تبادل نظر منطقي راجب پردازنده ها

rax

Member
mazoolagh گفت:
مقايسه ها و benchmarkها كه نتايجشون معلومه ولي شايد ملموس نباشه!
حالا از دوستاني كه دستي در بازار دارن و با محصولات عرف و بقول معروف توبورس و شناخته شده بازار ايران و قيمتهاي اونها آشنايي دارن خواهشم ميكنم قيمت تمام شده سيستمهاي مبتني بر پردازنده هاي sempron و البته sempron 3100 و همچنين P4 هاي Celeron D رو براي يك سيستم نرمال خانگي (مثلا 512MB RAM - SATA HDD - 128/256MB VGC) رو اينجا بگذارن تا ببينيم به نسبت پولي كه ميديم صرف با كدوم يكي هست؟

هر چي توضيحات بيشتر بهتر!

همه قطعات قيمتشون براي دو سيستم يكي در مياد بجز مادربرد و پردازنده.....
توجه داريد در تستهاي بالا ممكنه از دي دي ار 2 استفاده شده باشه ولي قيمتش هم خيلي منطقي نيست...

سمپرون 3100 حدود 95 هزار قيمت داره(الان يكم بالا رفته).....
مادربرد براي اين پردازنده حدود 80 هزار (با پي سي اي اكسپرس و 4 تا ساتا)

هم قدرت سمپرون 3100 تو اينتل ها ميشه پي 4 520 ....حدود 155هزار....(تازه به نظر من هنوز ضعيفتره)
سلرون دي 2.8 هم موجود باشه قيمتش تو ايران خيلي بالاستو در ضمن قرار شد قدرت دو سيستم تقريبا مساوي باشه و ملاك اصلي هم گيم چون بيشتر مورد توجه كاربره....
مادربرد براي اينتل هم ميوفته بطور متوسط و بدون دي دي ار 2 حدود 115 هزار....

اصلا نيازي به مقايسه كردن نيست.... :cool:

mazoolagh

Active Member
ممنون RAX عزيز!
يعني در حال حاضر اگر كسي بخواد كامپيوتر خونگي بخره كه اين خواسته ها رو برآورده كنه :
1- اجراي همه بازيهاي جديد بدون گير و وقفه
2- سرعت خوب و قابل قبول نرم افزارهاي گرافيكي مثل 3DS-Photoshop-Maya-Corel-AutoCad
3- سريع بالا آمدن ويندوز XPاش
5- رايت سي دي و اديت فايلهاي ويديويي در حد متعارف
6- طراحي و توسعه نرم افزار در محيطهاي ZEND - VS.NET - DELPHI - OFFICE
7- تا 2-3 سالي هم نگران out-of-date شدن سيستمش نباشه
استفاده از يك سمپرون 3100 (حدود 95 كه شما فرمودي) با فرضا يكي از مادربردهاي زير
GIGA K8NS (حدود 80)
MSI K8N-NEO3 (حدود 95)
ASUS K8N-E (حدود 120)
ABIT KU8 (حدود 70)
ABIT KV8PRO يا ABIT NF8 (هر دو حدود 90)
ALBATRON K8-ULTRA U-PRO (حدود 65)
يك انتخاب منطقي و درست هست.

آيا درست فهميدم؟

rax

Member
mazoolagh گفت:
ممنون RAX عزيز!
يعني در حال حاضر اگر كسي بخواد كامپيوتر خونگي بخره كه اين خواسته ها رو برآورده كنه :
1- اجراي همه بازيهاي جديد بدون گير و وقفه
2- سرعت خوب و قابل قبول نرم افزارهاي گرافيكي مثل 3DS-Photoshop-Maya-Corel-AutoCad
3- سريع بالا آمدن ويندوز XPاش
5- رايت سي دي و اديت فايلهاي ويديويي در حد متعارف
6- طراحي و توسعه نرم افزار در محيطهاي ZEND - VS.NET - DELPHI - OFFICE
7- تا 2-3 سالي هم نگران out-of-date شدن سيستمش نباشه
استفاده از يك سمپرون 3100 (حدود 95 كه شما فرمودي) با فرضا يكي از مادربردهاي زير
GIGA K8NS (حدود 80)
MSI K8N-NEO3 (حدود 95)
ASUS K8N-E (حدود 120)
ABIT KU8 (حدود 70)
ABIT KV8PRO يا ABIT NF8 (هر دو حدود 90)
ALBATRON K8-ULTRA U-PRO (حدود 65)
يك انتخاب منطقي و درست هست.

آيا درست فهميدم؟

البته براي 2 سال اينده بگم كافيه اغراقه...
من ترجيح ميدم يا زنگي زنگ و يا رومي روم...

كسي كه سمپرون 3100 ميخره 64 بيتي رو فدا ميكنه...دوال چنل رو هم فدا ميكنه...ارتقا رو هم فدا ميكنه..ولي به نسبت پولي كه داده بهترين سيستم رو در اختيار داره...
خريد مادربرد بالاي 80 هزار براي اين پردازنده اشتباهه..ALBATRON K8-ULTRA U-PRO (حدود 65)
و يا چند مدل وينفست كه همگي زير 75 هستند ميشه گفت معقولتر از بقيه هستند...

تامس هارد وير و اناندتك تو يه بررسي ثابت كردند كه سمپرون 3100 در هنگام عرضه با توجه به اوركلاك پذيري فوق العاده ميونه سريعترين پردازنده دنيا بشه واينو تو تستاشون نشون دادن...

من ترجيح ميدم در حال حاضر اين سيستم رو بخرم(به هزار و يك دليل از جمله دوال چنل بودن...باس بيشتر پردازنده...ساتا2...ارتقا بهتر...دماي پايين...اوركاك شدن مناسب...و پي سي اي اكسپرس...)

Athlon64 3000+ s939 venice core
Chaintech VNF4-ultra
2*512MB PQI turbo
H.d.d 2*80 WD 80Sata or 160G WD –Seagate sata
DVD-rw lg super
VGA X800non or 6600non

خوب سرجمع ممكنه بالا بنظر بياد ولي بين 700-800 با مانيتور معمولي براي يك سيستم خانگي تا دو سال مناسبه... :wink:

mazoolagh

Active Member
البته تصور من از كامپيوتر خونگي سيستم زير 600 تومان بود با پردازنده هايي در خانواده sempron و celeron D و كارت گرافيك در حد FX5700-256MB ! ولي خوب خونه تا خونه فرق ميكنه :D

ضمنا اجازه بدين برداشت شخصي و غيركارشناسي خودم رو بعنوان يك مصرف كننده عادي كه ميخواد از نتايج مقايسه ها در تصميم گيري استفاده كنه بيان كنم. rax عزيز در صحبتهاشون اينطور مطرح كردن كه پرادازنده رقيب اينتل براي sempron 3100 از خانواده pentium 4 با قيمت حدود 155 تومان هست. با توجه به نتايج مقايسه اي كه ديدم رقابت بين sempron 3100 با celeron D 2800 خيلي نزديك هست با اين تفاوت كه ظاهرا قيمت اولي حدود 92 و دومي حدود 78 هست! (قيمتها از سايت gheymat.com) اينجوري اگر مقايسه كنيم كفه ترازو مسلما بنفع amd ميچربه.

average.png

از اين نمودار ميبينيم كه كارآيي متوسط sempron 3100 برابر 130.5 و براي celeron D 2800 برابر 119.2 هست يعني 9.5 درصد بالاتر!
در حاليكه قيمت sempron 3100 نسبت به رقيب 18 در صد بالاتر هست (با قيمتهاي اينجا 18 درصد ميشه وگرنه با قيمتهايي كه در مقايسه اومده 22 درصد بالاتر هست) . قيمت celeron D 3000 رو نداشتم ولي فكر ميكنم نسبت قيمت/كارآيي اينها با هم يكي دربياد.البته اين در مقايسه وزن همه نتايج برابر يك هست.

در مورد ارتقا نظر شخصي خودم اين هست كه سرمايه گذاري رو مادربرد براي قابليت ارتقاي پردازنده در آينده اتلاف پول هست. چون مردم معمولا وقتي به فكر ارتقا ميفتن كه تكنولوژي عوض شده باشه نه اينكه نياز واقعي به قدرت پردازش بيشتري داشته باشن! البته بازي واقعا يك استثنا هست.

خوب مجدد از hwt و rax و aminir و ديگر دوستان عزيز كه نظر كارشناسي دارن ميپرسم:
از نظر شما پردازنده هايي در رديف sempron 3100 و celeron D 2800/3000 براي كاربرد خانگي و قيمت حدود 500 تومان بدون در نظر گرفتن فاكتور ارتقا براي يك بازه 2 تا 3 سال مناسب هست يا نه؟

aminir

Member
سلام
قانون Golden Rule رو که نظر Golden Moor مدیر بخش تحقیق و توسعه اینتل هست رو نقل قول می کنم:
1-Clock CPU هر 10 سال 1/3 می شود
2- سرعت Cpu هر سال 54% افزایش می یابد
3- سرعت حافظه هر سال 15% می شود
4- سرعت حافظه هر سال 15% افزایش می یابد
5 – حجم دیسک هر سال 100% می شود
6- حجم حافظه هر سال 60% افزایش می یابد
که بر گفته کارشناسان تا سال 2018 این قانون معتبر می باشد

بر طبق گفته ایشان و سنجش نیاز های شخص خریدار می توان تصمیم گیری کرد که کدام سیستم رو انتخاب نمود

از تمام دوستانی که مطالب جالبی در این تاپیک مطرح نمودند مخصوصا rax،Mazoolagh، و hwt عزیز ممنونم
موفق باشد
بای

آخرین ویرایش:

rax

Member
mazoolagh گفت:
البته تصور من از كامپيوتر خونگي سيستم زير 600 تومان بود با پردازنده هايي در خانواده sempron و celeron D و كارت گرافيك در حد FX5700-256MB ! ولي خوب خونه تا خونه فرق ميكنه :D

ضمنا اجازه بدين برداشت شخصي و غيركارشناسي خودم رو بعنوان يك مصرف كننده عادي كه ميخواد از نتايج مقايسه ها در تصميم گيري استفاده كنه بيان كنم. rax عزيز در صحبتهاشون اينطور مطرح كردن كه پرادازنده رقيب اينتل براي sempron 3100 از خانواده pentium 4 با قيمت حدود 155 تومان هست. با توجه به نتايج مقايسه اي كه ديدم رقابت بين sempron 3100 با celeron D 2800 خيلي نزديك هست با اين تفاوت كه ظاهرا قيمت اولي حدود 92 و دومي حدود 78 هست! (قيمتها از سايت gheymat.com) اينجوري اگر مقايسه كنيم كفه ترازو مسلما بنفع amd ميچربه.

average.png

از اين نمودار ميبينيم كه كارآيي متوسط sempron 3100 برابر 130.5 و براي celeron D 2800 برابر 119.2 هست يعني 9.5 درصد بالاتر!
در حاليكه قيمت sempron 3100 نسبت به رقيب 18 در صد بالاتر هست (با قيمتهاي اينجا 18 درصد ميشه وگرنه با قيمتهايي كه در مقايسه اومده 22 درصد بالاتر هست) . قيمت celeron D 3000 رو نداشتم ولي فكر ميكنم نسبت قيمت/كارآيي اينها با هم يكي دربياد.البته اين در مقايسه وزن همه نتايج برابر يك هست.

در مورد ارتقا نظر شخصي خودم اين هست كه سرمايه گذاري رو مادربرد براي قابليت ارتقاي پردازنده در آينده اتلاف پول هست. چون مردم معمولا وقتي به فكر ارتقا ميفتن كه تكنولوژي عوض شده باشه نه اينكه نياز واقعي به قدرت پردازش بيشتري داشته باشن! البته بازي واقعا يك استثنا هست.

خوب مجدد از hwt و rax و aminir و ديگر دوستان عزيز كه نظر كارشناسي دارن ميپرسم:
از نظر شما پردازنده هايي در رديف sempron 3100 و celeron D 2800/3000 براي كاربرد خانگي و قيمت حدود 500 تومان بدون در نظر گرفتن فاكتور ارتقا براي يك بازه 2 تا 3 سال مناسب هست يا نه؟

مازولق جان مقايسه شما از اين جهت غلطه كه در نظر نميگيري مادربرد و رمي كه براي سلرون دي استفاده شده 2 برابر سمپرون پولشون بوده...در ضمن من بحثم رو تا موقعي كه ويندوز 64 بيتي بياد مسكوت ميزارم...اون زمان اتلون64 2800 رو ميشه در برابر بقيه قرار داد....

تست استاندارد با مادربردهاي جديد كه پي سي اي اكسپرس دارن و طبق قيمت دكلي سيستم بايد انجام بشه...در ضمن با تعويض سوكت 754 به 939 خانواده سمپرون 64 بيتي ميشن...خوب الان بحث اصلي روي يك سيستم با 600 هزار پوله...البته 5700 خيلي ضعيف و گرونه... :wink:

اين زير ليست من...اينتل دوستان نميتونن بدون دي دي ار 2 و پي سي اي اكسپرس با سلرون دي 340 از اين سيستم جلو بزنن...

Athon64 2800 110$
$MB Matrix Ti7 80
Ram 512 MB Crusial 48$
VGA Leadtek PX6600 128MB 128bit 116$
H.D.D WD 80Sata 8Mb 55$

خوب حدود 220 هزار هم براي خورده ريز ها(مانيتور..كيس و رام و موس و كي و اسپيكر و مودم)...حدود 620 و يا كمتر...

خوب اينتل چي ميشه:
CeleronD 330J 82$
MB Asus P5GDA 125$
ram 2*256 crusial buss 400 in buss 266 58$
H.D.d 80 WD Sata 55$
VGA Leadtek px6600 116$

خوب اينتل باس رمش 266 ميشه...دي دي ار 2 پيش كش... :lol: در ضمن قيمتش هم باز 20 هزار از مشابه هم رده (با 20 درصد ضعف به نظر من) بالاتره... :wink:

Hwt

Active Member
البته نميشه از اين بخش هم گذشت كه هميشه اينتل در پروسه هاي ويدويي مثل اديتينگ از اي ام دي نتايج بهتري كسب كرده . اما در كل براي كارهاي عادي و به طور متوسط واقعا سمپرون 3100 با قابليت اوركلاكينگ خيلي بالا واقعا انتخاب مناسبي محسوب ميشه . همونطور كه ركس گفت اين قضيه اختلاف قيمت شايد در مقايسه 2 سي پي يو كفه ي ترازو رو به سمت اينتل سوق يده اما موقعي كه بخث خريد كلي ميشه . بحث مادربرد هم وسط مياد و اينجا كفه ي ترازو در كل به نفع سمپرون ختم ميشه .

mazoolagh

Active Member
اين قضيه اختلاف قيمت تموم شده مجموع پردازنده+مادربرد+رم حداقل براي من يكي خيلي آموزنده و مفيد بود. با اينحساب همونطور كه hwt و rax بطور مستدل اشاره كردن و خودم هم بطور حسي حدس ميزدم اين sempron 3100 يك انتخاب خيلي خوب هست.

خوب حالا اگر ميشه بحث رو به خانواده يا كلاس ديگه اي از پردازنده ها اختصاص بديم!

ضمنا دكتر حميد پرتوي كه همشهري ما و كارمند AMD هست (اونموقع كه ديدمش تو تيم طراحي k6 بود) چند سال پيش email و تلفنش رو به من داد. اگر پيداش كنم باهاش تماس ميگيرم تا يك سر به اين تاپيك بزنه.

Hwt

Active Member
خيلي خوب ميشه اگه ايشون هم تو اين بحث شركت كنند .

فعلا كلاس 64 بيتي بحث كردن يكم غير منطقي چون اينتل هنوز توي اين كلاس خوب جا نيوفتاده و عملا از محصولي مثل اتلون 64 بيت كاملا عقب مونده .
در نتيجه من ميگم بريم به كلاس high end كه پردازنده هاي athlon fx و p4 EE با هم رقابت ميكنند :)

mazoolagh

Active Member
خوب - منتظر ادامه بحث هستيم! البته كلاس سرور هم براي ادامه بد نيست.

rax

Member
mazoolagh گفت:
اين قضيه اختلاف قيمت تموم شده مجموع پردازنده+مادربرد+رم حداقل براي من يكي خيلي آموزنده و مفيد بود. با اينحساب همونطور كه hwt و rax بطور مستدل اشاره كردن و خودم هم بطور حسي حدس ميزدم اين sempron 3100 يك انتخاب خيلي خوب هست.

خوب حالا اگر ميشه بحث رو به خانواده يا كلاس ديگه اي از پردازنده ها اختصاص بديم!

ضمنا دكتر حميد پرتوي كه همشهري ما و كارمند AMD هست (اونموقع كه ديدمش تو تيم طراحي k6 بود) چند سال پيش email و تلفنش رو به من داد. اگر پيداش كنم باهاش تماس ميگيرم تا يك سر به اين تاپيك بزنه.

البته در شرايط فعلي مازولق جان ديگه فكر نكنم بشه روي خريد سمپرون3100 حساب باز كرد...

ديگه حداقل موجودي بازار اتلون2800 بايد باشه...

من دوست دارم بحث در مورد پروسسورهاي چندگانه سرور ادامه پيدا كنه...

Hwt

Active Member
خوب بريم سراغ xeon , opteron محصولات سرور amd , intel .چطوره .
البته من اطلاعاتم در اين قسمت خيلي محدوده . بايد چندتا بنچ مارك پيدا كنم و ريويو بخونم تا بتونم جوابگو باشم .

جدیدترین ارسال ها

بالا