سوال در مورد شروع انیمیشن سازی در ایران

ehsun3d

Member
دوستان , سوال من اینه که چه سازمانی برای ساخت انیمیشن بودجه میده؟ آیا فقط صدا و سیماست؟ یعنی یک انیماتور برای گرفتن سفارش کار , باید بره سراغ صدا و سیما؟

اصولا بهترین راه شروع کار از کجاست؟

ممنون از راهنماییتون.

:rose:

hosienmax100

3D Artist
احسان جان همین صدا وسیما (حالا تا جایی که من میدونم ) بودجه ایی به کسی نمیده جز اون شرکت های طرف قرارداد خودشون اما بحث خرید چرا در صورتی که ببینند یه کار خوب و باب میلشون هست هرزگاهی طبق معیار های خودشون از نظر رنج قیمیتی خریداری میکنن

برای گرفتن کار قسمتیش که بحث آشنا بازیه و ایناست و قسمتی هم اینه که اگر ایده یا چیز خوبی مد نظرت هست بهتره به سازمان مربوطه و بخش تبلیغاتشون بری و باهاشون صبت کنی ..

خیلی نمیشه به صراحت گفت این کار رو بکن یا اون کارو پیشنهاد من اینه طرف قرارداد نباش هیچوخت سعی همکاری کنی توی پروژه ها با هر تخصصی که داری

و اینکه دیدم نوشتی لندن اگه اونجایی پسر خوب دیگه چرا فکر کار برا صدا وسیمایی اونم توی ایران :wink:

موفق باشی

ehsun3d

Member
حسین جان داستان من از این قراره که چهار سال پیش دنبال مجوز ساخت فیلم کوتاه بودم و صدا و سیما هم رفتم و گفتن که فقط طالب فیلمهایی هستن که مذهبی باشه. ولی گفتن اگه بتونی انیمیشن بسازی ما می خریم و محدودیت موضوعی هم نداریم. خلاصه من هم به انیمیشن علاقه داشتم و اومدم لندن و اینجا انیمیشن خوندم و الان که تازه درسم تموم شده می خوام بیام ایران و اونجا انیمیشن بسازم. دلیلشم اینه که ایران سطح کار پایینه و زمین هم بکر و آماده است و رقیب زیادی هم ندارم. ولی اگه یه روز یه تک پا بیای لندن و فقط دور میدون پیکادلی (همون ولیعصر خودمون) ببین تو هر وجب خیابون چند تا شرکت انیمیشن هست که همشون هم کارشون خداست و فقط هم آدم هایی که کارشون خداست رو استخدام می کنن و واقعا هم پوستشون رو می کنن. یه دوست دارم که نزدیک به 15 ساله واسه یکی از این شرکتها کار می کنه و الان شده رئیس قسمت انیمیشن، اگه ببینیش کرک و پرش حسابی ریخته چون در حد مرگ کار می کنن. منم با خودم گفتم اگه قراره سرنوشت من هم این باشه که برم ایران کنار خونواده خودم باشم که بهتره. حالا تصمیم گرفتم بیام ایران و اونجا انیمیشن بسازم. فکر کنم اینی که میگی به قسمت تبلیغات سازمانهای مربوطه سر بزنم فکر خوبیه. چرا میگی بهتره خودم طرف قرارداد نباشم؟

hosienmax100

3D Artist
الان اگه امکان موندن داری همونجا بمون خب روال کار حرفه ایی همینه کار و کار و کار ...

می خوای بیای اینجا شکمت بزرگ شه پای یه سیستم نفتی و مثلا یه حقوق ثابتی هم بهت بدن و کاری انجام بدی که صددرصد با طرز فکرت مخالف باشه و همون چیزایی که یادگرفتی رو از یاد ببری :wink:

تمامی کسانی که دارن اینجا گرافیک میخونن من حدس میزنم به فکر اینن در نهایت بیان خارج از ایران کار کنن ..

و تو برعکسش میخوای کار کنی

در مورد طرف قرارداد نبودن اینه واقعا دبه زدن توی ایران مد شده شما یه کار بسازی هزار جور دردسر برات داره و ممکن نتیجه ی مالی کار باب میلت نباشه کمی ریسک هست ولی وقتی همکار باشی کارتو انجام میدی طبق قراردادت پولتو میگیری ...

ehsun3d

Member
ببین حسین جان ، الان من به راحتی تو ایران میتونم انیمیشنی در سطح سیاساکتی بسازم و خریدار هم داره ولی انگلیس توسط کمپانی های هالیوود کنترل میشه که روز به روز چنان تکنولوژی میارن که حتی دانشگاه انگلیس قدرت خریدش رو نداره. واسه همین فکر کنم در حال حاضر ساختن یه سری انیمیشن مثل سیا ساکتی واسه من بهتر باشه. البته هر موقع من خواستم تو ایران کاری انجام بدم همون اول سرم به سنگ خورده. ولی اینبار انیمیشن رو امتحان می کنم و اگه بازم سرم به سنگ خورد که برمی گردم لندن و فوقش یکی دوتا فحش نثار یکی دونفر می کنم.

:mad:

:green:

hosienmax100

3D Artist
چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی

بهرصورت خودت بهتر میدونی ..امیدوارم توی کارت موفق باشی و به نتیجه ی دلخواهت برسی ..

اگر هم تونستی فعالیتت توی همین سایت رو ادامه بده ...

animations

Active Member
احسان جان، توی اون تاپیکی که زدی، حقوق انیماتور رو نوشتم (بیشتر شرکت هایی که من می شناسم حداقل حقوقی که گفتم رو می دن). حالا خودت یه حساب دو دو تا چهار تا کن که برات می ارزه بیای ایران یا نه.

اگه برای ویزا مشکلی نداری، پیشنهاد می کنم همونجا دنبال کار بگرد. یا اول یه کم وقت بذار و یه دموی خوب بساز و بعد برو شرکت ها دنبال کار. چون حتی اگه بعد از چند ماه بیکاری کار پیدا کنی، حقوق و مزایایی که می دن خیلی بیشتر از اینجاست.

ایران سطح کار پایینه و زمین هم بکر و آماده است و رقیب زیادی هم ندارم
خب درسته که توی ایران پیکسار نداریم، ولی اینجا کارهای خیلی بهتر از سیاساکتی هم ساخته می شه، اما از تلویزیون پخش نمی شه. چون همه چیز از "پارتی" شروع می شه در نهایت به "پارتی" ختم می شه... اگه پارتی بزرگی نداشته باشی، کار رو خیلی ارزونتر می فروشی (تازه اگه بتونی). هر واسطه هم دستمزد خودش رو داره (حداقل ده درصد قیمت کار).

جاهایی که انیمیشن می خرند:
- صدا و سینما انیمیشن هاش رو از صبا می گیره.
- صبا (همونطور که حسین گفت) فقط به شرکت های طرف قرارداد خودش کار سفارش می ده.
- کانون پرورش فکری کم پول می ده و فقط به درد پروژه های شخصی و ارزون می خوره.
- سینمای مستند و تجربی هم هست که اگه از یه کار خوششون بیاد قرارداد می بندند.

. برای هر قرارداد باید کلی توی شرکت های دولتی بچرخید و پاچه خواری کنید و صحبت های عجیب غریب مسئولان رو تحمل کنید.
. این وسط هر چهار سال مدیرها عوض می شن و پروژه های قبلی به حالت نیمه تعطیل در می یان تا وقتی که کلی مراحل اداری طی بشه تا ثابت بشه که انیمیشن از نظر مدیرهای جدید قابل قبوله.
. ممکنه کل کار رو بسازی و بعد یه ایراد بگیرند که مجبور بشی نصف پروژه رو از اولش بسازی.
...

خودت همه جوانب رو بسنج. باور کن که اگه حرفه ای باشی اونجا خیلی برات بهتره.
اگه می خوای یه انیمیشن بسازی و بعد بفروشی، بازم به نفعته که همونجا یه اسپانسر براش پیدا کنی.

راستی... چهار سال پیش بود که ساخت انیمیشن محدودیت موضوعی نداشت. ولی الان دیگه اینطوری نیست. شرکت ما پنج تا فیلمنامه (در چهارچوب موضوعات خودشون) داده صبا و بعد از کلی اصلاح، هنوز هیچکدومشون تایید نشده (تازه پارتی هم داره)! تا الان همش از واسطه ها سفارش گرفتیم (حتی گاهی تا پنج دست می چرخید تا به ما برسه)!!
بیشتر بچه ها هم دارند زبان می خونند که از اینجا برن.

BENgraph

Member
درود

قربان شما از اینگیلیس :green: می خواید بیاید اینجا انیمیشن کار کنید ؟!!!!!!!!!!! :shock:
ببین دوستانه بگم (حرفای حرفه ای ها رو که شنیدی ، دوکلمه هم از یه نقطه بشنو )
اگه اینجا تو صدا و سیما آشنای کلفت داری ، یا پدر مایه دار داری ، یا پارتی خفن داری و تاب زندگی تو جهنمی مثل تهرون ، بیا

ولی ........ نه ، بمون همونجا ، به نظرم اونجا آبدارچی شرکت پیکسار بشی پیشرفتت و حقوقت ده برابر اینجاست بخدا ، حالا شاید کارت یه خورده سبک تر باشه تو ایران ولی مهمترین چیزی که بعد یه مدت بدست میاری : عمر بر باد رفته و حسرت نموندن تو اینگیلیسه

بخدا شده یه سال اونجا مجانی کار کنی تا سطح کارت یباد بالا ارزش داره ...

(حالا من که می دونم پا میشی میای :lol: ) ... ولی نکن .... بیا یه شش ماه با خونوادت بگرد و عشق و حال کن (فقط عشق و حال) شرایطش رو هم اگه داشتی یه نمونه کار خوب و تخصصی در بیار و برگرد لندن سعادتمند شو ...

shirani

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
شما اگه مدرک از انگلیس داری برو کانادا یا امریکا اینجا همه دارند میرند تازه مدرک بگیرند بعد برند استخدام بشن :rose:

ehsun3d

Member
مرسی از اطلاعاتتون بچه ها. راستش واسه همیشه که نمی خوام ایران بمونم. حتا فکر رفتن به امریکا هم هستم. دوستمون به نکته بسیار ظریف و حساسی اشاره کردن: عشق و حال! فکر کنم یه سفر بیام عشق و حال و اگه تونستم خودم قراردادی ببندم و بودجه ای بگیرم که می مونم و اگه هم نه که به هر حال عشق و حال چیز بدی نیس ، مخصوصا اگه طرفهات مردافکن باشن.

ولی جدا از شوخی اگه صدا و سیما فقط و فقط با صبا کار کنه و از شرکت دیگه ای انیمیشن نگیره که یعنی اوضاع خیطه و انیماتورها باید برن پاچه خواری صبا و به حداقل دستمزد راضی بشن و صبا هم کل بودجه رو بکشه بالا.

ehsun3d

Member
راستی یه سوالی. نمیشه با قسمت تیلیغات یه ارگانی مثل راهنمایی رانندگی صحبت کرد که براشون سری انیمیشن های مربوط به ترافیک بسازی؟

اینجوری نه با صبا طرفی و راهنمایی رانندگی که انیمیشن ها رو گرفت خودش میره میده صدا و سیما واسه پخش.

animations

Active Member
راستی یه سوالی. نمیشه با قسمت تیلیغات یه ارگانی مثل راهنمایی رانندگی صحبت کرد که براشون سری انیمیشن های مربوط به ترافیک بسازی؟

اینجوری نه با صبا طرفی و راهنمایی رانندگی که انیمیشن ها رو گرفت خودش میره میده صدا و سیما واسه پخش.

انیمیشن برای ترافیک و شهرداری و اینا ساخته شده. ولی اگه پارتی داشته باشی، می تونی سفارش بگیری. البته نه سه سوته!! همه این کارها زمان می بره. باید کلی بری و بیای تا همه آدم های مهم راضی بشن و قراردادت امضا بشه.

یه راه میانبر هم هست.
اگه یکی از کارهات توی یکی دو تا جشنواره مطرح برنده بشه، بدون پارتی می تونی از صبا سفارش بگیری. :wink:

sacrifice

New Member
salam man mikham animation bekhunam aya bayad khodam balad basham ta hadi anime dorost konam rasti behtare beram honarestan ya dabirestan?aya rahi hast ke yeki behem yad bede chejuri ba 3dmax kar konam?mersi

ترجمه پینگلیش (!): سلام من می خوام انیمیشن بخونم آیا باید خودم بلد باشم تا حدی انیمه درست کنم راستی بهتره برم هنرستان یا دبیرستان؟ آیا راهی هست که یکی بهم یاد بده چجوری با 3dsmax کار کنم؟ مرسی

ehsun3d

Member
salam man mikham animation bekhunam aya bayad khodam balad basham ta hadi anime dorost konam rasti behtare beram honarestan ya dabirestan?aya rahi hast ke yeki behem yad bede chejuri ba 3dmax kar konam?mersi

عزیز من میتونی با آموزش های Gnomon و Digital tutors شروع کنی و مطمئنم همینجا میتونی استادهای خصوصی خوبی پیدا کنی. فقط خواهشا سوالت رو تو یه پست جداگانه مطرح کن و یهو نپر وسط صحبت ما که اصلا ربطی به سوال تو نداره.

ehsun3d

Member
یه راه میانبر هم هست.
اگه یکی از کارهات توی یکی دو تا جشنواره مطرح برنده بشه، بدون پارتی می تونی از صبا سفارش بگیری. :wink:

واقعا ممنون از اطلاعاتتون. ولی مثل اینکه من بالاخره سفارش رو باید از صبا بگیرم و نه جای دیگه مثل صدا و سیما، درسته؟ چون سعی من این بود که ببینم میشه صبا رو دور زد و مستقیما با صدا و سیما یا جای دیگه طرف شد؟

BENgraph

Member
انیمیشن در ایران

واقعا ممنون از اطلاعاتتون. ولی مثل اینکه من بالاخره سفارش رو باید از صبا بگیرم و نه جای دیگه مثل صدا و سیما، درسته؟ چون سعی من این بود که ببینم میشه صبا رو دور زد و مستقیما با صدا و سیما یا جای دیگه طرف شد؟

آقا یه سوال :
شما چه تصوری از صدا و سیما داری ؟؟
چه تصوری از صبا داری ؟؟

اینجا همه چیز باند بازیه...

ویرایش توسط انیمیشنز

آخرین ویرایش:

ehsun3d

Member
آقا یه سوال :
شما چه تصوری از صدا و سیما داری ؟؟
چه تصوری از صبا داری ؟؟
...

...
اینجا انیمشن شاخه بازی نداره. یا دو بعدیه یا سه بعدی. رشته ای که من خوندم سه بعدیه که ساخت بازیهای کامپیوتری رو هم دربر می گیره :

3D Modelling and Animation for Games

- - - - - - - - - - -
فکر کنم تصور غلطی از صدا و سیما و صبا دارم. تا جاییکه من حدس میزدم صدا و سیماست که بودجه میده و صبا هم یه شرکت انیمیشنه که در حال حاضر صدا و سیما فقط به صبا بودجه میده و با صبا قرارداد می بنده. حالا نمیدنم کجاست که رو انیمیشن سرمایه گذاری می کنه.

ویرایش توسط انیمیشنز

جدیدترین ارسال ها

بالا