شیرپوینت چیست؟

شروع موضوع توسط 3pco ‏28 جولای 2009 در انجمن نرم‌افزارهای توسعه‌وب‌سایت (Sublime, VSCode و ...)

 1. 3pco

  3pco New Member

  ارسال‌ها:
  5
  تشکر شده:
  7
  امتیاز دستاورد:
  1
  شیرپوینت چیست؟
  آشنایی با شیرپوینت ​

  1- شيرپونت چيست ؟
  شيرپونت پورتال اطلاعات سازماني مايکروسافت است که مي تواند با انجام پيکربندي بر روي اينترانت ، اکسترانت و اينترنت مورد استفاده قرار گيرد . مايکروسافت آفيس شيرپونت 2007 اين امکان را براي افراد ، تيمها و متخصصين فراهم کرده است که با هم در ارتباط بوده و تعاملات داشته باشند. پورتال سازماني شيرپونت تشکيل شده از پورتال شيرپونت و سرويسهاي ويندوز شيرپونت است، که آغاز به کار شيرپونت بر روي بستر WSSخواهد بود. WSS عمدتا توسط تيمها، پروژه ها و سازمانهاي کوچک مورد استفاده قرارمي گيرد. در حاليکه شيرپونت سرور براي افراد، تيمها و پروژه ها در حد متوسط و نيز سازمانهاي بزرگ با پورتالهاي گسترده سازماني مطرح شده است .​

  2- برخي واقعيتها در مورد شيرپونت ؟
  - شيرپونت سريعترين رشد را در بين محصولات در تاريخ مايکروسافت از آن خود کرده است.
  - بيش از 75 ميليون مجوز براي شيرپونت در دنيا به فروش رسيده است
  - شيرپونت توسط مؤسسه فورستر1 به عنوان محصول درجه 1 توليد پورتال شناخته شده است .
  - شيرپونت به عنوان محصول پيشرو براي توليد پورتالهاي تجاري توسط گارتنرمجيک معرفي شده است.
  - بيش از 400 نمونه (case study) از کاربرد شيرپونت در دسترس است .​

  3- به چه دليل بايد از شيرپونت استفاده کرد؟
  در شيرپونت به چهار مشکل اصلي زير پاسخ داده مي شود . همانگونه که يک شرکت در طول سير تکاملي خود رشد مي کند، مستندات مربوط به آن نيز به صورت روز افزون گسترده مي شوند، تا جائيکه به زودي پيگيري و مشخص کردن محل يک سند چند کاربرده بسيار مشکل مي شود، شيرپونت اين مشکل را با فراهم کردن امکان ذخيره کردن و جا دهي مستندات در يک سايت مرکزي حل مي کند، همچنين امکان تشخيص مکان فايل در سازمان را با فراهم کردن قابليت جستجو بر روي پورتال سازماني شيرپونت بسيار ساده مي نمايد. 1-forrester به اشتراک گذاردن فايلها(مستندات) از طريق ايميل فرآيندي پر زحمت و طاقت فرساست، شيرپونت با فراهم کردن امکان امکان ذخيره سازي فايلها در يک مکان و سهولت دسترسي به آنها توسط تمام اعضاي تيم به حذف اين مشکل مي پردازد. در جامعه کاري امروزي معمولآ کارها از مکانهاي مختلف و حتي در کشورهاي متفاوت و از طريق دفترها و زير بخشهاي گوناگون دنبال مي شود ، شيرپوينت در اين راستا و با درک اين نياز امکان برقراري ارتباط بين اشخاص و تيمها و حتي انجام تعاملات بين آنها را بدون توجه به مکان فيزيکي آنها فراهم مي کند. همانطور که مي دانيم ايجاد و نگهداري سايتها کاري پر هزينه و مشکل است، شيرپونت براي هر شخص اين امکان را فراهم مي کند تا به ايجاد سايتهايي که در داخل اينترانت سازمان خود در راستاي نيازها خود عمل مي کند ، بپردازد، که اين سايتها مي توانند مربوط به زير بخشهاي سازمان ، کتابخانه مستندات ، سايتهاي جلسات ، سايتهاي چند منظوره يا حتي به عنوان مکاني براي بحث و گفتگو باشند .​
  Microsoft Office Sharepoint Serves - 4
  Moss 2007 يک پورتال سازماني تعاملي است که بر روي Wss 3.0 ساخته شده است، MOSS 2007 تيمها و متخصصين را قادر به داشتن ارتباط و تعامل با يکديگر مي کند. برخلاف Wss شيرپونت سرور يک محصول رايگان نبوده و نيازمند دريافت يک مجوز1 مختص به خود است، MOSS 2007 در دو نسخه استاندارد و سازماني ارائه شده است . اجزاء اصلي شيرپوينت 2007 عبارتند از :
  - تعاملات تعاملات
  - پورتالها
  - جستجوي سازماني
  - مديريت محتوي سازماني
  نسخه پيشين شيرپونت سرور شامل Sharepoint Portal Server 2007 و پيش از آن نيز Sharepoint Portal Server 2001 بود.

  Windows Sharepoint Service 3.0- 5
  ويندوز شيرپونت سرويس نسخه 3 يک زير ساخت است که تمامي محصولات و تکنولوژيهاي شيرپونت براساس آن ساخته مي شوند، WSS 3.0 بيشتر براي تيمها، پروژه ها و سازمانهاي کوچک مناسب است . ويژگيهاي WSSنظير پروژه هاي تعامليWSS ، فضاي کاري اسناد، زير سايتهاي جلسات و امکانات بحث و گفتگو ، براي اشخاص وتيمهاي کوچک امکان تعامل و به اشتراک گذاري آنلاين داده ها را فراهم مي کند. نسخه قبلي WSS شامل WSS 2.0 و sharepoint team services بود، در نسخه جديد WSS يعني WSS 3.0 امکانات جديدي نظير امکان مجتمع سازي جريان کاري تغذيه Rss ، بلاگها و ويکيها و وب پارتهاي ASP فراهم شده است .

  6 - آيا از اين مطلب که تکنولوژي شيرپونت براي شما مناسب است اطمينان نداريد؟
  براي حل اين مشکل مي توانيد به وب سايت مايکروسافت مراجعه کنيد تا اطمينان حاصل کنيد چه قسمتي از اين تکنولوژي براي سازمان شما نياز و مورد استفاده است.

  7 - ده مزيت برتر MOSS 2007 ده مزيت برتر که در معرفي مايکروسافت ارئه مي شود.
  ده مزيت برتر WSS :
  1 - افزايش کارآيي تيم با فراهم آوردن ابزارهايي که به سهولت تعاملات را برقرار مي کنند . افزاد را از طريق در اختيار قرار دادن اين اطلاعات و منابع مورد نياز يکديگر با هم مرتبط مي کند، کاربران مي توانند يک فضاي کاري ايجاد کرده و از امکانات تقويم همگام سازي ، اسناد سازماندهي و دريافت و ارسال اعلاميه هاي مهم و امکان به روز رساني از طريق خاصيتهاي ارتباطي که شامل اخطارها و اظهارات است و همچنين با استفاده از قالبهاي آماده ايجاد بلاگ و ويکي ، استفاده کنند.
  2 - سهولت در مديريت اسناد و کمک به حصول اطمينان از يکپارچه بودن محتوي با افزايش قابليتهاي مديريت اسناد که شامل :امکان فعال سازي قابليت وارسيهاي مورد نياز بر روي سند پيش از ويرايش ، توانايي در مشاهده و بازيابي نسخه پيشين سند ، و امکان کنترل يک سري سطوح دسترسي بر روي مجموعه اي ازاسناد Wss مي تواند کمک به اطمينان از حصول جامعيت داده هاي ذخيره شده برروي سايتهاي تيم را فراهم مي کند .
  3 - اطلاع رساني سريع به کاربران بهبود ايجاد شده در Wss 3.0 که در بردارنده ديدها و منوهايي است که به سادگي راهبري کاربر را در داخل سايتهاي شيرپونت انجام مي دهند، بسيارجالب توجه است. يکپارچگي موجود مابين ابزارهاي آشنا مانند برنامه هايي که در سيستم مايکروسافت آفيس موجود است، به سادگي امکان ارائه اطلاعات مورد نياز به کاربران را در راستاي افزايش سرعت به دنبال دارد، به عنوان مثال کاربران مي توانند يک فضاي کاري ايجاد کنند که در آن به ارسال و ويرايش اسنادو همچنين کسب اطلاع به روز رساني تقويم هاي موجود بر روي سايتها بپردازند که تمام اين کارها در داخل برنامه وسيستم فايلهاي مايکروسافت اعمال مي شود.
  4 - گسترش راهکارهايي که دقيقآ منطبق بر فرآيندهاي تجاري شماست . اگرچه فضاهاي کاري در WSS به سادگي پياده سازي مي شوند ، اما سازمانها معمولآ به دنبال گسترش راهکارهايي هستند که بيشتر سفارشي شده اند و مي توانند به سرعت با قالبهاي کاربردي از پيش ساخته شده در راستاي پاسخگويي به فرآيندهاي تجاري خاص ، يا مجموعه از وظايف عمل نمايند .
  5 - ساخت سريع و ساده يک محيط تعاملي سهولت در مديريت و سهولت در تغيير اندازه، WSSبه بخشهاي IT اين امکان را مي دهد تا به گسترش و ايجاد يک محيط تعاملي با کمترين هزينه و تلاش يک سيستم ساده پيکر بندي تک سرويس دهنده گرفته تا يک سيستم پايدار سازماني اقدام کنند زيرا تنظيمات گسترش مي توانند به صورت پويا تغيير کنند و با اين زمينه، زمان کمتري براي تنظيمات ابتدايي نياز است و سازمان مي تواند کار خود را با سرعت بشتري آغاز کند.
  6- کاهش در پيچيدگي موارد امنيتي اطلاعات تجاري WSS از کنترلهاي پيشرفته مديريتي در راستاي افزايش امنيت منابع اطلاعات حمايت مي کند، در حاليکه به کاهش هزينه و پيچيدگي سايت، مديريت سايت و پشتباني از آن مي پردازد، و از مزاياي در رابطه با کنترل بهتر بر روي مديريت چرخه حيات سايت ، عضويت در سايت و مجوزهاي مربوطه و همچنين محدوديتهاي ذخيره سازي استفاده مي کند .
  7 - استفاده از کنترلهاي پيچيده براي حفاظت از منابع سازمان بخش IT مي تواند اقدام به تنظيم يک مجموعه از مجوزها بر روي اسناد يا اقلام در هر سطح نمايد، و بر اساس آن مديران سايتها ، تيمها و ساير کار گروه ها مي توانند اقدام به راه اندازي فضاهاي کاري تعاملي و انجام وظايف خود بر اساس اين پارامترها نمايند،اين شرايط جديد بخش IT را قادر مي سازد تا به تنظيم خط مشي هاي بالا به پايين در راستاي بهبود امکان بازيابي محتويات ، و سرويس دهي به کاربران گروهها و فضاهاي کاري تيمي مديريت سايت عمل مي کند.
  8 - فراهم کردن سطح جديدي از اشتراک فايلها با قابليتهاي ذخيره سازي پايدارWSS از يک محيط کاري ذخيره سازي و بازيابي اسناد با شرايط خاص حمايت مي کند، که شامل توابع کنترل ورود و خروج ، قابليت مراجعه به تاريخ و سفارشي سازي1 ابرداده ها و ديدهاست . 1-cutomi zation شرايط جديد در WSS شامل بهبود در توابع بازيابي در راستاي فراهم ساختن سهولت امکان بازيابي مستندات و بهينه سازي امکانات پشتيببان گيري و ذخيره سازي است
  9 - سهولت در مقايس دهي به راهکارهاي تعاملي در راستاي تطابق با نيازهاي تجاري سرعت و سادگي مديريت و پيکربنديWSS با استفاده از مرور گر وب يا امکانات وب يا امکانات خط فرمان، مديريت پارک سرورها، سرورها و سايتهايي که از چهارچوب مايکروسافتNET استفاده مي کنند را قادر مي سازد تا به سفازشي سازي در سطحي گسترده دست بزند.
  10- ايجاد يک زير ساخت با هزينه مناسب براي ساخت کاربردها مبتني بر وب1 wss يک چهارچوب معمول که براي مديريت اسناد و فرمهاي تعاملي با قابليت انعطاف کاربردهاي وب و سايتهاي اينترنت مقياس پذير مختص نيازهاي سازمان است ، فراهم مي کند . يکپارچه بودن با MOSS 2007 اين توانائيها را در راستاي ارائه توابعي در حد و اندازه سازمانهاي گسترده براي مديريت رکوردها ، جستجو، جريان کاري، پورتالها، سايتهاي شخصي و... گسترش مي دهد.

  منبع
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏29 جولای 2009
  نوشته شده توسط 3pco در ‏28 جولای 2009
  jafar1374 و r_boy از این پست تشکر کرده اند.
 2. n.beheshti

  n.beheshti New Member

  ارسال‌ها:
  24
  تشکر شده:
  5
  امتیاز دستاورد:
  3
  شیرپوینت چیست؟
  شیرپوینت یک پلتفرم تحت وب تولید شده توسط شرکت مایکروسافت است که به افزایش کارایی و کاهش هزینه ها در سازمان ها کمک می‌کند. به این دلیل می‌گوییم پلتفرم چون شیرپوینت مجموعه‌ای از تکنولوژی‌ها و نرم افزارهای مختلف است و یک نرم افزار ساده نیست! در واقع شیرپوینت یک ابزار چند منظوره بوده و امکانات مختلفی را در اختیار شما قرار دهد که می‌توان بسته به نیاز سازمان از ویژگی‌های مختلف آن استفاده کرد. تحت وب بودن به این معنی است که برای استفاده از شیرپوینت قرار نیست افراد سازمان شما نرم افزاری روی کامپیوتر خود نصب کنند و تنها کافیست از طریق یک مرورگر مانند اینترنت اکسپلورر یا فایرفاکس به آن دسترسی پیدا کنند و از این طریق شیرپوینت همه‌ی افراد سازمان شما را در هر کجا که باشند به هم گره خواهد زد!
  شیرپوینت چه کارهایی می‌تواند انجام دهد ؟
  بطور کلی شیرپوینت می‌تواند پرتال‌ها و درگاه‌هایی فراهم کند که افراد سازمان شما بتوانند بنا به دسترسی‌هایی که برایشان تعریف شده به آن متصل شوند و به تعاملات کاری خود بپردازند مثل اینکه همه آنها در کنار هم قرار دارند. حال می‌توان بنا به نیاز، قسمت‌های مختلفی را برای افراد مختلف در این پرتال‌ها قرار داد. شما می‌توانید از ویژگی‌ مدیریت محتوای شیرپوینت استفاده کنید و کلیه محتوای سازمان خود با فرمت‌های گوناگون مانند Word، Excel، Power point، PDFو ... را در آن قرار داده و از ویژگی‌هایی مانند ویرایش همزمان چند نفر، نسخه بندی فایل‌ها، سطوح دسترسی، گروه‌بندی، فیلتر کردن و ... استفاده کنید. از طرف دیگر از ویژگی‌ جستجویقوی شیرپوینت استفاده کنید و در کلیه اطلاعات سازمان خود براحتی جستجوهای پیشرفته انجام دهید. مثلاً جستجوی قراردادهایی که با یک سازمان خاص منعقد کرده‌اید یا اسنادی که مربوط به یک ماه خاص از سال می‌باشند یا مستنداتی که توسط یک کارمند خاص شما ویرایش شده‌اند یا هرگونه پالایشی که به آن نیاز دارید. از دیگر امکانات شیرپوینت می‌توان به امکان الکترونیکی کردن فرم‌های کاغذی موجود و اتوماسیو‌ن‌سازی فرآیندها و روال‌هایی که این فرم‌های طی می‌کنند، اشاره کرد. فرآیندهایی مانند فرآیندهای مرخصی، ماموریت، گرفتن تاییدیه های مدیران. از جذابترین توانایی‌های شیرپوینت ویژگی هوشمندی تجاری می‌باشد که بوسیله آن می‌توانید گزارشهای مختلف ازاطلاعات و عملکردهای بخش‌های مختلف سازمانتان در بطور خودکار و در یک محل، بصورت متمرکز به شما ارائه دهد.

  علاوه بر ویژگی‌های گفته شده شیرپوینت این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید بسته به نیازتان سیستم‌های سفارشی را برای سازمان خود ایجاد کنید مانند سیستم‌های مدیریت‌پروژهای سازمان، مدیریت قراردادها، مدیریت مناقصات، مدیریت دانش، مدیریت درخواست‌ها و خدمات پشتیباتی فنی، مدیریت ارزیابی آموزشی پرسنل و ... .
  شیرپوینت چه مزیتی برای سازمان‌ها دارد؟
  • شیرپوینت سازمان را یکپارچه می‌کند.
  • شیرپوینت جریان فرآیندهایی کاری را تسریع می‌کند.
  • شیرپوینت کنترل و نظارت را افزایش می‌دهد.
  • شیرپوینت کارهای تکراری را حذف می‌کند.
  • شیرپوینت امنیت اطلاعات را افزایش می‌دهد.
  • شیرپوینت باعث افزایش کیفیت و سرعت تصمیم‌گیری می‌شود.
  • شیرپوینت تعاملات و همکاری‌ها را موثرتر می‌کند.
  • شیرپوینت پاسخ به نیازهای سازمانی را تسریع می‌کند.
  • شیرپوینت کاغذبازی‌ها را کاهش می‌دهد.
  • شیرپوینت دسترسی و کار بر روی اطلاعات رابطور فرامرزی فراهم می‌کند.

  بطور کلی شیرپوینت یک ابزار تسهیل‌ساز درون‌سازمانی است که باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

  چگونه اطلاعات بیشتری کسب کنیم؟
  ‌مطالب فوق معرفی مختصری برای آشنایی اولیه با این سیستم بوده و در صورتی که برای تصمیم‌گیری بهتر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می‌توانید با برقراری ارتباط با دپارتمان راهکارهای سازمانی راتوس درخواست سمینار رایگان معرفی شیرپوینت را بدهید که بنابر درخواست شما این سمینار در محل‌راتوس یا سازمان شما برگزار خواهد شد. شرکت در این سمینار به شما خواهد گفت که شیرپوینت بطور کلی چه کاربردهایی دارد. علاوه بر این در صورت لزوم با اجرای طرح رایگان شیرپوینت برای سازمان شما،‌ ما این امکان را به شما خواهیم داد بدانید شیرپوینت چه کاربردی دقیقاً برای شما دارد و چه مشکلاتی را در سازمان شما می‌تواند حل کند ک طی آن کارشناسان ما با حضور در محل به نیازسنجی اولیه و بررسی وضعیت موجود پرداخته و نتیجه را در قالب مستندات و پیشنهاداتی مکتوب به شما اعلام خواهند کرد.

  نحوه‌ی آموزش به چه شکل خواهد بود؟
  در خصوص آموزش سیستم و پیاده‌سازی فرهنگ استفاده درست از سیستم اعتقاد ما بر این است که:

  "این مهم نیست چقدر ابزار در اختیار دارید، اگر ندانید چگونه از آن استفاده کنید هیچ وقت کافی نخواهند بود"

  تجربه‌ی ما در سازمان‌های مختلف به ما نشان داده است که بدون استفاده صحیح از این محصول نمی‌توان از مزایای آن بطور کامل بهره برد که این امر نیازمند آموزش صحیح می‌باشد. پس با توجه به اهمیت این موضوع بعد از پیاده‌سازی کامل، یک سیستم آموزشی موثر با ارزیابی آموزشی برای پروژه طراحی و اجرا خواهد شد بگونه‌ای که مدیران بتوانند از وضعیت آموزش پرسنل و بازخوردهای آن آگاهی کامل پیدا کنند.

  آیا پس از راه اندازی شما تنها خواهید بود؟
  به هیچ عنوان! بعد از طی شدن مراحل استقرار کامل و آموزش، تیم فنی راتوس به صورت تلفنی، از راه دور و یا حضوری برای رفع مشکلات احتمالی یا مشاوره در کنار شما خواهند بود تا بتوانید تجربه بهتری از داشتن شیرپوینت در سازمانتان را داشته باشید.

  منبع: شیرپوینت چیست ؟ - راهکارهای مبتنی بر شیرپوینت
   
  نوشته شده توسط n.beheshti در ‏24 فوریه 2019

به اشتراک بگذارید