Heriz-carpet.jpg
فرش و قالی، در خانه ما ایرانی‌ها حرف اول را می‌زند، اما انتخاب فرش مناسب فقط منحصر به رنگ و طرح آن نیست و رازهایی درباره جنس فرش‌ها وجود دارد که بهتر است آنها را بدانید. در این راهنما و نکات مهم ذر انتخاب فرش را مورد بررسی قرار خواهیم داد که در ادامه این بخش از مقاله فروشگاه قالیکده البرز برای شما مشتریان و کاربران گرامی ارائه می‌کنیم تا دیگر فریب زبان بازی فروشنده‌ها را نخورید و درنهایت با وجود تنوع بسیار، طراحی و نقشه فرش در بازار دچار سردرگمی نشوید.

کیفیت فرش ماشینی​

سه دلیل برای نه گفتن به خرید فرش‌های رنگی ارزان​

1. یکی از فرش‌هایی که طرف‌داران زیادی در بین فرش‌های دیگر دارد فرش‌های گل برجسته است که از تنوع طرح و رنگ مختلفی برخوردار است و دارای قیمت مناسبی است. این فرش‌ها برای دفتر کار مناسب هستند.
کیفیت این فرش‌ها پایین است و طرح برجسته روی این فرش‌ها تا اولین شست و شو دوام دارد. خرید این نوع فرش برای اتاق کودک مناسب نیست زیرا تمیز کردنشان سخت است و راه رفتن و نشستن روی آنها کودک را آزار می‌دهد.
برای اتاق کودک بهتر است فرش‌هایی با طرح‌های ساده بخرید که زود تمیز می‌شوند. هنگامی که فرش‌های برجسته پا می‌خورند هم سطح می‌شوند و چون سطح‌های توخالی آنها از برجستگی‌شان بیشتر است نازک شده و فرم اولیه خود را از دست می‌دهند.
2. فرش‌های تزئینی و یا فرش‌های گره‌ای برای دکور مناسب هستند و اگر برای خانه استفاده شوند به این دلیل که تار و پودشان از جنس نخ‌های ضخیم و باریکی است، هنگام راه رفتن زود کنده می‌شوند و جارو کردنشان بسیار سخت است.
23e751319f3c4dbb8b3de2e4255162fb.jpg
اگر از این نوع فرش‌ها در خانه استفاده شود، خیلی زود باقی مانده‌های غذا و خرده نان‌ها درون تار و پود فرش‌ها جا خوش می‌کنند و تمیز کردنشان کار چندان آسانی نیست.
3. فرش‌های رنگی طرح دار معمولاً از ترکیبات نامرغوبی تهیه شده‌اند و وزن بسیار سنگینی دارند. این فرش‌ها برای اتاق خواب طراحی شده‌اند اما استفاده از آنها برای اتاق خواب مناسب نیست و می‌تواند برای کودکان، آلرژی زا باشد.

تفاوت فرش‌های ماشینی و دستباف؛ چیزهایی به جز قیمت​

قیمت فرش ماشینی و فرش دستباف تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. اگر در منزل، کودک خردسال یا فرد سالخورده‌ای دارید، بهتر است قبل از خرید فرش به نوع نخ و الیاف استفاده شده در بافت فرش دقت کنید زیرا گاهی باعث به وجود آمدن مشکلاتی می‌شود.
اگر در خانه کودک خردسال یا سالمند دارید باید فرشی بخرید که از بروز مشکلاتی برای آنها جلوگیری نماید. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای سالمند یا کودک پیش آید، خطر شکستگی دست و پا بر اثر سر خوردن روی فرش است.
جنس نخ فرش دستباف، ابریشم و پشم و جنس نخ فرش‌های ماشینی، پولی پروپیلن و نایلون است؛ بنابراین فرش‌های ماشینی به راحتی روی سنگ و سرامیک سر می‌خورند اما فرش‌های دستباف به علت نوع نخ و سنگینی، این مشکل را ندارند.
Carpet-Designs-1024x768.jpg
الیاف مصنوعی به کار رفته در بافت فرش ماشینی ممکن است موجب حساسیت پای شما و سایر اعضای خانواده‌تان شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است فرش دستباف بخرید. همچنین اگر سابقه آسم و آلرژی دارید فرش‌های تزیینی و فانتزی نخرید چرا که ذرات گرد و غبار به سادگی در این نوع فرش‌ها به دام می‌افتند و موجب بروز آلرژی می‌شوند.
درصد نایلون فرش‌های ماشینی بالاست و به آسانی مو، آلودگی‌های دیگر را جذب می‌کند اما فرش‌های دستباف مو و آشغال به خود نمی‌گیرند و باعث آلودگی خانه نمی‌شوند.
اگر پول کافی برای خرید فرش دستباف ندارید فرش‌های ماشینی را بخرید که از تراکم بالایی برخوردارند و دارای تعداد گره و استحکام بیشتری هستند، چون این ویژگی در فرش سبب کمتر جمع شدن گرد و خاک و آلودگی در آنها می‌شود.

مسئله مهم ماندگاری؛ رازهایی درباره جنس فرش​

یکی از ایراداتی که فرش‌ها دارند این است که بسیار سریع گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند و با کوچک‌ترین تکان آن را در فضا منتشر می‌سازند.
برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید فرش‌هایی را انتخاب کنید که در بافتشان از اولفین استفاده شده است. این نوع فرش‌ها سریع تمیز می‌شوند و در برابر رطوبت مقاوم هستند اما به مرور زمان حالت اصلی خود را از دست می‌دهند و کش می‌آیند.
آن دسته فرش‌هایی که در بافتشان نایلون استفاده شده است نسبت به فرش‌های دیگر ارزان‌تر و بادوام‌تر هستند و در برابر تغییر شکل بسیار مقاوم هستند.

انتخاب فرش بر اساس رنگ و مد​

مردم برحسب سلیقه خود فرش انتخاب می‌کنند اما در خرید فرش به جز سلیقه، مد روز نیز دخالت دارد. تا چندی پیش افراد بیشتر فرش‌هایی انتخاب می‌کردند که رنگ‌های روشن داشت اما رفته‌رفته با روی کار آمدن فرش‌های گردویی یا قهوه‌ای سوخته تمایلات به سمت آنها کشیده شد.
what-different-colors-in-the-persian-carpets-mean-1140x700.jpg
اکنون نیز رنگ سورمه‌ای و دودی بیشتر از همه رنگ خریدار دارد و روی بورس است مخصوصاً مدل‌هایی که دورشان را با نخ ابریشم دوخته‌اند و نسبتاً گران‌تر از فرش‌های دیگرند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه ارسال فرش ماشینی و شرایط اقساطی فرش می‌توانید با کارشناسان مجرب فروشگاه قالیکده البرز در ارتباط باشید.
 

sam75

New Member
واقعا مطلب مفید جامعی بود ممنونم.
فرش دستباف یک فرش زیبا در نوع خود میباشد که ارزش بالایی هم دارد. این فرش های بااصالت در مدل بختیاری، فارس و هریس تولید میشوند که هر کدام برای هر شهری میباشند..
برای اطلاعات بیشتر و تجربه خریدی مطمئن به سایت جا خرید مراجعه کنید.
10 مدل فرش دستباف بختیاری، هریس و فارس باکیفیت و ارزان
 

جدیدترین ارسال ها

بالا