سوال درباره انواع سیستم عامل

hesam_dj10

Active Member
سلام
من میخاستم در باره انواع سیستم عامل های سوال کنم
مثلا دیدین یکی میگه این ویندوز 7 به مادربرد گیگا میخوره ولی به msi نمیخوره
یا این نوع ویندوز مخصوص این مادربرده اون یکی مخصوص اون یکی مادر برد؟؟؟؟؟؟؟

میخاستم ببینم منظورشون چیه و از کجا باید بفهمیم که ویندوز به کدوم مادر برد میخوره

the_king

مدیرکل انجمن
سلام
من میخاستم در باره انواع سیستم عامل های سوال کنم
مثلا دیدین یکی میگه این ویندوز 7 به مادربرد گیگا میخوره ولی به msi نمیخوره
یا این نوع ویندوز مخصوص این مادربرده اون یکی مخصوص اون یکی مادر برد؟؟؟؟؟؟؟

میخاستم ببینم منظورشون چیه و از کجا باید بفهمیم که ویندوز به کدوم مادر برد میخوره
همه شون ویندوز اند، اما ویندوز از قبل نصب شده اند. در ضمن اغلب یک نسخه نه چندان کامل مثل Home Edition اند.
اون ویندوزی که مشتری عادی می خره یا از سایت های وارز دانلود می کنه نسخه Retail ئه و Setup عادی داره و فعال سازی اش (اگه بخواهید بدون کرک فعال اش کنید)
با یک سریال اختصاصی برای اون مشتری انجام میشه، مایکروسافت هم بابت خرید ویندوز به مشتری اش یکسری خدمات رایگان دیگه ای هم میده.

اما سازنده های لپ تاپ و شرکت هایی که تو کار فروش کامپیوتر رومیزی هستند اینطوری از مایکروسافت خرید نمی کنند، ویندوز نسخه OEM
رو به تعداد زیاد می خرند که بر اساس سریال مادربورد اون سازنده به محض نصب شدن خودکار فعال میشه و البته اون خدمات اضافی مایکروسافت رو نداره
ولی از لحاظ قیمت خرید اش هزینه کمتری داره. ظاهرا یکسری سریال مادربورد از قبل مشخص شده تو اون ویندوز هست که اگه مادربورد شما با یکی از اون سریال ها
مطابقت داشته باشه فعال سازی انجام میشه.

بنابر این ویندوزی که مایکروسافت به MSI و DELL و SONY و ... می فروشه OEM ئه و در اصل بر اساس سریال مادربورد شون فعال میشه.
حالا اگه این ویندوز ئه بصورت عادی و با Setup قابل نصب شدن باشه -که معمولا نیست- می توانید با کرک مناسب روی سیستم دیگری هم نصب و فعال اش کنید، اما
معمولا روی لپ تاپ های جدید ویندوز رو بصورت Setup نمیدن، بصورت Recovery DVD میدن که نصب شدن مثل ویندوز های متعارف با Setup نیست.
یک Image از نسخه از قبل نصب شده ویندوز روی هارد دیسک ئه و موقع نصب شدن (در حقیقت کپی شدن) کل محتویات قبلی هارد دیسک رو پاک می کنه و
به همین جهت ممکنه با نشخیص مدل مادربورد یا مشخصات سیستم اصلا نصب نشه. Recovery DVD ها درایور ها و برنامه های مخصوص اون سازنده رو هم دارند
که بدرد سازنده دیگه ای نمیخوره. به همین جهت منطقی نیست که برای محصول یک سازنده دیگه استفاده بشه. همون نسخه Retail مرسوم رو تهیه کنید.

shayan soft

Member
دوست عزیز،فعلا این بحث راجبه سیستم عامل های دیس کانتینیو شده فقط وجود داره یعنی ویستا و قدیمیتر مثل اکس پی و...
برخی از لپ تاپ ها و مادر برد های جدید از سسیتم عامل های از رده خارج که به دو نمونه اشاره کردم،پشتیبانی نمیکنه،همین،وگرنه نمیشه ویندوز سون مثلا روی گیگا نصب بشه روی ام اس آی نشه...
البته دوستمون در بالا اشاره ای کردن،ممکنه نسخه های مختلف ویندوز دوچار مشکل باشه در برخی از سیستم ها که البته نادر هست مثل نسخه های home یا business و...

جدیدترین ارسال ها

بالا