سئوالاتی درباره ی سیستم عامل

SajjadKhati

کاربر فعال <A href="http://forum.majidonline.com/f
سلام
این تاپیک را برای سئوال درباره ی سیستم عامل زدم .

سئوال اولم اینه که مایکروسافت که الان ویندوز 10 اش بیش از 1 میلیارد کاربر داره ، چرا نمیتونه ویندوز 10 موبایل اش را هم پای سیستم عامل اندروید در موبایل برسونه؟
قطعا طراحی سیستم عامل گوشی ، از لحاظ سختی کار ، قابل قیاس با سیستم عامل دسکتاپ و سرور نیست .
پس چرا نمیتونه؟!
و اینکه اصلا مایکروسافت قصد داره با سیستم عامل اندروید رقابت کنه یا نه؟ اگه آره ، آینده ی رقابتی شون را چجوری میبینین و به نظرتون میتونه به اندروید برسه؟

خیلی ممنون .

the_king

مدیرکل انجمن
استاد ، نظری ندارین؟
نه، نظر خاصی ندارم. در مسائل تجاری تصمیم گیری روال خیلی پیچیده ای داره، منافع تجاری و نوع شراکت و اصول رقابت و بحث تبانی و ...
شما بهترین سخت افزار و نرم افزار دنیا رو بسازید، اگر شرکت های نرم افزاری و سخت افزاری که باید برای پلتفرم شما محصول بسازند منفعت رو در کار با سایر رقبا ببینند کاری از پیش نمی برید.
تاریخچه جنگ Betamax و VHS رو جستجو کنید و بخونید و مشخصات فنی شون رو مقایسه کنید و داوری کنید. رقابت در بازار دو دو تا چهار تا ساده ای نیست.

SajjadKhati

نه، نظر خاصی ندارم. در مسائل تجاری تصمیم گیری روال خیلی پیچیده ای داره، منافع تجاری و نوع شراکت و اصول رقابت و بحث تبانی و ...
شما بهترین سخت افزار و نرم افزار دنیا رو بسازید، اگر شرکت های نرم افزاری و سخت افزاری که باید برای پلتفرم شما محصول بسازند منفعت رو در کار با سایر رقبا ببینند کاری از پیش نمی برید.
تاریخچه جنگ Betamax و VHS رو جستجو کنید و بخونید و مشخصات فنی شون رو مقایسه کنید و داوری کنید. رقابت در بازار دو دو تا چهار تا ساده ای نیست.
خیلی ممنون استاد .
بله . متوجه ی منظورتون هستم .
اما در نظر بگیرید که خیلی از شرکت ها ، وقتی حتی خیلی ضعیف تر از شرکت رقیب شون بودن ، باز ، تولید محصولات خودشون را قطع نکردن و ناامید نشدن و به کارشون ادامه دادن و گاها در سال های بعد ، با تحول اساسی ، از رقیب شون جلو زدن .
نمونه اش شرکت AMD که حدود 10 سال بود از رقیب اینتل اش مخصوصا در اواخر ، بسیار عقب افتاده بود (جوری که بیش از 70 درصد و فکر کنم احتمالا 80 درصد از پردازنده های بازار ، دست اینتل بود) اما سال 2016 ، شرکت AMD با تولید پردازنده های رایزن ، تا حالا ورق را کاملا برگردوند .
اگه AMD توی اون 10 سالی ناامید میشد و پیگیری و تولید cpu هاش را قطع میکرد و فقط به تولید پردازنده های گرافیکی اش تمرکز میکرد ، دیگه این موفقیت اش در پردازنده های رایزن ، وجود نداشت .

اما مایکروسافت ، کاملا پشتیبانی و تولید windows 10 mobile اش را قطع کرد .
حتی خیلی از شرکت ها بودن که چندین سال بعد از شرکت های دیگه ای که کاملا در زمینه ای قدرتمند عمل کردن ، تازه شرکت تاسیس کردن و تونستن بعد از سال ها ، شرکت رقیب شون را با چاالش بسیار جدی مواجه کنن . نمونه اش را شاید بشه شرکت maxon (نرم افزار cinema 4d) در برابر شرکت autodesk (نرم افزار 3ds max) یاد کرد . تا 10 سال پیش ، cinema 4d بسیار ضعیف تر از حالا بود اما الان چالش جدی برای 3ds max محسوب میشه .

SajjadKhati

استاد سلام .
گفتم این تیکه را که مربوط به سیستم عامل هست را اینجا مطرح کنم .

اخیرا شنیدم که مایکروسافت میخواد سیستم عاملی بنام windows core بزنه که انگار قراره همه ی ویندوزها در همه ی دستگاه ها (مثل pc و کنسول و ...) را یکپارچه کنه . البته windows 10 هم الان همین ویژگی را داره اما فرقش با ویندوز 10 چیه را نمیدونم؟
ای کاش بجای طراحی سیستم عامل یکپارچه ی windows core که همین الان ویندوز 10 هم این ویژگی را داره ، یه فکری به حال سیستم عامل قدرتمند و قابل رقابت با اندروید را میکرد .

به نظر شما windows core ، سیستم عاملِ اندروید را هم هدف قرار داده و میتونه جایگزینش بشه؟
چون اگه نتونه با اندروید رقابت کنه ، طراحی این سیستم عامل جدید ، عملا تاثیر چندانی نداره . چون همین الان ویندوز 10 هم شبیه این قابلیت را داره (نمیدونم فرقش با ویندوز 10 چیه) .

اما اگه بتونه بصورت جدی با اندروید رقابت کنه ، یه سیستم عامل خیلی خوبی میشه چون خیلی از برنامه نویس ها با نوشتن یه برنامه ، هم برای دسکتاپ و هم برای موبایل میتونن برنامه بنویسن . برای برنامه نویس ها خیلی خوب میشه (مخصوصا مثل من و امثال من که اندروید استودیو و جاوا را یاد نگرفتیم) .

جدیدترین ارسال ها

بالا