علت کار نکردن پمپ آب خانگی

pumpoo

New Member
علت خرابی بلبرینگ‌های پمپ آب
تا به اینجای مطلب متوجه شدید که بلبرینگ چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؛ اما علت خرابی این قطعه چیست و چگونه می‌توان آن را تعمیر کرد؟ آیا خرابی بلبرینگ هزینه زیادی بر روی دستمان می‌گذارد؟ در صورت خرابی بلبرینگ، پمپ آب قادر به پمپاژ کردن آب نخواهد بود و این بدین معنی است که پمپ عملا از کار افتاده است!

توجه داشته باشید که کار نکردن پمپ صرفا به این معنا نیست که پمپ روشن نشود؛ گاهی اوقات مانند همین خرابی بلبرینگ‌ها پمپ روشن می‌شود اما هیچ نیروی جنبشی ایجاد نخواهد شد. چرا؟ زیرا با خرابی بلبرینگ‌ها شافت و یا محور پمپ نخواهد چرخید و در صورت نچرخیدن این قطعه، پروانه پمپ نیز بی حرکت باقی می‌ماند! آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی کمک می‌کند تا از خسارت‌های بیشتر جلوگیری کنید.

نشانه‌هایی که خبر از خرابی پمپ می‌دهند
چگونه متوجه شویم که بلبرینگ‌های پمپ خراب شده و از کار افتاده‌اند؟ دلایل متعددی می‌تواند بر خرابی بلبرینگ‌های یک پمپ آب موثر باشد. به عنوان مثال مواردی چون رطوبت، گرما و یا سرمای زیاد و … همگی از موارد خرابی بلبرینگ به شمار می‌روند. توجه به نشانه‌های زیر کمک می‌کند تا سریع‌تر متوجه خرابی بلبرینگ‌ها شوید.

  • کاهش توان پمپ آب؛ اگر فشار و یا توان پمپ آب کم شده است، می‌تواند به دلیل فرسودگی پمپ آب باشد. برای حل آن از طریق راه‌های افزایش فشار آب ساختمان، این مشکل را برطرف کنید.
  • به گوش رسیدن صدای غیرطبیعی از پمپ؛ یکی دیگر از نشانه‌های خرابی بلبرینگ‌های پمپ، شنیدن صدایی مشابه با ساییدگی از پمپ است.
  • لرزش پمپ آب؛ لرزش پمپ دلایل متعددی دارد اما یکی از رایج‌ترین آن‌ها خرابی بلبرینگ است.
آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی


اگر به نشانه‌های ذکر شده در قسمت قبل توجه داشته باشید، می‌توانید به موقع متوجه خرابی بلبرینگ‌ها شده و اقدام به تعمیر و یا تعویض آن‌ها کنید.

دیدن آموزش تصویری تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی نیز کمک می‌کند تا راحت‌تر این کار را انجام دهید. اگر فکر می‌کنید مشکل پمپ آب از بلبرینگ‌های آن است، در ادامه به توضیح گام به گام مراحل تعویض بلبرینگ خواهیم پرداخت.

گام اول؛ قطع جریان برق و باز کردن پروانه پمپ آب
اولین گامی که برای تعویض بلبرینگ باید بردارید، قطع جریان پمپ آب و باز کردن درپوش آن است. سپس پس از باز کردن پروانه‌های پمپ می‌توانید به راحتی به شافت پمپ دسترسی داشته باشید. این محور یا شفت نیز درپوشی دارد که با پیچ بسته شده است؛ درپوش این شفت را نیز باز کنید.

گام دوم؛ دسترسی به دینام پمپ آب
پس از طی کردن مرحله قبل و باز کردن درپوش محور پمپ، حال به دینام پمپ که بلبرینگ‌ها بر روی آن سوار شده‌اند دسترسی خواهید داشت. برای تعویض بلبرینگ‌ها باید دینام را بیرون آورده و بلبرینگ‌ها را از محور شفت جدا کنید.

اگر بلبرینگ‌ها جرم گرفته یا دچار زنگ زدگی شده باشند، این کار ممکن است کمی مشکل شود. راه حل کمک گرفتن از یک آچار فرانسه است.

گام سوم؛ بلبرینگ‌های فرسوده را با بلبرینگ جدید جایگزین کنید
در این مرحله باید بلبرینگ‌های قدیمی و فرسوده را خارج کرده و آن‌ها را با بلبرینگ‌های جدید تعویض کنید. برخی از افراد بعد از باز کردن درپوش شفت و مشاهده بلبرینگ‌ها تصور می‌کنند که سالم هستند. اما اگر احساس می‌کنید بلبرینگ‌ها به اندازه کافی عمر کرده‌اند بهتر است که آن‌ها را تعویض کنید چراکه ممکن است مجددا مشکل ساز شوند.

قیمت بلبرینگ پمپ آب چقدر است؟
در قسمت‌های قبل سعی کردیم تا در سه گام به صورت خلاصه آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی را توضیح دهیم. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، اگر بلبرینگ‌ها عمر مفید خود را کرده‌اند باید آن‌ها را با بلبرینگ جدید تعویض کنید. قیمت بلبرینگ پمپ آب نیز به کیفیت این قطعه بستگی دارد.

برخی از افراد برای کاهش هزینه‌های تعویض بلبرینگ، اقدام به خرید قطعه استوک و یا دست دوم می‌کنند. توجه داشته باشید این اقدام ممکن است هزینه‌ها را کاهش دهد اما ممکن است بعد از مدتی دوباره مجبور به تعمیر پمپ آب شوید. بنابراین توصیه می‌کنیم برای تعویض قطعات پمپ آب حتما از قطعات باکیفیت استفاده کنید.

آموزش تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی - پمپو
 

جدیدترین ارسال ها

بالا