سوال در مورد نکات چاپی

vodka

Member
سلام.من یه طرحی زدم و بعد روی کاغذ کوتد سایز a4 چاپ کردمش ولی عکسی که من طراحی کردم با چیزی که چاپ شد رنگش خیلی تفاوت داشت.یعنی تو چاپ خیلی تیره و بی روح شد.میخواستم بدونم نکته های چاپی رو باید از کجا یاد بگیرم؟چون احتمالا دلیل اینکار رعایت نکردن نکات چاپی بوده درسته؟
و یه سوال دیگه: برای پرس کردن عکسهایی که به صورت کارت تبریک هستن پرس کدر بهتره یا پرس شفاف و براق؟

MeyGraph

دستیار مدیر انجمن گرافیک وکتوری
سلام.

دوست خوبم ! اختلاف رنگ هم ميتونه به نوع طراحيتون بستگي داشته باشه ،‌ هم جنس كاغذ و چاپ‌!

بسته به اين كه شما چه چاپي بخواهيد بكنيد بايد Mode رنگي مناسب رو انتخاب كنيد . مثلا براي Ofset و Digital و .. از Mode ‍رنگي CMYK استفاده ميشه...

و در مورد پرس كارت ! فكر ميكنم سليقه اي باشه ! پرس مات شايد.

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
لطفا سوالات چاپی رو در انجمن چاپ مطرح کنید.

در مورد ایرادات چاپی هم توی انجمن چاپ خیلی صحبت شده.

انتقال

vodka

Member
میشه یکی فرق عمده Mode ‍رنگي CMYK و RGB رو به من بگه!؟
یعنی واسه چاپ Mode ‍ در حالت CMYK باشه بهتره؟
درضمن چرا وقتی mode رو بین RGB و CMYK تغییر میدم رنگ عکسم تغییر میکنه؟

the_king

مدیرکل انجمن
میشه یکی فرق عمده Mode ‍رنگي CMYK و RGB رو به من بگه!؟
یعنی واسه چاپ Mode ‍ در حالت CMYK باشه بهتره؟
درضمن چرا وقتی mode رو بین RGB و CMYK تغییر میدم رنگ عکسم تغییر میکنه؟

سیستم رنگی CMYK چهار پارامتر داره که بر اساس چهار کانال رنگی Cyan (فیروزه ای) و Magenta (ارغوانی) و
Yellow (زرد) و Key (مشکی) رنگهای مختلف رو ایجاد می کنه، اینطوری فرض کنید که چهار سطل رنگ فیروزه ای
و ارغوانی و زرد و مشکی داشته باشیم و با مخلوط کردن این رنگها با درصد های مختلف بخواهیم روی یک کاغذ
سفید رنگ های مختلف رو بوجود بیاریم.
چون این سیستم رنگ CMYK به نحوه ایجاد رنگ در دستگاه های چاپگر عادی خیلی نزدیکه، برای عملیات چاپ مناسبه.

سیستم رنگی RGB سه پارامتر داره که بر اساس سه کانال رنگی Red (قرمز) و Green (سبز) و Blue (آبی) رنگ های
مختلف رو ایجاد می کنه، اینطوری فرض کنید که سه لامپ قرمز و سبز و آبی داشته باشیم و با تابش نورشون
روی یک پرده مشکی و کم و زیاد کردن شدت نور لامپ ها رنگ های مختلف رو بوجود بیاریم.
چون این سیستم رنگ RGB به نحوه ایجاد رنگ در مانیتور ها (CRT و LCD) خیلی نزدیکه، برای نمایش در صفحه نمایشگر
مناسبه.

در واقع سیستم رنگ CMYK رنگها را با ترکیب مواد (رنگ هایی) میسازه که با جذب یکسری از طیف های نوری،
رنگی که در چشم ما به نظر میرسه رو تغییر می دهند. برعکس، سیستم رنگ RGB رنگها را با ترکیب طیف هایی
می سازه که قراره مستقیما به چشم ما برسند.

شما هر رنگی رو نمی توانید با ایندو سیستم رنگ به یک شکل واحد ایجاد کنید، مثلا تصویر چاپ شده از یک لامپ زرد
نمی تونه همون تصوری رو در چشم شما بوجود بیاره که یک لامپ زرد واقعی ایجاد می کنه. برای همین است که
هنگام جابجایی بین این دو سیستم رنگ محدودیت هایی وجود داره.

vodka

Member
کاملا واضح و دقیق!
پس نتیجه میگیریم که مشکل از من بود.چون rgb چاپ کردم در حالی که باید در حالت cmyk چاپ میکردم.:d
همین کارو بکنم مشکلم حل میشه درسته؟

the_king

مدیرکل انجمن
کاملا واضح و دقیق!
پس نتیجه میگیریم که مشکل از من بود.چون rgb چاپ کردم در حالی که باید در حالت cmyk چاپ میکردم.:d
همین کارو بکنم مشکلم حل میشه درسته؟
حتما با سیستم رنگ CMYK طراحی رو انجام بدهید. توی این انجمن نکات و اصول زیادی مطرح شده اند که بایستی در
طراحی CMYK رعایت کنید.

نرم افزارهای قدرتمند گرافیکی مثل Photoshop یکسری تنظیمات پیشرفته دارند (Color Settings) که بوسیله اونها
تا حد امکان خروجی چاپگر را به آنچه که در صفحه نمایش می بینید نزدیک کرد. تنظیم دقیق این پارامتر ها نیازمند چاپ تصاویر
نمونه با چاپگر است و صد البته به نوع و جنس و کیفیت رنگ و کاغذ مورد استفاده نیز بستگی دارد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

vodka

Member
مرسی دوست عزیز.
فقط این نکاتی که گفتی بایستی در طراحی cmyk رعایت بشه رو کجا باید پیدا کنم؟یه سرچ میزنم ببینم میتونم چیزی پیدا میکنم؟

vodka

Member
تقریبا چیزهایی که میخواستم رو با سرچ تو همین تاپیکها پیدا کردم.
فقط میشه یه نفر لطف کنه و کد رنگ چنتا از رنگهای جیغ و فسفوری رو اینجا با ذکر نام رنگش تو حالت cmyk بذاره؟

vodka

Member
کسی نیست یه لطفی به من کنه و کد چند رنگ رو اینجا بذاره واسم؟

vodka

Member
یه سوال دیگه هم دارم.امیدوارم همینجا جوابمو بگیرم تا مجبور نشم دوباره تاپیک بزنم.
خیلی جاها تو همین انجمن حرف از کالیبره کردن مانیتور زده شده.میخواستم بپرسم کالیبره بودن مانیتور یعنی چی و چطور میشه اینکارو کرد؟

تنظیمات

اگر قصد دارید تصویری را برای نمایش در درون مونیتور و یا برای مونتاژ فیلم و یا اینکه قسد چاپ کردن آن را با دستگاههای چاپ دیجیتال اپتیکی مثل دستگاه چاپ دیجیتال لاولاتوارهای عکاسی انجام دهید بهتر است که از rgb استفاده کنید و پشوند تصویری خودرا jpgبگیرید
ولی اگر قصد چاپ با دستگاههای افست را دارید از cmyk استفاده کنید .
با تشکر
محمد شکری
مدیر مرکزفوریتهای چاپ شکری و صنایع بسته بندی پک پک
[email protected]
WWW.SHOKRI.7P.COM

vodka

Member
دوست عزیز ممنون از جوابت.ولی من نمیدونم ادستگاههای افست با دستگاههای چاپ دیجیتال اپتیکی چه فرقی دارن.راهنمایی میکنید؟

navid_211

New Member
دستگاه های چاپ اپتیکی دستگاه های چاپ عکس در عکاسی هاست و چاپ افست چاپ معمولیه که مشخصه، برای چاپ کاغذ با تیراژ بالا و ...
ولی طبق تجربیات من در چاپگرهای جوهر افشان هم مد رنگ rgb نزدیکتر به فایل داخل مانیتور هست

در پرینتر های جوهر افشان

با عرض سلا م و موفقیت برای تمای دوستان

در پرینتر ها جوهر افشان به علت آنکه از ترکیب چهار جوهر جوهر واتر بیس با رنگ دانه های پیگمنتی به رنگهای سایان - مجنتا - یلو و مشکی استفاده می کنند بهتر است که از مد رنگی cmyk
استفده شود .

با تشکر
مدیر مرکز فوریتهای چاپ شکری و صنایع بسته بندی پک پک
[email protected]
www.shokri.7p.com

آخرین ویرایش:

MeyGraph

دستیار مدیر انجمن گرافیک وکتوری
میتونی از رنگ های اماده در کورل استفاده کنید.

5-2-2009 11-46-09 AM.png

جدیدترین ارسال ها

بالا