تکنیک Time Freeze

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
سلام خدمت همه دوستان عزیز :rose:

مدتی است که تو کلیپ ها و آموزش های آنلاین کم و بیش از تکنیک Time Freeze استفاده میشه

آموزش 36 اندرو کرامر - Aetuts و . . .

همونطوری که می دونید این تکنیک به دو صورت اجرا میشه حالتی که توش حرکت دوربین نداریم و حالتی که توش حرکت دوربین هم داریم

در حالتی که حرکت دوربین داریم باز کار به دو شکل هست حالتی که فقط حرکت Pan داریم ( یا افقی یا عمودی یا در عمق در واقع همون سه محور x y z ) و حالتی که توش حرکت دور سوژه داریم انگاری حرکتی که حول یک محور ولی با انکور پوینت ثابت روی سوژه خواهیم داشت

در مورد حرکت پن خیلی از اوقات با دوربری کاراکترهای دیگه و قرار دادن فیلم اصلی با کاراکتر اصلی و در نهایت کامپوزیت این چند نما کار انجام میشه

اما میخوام در مورد حالتی که حرکت دور یک سوژه داریم تو این تاپیک صحبت بشه

از عزیزان می خوان هر کسی تجربه ای داره انتقال بده پیشاپیش از همتون تشکر میکنم

من می خوام حالت های مختلف این تکنیک رو بدونم

یه حالت دیگه هم هست اینکه با گلاید کم یا استدی کم ( که کم و بیش ازش استفاده میکنم ) دوره سوژه میچرخن ( منظورم از سوژه یک آدم هست) و اون سوژه با رینگ یا طناب به جایی متصل هست که بتونه چند لحظه اون فرد خودشو تو اون حالت استیبل نگه داره بعد تو کامپوزیت میان و رینگ رو حذف می کنن اما همه جا امکان اتصال سوژه به رینگ نیست در واقع جاهایی پر از آدم که با چرخش دوربین اون داستان بٌعد هم حفظ میشه

امید وارم تاپیک خوبی بشه و بتونیم از تجربیات همدیگه استفاده کنیم

موفق و شاد باشید

آخرین ویرایش:

mooli63

کاربر فعال انجمن فیلمسازی
البته امیدوارم فقط روی تکنیک هایی صحبت بشه که با یک یا 2 دوربین امکان پیاده سازی باشه و نه بولت تایم های واقعی با چند دوربین.

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
دقیقا منظورم همین هست دوست عزیز mooli63 و به همین دلیل اصلا توی پستم نامی از Bullet time نیاوردم

چون میدونیم که هر چه سخت افزار قوی تری داشته باشم VFX اون ساده تر میشه اما دیگه در اون صورت اسمش تکنیک و یا یک مهارت نیست چون اگه بتونی با یه دوربین این کار رو کنی اسمش مهارت و تکنیک هست

( یه مثال دیگه میزنم ) از دوستان اهل فن که میدونن عکاسی VR چیه

این نوع عکاسی یک سه پایه مخصوص خودشو داره که میتونی Cubic - Cylinder - 360 عکاسی کنی چیزی که خیلی در مورد کالا های صنعتی و تبلیغاتی تا به امروز تو نمونه کارهامون انجام دادیم

کار VR علاوه بر داشتن امکانات سخت افزاری نیاز به دانش برنامه نویسی در زمینه Visual Basic هست طوری که نحوه نمایش این محیط به عنوان مثال 360 درجه ایی رو تعیین میکنه

حالا اصل موضوع اینجاست قیمت این 3 پایه ها بسته به نوع کارایش از 500 600 دلار شروع میشه تا برو به بالا

اما ما بعد از یه سری تحقیقات از سال 83 تا 84 و یه سری مسایل دیگه آموزشی که خارج از این بحث هستش این 3 پایه رو ساختیم و تازه وارد مرحله دوم یعنی مچ کردن شدیم که واقعا داستانش با این نرم افزار های آبکی Panorama زمین تا آسمون فرق میکرد و مرحله سوم هم برنامه نویسی و مرحله آخر هم اجرای فایل نهایی تحت ویندوز با فرمت Exe بود

دلیلی که باعث شد این مثال رو بزنم فقط این بود که بدون اون هزینه های واقعا زیاد و فقط با به دست آوردن دانش لازم در این زمینه موفق به انجامش شدیم حالا هم می خوام این تاپیک با کمک بچه های قوی انجمن خودمون سطح هممون رو تو این زمینه بالا ببره باز هم از همه عزیزانی که تجربه ایی دارند یا مثالی دارند صمیمانه خواهش میکنم بیان و نظرشونو رو بدن تا اون دانشی که لازمه رو بدست بیاریم با تشکر از همه دوستان عزیز :rose:

آخرین ویرایش:

Shahryar Mirbozorgi

Well-Known Member
سهیل جان میشه راجع به این دوربینها بیشتر توضیح بدی؟برای انجام این تکنیک پانورامای 360 درجه به چه کار میاد؟راستی پانورامای 360 درجه رو میشه خیلی ساده با گرفتن 6 عکس از چهار جهت اصلی و بالا و کف در 3ds max قسمت panorama exporter ساخت

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
شهریار جان دوربینش که فرقی نمی کنه داستانش تو 3 پایه اش هست ( دوست عزیز داستان پانوراما یه مثال بود و ربطی به موضوع تاپیک که freeze time هست نداره ) اگه سوالی تو این زمینه هست تو پیام خصوصی بگو

دوست دارم این تاپیک به کمک بچه ها واقعا تاپیک پر باری بشه که تکنیک Freeze time توش حل بشه

در مورد پانوراما هم باید عرض کنم اینی که شما میگی برای کار خونگی ایناست نه یه پروژه صنعتی که حدا اقل 60 و گاهاً تا 200 تا عکس لازم داره و این نیاز رو تجهیزاتت و نرم افزارت تعیین میکنه

imanbaraty

کاربر متخصص افتر افکتز
یک موزیک ویدئو از گروه Good Charlotte هست
که این افکت در اون استفاده شده .. کارگردان موزیک ویدئو میگه فقط و فقط از یک دوربین
کنون - Canon 5D MKII و با فیلمبرداری در حالت
4FPS “frame burst mode” از این دوربین برای ایجاد این تکنیک استفاده کرده
در حالت فوق دوربین بدون احتیاج به dolly و ابزارهای تراولینگ یا همون ابزارهای حرکتی ،
حرکات نرم و روان و با دقت رو با حرکت دست نتیجه میده
و بعد از تصویربرداری چندگانه از یک موقعیت با یک دوربین
و با تکنیک های frame blending و سایر تکنیک های Composite یا ترکیب بندی
به نتیجه ای که مورد نظر شماست میرسه

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
دوستان بیایم یه کم به زبان ساده تر ازش صحبت کنیم

راهی که حالت بٌعد رو میده چجوریه؟ البته بدون داشتن چندین دوربین ؟ در واقع راه ساده ( مثل همون کار ساده ماسکینگ فریم به فریم ) که در عین سادگی بسیار زیبا و با نتیجه هست

به نظرتون مثل همون صحنه سازی اندرو برای اون تکنیک شلیک گلوله هست؟ و با دور بری و اینها . . .

Shahryar Mirbozorgi

Well-Known Member
به نظر من خیلی جا ها برای چیزایی که خارج از target دوربین قرار دارن یعنی تغییر پرسپکتیو کمتری دارن از تکنیک camera maping استفاده میکنن،نمونه هاشو تو youtube دیدم خوب درمیاد

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
دوستان به نظرتون چه نکات دیگه ایی تو اجاد بٌعد کمک می کنه

تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که دوربری لازمه - جاهایی که حرکت تو 3 محور داریم کار راحتتره خصوصا با همین دوربری کردن - اینکه خوب کامپوزیت باید بشه

اما دونستن اینا هنوز کافی نیست

منتظریم

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
دوستان کسی تجربه ای دیگه ای نداره

ودوست دارم هر کسی هر چی به ذهنش می رسه ارائه بده

sajad_VFX

Member
یک موزیک ویدئو از گروه good charlotte هست
که این افکت در اون استفاده شده .. کارگردان موزیک ویدئو میگه فقط و فقط از یک دوربین
کنون - canon 5d mkii و با فیلمبرداری در حالت
4fps “frame burst mode” از این دوربین برای ایجاد این تکنیک استفاده کرده
در حالت فوق دوربین بدون احتیاج به dolly و ابزارهای تراولینگ یا همون ابزارهای حرکتی ،
حرکات نرم و روان و با دقت رو با حرکت دست نتیجه میده
و بعد از تصویربرداری چندگانه از یک موقعیت با یک دوربین
و با تکنیک های frame blending و سایر تکنیک های composite یا ترکیب بندی
به نتیجه ای که مورد نظر شماست میرسه
---------------------------------------------
سلام
میشه لینک موزیک ویدئو رو بزارین، مرسی

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
دوستان امید وار بودم کمی بیشتر تو این تاپیک در این مورد صحبت بشه

تو کارهای کلیپ از این تکنیک این روز ها زیاد استفاده میشه

آخرین ویرایش:

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
سلام شرمنده منظورم تو کار های کلیپ بود که اشتباها شد تو مار های کلیپ :green:

نمونه اش کلیپ Amitis که این روزا از ماهواره پخض میشه و صداش خواننده فوق العاده ضایع اما کلیپ خوبه و از این تکنیک استفاده شده

تو کلیپ حسیت تهی ( واقعی) هم این تکنیک بود اما اونجا کمی ساده تر از کلیپ Amitis بود

آخرین ویرایش:

hosein0251

مدیر انجمن <A href="http://forum.majidonline.com/f
کلیپ آمیتیس یه نمونه خیلی ساده از این تکنیکه . :-?
تو این کلیپ بازیگرها خودشون رو ثابت نگه داشتن و دوربین بینشون حرکت میکنه .
اضافه کردن قطره های آب هم با ترکینگ 2 بعدی کار شده .

چند تا نمونه بسیار پیشرفته از این تکنیک هست که اگه پیدا کردم آپلود می کنم ببینید .

--
راستی این تاپیک به بخش جلوه های ویژه منتقل میشه . :wink:

Soheil_2034

کاربر متخصص افتر افکتز
آره چون گاهی مشخصه که تکون میخورن البته باید زیاد ببینید

من هدفم فقط یه نمونه ی ساده نیست که اگه اونو یاد گرفتیم دیگه بیخیال بشیم من مایلم هر کدوم از دوستان هر توانایی یا فکری عملی داره عنوان کنه ممنون از همتون

*ANGEL*

Member
منم کار آمیتیس رو دیدم به نظرم کار سادهای بود اما اگه یه مقدار بیشتر وقت میزاشتنو دقیق تر کار میکردن میتونستن مثل کار Dr. Dre - Kush ft. Snoop Dogg_ Akon درش بیارن .
تازه این کار هم یه جاهاییش میفهمی بازیگر تکون داره یا ترک مشکل داره که اونم به خاطر حجم زیاد کار .
تا اونجایی هم که میدونم کار حسین تهی توی اون پلانی که بغل بار مشروب ایستاده همش آدما به جز حسین عکسه .
و اونجایی هم که توی پارکینگه با کرین گرفتن و یعنی تهی داره میخونه و یهو ثابت میشه و بعد با کرین میرن اون سمتش و دوباره تهی شروع میکنه به خوندن و باقیش هم دیگه با افتر چپو راست کردن تا معلوم نشه . :)
عکسا پشت صحنه اش هست ببینی راحت متوجه میشی .:paint:

اشتباهت همین جاست. توی کلیپ حسین تهی اون آدمی که کتک میخوره از سیاه پوسته و داره نقش زمین میشه خود حسین بوشهریه که یه جا تو کلیپ کاملا تابلو که پلک میزنه از محمد بوشهری که پرسیدم گفت ما خیلی کارمونو ساده کردیم با بستن شیشه های مشروب به نخ نامرعی بعضی جاها که دود بود اونو جدا ترک کردیم . این که حرکت به سمته بالا ،پائین یا چپ به راست باشه مهم نیست ما میخواهیم بدونیم چجوریه که داخل اون فضا دوربین حرکت میکنه انگار که دوربین رو دسته یا شایدم هست . من همه این کلیپهارو دیدم ولی فکرم یه جاهایی قد میداد که میشه در آورد این تکنیکهارو ، ولی یه کلیپ قدیمی از 50سنت دیدم که ماسک زده بودن واسه دزدی از بانک که واقعا هنگ کردم یا سریال هیروز جاهایی که هیرو ناکامورا (بازیگر ژاپنی ) زمانو متوقف میکرد بعد توی اون فضا حرکت میکرد و هر کار دلش میخواست انجام میداد . باز بگید اونا امکانات دارن این ویدئورو چی میگید یه نوجوون ساخته (پیوست کردم واسه دانلود ) که به نظرم حرفه همه همینه که این چجوریه ؟!!؟؟؟!!؟؟ من فقط اون لحظه که نشون میده لیوانای آب روی میز دارن میریزن و با دوربین روی دست دورش میچرخه رو کار دارم بقیشو بیخیال !!!؟؟؟!؟!؟!؟!؟ بابا یه فکری بکنید یه ایده بدید من خودم یه نظری دارم که داستان چیه استقبال شه میام بحث میکنم ... باید بدونیم کسی هست و واقعا دوست داره چیزی بدونه. ویدئورو واسه دانلود پیوست کردم یا علی

پیوست ها

• the best Time Freez.FLV
    5.5 مگایابت · بازدیدها: 145

جدیدترین ارسال ها

بالا