سفیدک زدن دور یک شیپ در زمینه سیاه تک رنگ

CMYK

New Member
سلام.
من یک شیپ قرمز دارم ( m=100 y=100) وقتی توی زمینه ی مشکی (k=100) قرارش میدم دورش سفیدک میبینم. یک کار رو هم چاپ افست کردیم این سفیدک خیلی کم وجود داشت.
حالا همین شیپ رو اگه من توی سیاه 3 رنگ (k=100 m=100 y=100) ) قرار بدم دورش دیگه سفیدک نیست. کلن میخوام بدون چرا ؟ و اینکه چطوری میتونم این قرمز رو در سیاه تک رنگ (k=100) داشته باشم بدون اینکه دورش سفیدک بزنه ؟
ممنون
کار رو در ایلیستریتور طراحی کردم .حالتی که دورش سفیدک زده رو عکس گرفتم از صفحه ، گزاشتم.​

پیوست ها

• 02.jpg
    02.jpg
    191 کیلوبایت · بازدیدها: 21

aida266

New Member
man fek mikonam ye rabti be ghazie ye over print dashte bashe vali motmaen nisam az doostan mamnoon misham ke ham be soale in doostemoon javab bedan ham inke dar morede over print am ye tozihati bedan chon man be shakhse kheyli ba in ghazie moshkel daram va nemidoonam key va kojaha bayad azash estefade konam kheyli mamnoon
rasti be site majid online khosh oomadam:D

CMYK

New Member
فارسی تایپ کنید. فروم زشت میشه اینطوری !
من راجب آورپرینت سرچ کردم .یه تاپیک مخصوص هم داشتم. ولی نمدونم چرا دقیق متوجه نشدم کجا استفاده میشه و کارش چیه؟
اما الان مشکل من همینه که مطرح کردم. و امیدوارم اساتیدی مثل جناب lpi عنایتی بفر مایند :)ی

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
سلام دوست عزیز
مشکلی که شما با اون برخورد کردی ناشی از سفید بودن محل قرار گیری شیپ شما بر روی زمینه هست. در این حالت هنگام چاپ به دلیل جابجایی رنگ ها که علت های مختلفی داره شما با پدیده سفیدک زدن روبرو می شی. اما فارغ از دلایل برای رفع مشکل شما می شه دو پیشنهاد ارائه کرد.

1. در این حالت شما باید زمینه رو یک دست طراحی کنی. بنابراین دیگه زیر شیپ شما پر می شه (fill)و سفید نیست. پس اگر جابجایی هم رخ بده شما سفیدک نمی بینی. اما این کار باعث می شه تا رنگ زمینه شما زیر محدوده شیپ بر روی رنگ شیپ تاثیر بذاره و رنگ شیپ شما تیره تر از آب در بیاد.
2. اما پیشنهاد دوم استفاده از ترفند trapping یا به اصطلاح به تله انداختن هست. در این حالت باز هم زیره شیپ شما سفید هست. اما لبه های شیپ شما اندکی بزرگ تر می شه، طوریکه لبه های شیپ اندکی روی زمینه پیش روی می کنه و دیگه مماس لبه های زمینه نیست. بنابراین اگر جابجایی صورت بگیره این رو هم افتادن اندک مانع از سفیدک می شه و در عین حال رنگ زمینه هم فقط با لبه های شیپ شما در گیر شده و روی همه شیپ تاثیر نخواهد گذاشت. البته باید توجه کنید که لبه ها اندکی روی زمینه می ره چون اگر بیشتر بره اختلاف رنگ لبه های شیپ که تحت تاثیر رنگ زمینه احتمالا تیره تر شده بیشتر به چشم می آید. البته دوم هم اینه که این ترفند هم تا حدی جابجایی رو تحمل می کنه و اگه جابجایی زیاد باشه به هر حال سفیدک خودش رو معلوم می کنه. در مورد بکارگیری این ترفند هم دو راه هست. اولی استفاده از تراپینگ دیجیتالی هست که خود نرم افزار اعمال می کنه( در الیستریتور دقیق نمی دونم چه طور!) دومی هم تراپینگ دستی هست که خود شما باید زحمتش رو بکشی. در واقع دو تا طرح میزنی، اولی زمینه یا جای خالی شیپ روی اون و دومی منطبق بر طرح اول منتها بدون زمینه، با شیپ که کمی بزرگ تر می شه. در نهایت هم شما دو تا زینک اسپات (موضعی) خواهی داشت. اولی سیاه و دومی قرمز که دستی ساخته میشه و چاپ می شه.
اما در مورد وقتی که سیاه شما به اصطلاح پروسس هست( از چند رنگ ساخته و بصورت چند رنگ تفکیک می شه )، چون خود سیاه هم زرد و ماژنتا داره دیگه زیر شیپ خالی نیست. پس وقتی کار چاپ می شه سفیدکی هم نیست. اما در حالت اول سیاه تک رنگه و زرد و ماژنتا نداره که خوب زیر شیپ هنگام تفکیک رنگ خالی خواهد بود.
امیدوارم جواب کافی بوده باشه

موفق باشی
امین زردوزی
[email protected]

CMYK

New Member
ممنون جناب زردوزی.
چیزی که برا من عجیبه اینه که تو خود نرم افزار هم میتونم این سفیدک رو در حاشیه ی شیپ ببینم.به خصوص اگر مثل شیپی که گذاشتم در حاشیه اش پیچیده و دندانه دندانه ای ! و نامنظم باشه.

.من وقتی کار رو بفرستم چاپ، دیگه روی چیزی کنترل ندارم متاسفانه.شرایط اینجوری هست فعلن.میدونم چاپچی هم، آدم دقیق یا زیاد حرفه ای نیست، برا همین میخوام از طریق نرم افزار کاری بکنم که امکان اشتباه رو ازش بگیرم یا درصد رخ دادنش رو تا حد ممکن پایین بیارم. الزامن میخوام اون سیاه دور شیپ تک رنگ باشه .چون توش نوشته های سفید ریز دارم.

بگذریم.

راه اولی که گفتین مل اینکه ساده تر و بهتر هست. گفتین: "شما باید زمینه رو یکدست طراحی کنی"
این کار رو چه طوری باید بکنم ؟
منظورم "یک دست طراحی کردن" هست ؟ یعنی در واقع باید کاری کنم که زیر شیپ، پر بشه ؟ اگر اینطوره ، چطوری باید این کار رو بکنم ؟

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
سلام مجدد
1. دوست من شیپ شما وکتور هست یا بیت مپ ؟ خودت ساختی یا اینکه عکس بوده ‍؟ یک ابجکت یک تیکه است؟ یعنی آیا می تونی همه اون را با هم انتخاب کنی؟ بصورت وکتور ؟ یا اینکه عکس هست؟ اگر یک تیکه هست آیا خط دور شیپ رنگی داره؟ آیا سفیده؟ یا قرمز؟ اینکه شما می گی من رو مانیتور سفیدک می بینم یه کم مشکوک هست! در واقع مطمئن شو این خط دور مربوط به شیپ شماست یا نه؟
منتظرم

موفق باشی
امین زردوزی
[email protected]

CMYK

New Member
سلام.مسلمن دورش خط نیست..ببینید من الان اون عکسی که گذاشتم اگه دقت کنید دورش اون سفیدک که شاید مایل به زرد ! هم هست رو می بینید.یعنی شما اینو در تصویری که من اتچ کردم نمی بینید؟.
وکتور هست ،دورش استروک نداره.من در مانیتور ال سی دی benQ T201W که 20 اینچ واید اسکرین هست دارم نگاه میکنم.با یه کارت گرافیک خیلی معمولی ( MX 440NVIDIA GeForce4 ) .
فایل رو با پسوند eps گزاشتم .اگه ممکنه لطف کنید شما هم توی ایلیستریتور نگاش کنید ، ببینید اون سفیدک رو میبینید؟ زیاد محسوس نیست ، اما دقت کنید مشخصه.
اگه ممکن بود اون "طریقه ی یکدست طراحی کردن" رو هم توضیح بدین.
ممنون
عجیب؟ راست میگین، الان من توی مجید آنلاین نمیتونم درست تایپ کنم، سایز نوشته ام رو تغییر بدم و یا پستهام رو ویرایش کنم.اون ایمیل تاییدیه هم برام ارسال نشده به ایمیلم.نمیدونم چی شده !!

پیوست ها

• cmyk.rar
    310.2 کیلوبایت · بازدیدها: 30

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
دوست من
من فایل شما رو دیدیم. از نظر من اشکالی وجود نداره و چیزی هم که شما می گید و خود من هم دیدمش خطای بصری هست.
من به شما پیشنهاد می کنم برای استفاده از روش اول در help نرم افزارتون کلمه over print رو جستجو کنید و بعد از مطالعه اقدام کنید. ضمنا اگر قصد داشتید از trapping استفاده کنید همین کلمه رو جستجو کنید. به امید خدا مشکلتون به راحتی حل می شه.
موفق باشی
امین زردوزی
[email protected]

SH_ZAHRA

Member
ببخشید انگار وضعیت جدید فروم اصلا مطابق میل من نیست ...چطوری میشه پیام خصوصی داد یا این امکان برداشته شده ؟!

سوال :
من یک تصویر سیاه و سفید دارم ...هر چی ازش پرینت می گیرم تصویرم تنالیته سبز میده

من از پرینتر تست رنگ هم گرفتم رنگها کامل هست اما وقتی تن سیاه تا سفید را میگیرم خاکستری را رو به رنگ سبز میزنه
چطوری باید تنظیمات کنم که پرینتر تن رنگ سبز نده ؟ و عکس کاملا سیاه و سفید باشه

فایل عکس به صورت سیاه و سفید
و همچنین قسمت مشخصات پرینتر ...بازم تن سیاه و سفید را انتخاب کردم
سایز و کیفیت هم همینطور
من را راهنمایی کنید چیکار باید انجام بدم ؟

lpi

مدیر انجمن اصول چاپ
ببخشید انگار وضعیت جدید فروم اصلا مطابق میل من نیست ...چطوری میشه پیام خصوصی داد یا این امکان برداشته شده ؟!

سوال :
من یک تصویر سیاه و سفید دارم ...هر چی ازش پرینت می گیرم تصویرم تنالیته سبز میده

من از پرینتر تست رنگ هم گرفتم رنگها کامل هست اما وقتی تن سیاه تا سفید را میگیرم خاکستری را رو به رنگ سبز میزنه
چطوری باید تنظیمات کنم که پرینتر تن رنگ سبز نده ؟ و عکس کاملا سیاه و سفید باشه

فایل عکس به صورت سیاه و سفید
و همچنین قسمت مشخصات پرینتر ...بازم تن سیاه و سفید را انتخاب کردم
سایز و کیفیت هم همینطور
من را راهنمایی کنید چیکار باید انجام بدم ؟

دوست من
اگر شما یک مقدار حوصله به خرج بدی و توجه کنی پیغام خصوصی هم سرجاشه و جایی نرفته ضمنا دوست خوبم آخه وجدانی این سوال شما چه ربطی به این تاپیک داره؟ لطفا یک تاپیک با عنوان مشخص بساز تا هم جواب مناسب بگیری و هم اینکه دوستان دیگه استفاده کنند.
ممنونم و منتظر سوال جداگانه شما هستم.

جدیدترین ارسال ها

بالا