سلام دوستان من تازه واردم می خوام یاد بگیرم لطفا کمک کنید

atenaone

Active Member
سلام بر دوستان و اساتید محترم

می خواستم بپرسم از کجا باید سخت افزار رو شروع بکنم

چطوری می تونم دستگاه بسازم و برنامه بهش بدم تا کاری کنه میشه راهنمایی کنین مثلا کار بار ای سی هست چی هست

یه سوال چطوری و به چی برنامه میدی و اون اجرا می کنه

mohama226

Member
گرایشتون الکترونیک ؟
با استفاده از میکروکنترلر ها

آخرین ویرایش:

atenaone

Active Member
داداش اینو توضیح بدین من خیلی اطلاعات در مورد سخت افزار ندارم

چطوری یه زبان برنامه نویسی رو از چه طریق وارد یه رباط می کنن مثلا برنامه رو بنویسی چطوری بندازی به رباط تا اجرا بشه

rezazarasvand

کاربر فعال
سلام ورودتون رو خوش آمد میگم. البته سوال شما جاش اینچا نیس اینجا مربوط به سخت افزار کامپیوتر هست شما باید در فروم های الکترونیک دنبال جواب باشید، ولی من توضیحاتی در این مورد به شما میدم. میکرو کنترلر ها و میکرو پروسسور ها وظیفه کنترل کردن ربات رو بر عهده دارند. من به شما پیشنهاد می کنم از میکرو کنترلر برای شروع و یاد گیری استفاده کنید. برنامه نویسی میکرو کنترلر به زبان بیسیک و توسط برنامه bascom رو به شما پیشنهاد میکنم. به طور مثال میکرو atmega32 دارای پورت های مختلف می باشد که برای ورودی یا خروجی تعریف می شوند و یک پورت نیز برای حالت آنالوگ قابل برنامه نویسی است. بعد از برنامه نویسی در bascom برنامه از طریق پروگرامر میکروکنترلر به آی سی منتقل میشود. البته شما نیاز به دانش کامپیوتر و الکترونیک و مکانیک خواهید داشت، واقعا دنیای بزرگیست. شروع خوبی رو براتون آرزو میکنم. سوال دیگری بود در خدمت هستم
اینم تصویر آخرین رباتی که ساختم . ( cnc router )
IMG_0083.jpg

atenaone

Active Member
داداش رضا یه لینک انجمن برام معرفی می کنین که برم اون گفته هاتون رو اونجا یاد بگیرم میکروکنترولر و اونایی که گفتین

درضمن داداش کتابشو هم معرفی می کنی یا لینکشو میزاری بخونم داداش می خوام اونی که تو صلاح می دونی دان کنم برای اون سرج نکردم

هر چی پیش نیازه بگو یاد بگیرم یکمم کمکم کن ممنون

mohama226

Member
پیشنهاد میکنم یک ویدئو از آموزش های میکروکنترلر ها رو خریداری کنید تا روند کار رو بهتر متوجه بشید .
ویدئو های آموزشی بسیاری در این زمینه هست .
-
البته ربات رو منظورتون رو خول متوجه نشدم . کلا شما میخواین برنامه نویسی کامپیوتر یاد بگیرین یا برق ؟
چون میتونین رباتی هم طراحی کنین (مثلا مسیر یاب) که با استفاده از ++c برنامه بهش بدید ویا ...

rezazarasvand

کاربر فعال
کتاب برای میکرو کنترلر زیاد هست، کتاب علی کاهه واسه شروع بد نیس. البته اگر بخوای بیسیک کار کنی. انجمن فعال eca مرجع خوبیه.

mohammad@er

Well-Known Member
سلام دوست عزیز .

ساخت رباط بسیار بسیار بسیار کار دشواری هست .. چون باید مکانیک و الکترونیک و برنامه نویسی رو در سطح بالا یاد بگیری تا بتونی یک چیز منطقی و خوب بسازید .

و گرنه برای خرید رباط های عادی می تونین یه سری به پاساژ فوتووت بزنید.

ولی برای برنامه نویسی پیشنهاد بنده به شما اینه که از زبان c++استفاده کنین .

زبان bascom زبان قدرتمند و خوبیه اما به نظر بنده c++ سر تره و آموزشش راحت تره ...

چیزی که بنده از bascom مطلع هستم شبیه زبان c هست و بیشتر به اسمبلی نزدیکه .. یعنی باید ریاضی باینری خوبی داشته باشید .

البته نمیشه از قدرت زبان bascom قافل شد ولی سخته .:-?

ولی در مورد سخت افزار الان خودم یه کیت طراحی کردم با ترانزیستور های pnp که 8 تا رله داره و فرمان رو از پورت پارائل میگیره و اجرا می کنه .. البته سیستم بسیار ساده هست ... ترانزیستوری که من به کار بردم bc 337 هست .البته میشه از ای سی uln 2003 هم استفاده کرد که تقریبا کار همین ترانزیستور ها رو میکنه ... اون دیگه درد سر امیتر و کلکتور رو نداره .

ولی برای کار شما پیشنهاد بنده فقط و فقط میکرو کنترلر هست .. با توجه با قابلیت ساخت و اتصال ماژول براش خیلی تو کار جلوت میندازه ...

البته ساخت ماژول هاشم اگر نترسید کار سختی نیست ... مثلا با تراشه ft232 راحت میشه ماژول تبدیل یو اس بی به پورت کام رو طراحی کرد .

پیشنهاد می کنم برای بازو ها از موتور پله ای یا پالس موتور خودمون استفاده کنی .

برای کار الکترونیک و مکانیک رباط میتونم کمک کنم بهت ولی برای برنامه نویسیش خودمم مشکل دارم ...

امیدوارم بتونی رباط اسیمو بسازی ..

و در رابطه با دوست گلمون اقا رضا بگم این چیزی که درست کرده خیلی شبیه سی ان سی نیست و برای کارای محدود هست .. مطمعنا این سی ان سی ایشون نمی تونه کارای خیلی پیچیده و متنوع بزنه و در چند کار محدود شده ...

ولی این بسیار ارزشمنده که بچه های ما دارن از خودشون همچین خلاقیتی نشون میدن.

خودمم تو نخ پرینتر سه بعدیم .

به امید موفقیت روز افزون شما عزیزان.

rezazarasvand

کاربر فعال
آقا محمد شما رو چه حسابی فکر کردی این cnc محدوده؟!!!!!! این دستگاه با توجه به 3 محور بال اسکرو بودن از تمامی رقیب های خارجی توی عمل بهتر عمل کرده (در تست های انجام شده)!

mohammad@er

Well-Known Member
سلام اقا رضا .

مگه شما تونستید برای این دستگاهتون کپچر بسازید ؟

معمولا چیز هایی که ساخته میشه فقط می تونن 2 یا 3 تا طرح رو که براش برنامه ریزی شدن رو بزنن ..

چطور به کپچر متصل کردید ... لطفا بگید بدردمون می خوره .

واقعا صد هزار افرین .:rose:

rezazarasvand

کاربر فعال
دستگاه کول دیسک میخوره! و طرح رو از 3dmax و یا Autocad با واسط artcam میشه به دستگاه منتقل کرد.

جدیدترین ارسال ها

بالا