سرور چیست؟ و متداول ترین انواع سرورها

taraznet

New Member
سرور یک کلمه رایج در شبکه های امروزی است. این به رایانه یا سخت افزار ویژه ای گفته می شود که نرم افزار سرور روی آن کار می کند و به سایر رایانه ها یا کلاینت ها خدمات ارائه می دهد. یک سرور توابع بسیاری دارد و آنها در انواع مختلف ارائه می شوند تا کاربردهای مختلف را تسهیل کنند.

سرور دستگاهی است با مجموعه خاصی از برنامه ها یا پروتکل ها که خدمات مختلفی را ارائه می دهند. با هم ، یک سرور و سرویس گیرنده های آن یک شبکه سرویس گیرنده / سرور تشکیل می دهند که سیستم های مسیریابی و دسترسی متمرکز به اطلاعات ، منابع ، داده های ذخیره شده و غیره را فراهم می کند.

در بیشترین سطح زمین ، می توان آن را به عنوان یک راه حل فناوری در نظر گرفت که فایل ها ، داده ها ، چاپ ، منابع فکس و چندین کامپیوتر را ارائه می دهد. نسخه های پیشرفته سرور ، مانند Windows Small Business Server 2003 R2 ، کاربر را قادر می سازد تا حساب ها و گذرواژه ها را کنترل کند ، دسترسی به منابع مشترک را مجاز یا محدود کرده ، از داده ها به صورت خودکار پشتیبانی کرده و از راه دور به اطلاعات کسب و کار دسترسی پیدا کند.
https://taraznet.com/

به عنوان مثال ، سرور پرونده دستگاهی است که فایلها را نگهداری می کند و به مشتریان یا کاربران امکان می دهد تا پرونده ها را از آن بارگیری و بارگیری کنند. به همین ترتیب ، یک سرور وب میزبان وب سایت هایی است و به کاربران امکان دسترسی به این وب سایت ها را می دهد. مشتریان عموماً شامل رایانه ، چاپگر ، نمابر یا سایر دستگاههایی هستند که می توانند به سرور متصل شوند. با استفاده از یک سرور ، می توان فایل ها و منابع را مانند دستگاه های نمابر و چاپگرها به طور ایمن به اشتراک گذاشت. از این رو ، با داشتن یک شبکه سرور ، کارمندان می توانند به طور همزمان به اینترنت یا ایمیل شرکت دسترسی داشته باشند.
انواع مختلف سرورها یا انواع سرورهای شبکه:
بستر سرور: بستر سرور سخت افزار یا نرم افزار اساسی برای سیستمی است که به عنوان موتوری که سرور را هدایت می کند عمل می کند. این اغلب با سیستم عامل به طور مترادف استفاده می شود.
Application Server: به عنوان نوع میان افزار نیز شناخته می شود ، مقدار قابل توجهی منطقه محاسباتی بین سرورهای پایگاه داده و کاربر نهایی را اشغال می کند و معمولاً برای اتصال این دو مورد استفاده می شود.
سرور صوتی / تصویری: این برنامه از طریق کمک به کاربر در پخش محتوای چندرسانه ای روان ، قابلیت های چندرسانه ای را در اختیار وب سایت ها قرار می دهد.
Chat Server: این سرویس به کاربران برای تبادل داده در محیطی شبیه گروه خبری اینترنت که قابلیت بحث و گفتگو در زمان واقعی را فراهم می کند ، خدمت می کند.
Fax Server: این یکی از بهترین گزینه ها برای سازمان هایی است که به دنبال حداقل منابع تلفنی ورودی و خروجی هستند ، اما مستلزم اسناد واقعی هستند.
FTP Server: روی یکی از قدیمی ترین سرویس های اینترنتی یعنی پروتکل انتقال فایل کار می کند. این یک انتقال امن فایل بین رایانه ها را فراهم می کند در حالی که امنیت فایل و کنترل انتقال را تضمین می کند.
Serverware Server: نرم افزاری است که به کاربران امکان می دهد بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی از طریق اینترنت یا اینترانت شرکتی با یکدیگر کار کنند و در یک فضای مجازی با یکدیگر کار کنند.
سرور IRC: این گزینه ایده آل برای کسانی است که بدنبال قابلیت های بحث در زمان واقعی هستند. Internet Relay Chat شامل سرورهای شبکه مختلفی است که کاربران را قادر می سازد تا به یک شبکه IRC به یکدیگر متصل شوند.
Server Server: روش بهتری برای مدیریت لیست های پستی فراهم می کند. این سرور می تواند یک بحث تعاملی باز برای افراد باشد یا یک لیست یک طرفه است که اطلاعیه ها ، خبرنامه ها یا تبلیغات را ارائه می دهد.
Mail Server: ایمیل ها را از طریق شبکه های محلی ، WAN و از طریق اینترنت از طریق شبکه های شرکتی منتقل و ذخیره می کند.
سرور خبر: به عنوان منبع توزیع و تحویل بسیاری از گروه های خبری عمومی ، قابل دسترسی از طریق شبکه خبری USENET ، عمل می کند.
Proxy Server: به عنوان یک میانجی بین یک برنامه سرویس گیرنده و یک سرور خارجی عمل می کند تا درخواست ها را فیلتر کند ، عملکرد را بهبود بخشد و اتصالات را به اشتراک بگذارد.
سرور Telnet: این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا به یک رایانه میزبان وارد شوند و وظایفی را اجرا کنند که گویی در رایانه از راه دور کار می کنند.
سرورهای مجازی: سرور مجازی دقیقاً مانند یک کامپیوتر فیزیکی است زیرا به خواسته های مشتری متعهد است ، می تواند به صورت جداگانه راه اندازی شود و حریم خصوصی یک رایانه جداگانه را حفظ کند. اساساً ، فاصله بین سرورهای اشتراکی و اختصاصی (میزبانی) که باعث ایجاد آزادی برای سایر مشتریان می شود ، با هزینه کمتری کاهش می یابد. اکنون ، این مرکز در مرکز داده به همه چیز تبدیل شده است.
Web Server: با بارگذاری یک پرونده از دیسک و انتقال آن از طریق شبکه به مرورگر وب کاربر ، محتوای ایستایی را به یک مرورگر وب ارائه می دهد. این تبادل واسطه توسط مرورگر و سرور است و با استفاده از HTTP ارتباط برقرار می کند.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا