سئو کلاه سیاه چیست؟

taranehkarimi

New Member
یکی از اصطلاحاتی که احتمالا در مورد آن‌ شنیده‌اید، سئو کلاه سیاه یا Black Hat SEO است! ترفندهایی که می‌توانید آن‌ها را یاد بگیرید، اما نباید از آن‌ها استفاده کنید. این ترفندها سعی می‌‍کنند با فریب الگوریتم‌های پیشرفته گوگل باعث شوند که صفحات سایت با کلیدواژه‌های خاصی که برایشان در نظر گرفته شده است به صفحه اول گوگل برسند! امروز با من همراه باشید تا به شما بگویم که سئو کلاه سیاه به زبان ساده چیست، آموزش سئو کلاه سیاه باید چگونه پیش برود و مهم‌ترین ترفندها در این زمینه چه چیزی هستند؟سئو کلاه سیاه به زبان ساده
اگر بخواهیم خیلی آسان و خلاصه به شما بگوییم که سئو کلاه سیاه چیست باید خدمت شما عرض کنیم که Black Hat SEO در در واقع مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و ترفندهایی است که با استفاده از آن می‌توان رتبه‌های خوب و حتی جایگاه‌های یک گوگل را از آن خود کرد به همین علت برخی از افراد هنوز که هنوزه از آن استفاده می‌کنند و به فکر کسب رتبه با آن هستند!

ممکن است شما بتوانید در مدت زمان کوتاهی که رتبه‌ی خوبی در موتورهای جستجو بدست آورید، اما مسئله اینجاست که این رتبه‌ها پایدار نیستند! گوگل بعد از شناسایی این موضوع که شما از این روش‌ها استفاده کرده‌اید، شما را دچار مشکل می‌کند و شما را جریمه خواهد کرد. در ادامه بیشتر در این رابطه صحبت می‌کنیم!

با وجود این مشکلات چرا ترفندهای کلاه سیاه وجود دارند؟
اگر واقعا این ترفندها می‌توانند مشکلات متعددی را ایجاد کنند و در نهایت باعث از بین رفتن یک دامنه بشوند چرا پس وجود دارند؟ این دست از مقالات که به توضیح این ترفندها می‌پردازند و به شما یاد می‌دهند که چگونه باید از این ترفندها استفاده کنید، بیشتر جنبه‌ی آموزشی برای متخصصان و صاحبین کسب و کارها دارد و به آن‌ها این آگاهی را می‌دهد که اصلا از این موضوعات استفاده نکنند!

جریمه استفاده از سئو کلاه سیاه چیست؟
جالب است بدانید که استفاده از ترفند کلاه سیاه برای بهینه سازی سایت در ابتدای کار ممکن است خیلی هم موفق باشد، اما دیری نمی‌گذرد که متوجه می‌شوید، رتبه‌های شما در حال افت شدید شده است و یا حتی سایت شما از گوگل به صورت کامل حذف شده است! موضوع جریمه سایت یا همان پنالتی گوگل باعث می‌شود که کسب و کار اینترنتی تان یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد و مشتری یعنی سئو را از دست بدهد.

آموزش سئو کلاه سیاه با راهکارهای عملی که نباید از آن‌ها استفاده کنید!
آموزش سئو کلاه سیاه بحثی است که این روزها بسیار داغ شده و من هم تصمیم گرفتم آن را با شما به این دلیل در میان بگذارم که از آن استفاده نکنید! در واقع توصیه اصلی من این است که تنها برای اطلاعات عمومیتان در مورد این روش‌ها اطلاع داشته باشید و مقابل هرگونه استفاده از آن در کسب و کارتان مقابله کنید. در ادامه 11 روش شناخته شده که خود گوگل آن‌ها را معرفی کرده است را به شما یاد می‌دهیم.

11 ترفند کلاه سیاه که گوگل آن‌ها را شناسایی کرده است!
اگر به صفحه راهنمای وبسمتران گوگل مراجعه کنید در آنجا متوجه می‌شوید که ترفندهای کلاه سیاهی که حرف آن را می‌زنید، توسط گوگل معرفی شده اند و روش‌های استفاده منفی شان هم شرح داده شده است. در ادامه آن‌ها را با توضیحات کامل به شما معرفی خواهیم کرد:


ایجاد صفحات رفتار مخرب
اینترنت باید فضایی باشد که برای مخاطبانش امن باشد، اما در این زمینه گوگل می‌خواهد نقش مهمی داشته باشد، به همین علت با کسانی که با استفاده از روش‌هایی مانند ایجاد صفحات با رفتار مخرب یا Creating Pages With Malicious Behavior نصب اپلیکیشن یا دانلود نرم افزارشان و یا حتی هک کامپیوتر مخاطب را انجام بدهند!

گوگل در برابر چنین رفتارهایی اصلا ساکت نمی‌نشیند و جریمه‌های سنگینی ایجاد می‌کند. اگر فکر می‌کنید که با این استراتژِی می‌توانید فروش خود و یا آمار نصب اپلیکیشن یا نرم افزار کسب و کارتان را بالا ببرید، سخت در اشتباهید. شما می‌توانید بجای استفاده از این روش با استفاده از یک مشاوره سئو حرفه‌ای یاد بگیرید که چگونه بدون نیاز به این کارها کسب و کارتان را رشد بدهید.

برنامه‌های وابسته
برنامه‌های وابسته یا Affiliate Programs به محتواهایی گفته می‌شود که از سایت اصلی کپی شده باشد و بدون هیچ ارزش افزوده‌ای منشتر شود! این روش را بیشتر کسب و کارهای اینترنتی فروشگاهی استفاده می‌کنند. فرض کنید که شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید و متاسفانه از روش‌های صحیح و اهمیت تولید محتوای خوب اطلاعی ندارید به همین دلیل بجای ایجاد محتوا برای محصولتتان، اطلاعات سایت سازنده محصول را کپی و منتشر می‌کنید.

این روش علاوه بر نقص قوانین گوگل باعث می‌شود که سایت شما رتبه‌ی خوبی نگیرد و در این زمینه دچار مشکل شود! البته می‌توان در این زمینه با ایجاد ارزش افزونه‌هایی مانند پیشنهادات، امتیازات، رتبه بندی از نظر کاربران و … این ترفند کلاه سیاه را به یک ترفند کلاه سفید تغییر داد، اما باید شیوه آن را بلد بود.

ریدایرکت مخفیانه
یکی از روش‌هایی که در گذشته بسیار معروف شده بود و باعث شده بود که یکی از بهترنین روش‌های سئو کلاه سیاه به شمار بیاید، استفاده از ریدایرکت مخفیانه یا Sneaky Redirects که در واقع برنامه نویس با ایجاد صفحه‌ای سئو شده و بهینه شده برای ربات گوگل آن را به ربات نمایش می‌داد، اما در عوض صفحه‌ی دیگری را به کاربر نشان می‌داد. این موضوع در گذشته می‌توانست خزنده‌های گوگل را فریب دهد، اما دیگر استفاده نمی‌شود!

صفحات دروازه
صفحات دروازه یا Doorway Pages یکی دیگر از تکنیک‌ها و ترفندهای سئو کلاه سیاه است! در واقع این روش باعث شده است که شما بتوانید مخاطبان و ورودی‌های زیادی برای یک صفحه بگیرید، اما این روش باعث آزار کاربران شما می‌شود و گوگل دوست ندارد که مخاطبانش اذیت بشوند. این روش ممکن است مدت زمان کوتاهی به شما ورودی‌های زیادی بدهد، اما در نهایت آن شخصی که شکست می‌خورد شما هستید و بس!

کلاکینگ
روشی که این روزها منسوخ شده و کمتر کاربردی است، کلاکینگ نام دارد! در این روش شما صفحات وب را به اشکال مختلفی به کاربر و خزنده گوگل نمایش می‌دهید! گوگل در چند سال پیش با استفاده از الگوریتم‌های جدید خود اعلام کرد که تنها به صورتی صفحات را بهینه می‌کند که کاربراان می‌بینند! این موضوع باعث شده است که دیگر این تکنیک‌ها کاربردی محسوب نشوند! پس آن‌ها را فراموش کنید.

استفاده بیش از حد از کلیدواژه
این روش یکی از شیوه‌های مرسوم بود که به ربات‌های جستجو نشان دهد که یک صفحه چقدر شایسته گرفتن رتبه‌های بالا برای یک کلیدواژه خاص است. در این شیوه شما برای گرفتن رتبه برای کلیدواژه نظافت به شیوه زیر یک محتوا تولید می‌کردید:

نظافت یکی از مهم ترین کارهایی است که باید توسط یک نظافتچی حرفه‌ای انجام بشود. نظافت حرفه‌ای را باید به نظافتچی‌ های حرفه‌ای سپرد و از آن‌ها استفاده کرد. نظافت منزل، نظافت دفتر کار و نظافت راه پله‌‌های خود را به ما بسپارید.

لینک‌ها و متون پنهان
سئو کلاه سیاه ترفندهایی زیادی دارد که این روزها گوگل آن‌ها را در کسری از ثانیه شناسایی می‌کند و دیگر فریب آن‌ها را نمی‌خورد! لینک‌ها و متون پنهان جزو همین روش‌ها است که باید به آن توجه کنید. در این شیوه شما با نمایش محتوایی به گوگل که کاربر آن را به دلایل مختلف نمی‌تواند مشاهده کند، ربات گوگل را فریب می‌دهید و او را قانع می‌کنید که این صفحه به صورت مناسب بهینه شده است.

محتوای اتوماتیک
تولید محتوای اتوماتیک یا Automatically Generated Content ترفند کلاه سیاهی است که در آن مفاهیم خاصی برای انسان وجود ندارد! در واقع این نوع محتوا برای ربات‌ها تولید شده است و انسان درک درستی از آن نخواهد داشت. این شیوه باعث می‌شود که سایت در ابتدای کار رتبه‌ی خوبی بگیرد، اما در نهایت با مشکل شدید افت رتبه مواجه شود. در این شیوه به این موضوع توجه شده است که گوگل به چه چیزهایی در محتوا بیشتر توجه می‌کند.

محتوای دزیده شده یا گرفته شده
محتوای گرفته شده یا Scraped Content شیوه‌ای است که با استفاده از آن محتوای دیگران را می‌دزید و می‌خواهید که با آن رتبه بگیرید. این شیوه دیگر کاربرد ندارد و کمتر کسی از آن استفاده می‌کند چرا که گوگل با سایت‌های متخلف به شدت برخورد می‌کند و بعضی اوقات حتی طبق گزارش کاربران با آن برخورد می‌کند. قانون کپی رایت دلیل اصلی مقابله گوگل با این شیوه است. پس آن را فراموش کنید.

انواع روش های سئو منفی چیست؟
برای این که برای دفاع آماده شوید، ابتدا باید بدانید که دشمن از کدام سمت حمله می کند! در ادامه معروف ترین روش های سئو منفی را برای شما آماده کرده ام:

  • لینک های غیرطبیعی: مجموعه از بک لینک های ضعیف یا بی کیفیت که سایت شما را ممکن است از نظر سئو نابود کند!
  • صفحات زامبی: ایجاد صفحات تکراری و کم محتوا در سایت شما توسط رقبایتان در صورت دادن دسترسی به آن ها، سایت شما را خراب می کند.
  • تخریب برند و کپی محتوا: کپی محتوا و نسبت دادن این کار به شما در سایت های معتبر بر روی بهینه سازی سایت شما تاثیر خواهد گذاشت!
  • هک شدن سایت: هک سایت شما با هدف ایجاد لینک های مخرب و ایجاد محتوای بی کیفیت از دیگر روش های سئو منفی است.
چگونه سئو منفی را تشخیص دهیم و با آن مقابله کنیم!


اگر می خواهید که بدانید، آیا مورد حمله قرار گرفته اید یا نه باید ابتدا لینک های سایت خود را در گوگل بررسی کنید. در واقع با بررسی نتایج در گوگل و بررسی لینک های ورودی شما می توانید متوجه شوید که آیا با کاهش رتبه شدید روبرو بوده اید یا خیر؟ در این زمینه کمک گرفتن از ابزارهای معتبری که به شما کمک می کنند، بر اساس کلیدواژه های خاص جایگاه خود را پیدا کنید، می تواند مفید باشد.

بررسی لینک های بی کیفیت و اسپم در سرچ کنسول گوگل
اگر در رابطه با اسپم اطلاعات زیادی ندارید، توصیه می کنم که مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید. سرچ کنسول گوگل یکی از بهترین ابزارهایی است که خود گوگل به صورت رایگان در اختیار وبسمتران قرار می دهد تا در مورد وضعیت سایت خود اطلاعات کاملی بدست آورند. شما می توانید با استفاده از این موضوع متوجه شوید که چه میزان لینک بی کیفیت و یا اسپم به سایت شما نسبت داده شده است.

جمع بندی
سئوی منفی راه خوبی برای بدست آوردن رتبه نیست! اگر در زمینه سئو متخصص هستید و یا می خواهید که برای سایت خود رتبه های خوبی در کلیدواژه های خاصی پیدا کنید، نیاز دارید که حتما در این زمینه با افراد حرفه ای و باتجربه کار کنید. افرادی که دارای تجربه های واقعی در پروژه های سئو هستند و می دانند که چگونه سایت شما را در سریع ترین زمان ممکن با شیوه های صحیح به رتبه های بالا برسانند!
 

جدیدترین ارسال ها

بالا