سبکهای هنری در فتوشاپ

mohsenshahab

Active Member
سلام میخواستم در مورد سبکهای هنری مث دارک ارت که تو فتو شاپ ساخته میشن رو یکی در موردشون یه توضیح کوچولو بده
اگه کسی اطلاعی داره خواهش میکنم که فقط اسمهاش رو با چند کلمه توضیح بگه

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
سبکایزیادی رو با فتوشاپ میشه کار کرد مثل سبکای زیر:

1) دارک آرت: همونطور که از اسمش معلومه این سبک مخصوص بیان حالات و درونیات افراد به شکلی نازیباست! نگفتم زشت چون در واقع این بیان زشت نیست و فقط ظاهر زشتی ممکنه داشته باشه. در واقع این سبک واسه بیان عقده ها و درونیات یک شخص یا جامعه هستش که بیان اون بوسیله سایر سبکا سخته

2) وکتور: فتوشاپ در اصل یه نرم افزار ضد وکتوریه! چون مبنای این برنامه بر پایه پیکسله ولی یکی از خصوصیات این برنامه اینه که میشه باهاش طرحهای وکتوری هم ساخت! البته قابل ذکره که طرحای وکتوری که بوسیله فتوشاپ ساخته میشن واقعا وکتور نیستن ولی بخاطر شباهتی که به این طرحا دارن این اسم رو گرفتن. این کار رو میشه با فیلترا و ابزار فتوشاپ انجام داد.

3) گرانج (Grunge) : این سبک که خیلیا اون رو با سبک دارک آرت اشتباه میگیرن سبکیه که در اون به وسیله براشهایی که اتفاقا به نام همین سبک یعنی گرانج هستن انجام می گیره. در اون انواع کثیف کاریها و به قول معروف خط خطیها صورت می گیره ولی در نهایت این کارا هم واقعا قشنگ میشن. اغلب هم برای بیان وحشت و زشتی و این حرفا بکار میرن.

4) ویرایش: شاید این اصلیترین وظیفه فتوشاپ باشه. یعنی فتوشاپ برای انجام ویرایش روی تصویر ساخته شده باشه. وجود فیلترای مختلف تو این برنامه این حرف رو ثابت می کنه.

سبکهای دیگه ای هم می تونه وجود داشته باشه ولی من الان یادم نمیاد اگه کسی سبک دیگه ای می دونه معرفی کنه یا اگه خودت سبک خاصی رو میشناسی بگو تا هر کسی می دونه توضیح بده

ببخشید که زیاد حرف زدم ;)

FashisT

Active Member
البته فکر کنم منظورت شاخه های دیجیتال آرت باشه!
و اینم بگم که این شاخه ها یا سبک ها هیچ ربطی به اجراشون در فتوشاپ ندارند بلکه فتوشاپ صرفا یک ابزاری برای خلق طرحی در یک سبک هست و ملکیتی در سبکها نداره(مثل این میمونه که بگی با رنگ روغن چه سبکهایی میشه کشید!)
حالا شاخه ها که روز به روز زیاد میشه ولی چندتایی رو برات تیتر وار میگم:
dark art
air brushing - digital painting
pixel art
ANIME
Photomaniph art
Vector art
3d art
و...
فعلا

Ghamnevis

Well-Known Member
1) دارک آرت: همونطور که از اسمش معلومه این سبک مخصوص بیان حالات و درونیات افراد به شکلی نازیباست! نگفتم زشت چون در واقع این بیان زشت نیست و فقط ظاهر زشتی ممکنه داشته باشه. در واقع این سبک واسه بیان عقده ها و درونیات یک شخص یا جامعه هستش که بیان اون بوسیله سایر سبکا سخته

سارا جان فكر ميكنم بهتره نگاهتون رو به دارك آرت كمي تيز تر كنيد :) اميدوارم ناراحت نشيد ولي خيلي سطحي به اين سبك نگاه كرديد :)

توي همين انجمن ميتونيد مطالبي در اين مورد پيدا كنيد :)

Grunge سبك نيست :)

---------------
سبك هاي هنري كاملا مشخص هستند و فكر ميكنم كه اكثرا ازشون اطلاع داريد :) در صورت نياز بگيد تا به شهرام بگم واستون توضيح بده :d
اكسپرسيونيسم ، پاپ آرت ، كوبيسم ، رئاليسم و ....

كاري كه من و شما با فوتوشاپ انجام ميديم در حوزه Digital Art ميگنجه... از زير شاخه هاي اين حوزه (سبك هم نيست !) ميشه به مواردي كه شهرام گفت اشاره كرد .
و همينطور Fantasy , Abstract و ...

سبك هاي هنري مولفه ها و المانهاي خاص خودشون رو دارند كه هر سبك رو از ديگري مجزا ميكنه ! بحثش هم توي يك سطر و دو سطر و يكي دو صفحه نميگنجه :)

mohsenshahab

Active Member
سلام و تشکر از دوستانی که پاسخ دادن
گرانج اگه سبک نیست پس چی حساب میشه اگه میشه یه کم توضیح بدهghamnevis
در ضمن یه سوال دیگه .این جوری که من از جوابهای شما فهمیدم فتوشاپ خودش هیچ سبکی برای کار کردن نداره بلکه این سبکهای نقاشی هستن که تو فتو شاپ استفاده میشن درسته؟

amir_s

Active Member
میشه توی این زمینه از DeviantArt کمک گرفت !
قسمت Browse !

GFX Master

Ghamnevis عزیز کاملا حق با شماست اینایی که من گفتم هیچکدوم سبک نیست ولی چون این دوستمون از اونها بعنوان سبک نامبرده بود منم مثل خودشون توضیح دادم

دوم اینکه من همونطوری که گفته بودم Grunge نام یه سری براش هست ولی من نام خاصی رو برای این نوع طراحی که توش از این براش استفاده می شه نمی دونم ولی فکر می کنم نامش باید همین باشه

در مورد دارک آرت هم این توضیحی که من دادم ترجمه تعریف یکی از سایتهای خارجی بود که تو زمینه طراحی و مخصوصا دارک آرت بوده اسم سایت رو یادم نیست ولی می گردم حتما اگه پیداش کردم می ذارم . خوب آخه ببین به نظر من دارک آرت یه نوع طراحی که توش حالتها و رفتارهای چه خوب و چه بد آدم رو به شکلی نشون می ده که نمیشه اسمش رو مثلا گذاشت یه طرح عاطفی یا مثلا عاشقانه یا این حرفا چه بخوایم چه نخوایم ظاهر این سبک کمی زشت هست برعکس باطن بسیار قشنگی که داره.

به هر حال من توی این زمینه اطلاعاتم خیلی زیاد نیست ولی خوشحال می شم بچه هایی که توی این زمینه حرفی واسه گفتن دارن لطف کننو توضیح بدن چون انگار همه بچه ها اطلاعاتشون رو فقط واسه خودشون می خوان و انگار باید بهشون التماس کرد تا بیان و یه توضیحاتی رو بدن !!!!!

موفق باشین

Ghamnevis

Well-Known Member
mohsenshahab گفت:
سلام و تشکر از دوستانی که پاسخ دادن
گرانج اگه سبک نیست پس چی حساب میشه اگه میشه یه کم توضیح بدهghamnevis
در ضمن یه سوال دیگه .این جوری که من از جوابهای شما فهمیدم فتوشاپ خودش هیچ سبکی برای کار کردن نداره بلکه این سبکهای نقاشی هستن که تو فتو شاپ استفاده میشن درسته؟
ببينيد ! فوتوشاپ صرفا يك ابزار هستش ! مثل قلمو ، بوم نقاشي ، رنگ و ... !

سبك از مغز و افكار آدمي نشاءت ميگيره ، شما با استفاده از فوتوشاپ صرفا و صرفا يك ابزار هستش براي پياده كردن افكار شما ! كه البته اين ابزار ميتونه كار شما را راحت تر يا سخت تر كنه !

مثلا اجراي يك كار اكسپرسيونيسمي در برنامه پينت ويندوز هم شدنيه !

گرانگ قاعدتا بايد يكي از زير شاخه هاي ديجيتال آرت به حساب بياد ، اينكه به چه سبكي شباهت داره نميدونم ! شايد در زمره كارهاي ابستركت باشه !

Ghamnevis

Well-Known Member
sara_is_nice_girl گفت:
Ghamnevis

.....
به هر حال من توی این زمینه اطلاعاتم خیلی زیاد نیست ولی خوشحال می شم بچه هایی که توی این زمینه حرفی واسه گفتن دارن لطف کننو توضیح بدن چون انگار همه بچه ها اطلاعاتشون رو فقط واسه خودشون می خوان و انگار باید بهشون التماس کرد تا بیان و یه توضیحاتی رو بدن !!!!!

موفق باشین
همونطور كه گفتم شما كمي جستجو كنيد :)

من به شخصه اطلاعاتم خيلي ناچيز هستش ولي همون اطلاعات رو در حدي كه بتونه به بقيه كمك كنه توي همين انجمن ها مدتها پيش به اشتراك گذشتم :)

خيلي از بچه هاي ديگه هم همينطور !

يادش بخير موقعي كه من هنوز مدير نشده بودم با همين شهرام و آبتين و مصطفي (Gate Keeper) و چند تا ديگه از بچه ها زياد در اين موارد بحث ميكرديم....

بحث التماس كردن نيست :) زكات علم نشر اونه ! ولي روي يك مال كه 10 بار زكات نميدن :D
فرصتش رو ندارم كه بخوام يك تريد در مورد اين موضوع ها دوباره باز كنم ، اگر وقت بود در خدمت هم بودم و هر چي ميگفتيد روي جفت چشام ميذاشتم :)
بحث الآن جلوگيري از دوباره كاريه :)

در ضمن يادتون باشه كه هميشه جوينده يابنده است :)

پ.ن : زياد به پست هاي من دقت نكنيد ، چون خودم هم نميفهمم چي ميگم گاهي ! پرت و پلا زياد ميگم و افكار عمومي رو هم مشوش ميكنم و همينطور گاهي عواطف بشري رو خدشه دار !

اگر بار اول خونديد و متوجه نشديد ديگه از روش نخونيد :)

FashisT

Active Member
گرانگ قاعدتا بايد يكي از زير شاخه هاي ديجيتال آرت به حساب بياد ، اينكه به چه سبكي شباهت داره نميدونم ! شايد در زمره كارهاي ابستركت باشه !
من فکر کنم زدیم به کوچه خاکی!
هر چیزی که مولفه ای داشته باشه که نمیشه مکتب یا سبک تلقی کردش!
ببینید مثلا تو punk fashion هر کی یکی از شاخصه های لباس پوشیدن رو انتخاب میکنه یکی با ادغام چند نوع تریکب جدید درست میکنه! ولی همشون در کل زیر مجموعه پانک فشن هستند! حالا این گرانج فقط صرفا یک استایل هست که اینم تاریخش بر میگرده به فرهنگ نئو-پانکها که زیرفرهنگی درست کردن که بعدها گرانج قلمداد میشد و مهمترین خصوصیتشون dirty life بودنشون بود و بعد ها که این سبک در موسیقی و فیلم و داستان رسوخ کرد طبیعتا به گرافیک و هنر مفهومی هم رسید ولی در مدتی ساکن بود ولی از 2000 به بعد که دوباره نیم نگاهی به معلفه های پانک شد این گرانج نمایان تر شد و اکثر خواننده ها یک یا دو dirty clip ساختند و همینطور در زمانی استایل گرانج در گرافیک مرسوم ترین استایل شد و تا الان هم ادامه داره و کافیه به تبلیغات یا تیزر ها و untrack های تی وی ها نگاه کنید تا متوجه این امر بشید!
ولی چیزی که یک استیل و تک بعدی بودن اون رو به سبک میپیونده(داریم در مورد دیجیتال ارت حرف میزنیم) بیان و مفهوم و کارکرد ارزش دار اون هست و یا گرایش کلاسیک اون در قالبی مدرن!
مثلا:
digital painting:
خب نقاشها یا طراحان در این طوفان تکنولوژی دنبال راهی بودند که این هنرشون رو بتونند در قالب مدرن ارایه بدند و در کناری هم از شر ترکیب رنگ بوم و قلمو و پالت هم رها بشند(البته همه معتقدیم که بوی رنگ و ترکیب رنگ در پالت حس و حال دیگه ای داره ولی خوب هر چیزی در قالب خودش خوبه) برای همین شروع کردن به رنگامزیزی دیجیتالی که رفته رفته این سبک جا افتاد و همه گیر شد! تا جایی که نقاشکار همون کاری که روی بوم میکشدیند به صورت دیجیتالی هم اجرا میکردند یا اینکه کلا شدند یک نقاش دیجیتالی !
ANIME:
خب این سبک هم معلومه
این انیم در واقه همون انیمیشن هست ولی ژاپنی ها اون رو انیم تلفظ میکنند که کاراشون جدا معنا بشه و در واقع بعد طرح کاراکتر و اسکچ(مانگا) اون رنگ امیزی میکنند که شیوه خاص خودشون رو دارند ..حالا با وجود ابزار دیجیتالی این سبک روز به روز رشد پیدا کرد تا جایی که غربی ها هم به این سبک رو اوردند و یکی از بهترین ها شدند ولی هنوز خوده ژاپنی در کاراکتر سازی و رنگ امیزی بخترین هستند!
dark art:
خب!
نمیدونم با فیلمهایی در سبک نوار اشنایی دارید یا نه که یکی از اخرین هاش همین سین سیتی بود..
در این نوع ژانر سینمایی همیشه دنیایی سیاه و ترس اور با ادمهایی شهوت ران و ترسو و خیانتکار و معلفه هایی مثل قتل دزدی خیانت شهوت ..و شهر همیشه به بدترین شکل ممکن در غالب جامعه نشون داده میشه اینجا شهر فضایی منفی داره ولی زشت و خوفناک مثل فیلمهای ترسناک نیست ..نمایی دیگر یا زاویه ای کج دار و شاید واقه ای تر از جامعه شهر خانواده یا حتی انسان ! که خصلت بد و منفی رو بیرون میکشه و شاید با کمی چاشنی اونو به ما تحویل میده و همیشه هم چون احساس میکینم با ما رو راست هست و کاور زیبایی روی شهر یا هر چیزی نکشیده برام دلنشین و باهاش ارتباط برقرار میکنیم!
حالا تصور کنید همچین فرهنگ و ژانری در قالب گرافیک نمایان شده که فضایی منفی ولی واقه ای داره و مولفه هاش به جای خون-زخم - بکگراند سیاه!! خشم خیانت و جامعه ای صنعتی است که به غیر از دود و سیاهی و دوری هیچی نداره!
و همینطور سبکهای دیگه دیجیتال ارت!
امیدوارم تا حدود انتی ابهام کرده باشم!
فعلا
13.gif

mohsenshahab

Active Member
wow
ای باسواد ای هنر شناس ای دارک ارت ای پامادور(گوجه فرنگی) ای شکسپیر من حال کردم اگه وقت داری تو رو خدا بازم توضیح بده

GFX Master

FashisT گفت:
dark art:
خب!
نمیدونم با فیلمهایی در سبک نوار اشنایی دارید یا نه که یکی از اخرین هاش همین سین سیتی بود..
در این نوع ژانر سینمایی همیشه دنیایی سیاه و ترس اور با ادمهایی شهوت ران و ترسو و خیانتکار و معلفه هایی مثل قتل دزدی خیانت شهوت ..و شهر همیشه به بدترین شکل ممکن در غالب جامعه نشون داده میشه اینجا شهر فضایی منفی داره ولی زشت و خوفناک مثل فیلمهای ترسناک نیست ..نمایی دیگر یا زاویه ای کج دار و شاید واقه ای تر از جامعه شهر خانواده یا حتی انسان ! که خصلت بد و منفی رو بیرون میکشه و شاید با کمی چاشنی اونو به ما تحویل میده و همیشه هم چون احساس میکینم با ما رو راست هست و کاور زیبایی روی شهر یا هر چیزی نکشیده برام دلنشین و باهاش ارتباط برقرار میکنیم!
حالا تصور کنید همچین فرهنگ و ژانری در قالب گرافیک نمایان شده که فضایی منفی ولی واقه ای داره و مولفه هاش به جای خون-زخم - بکگراند سیاه!! خشم خیانت و جامعه ای صنعتی است که به غیر از دود و سیاهی و دوری هیچی نداره!
13.gif

خوب شما فکر نمی کنید این در واقع توضیح همون مطلبی که من گفتم یعنی این سبک از دیجیتال آرت راهی واسه بیان عقده ها و حالات درونی افراد که علی رغم ظاهر زشت و ترسناکی که داره باطن پرمعنا و قشنگی داره و حرف خودش رو نمی تونه در سایر قالبها بگه و یه روش جدید واسه بیانش پیدا کردن؟!

Ghamnevis

Well-Known Member
sara_is_nice_girl گفت:
خوب شما فکر نمی کنید این در واقع توضیح همون مطلبی که من گفتم یعنی این سبک از دیجیتال آرت راهی واسه بیان عقده ها و حالات درونی افراد که علی رغم ظاهر زشت و ترسناکی که داره باطن پرمعنا و قشنگی داره و حرف خودش رو نمی تونه در سایر قالبها بگه و یه روش جدید واسه بیانش پیدا کردن؟!

موضوع اينه كه ظاهر الزاما نبايد زشت و ترسناك باشه :)
و البته اينكه شهرام دارك آرت رو تعريف نكرد ! در موردش يك مثال زد و اون رو براتون كمكي تشريح كرد :)

باز هم ميگم يك جستجو بكنيد توي همين انجمن :)

جدیدترین ارسال ها

بالا