عكاسي ماكرو (ماكروگرافي)

Pooriya_Online

Active Member
خوب اين تاژيك رو براي اين زدم تا با عكاسي ماكرو هم من و هم دوستان بيشتر آشنا بشيم...

اول چنتا عكس از خودم ميزارم:

3453472-lg.jpg

3430312-lg.jpg

H-assan

Well-Known Member
ممنون خیلی عالی اگه لطف کنید یک توضیح درمورد این سبک بدید خیلی خوب می شه

موفق باشید

ToFaN

Well-Known Member
اقا اين عكس ها رو خودت گرفتي؟
اي ول تميز شده
با چه دوربيني گرفتي -- يه خورده توضيح بده

kamiar

Member
سلام!
عكاسي ماكرو يعني عكاسي از فاصله زير 5 تا 6 سانتيمتري سوژه.
مثل عكسهاي بالا كه مثلا از تمام اون محيط فقط روي يه قسمت خاص با فاصله بسيار كم زوم كني و عكس بگيري.
حقيقتش من هنوز خودم دوربين نگرفتم ولي به محض اطلاع پيدا كردن توضيح بيشتري ميدم.

Pooriya_Online

Active Member
دوستان از لطف همگي ممنون...
عكاسي ماكرو همونطور كه كاميار گفتن هستش ولي نه زير 6-5 سانتيمتر بلكه اين ميزان در دوربينهاي كامپكت اين مقدار هستش اليته دوربينهاي اس-ال-ار هم اين ميزان هستش مثل همين عكس گلي كه گرفتم فكر كنم از فاصله 5-6 سانتي گرفتم ولي لنزهاي ماكروي هستن كهتله هستن و بستگي به مقدارشون داره كه مثلا حداقل فكوسشون 45سانت يا 20 سانت و... كه البته اگر فاصله مثلا 45 باشه باز هم بزرگنمايي خيلي قويي ايجاد ميشه به دليل تله بودن لنز...
اين عكسها رو با دوربين كنون 300وي و يه لنز 28-105+فيلترهاي ماكرو گرفتم (اگه لنز ماكرو بود كيفيت بهتر و بلار ژشت جالبي ايجاد ميشد...
غير از لنزهاي ماكرو لوازم ديگه اي هم براي اينكار هستش مثل همين فيلرهاي ماكرو (يا اصطلاح قديمي و شايع كلوزآپ) و حلقه هاي گسترش كه تو خالي هستن و ما بين لنز و بدنه دوربين قرار ميگيرن و كارشون اينه كه فاصله لنز و از بدنه زياد ميكنن كه كيفيت عكسهايي كه با حقله هاي گسترش گرفته ميشه نصبت به فيلترهاي كلوزآپ خيلي بهتره... و وسيله ديگه هم فاننوس هستش كه شكل شايعش رو همه ديدن يه رول هستش (مثل آكردپون) كه دوربينهاي خيلي قديمي كه تو فيلما نشون ميدن همگي دارن و اينم تقريبا كار همون حلقه هاي گسترش رو انجام ميده ولي براي مديوم فرمت ها...
به زودي عكسهاي ماكروي زيبايي از عكاسان حرفه اي رو قرار ميدم تا بيشتر با اين روش آشنا بشيم...
هر سوالي بود در خدمتم...

Pooriya_Online

Active Member
اينم دوتا مقاله عالي از سايت عالي عكاسي.كام كه بسيار مفيد و ديدم كه شما هم باهاش آشنا بشيد بد نيست.

عكاسي از گلها و اشياء طبيعي - قسمت اول
عكاسي از گلها و اشياء طبيعي - قسمت دوم

البته بيشتر بر عكاسي ماكرو گلها و طبيعت تاكيد كرده ولي به درد موارد ديگه هم ميخوره.

تذكر:دو مقاله بالا صرفا براي كارهاي خيلي حرفه اي هستش و ميشه با امكانات كمتري نيز اينكارهاي را با اصول اوليه انجام داد (در خود مقالات هم به اين مورد اشاره داشته).

Pooriya_Online

Active Member
اينم يه ماكروگرافي ديگه از خودم:

827248-large.jpg

اينم يه سري عكس ماكرو واقعا عالي از عكاسان حرفه اي (شايدم آماتور شايدم نيمه حرفه اي):

833018-large.jpg

832902-large.jpg

832933-large.jpg

832880-large.jpg

832821-large.jpg

832815-large.jpg

832795-large.jpg

832745-large.jpg

832760-large.jpg

raso

New Member
سوال

راجع به مد ماكرو از 0سانتمتروطريقه نوردهي اطلاعات ميخوام

mjan53

Member
اينم يه ماكروي 0سانتي متري

پیوست ها

• fl1.jpg
    fl1.jpg
    70.3 کیلوبایت · بازدیدها: 8

VegA

New Member
من تجربه ی ماکروگرافی با دوربین موبایل رو داشتم.
تست کن

خیلی هیجان انگیزه که با دوربین وی جی ای یه عکس تمیز بگیری !

بعدا چند تا نمونه میذارم

دوربینت رو معرفی کن لطفا

VegA

New Member
دوربین موبایل
vga
فکر کنم بد نباشه !

بهرحال عکسه دیگه

DSC00002.JPG

فعلا عکسای خوبم در دسترس نیست !

بدش هم غنیمته

بر میگردم به این بحث
حتما !

raso

New Member
دوربين من CANON S3IS من فقط طريقه نوردهي از صفر سانتيمتري رو ميخوام بدونم توي شب يا محيطهاي بسته كسي ميتونه جوابمو بده::wink:

جدیدترین ارسال ها

بالا