دات نت نيوك(DotNetNuke) چيست؟

سلام بر همه دات نت كاران عزيز و خوانندگان اين تاپيك
من چند سالي هست كه عضو مجيد آنلاين هستم. خيلي هم پيش اومده كه مشكلي داشتم و تو اين سايت جوابشو پيدا كردم. اما يك استثناء بزرگ داشته اونم در مورد DNN عزيز يا همون دات نت نيوك بوده كه هيچ وقت اگر سوالي داشتم كسي جوابي نداده. به همين خاطر من تصميم گرفتم اين تاپيك رو باز كنم تا اگر كسي سوالي در مورد اين برنامه داره بپرسه تا من جوابشو بدم البته در حد دانشم.
در ابتداي كار بگم كه من مشكلات همه رو بصورت رايگان حل نخواهم كرد البته فكر نكينين كه من پولكي هسنم نه اصلا اين طور نيست. درخواست هاي ساده و اونايي كه جنبه عمومي دارن رو بصورت رايگان خواهم گفت. اگر هم كسي درخواستي داشت مي تونه براي من PM بذاره تا جواب بدم يا اگه خواست مي تونم براش كلاس آموزشي هم بذارم.

اما براي اونايي كه با اين برنامه آشنا نيستن بگم كه DNN بهترين، پرطرفدارترين و كاملترين سيستم دات نتي مديريت محتوا هست كه مورد تاييد خود ماكروسافت هم مي باشد. زبان برنامه نويسي اصلي اون VB.NET هست ولي شما مي توني از ساير زبانها هم استفاده كني. هم با ورژن 1و 1.4 و 2 دات نت كار ميكنه. آخرين ورژن آن 4.5.1 است كه 20 روزي ميشه release شده.
آخرين نسخه دات نت 1 آن 3.3.7 بود . قراره كه ديگه ورژني براي دات نت 1 داده نشه و گسترش برنامه روي دات نت 2 خواهد بود.
ajax رو ساپورت مي كنه، user friendly است. موتور جستجوي داخلي داره كه كلمات كليدي رو ايندكس مي كنه سيستمش شبيه موتورهاي جستجو است البته در حد خيلي كوچولو. البته منظورم اين نيست كه جالب نباشه كاملا برعكس.
آدرس سايت اصلي www.dotnetnuke.com مي باشد. ميتونيد كلي ماژول پولي و رايگان از اينترنت واسش پيدا كنين. چند تا از شركت هاي ايراني هم dnn رو بدون تغيير با اسمهاي ديگه به مشتري مي فروشن كه من قصد آوردن نام اونها رو ندارم حداقل 5 يا 6 موردشو خودم ديدم.
خوب فكر كنم براي ابتدا كافي باشه.
در صورت امكان از مديران تالار مي خوام كه يك بخش هم به نام dnn به تالار مديريت محتوا اضافه كنن تا كار دات نت كارا راحت تر باشه.

behdaad

Active Member
من تصور میکنم یک از دلایل اصلی که این Cms بسیار خوب و کارا در ایران کمتر مورد اقبال قرار گرفته عدم پشتیبانی واقعی بوده .چون وقتی بحث دات نت پیش میاد اکثر دوستان دارن کار اقتصادی باهاش انجام میدند و وقت برای کار متن باز نمیتونند بگذارند.
به نظر من یکی از راههای گسترش دات نت نیوک در حال حاضر ابتدا جلب اعتماد کاربران به مسئله پشتیبانی هست . وقتی این اعتماد ایجاد شد اونوقت میشه به گسترش امیدوار بود

novinpardaz

Member
البته بايد اينرو هم بگم كه linux سيستم متن بازه و به همين علت بيشتر cms هاي متن بازي كه نوشته مي شود. برپايه php هستند. و ويندوز به علت اينكه متن باز نمي باشد. نبايد انتظار پشتيباني از آن را دارا بود.

دوستان دوباره سلام
جالبه من فكر مي كردم كلي آدم بياد ولي انگار زياد استقبال نشد! )-:

S4DEGH

Well-Known Member
خب قبلا در بارش بحث شده .. كافيه يه سرچ با كلمه : DotNetNuke يا دات نت بكنيد .. :)

meslehameh

New Member
من به شدت مشکل دارم و نمی تونم تمپلیتم رو عوض کنم یا با تایپ فارسی و انگلیسی در دادنت نیوک مشکل دارم لطفا کمکم کنید

IranPardakht

Well-Known Member
سلام.

یک سوال:

من با DNN اصلا آشنایی ندارم چون با php کار میکنم. اما برام جالب بوده سایت هایی که با این برنامه نوشته شده اند.

مثلا: سایت vastvision (شرکت بازاریابی هرمی) و سیستم انتخاب واحد دانشگاه ها. که دومی رو بالغ بر 15 میلیون تومان شرکتی عرضه میکنه.

با وجود اینهمه کارایی بالا و امکانات بسیار زیادی که به نظر میاد این برنامه داره، چرا برنامه نویسان ازش خیلی کم استفاده می کنند؟ چون هم امکانات رو داره هم پولسازه...

خوشحال میشم در این باره کمی بحث کنید و توضیح بدین.

در جواب آقا صادق بايد بگم بعله بحث شده ولي جوابي داده نشده آنگونه كه بايد باشد. اتفاقا خيلي از تاپيك ها رو خودم شروع كردم سرچ كني اسم منو ميبيني. در ضمن بايد بگم من چند تا شاگرد هم در زمينه نيوك داشتم كه منو از اين سايت پيدا كردن.
چند تا مشتري هم از طريق سايت بودن كه سفارش هايي در اين زمينه داشتن. ولي چيزي كه مهمه اينه كه بحث تخصصي نشده در اين مورد.

meslehameh جان مشكلتو خيلي كلي گفتي جزيي بگو تا كمكت كنم. عوض كردن اسكين كه كاري نداره و راحته كه تو بخش ادمين هست. در زمينه تايپ هم من تا حالا مشكلي نداشتم. ورژن نيوك تو چنده؟ يك باگي تو ورژن 3.0.13 بود كه حل شده

در مورد قدرت اين برنامه خودت ميگي كه زياده ولي من ميگم از زيادم زياد تره. تنها مشكلي كه من باهاش دارم اينه كه كد اصليش با vb هست و من C# كار هستم كه اونم يه جورايي حل مي كنم. سايت وست ويژن رو هم نديدم اسم اون يكي رو هم كه نگفتين؟! ولي در مورد عدم استفاده چرا هستن جاهايي كه ازش استفاده مي كنن ولي به اسم خودشون نه نيوك ديگه اينكه اونجوري كه بايد شايد تو ايران شناخته شده نباشه هنوز. مثلا من زماني باهاش آشنا شدم كه ورژن 2.0 بود و خيلي ناقص يعني حدود 3 يا 4 سال پيش . اون زمان از هركي مي پرسيدم ميگفت چي چي هست اين؟ تازه يك سالي ميشه كه تو ايران اسمشو ميشه از بعضيا شنيد. خيلي ها هم جزء افتخاراتشون اينه كه با اين برنامه آشنا هستن.

منتظر نظرات و بحث هاي سازنده دوستان عزيزم هستم

IranPardakht

Well-Known Member
خب جستجو کردم در گوگل سایت جدید وست ویژن رو پیدا نکردم. شاید از اعضاش بیان این تاپیک رو بخونن و نام دامین جدیدش رو عنوان کنند چون همیشه دامین جدید عوض میکنه.

درمورد سیستم انتخاب واحد هم، خیلی از دانشکده های مشهد سیستم ثبت نام اشون از همین DNN استفاده شده. شرکت کاسپید از مدتها قبل (حداقل 4 سال پیش تا الان) با همین برنامه پروژه های بزرگی انجام داده و موفق هم بوده.

البته آشنایی اونها و شروع کارشون از ابتدا با این برنامه بخاطر وجود برنامه نویس هایی انگلیسی اشون بود که با اونها همکاری داشته اند و خب با همکاری با تیم فارسی شون تونستند از امکانات برنامه برای محتوای فارسی هم به نحو احسن استفاده کنند. من الان نمونه کار آنلاینی از اونها دارم اما سایت اشون kaspid.com هست.

درمورد ساختارش و پیش زمینه ای که لازم هست تا باهش بیشتر آشنا شد و کار کرد هم توضیح بدین. سایت مرجع اش، سخت افزار/نرم افزار مورنیاز و منابعی که میشه ازشون به عنوان راهنمای جامع استفاده کرد.

ممنون

S4DEGH

Well-Known Member
در جواب آقا صادق بايد بگم بعله بحث شده ولي جوابي داده نشده آنگونه كه بايد باشد. اتفاقا خيلي از تاپيك ها رو خودم شروع كردم سرچ كني اسم منو ميبيني. در ضمن بايد بگم من چند تا شاگرد هم در زمينه نيوك داشتم كه منو از اين سايت پيدا كردن.
چند تا مشتري هم از طريق سايت بودن كه سفارش هايي در اين زمينه داشتن. ولي چيزي كه مهمه اينه كه بحث تخصصي نشده در اين مورد.
بنظرم چون سيستم asp هست .. طبيعتا افراد كمي هستن كه ميرن تو كارش !
بيشتر بچه هاي كامپيوتر بخواطر واحد هاي asp كه دارن .. بدرد شون ميخوره .. مثلا خود من با اينكه روي php تسلط دارم ولي از asp كلا نه خوشم مياد و نه اصلا چيزي ميدونم در باره اش ! :)

سلام دوستان ببخشيد دير اومدم يكم سرم شلوغه

آقا صادق يك نكته اي dnn با تكنولوژي asp نيست بلكه با تكنولوژي asp.net هست كه ايندو باهم فرق دارن شايد اصلشون يكي باشه ولي دات نت دنياي ديگري است.

يه سايت وست ويژن رو پيدا كردم كه با نيوك بود ولي بسيار ابتدايي كه ارزش بحث كردن رو نداره.
در مورد پيش زمينه لازم هم خوب معلومه ديگه بايد با دات نت آشنا باشي همچنين با sql server و جاوا اسكريپت

آدرس سايت رو كه قبلا داده بودم ولي خوب اينم دوباره: www.dotnetnuke.com
توش مي توني منابع مختلفي رو پيدا كنيد. معمولا راهنما ها و كتاب هاش پولي هستن و رايگان نيستند. در مورد كاركرد هم از سايت هاي خيلي كوچك و معمولي گرفته تا مجموعه اي از پورتال ها و وب سايت هاي غول پيكر مي تونند ازش استفاده كنند. البته اين برنامه در حقيقت يك framework هست نه فقط يك برنامه مديريت سايت. خيلي خيلي گسترده است. سيستم هاي اينترنتي، اينترانتي، اكسترانتي رو ميشه پياده سازي كرد. سيستم مديريت آموزش، مديريت وب سايت و پورتال، وبلاگ، تالار گفتگو ، سايت خبري، و ... همه رو ميشه باهاش ايجاد و مديريت كرد.
منبع فارسي فقط فكر نكنم پيدا كنيد و بايد يكم زحمت خوندن متون انگليسي و فرانسوي و آلماني و دانماركي رو به خودتون بدين

S4DEGH

Well-Known Member
مرسي و ممنون ...

ترجيح ميدم همون php رو كار كنم ... تا اينكه برم دنبال مقاله و ... :D

meslehameh

New Member
با تشکر از آقا فریبرز من هنوز خیلی با دات نت نیوک راه نیافتادم ولی Php نیوک به نظرم خیلی راحتتر بود ... من می خواهم کلا یک تمپلت دیگه ای بزارم و کلا رنگ رو اون چیزی که می خواهم ولی خوب نمی دونم توی کنترل پنل کجا برم .
مثلا در Php یک جایی بود تا تمپلت آپلود کنی ولی اینجا من هرچی گشتم پیدا نکردم .
اگه میشه راهنمایی کنید.
اگر همم یک تمپلت ساده و شیک هم دارید ممنون میشم واسم میل بزنید
اردتمند

J4vad

Member
بنده هم مثل گفته صادق جان اصلا به Asp و Asp.net علاقه ندارم به نظر من php چيزه ديگه اي هست

fariborz2004 جان Asp.net همون Asp هست اما توسعه يافته و در بيشتر مسائل از هم پيروي مي كنند كه ما هم به عنوان يك درس دانشگاهي مجبور شديم پاس كنيم در هر حال من فكر نمي كنم با اين سيستم كاري بشه كرد كه با Php nuke نشه ! در هر دو اگر سفارشي سازي انجام بشه خوب كار هاي زيادي ميشه كرد

يا حق .:)

خوب انگار كم كم داره اينجا راه ميوفته
اولا من كه گفتم بيس asp و asp.net يكيه ولي اگر باهاشون آشنا باشين مي دونين كه مفهوم يك دنياي ديگه يعني چي!!!11
در مورد كار كردن من نگفتم از phpnuke يا برنامه هاي مشابه بهتره هرچند مي تونيد برين تو سايت cmsmatrix.com و ببينيد كه چه رتبه اي داره. هر كسي با اوني كار مي كنه راحت تره
در مورد سوال اسكين ببين عزيزم دل برادر وقتي لاگين مي كني داخل منوي مدير يك لينك هست به اسم اسكين كه تو اين صفحه لينك هاي آپلود رو هر كسي مي تونه ببينه ولي يك نكته داره و اونه كه شما بايد با يوزر هاست لاگين كرده باشي تا بتوني آپلود كني، قلقش اينه. البته مي توني با اين يوزر لاگين كني و اونوقت تو همون صفحه اسكين تيك اون گزينه اي كه ميگه به كاربر ادمين هم اجازه آپلود رو بده رو بزني و خلاص
در مورد پرميشن ها خوب اين برنامه خيلي حساب شده كار كرده البته جاي كار داره هرچند هرروز داره بهتر ميشه.
در مورد اسكين و اينا يك سرچ بزن ببين چي پيدا مي كني ولي اگه مي خواي من برات طراحي مي كنم ولي خوب رايگان نيست
يك نكته هم واسه دوستان شايد جالب باشه اگر بدونيد رشته تحصيلي من چيه؟ اصلا يك كاري هركسي تونست درست حدس بزنه و زودتر بگه يك جايزه پيش من داره پس سوال اينه:
من چي چي خوندم يا مي خونم و در چه مقطعي؟ البته هر كاربر فقط مي تونه يك بار جواب بده. تا روز 16 خرداد هم فرصت دارين
ببينم چي كار مي كنيد!!!!!!!!!!!!!!1

J4vad

Member
fariborz2004 دوست عزيز

در مورد كار كردن من نگفتم از phpnuke يا برنامه هاي مشابه بهتره هرچند مي تونيد برين تو سايت cmsmatrix.com و ببينيد كه چه رتبه اي داره. هر كسي با اوني كار مي كنه راحت تره

من فکر مي کنم ديگه به همه ثابت شده باشه که هر سيستمي مزيتي دارد ! اما اين رو به شما عرض کنم که سادگي در Phpnuke به همگان اثبات شده نتنها سادگي بلکه قدرت شما چيزي بگيد که با Phpnuke نشه پياده سازي کرد ! من نمي گم
DNN خوب نيست يا بده !‌ هر سيستمي مزيت خاصي داره البته اين رو بايد عرض کنم که هيچ وقت با آراء يا امتياز هايي اين چنين خود را نبايد خام کرد البته در صد بسياري از امکانات کارايي و ... با نصب و تست خود کاربر مشخص مي شود که باز بنده همين جا شديدا پيشنهاد مي کنم نصب کنيد و ببينيد !‌ مزيت و برتري ها را در هر حال موفق باشيد يا حق .

amir4008irn

New Member
نمونه كار Dnn

سلام
من از آقا فريبرز كه اينقدر ادعاي برنامه نويسي و وب دارند ميخوام اگه نمونه كاري با دات نت نيوك دارند نشون بدهند. البته ما انتظار ديدن يك كار خيلي حرفه اي از ايشون داريم. چون تعاريف كارشون رو از زبان خودشون خيلي شنيديم. ولي نتونستيم كاري رو ببينيم. ممنونم

ssj

Member
سلام .... برای Dnn آیا قالبهای فارسی هم هست؟ فارسی رو ساپورت می کنه ؟ آخه شنیده بودم که ادیتور فارسی خوبی نداره ....
دانلود رایگان توی اینترنت داره که بتونیم Dnn فارسی رو بگیریم ؟

yaser1

Active Member
من خیلی دنبال ماژول و اسکین فری میگردم

ميتونيد كلي ماژول پولي و رايگان از اينترنت واسش پيدا كنين

چند تا از شركت هاي ايراني هم dnn رو بدون تغيير با اسمهاي ديگه به مشتري مي فروشن كه من قصد آوردن نام اونها رو ندارم حداقل 5 يا 6 موردشو خودم ديدم.

سلام
من خیلی دنبال ماژول و اسکین فری میگردم. میتونی کمک کنی؟
ضمناً از اون شرکت ها میتونی معرفی کنی؟ (غیر از فراشهر) خواهشاً PM بده یا میل کن yasermansoury at yahoo dot com

جدیدترین ارسال ها

بالا