طول باند خطوط E1

ealy

Member
سلام
مي دونم كه E1 ؛خطوطي هستن كه در اونها 30 خط معموليه مخابراتي شبيه سازي شده و طول باند شون 2Mb/Sهست.ولي برام يه سوالي پيش اومده.:
حداكثر طول باند خطوط معمولي 56kb/s هست.56ضربدر 30 ميشه 1.680Mb/s نه 2Mb
پس اون 320kb اضافي از كجا اومده؟؟؟؟؟؟؟؟ :?:

ealy

Member
سلام
نه دوست عزيز در مورد تعدادشون كه 30 تا هست هيچ شكي ندارم.

Majid

مدیر سایت
عضو کادر مدیریت
سلام
تا اونجايي كه من ميدونم خطوط تلفن معمولي معمولي هم نيستند يكم سرعتشون بالاتر از خطوط تلفن هستش.. فكر كنم واسه همين باشه

مجيد

xnux

Member
ببينيد من نميخوام بوگم خيلي حاليمه ها
ولي چيزي كه شنيدم را براتون تعريف ميكنم

اولا خطوط كابل مسي زياد ربطي به پهناي باند ندارند
يعني اگه بخوايد بدونيد اگه سيستم مخابرات ايران و كابل كشي زميني و ...
در حد ايده آل باشند بايد به شما پهناي باندي برابر 64 كيلوبيت بدهد ولي به
خاطر سيم كشي هاي متفاوت و نوع سخت افزار استفاده شده در مسير
و مراكز مخابراتي و همچنين گوتره اي كار كردن مخابرات چي هامون و ...
و همچنين اتصالات پي در پي زير زميني سيمهاي مخابراتي پهناي باند در مكانهاي
مختلف شهر ، متفاوت ميباشد

مثلا يكي 33600 يكي 48000 و يكي شانسش بگه 52000

خلاصه اينوريه ها
ولي اينو متذكر بشم كه پهناي باند خطوط كابل مسي ميتونه بيشتر از
2 مگابيت هم بشه . يعني حتمي ميشه و شده ... البته با مودمهاي
DSL كه در بازار هستند اين كار امكان پذيره

خلاصه اينكه مهندس XnuX هميشه آماده به پاسخ گويي به سوالات
شما دوستان عزيز ميباشد ... البته وقت قبلي فراموش نشه !
با تشكر ...
مهندس XnuX
:roll: :roll: :roll:

Majid

مدیر سایت
عضو کادر مدیریت
سلام
اين موضوعي كه ميخوام بگم به بحث اين تاپيك ارتباطي نداره ولي حالا كه ديدم بحث سرعت و اينا شد گفتم بيام يه درد دلي بكنم:

آقا مخابرات محل ما تقريبا 1 ساله كه راه افتاده و دسمو دستگاهاش جديدترين نوع دستگاهها هستش يعني ديجيتال ديجيتال هستش .. جالبي اينكه كه با خونه خودمون هم زور بزنه 50 متر بيشتر فاصله نداره..!!
آقا تا يك ماه پيش سرعت وحشتناك بالا بودش يعني من فايل كه ميگرفتم راحت 6 يا 7 كيلو برام در ثانيه ميزدش..نميدونيم اينا اومدن چي كار كردن كه فاتحش خونده شد.. حالا وقتي كانكت ميشم 14400 بيشتر كانكت نميشه تمام امگانات تلفن از جمله كالر آي دي هم غير فعال شده :x

رفتيم جريانو پرسيديم گفتن كه مثل اينكه هر 5 خط رو توي يك خط جا دادن!!! 8O
بعد گفتن اين مشكل هستش هيچ راحي هم نداره!!!!

آخه كجاي دنيا ديدين كلاه به اين گنده اي سر مردم بذارند.. پول يك خط كامل با تمام خدماتش مي گيرن ولي ميان يك خط ميكشن و از توي اون 5 تا خط در ميارن ...
حالا باز خدا رو شكرما دو تا خط داريم اون خط ديگه هنوز درسته اگر اونو هم اينطوري كنن كه ديگه بايد قيد اينترنت رو بزنم!!! :cry:

كسي ميدونه جريانش دقيقا چيه ، چي كار ميشه كرد؟!

مجيد

xnux

Member
مجيد جون ، سلام
قبلا هم برات توضيح دادم ، تلفني جريان چيه

ولي خوب ، قضيه مربوط ميشه به تلكنولوژي جديدي كه براي مراكز مخابراتي كم ظرفيت
پياده شده و باعث بالا رفتن درامد مخابرات شده

دستگاهي به نام PCM كه مبدل يك خط به چند خط است و مدلهاي مختلفي هم داره
مثلا PCM4 , PCM11 , PCM16 و غيره

يعني يه خط مثلا تبديل ميشه به 16 خط
البته ديتگاه جالبيه و از نظر تئوري طوري طراحي شده كه بايد پهناي باندي معادل
32 الي 64 كيلو بيت به استفاده كننده اختصاص دهد ولي به دلايلي كه در نامه قبليم
ذكر كرده بودم پهناي باند پايين تر از اون چيزي هست كه در تئوري گفته شده

مثلا در اصفهان حداكثر سرعت 28800 بوده و بعضي مواقع در ساعات خلوت شب
به 33100 رسيده است ( معجزه 8O )

خلاصش را بهت بوگم ، دارند كلاه برداري عيني ميكنند و چون مردم اطلاعات فني ندارند
چيزي نميتونند بگند ... براي همين هم است كه پول خط تلفن ارزون شده ( مثلا 100 هزارتومن)

ولي يه راه حل دارم براي اونايي كه اهل داد و بيداد كردن هستند
يه آشنايي پيدا كنيد تو مخابرات و بگيد بياد خط شما را سيم مستقيم كنه
نه اينكه از دستگاه PCM بگيره

همين
:wink:
Majid گفت:
سلام
اين موضوعي كه ميخوام بگم به بحث اين تاپيك ارتباطي نداره ولي حالا كه ديدم بحث سرعت و اينا شد گفتم بيام يه درد دلي بكنم:

آقا مخابرات محل ما تقريبا 1 ساله كه راه افتاده و دسمو دستگاهاش جديدترين نوع دستگاهها هستش يعني ديجيتال ديجيتال هستش .. جالبي اينكه كه با خونه خودمون هم زور بزنه 50 متر بيشتر فاصله نداره..!!
آقا تا يك ماه پيش سرعت وحشتناك بالا بودش يعني من فايل كه ميگرفتم راحت 6 يا 7 كيلو برام در ثانيه ميزدش..نميدونيم اينا اومدن چي كار كردن كه فاتحش خونده شد.. حالا وقتي كانكت ميشم 14400 بيشتر كانكت نميشه تمام امگانات تلفن از جمله كالر آي دي هم غير فعال شده :x

رفتيم جريانو پرسيديم گفتن كه مثل اينكه هر 5 خط رو توي يك خط جا دادن!!! 8O
بعد گفتن اين مشكل هستش هيچ راحي هم نداره!!!!

آخه كجاي دنيا ديدين كلاه به اين گنده اي سر مردم بذارند.. پول يك خط كامل با تمام خدماتش مي گيرن ولي ميان يك خط ميكشن و از توي اون 5 تا خط در ميارن ...
حالا باز خدا رو شكرما دو تا خط داريم اون خط ديگه هنوز درسته اگر اونو هم اينطوري كنن كه ديگه بايد قيد اينترنت رو بزنم!!! :cry:

كسي ميدونه جريانش دقيقا چيه ، چي كار ميشه كرد؟!

مجيد

Majid

مدیر سایت
عضو کادر مدیریت
سلام

اي آقا كار از اين حرفها هم گذشته...
ما يك اعتراض نوشتيم واسشون .. 2 ماهي هم دنبالش بوديم آخرش مهندس فني مخابرات به ما گفت نميشه هيچ كاري كرد بايد با همين سر كنيد :cry:

مجيد

shahrokh_xp

Active Member
Majid گفت:
سلام

ما يك اعتراض نوشتيم واسشون .. 2 ماهي هم دنبالش بوديم آخرش مهندس فني مخابرات به ما گفت نميشه هيچ كاري كرد بايد با همين سر كنيد :cry:

مجيد
پس عجب غم انگيز به پايان رسيد :(

ealy

Member
در مورد ظرفيت خطوط مسيه معمولي چند مطلب رو بايد بگم:
pots:يكي از كار هايي كه pots با خطوط تلفن و تجحيزات شركت مي كنه محدود كردن فركانس هايي كه سويچ ها و تلفن و تجحيزات ديگه عبور ميدن.چون حداكثر فركانس لازم براي انتقال صدا 4khz هست؛ توسط pots فركانس هاي عبوري به 4khz محدود مي شن در حاليكه حداكثر ظرفيت اين كابل هاي مسي حدود 1.5Mhz هست.با محدود كردن فركانس هاي سيستم هاي تلفن ميشه تعداد زيادي از سيم ها را به فضاي كمتري محدود كرد بدون اينكه بين خطوط مداخله اي پيش بياد.
با در نظر گرفتن عدد 4khzبراي طول باند وبا استفاده از فرمول:

( C=B.Log(1+S/N
حداكثر ظرفيت كانال برابر 33.6kb/sمي شه.
يعني در بهترين شرايط و اگر سويچينگ بين user و isp مناسب باشه؛حداكثر سرعت connectبرابر 33.6 kb/sهست.
اما در خطوط E1 كه در تمام ايران داراي پيش شماره 971 هستند.سويچينگ به كار رفته بين كاربر و isp ظرفيت بالاتري نسبت به خطوط معموليه انالوگ دارند.حداكثر ظرفيت در اين خطوط 56kb/s هست.البته سرعت connect با يك isp با توجه به سويچينگ به كار رفته در قسمت هاي مختلف شهر متفاوت است.ممكنه سرعت با يك isp در يه منطقه حداكثر 44 باشه ولي در يه منطقه حدااكثر 39kb/s.من تا حالا با هيچ كدوم از isp هاي با خط E1 سرعت بيشتر از 46 kb/s نداشتم.
در بعضي از مناطق هم كه خطوط خيلي قديمي هستن مثل مناطقي از تهران كه هنوز 6 شماره اي هستن E1 اصلا support نمي شه .و با انها درست رفتاري مثل خطوط انالوگ معمولي ميكنه.يعني حداكثر سرعت چه با isp هايي كه خط E1 دارن وچه با اونهايي كه خطوطشون انالوگه هون 33.6kb/s هست.
اما در dsl يا Digital Subscriber Line تقريبا از تمام ظرفيت خطوط مسي استفاده مي شه.و امكان استفاده همزمان از تلفن و اينترنت وجود داره.اما اينطور نيست كه فقط با نصب يهATU-Rيا همون مودم dsl بلافاصله به سرعت 8Mb/sبرسيم.براي اينكار isp هم بايد dslam يا همون dsl access muliplexerداشته باشه و در ضمن سويچينگهاي مخابراتي اونو support كنن. سرعت در dsl رابطه مستقيم با فاصله داره به طوريكه حداكثر فاصله مركز تا كاربر نمي تونه بيشتر از 5460 متر باشه.دليل اين اين محدوديت اينه كه مخابرات براي تقويت سيگنال هاي صوتي از تقويت كننده هاي كوچكي به اسم loading coils استفاده مي شه كه متاسفانه اين تقويت كننده ها dsl رو support نمي كنن .براي همين هر چه كاربر به مركز نزديك تر باشه سرعتش هم بالاتر مره.مثلا سرعت در فاصله 1280 متري در حدود 8Mb/s هست در حاليكه سرعت در 5460 متري خيلي كمتر است. :wink:

xnux گفت:
ببينيد من نميخوام بوگم خيلي حاليمه ها
ولي چيزي كه شنيدم را براتون تعريف ميكنم

اولا خطوط كابل مسي زياد ربطي به پهناي باند ندارند
يعني اگه بخوايد بدونيد اگه سيستم مخابرات ايران و كابل كشي زميني و ...
در حد ايده آل باشند بايد به شما پهناي باندي برابر 64 كيلوبيت بدهد ولي به
خاطر سيم كشي هاي متفاوت و نوع سخت افزار استفاده شده در مسير
و مراكز مخابراتي و همچنين گوتره اي كار كردن مخابرات چي هامون و ...
و همچنين اتصالات پي در پي زير زميني سيمهاي مخابراتي پهناي باند در مكانهاي
مختلف شهر ، متفاوت ميباشد

مثلا يكي 33600 يكي 48000 و يكي شانسش بگه 52000

خلاصه اينوريه ها
ولي اينو متذكر بشم كه پهناي باند خطوط كابل مسي ميتونه بيشتر از
2 مگابيت هم بشه . يعني حتمي ميشه و شده ... البته با مودمهاي
DSL كه در بازار هستند اين كار امكان پذيره

خلاصه اينكه مهندس XnuX هميشه آماده به پاسخ گويي به سوالات
شما دوستان عزيز ميباشد ... البته وقت قبلي فراموش نشه !
با تشكر ...
مهندس XnuX
:roll: :roll: :roll:

hamidkhan

New Member
(اگه اينجاجاش نيست ببخشيد)
ولي زياد غصه نخورين من خبر دارم كه بالاخره قراره اين ADSL راه بيوفته (البته فعلا فقط تهران)

ealy

Member
سلام
دوست عزيز همين الان هم چند تا از isp هاي تهران خدمات adsl ارايه مي دن .ولي با قيمت هاي بينهايت گرون. براي نمونه يه سري بزن اينجا:

http://www.oracleinternet.net/leased.htm
اين قيمت چند برابر سرويس هاي مشابه توي كانادا يا كره جنوبي هست.

shahrokh_xp

Active Member
Majid گفت:
سلام

مجيد
امان :?

جدیدترین ارسال ها

بالا