PTGui اطلاعات مربوط به لنز و درجه نور عکسها را از Exif ، میگیرد ، حتی در صورت درست نبودن زاویه عکسبرداری به شما هشدار میدهد ، همچنین بعد از خروجی نهایی نیز میتوانید بعضی از مشکلات عکس را بصورت دستی رفع کنید . این نرم افزار در نهایت عکس کامل شده و پیوسته را برای ذخیره آماده میکند .
نرم افزار Pano2qtvr عکس نهایی را گرفته و به شما خروجی فلاش یا خروجی quick Time میدهد. همچنین قابلیت اضافه کردن منوی کاربری برای گردش در تصویر و زوم را نیز میدهد.
نرم افزارهای دیگری هم هستند، اما از نظر من این دو نرم افزار ، مکمل خوبی برای هم هستند ، ممکنه دوستان دیگر با نرم افزارهای دیگر بهتر کار کنند .

akherat

مدیر انجمن
سلام به دوستان عزیز:rose:

حالت cube ، یکی از گزینه های موجود در نرم افزارهایی است که ویرایش نهایی را برروی عکس پانوراما انجام میدهند ، این نرم افزارها نهایتا عکس پانوراما را بصورت یک فایل فلاش خارج میکنند ، بنابراین نتیجه میگیریم که حالت و نوعی از عکاسی پانوراما نیست .

حالا باید بگوییم که گزینه cube در این نرم افزارها به چه درد میخورد : :?:

:idea:

اول از همه باید بگویم که حالت cube فقط برای عکسهایی کاربرد دارند که بصورت کروی گرفته شده باشند ، یعنی 360 * 180 درجه ، پس به درد عکسهای 360 درجه معمولی نمیخورند .

دوم : این گزینه به ظاهر مظلوم ، میتونه برای ما نقش بسیار بزرگی در اصلاح عیوب عکسهای پانورامای کروی داشته باشه .

برای مثال : اگر شما تابحال یک عکس کروی گرفته باشید ، متوجه خواهید شد که ثبت سه پایه در این عکسها یکی از مشکلات بزرگ عکاسان است ، به تصویر زیر توجه کنید ، این عکس نهایی یک عکاس پانوراما است .

9c2f96e8aff04ba8b66a.jpg

اگر به زیر تصویر توجه کنید ، خط سیاهرنگی وجود دارد ، این خط حاصل وجود سه پایه است که عکاس آن را با نرم افزار ویرایش تصویر حذف کرده و باید از همان بستر زمین ، تکثیر کند و بجای آن قرار دهد ، همانطور که ملاحظه میکنید ، تکثیر کف زمین با این پرسپکتیو شدید ، کاری طاقت فرساست . بنابراین با استفاده از نرم افزار و گزینه cube ، تصویر پانوراما به شش تصویر تخت ، تبدیل میشود .تصویر زیر را ببینید .

1645f3b1dd574b5dbf5e.jpg

اگر به اولین عکس سمت راست توجه کنید ، متوجه خواهید شد که حالا ، ترمیم زمین ، بسیار راحت شده است .

امیدوارم گویا توضیح داده باشم . سوالی بود ، در خدمتم . :-<
مرسی خیلی مفید بود
من با گوشیم به کمک شتاب سنج عکس پانو میگیرم بدونه ان لکه ها و ادیت

دوست من
منظوره من تکنیک عکس برداری بود
چه مقدار زاویه و این ها
مرسی

mojtaba_2006

Well-Known Member
سلام:rose:

راستش من تابحال با شتاب سنج موبایل کارنکردم و خیلی میخواستم گوشیم به این امکان مجهز باشه تا بفهم کار کردن باهاش چه لذتی داره .:)

اگر منظور شما زاویه عکسبرداری به روش Spherical و در حالت عکاسی کروی است . طبق تصویر زیر باید شش عکس در حالت افقی بگیرید + یک عکس بطرف بالا + دو عکس بطرف پایین .

j08e6t295kftzuah02e.jpg

فاصله شش عکس در حالت حرکت افقی ( با ابزار استاندارد ) باید زاویه 60 درجه باشه .

دو عکس بطرف پایین نیز بعدا برای حذف سه پایه به درد میخوره . البته بعضی عکاسان در قسمت آخر ، یک عکس به صورت دستی و بدون سه پایه هم اضافه میکنند که این کار برای جلوگیری از مشکلی است که در پستهای قبلی توضیح دادم .

همپوشانی تصاویر در تکنیک عکسبرداری بالا ، کمتر از 10 درصد هست .

اگر منظورتان تکنیک و زاویه عکسبرداری به روش دیگه ای هست ، شرمنده ، من اطلاعاتی ندارم .:wink:

آخرین ویرایش:

p30graphic

Active Member
1- توی این تصویر آخری که گردش دوربین روی سه پایه رو نشون میداد باید از همین نوع سه پایه استفاده کنم یا اینکه با سه پایه معمولی هم به شرطی که 60 درجه رعایت بشه امکانش هست؟

2- این عکسها رو باید بدون دستکاری با فتوشاپ به همون نرم افزاری که معرفی کردید منتقل کنم؟

ممنون که وقت گذاشتید و با حوصله جواب میدید

mojtaba_2006

Well-Known Member

تمامی این ابزارها و استانداردها برای راحتی کار مورد استفاده قرار میگیرند ، مگرنه شما حتما نباید از این نوع سه پایه و یا زاویه 60 درجه استفاده کنید . اگر واقعا علاقه مند به این نوع عکاسی باشید با سه پایه معولی و لنز نرمال نیز میتونید چنین عکسهایی را تهیه کنید .

درسته که عکس گرفتن بدون این ابزارها و استانداردها ، مشکلاتی را نیز در بر داره و ممکنه وقت زیادتری روی عکسهایتان صرف کنید ، اما از این نوع عکاسی لذت فراوانی میبیرید.

رعایت هیچکدام از این استانداردها ضروری نیست و خودتون میتونید با ابزاری که در اختیار دارید ، برای خودتون استاندارد تعریف کنید ، برای مثال گروه حرفه ای سایت 3dmekanlar برای خودش استاندارد تهیه کرده و بجای گرفتن ده تصویر در هر مکان ، بیست و هفت تصویر میگیره.

فقط در یک صورت به شما توصیه خریدن چنین سه پایه هایی را میکنم و آن موقعی است که هدف شما تجارت و کسب درآمد از این نوع عکاسی باشه .

در مورد ویرایش تصاویر باید بگویم ، تا میتوانید از ویرایش تصاویر ، مخصوصا تغییر نور در تصاویر ، پرهیز کنید ، زیرا یکدستی و یکنواختی عکسها را ازبین میبرید و این باعث میشه نرم افزار ، برای پیدا کردن نقاط مشترک ، مشکل پیدا کنه ، در ضمن اینگونه نرم افزارها تا حد معینی متوانند ، اختلاف نور در تصاویر را برطرف کنند، پس اگر موردی برای ویرایش یافتید، در تصویر نهایی خود این کار را انجام دهید.

بنابراین در ابتدا بهتره تصاویر گرفته شده را مستقیما به نرم افزار تحویل دهید.

ممنون که وقت گذاشتید و با حوصله جواب میدید

خواهش میکنم ، قابل شما را نداره . اما من باید حتما بگویم که اطلاعاتی که من براتون مینویسم ، به این معنی نیست که من یک حرفه ای در این نوع عکاسی هستم ، فقط میخوام تجربیات خودم را از این عکاسی در اختیار دوستان قرار دهم ،زیرا همین سوالاتی که میپرسید ، روزی سوالات خودم بوده که از دیگران پرسیدم و جواب گرفتم .

جدیدترین ارسال ها

بالا