تاپیک مادر میکروکنترلر

saalek110

Well-Known Member
صفحه دوم:

یک نکته: شاید بهتر باشه اول در پروتئوس تست کنیم ، بعد بیاییم واقعی.

در عکس زیر می بینید که من میکروکنترلر را در زیمپ گذاشتم. ۵۰ تومن خریدم مهر ۱۴۰۲

این طوری سریع از پروگرمر که در عکس می بینید می گذارم در زیمپ و دستی را می کشم.

در عکس زیر میکروکترلر در زیمپ است و کنار زیمپ pin header لحیم کردم.

یادتون باشه فاصله پایه های pin header باید ۲.۵۴ میلی متر باشه نه ۲ میلی متر....چون نوع ۲ میلی متری به سوراخهای هزار سوراخ نمی خوره.

البته اجباری به استفاده از زیمپ نیست و پایه IC هم هست ولی من با زیمپ راحت ترم.

در عکس زیر پروگرمر خالی است و وارونه گذاشتم کنار زیمپ.. باید برعکس می زاشتم تا دسته اش مثل زیمپ بالا باشد ولی مهم نیست..... دیگه عکس مجدد نگرفتم.

۲۰۲۳۱۰۲۹_۰۲۲۴۴۸.jpg

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
سالک ۱۴۰۱:
چیزی که من خودم تا اینجا فهمیدم اینه که اگر بخواهیم با قطعات الکترونیک مثل ترانزیستور و مقاومت و بقیه قطعات روبات بسازیم دردسرهای زیادی داره ، چون برای ارتباط بین مدارهای مختلف ، مشکل استاندارد پیامها ایجاد میشه ، مثلا از سنسور نور مقداری ولتاژ می آید ، حالا چقدر ولتاژ باید چه کار کنه فلان قسمت دیگه سیستم؟! یعنی برای صحبت مدارهای مختلف سیستم یا روبات ، به درسر می افتیم.
اضافه شده در ۱۴۰۲: در آنالوگ فکر کنم با جریان و ولتاژ کار می کنیم ولی در دیجیتال ارسال اطلاعات با استاندارهای خاص را داریم. میکروکنترلر دیجیتال کار می کند ولی مبدل های دیجیتال به آنالوک و برعکس را هم دارد.
احتمالا میکروکنترلر این مشکلات را حل می کند.

ادامه داستان: و باز در فیلمها ، دیدم که گویا تبدیل آنالوگ به دیجیتال هم جاهایی داریم. مثلا وقتی سنسور دما مقداری ولتاژ می فرسته ، در مبدل ، تبدیل به یک عدد باینری می شود. مثلا ۱۱۱۰۰۱۱ . که مثلا این عدد باینری معادل ۵۳ است و بعد اگر اشتباه نکنم ، در برنامه نویسی می آییم برای این ۵۳ کسب تکلیف می کنیم.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
گفتگوی آزاد در مورد میکروکنترلر

با آموزش های این سایت شروع می کنیم:
فیلمهای این صفحه را هم نگاه کنید.

اگر بعدا فیلمهای صفحه از بین رفت به آپارات مراجعه کنید:

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
صحبت های در مورد میکروکنترلر(تئوری)

میکروکنترلر AVR چیست؟

محیط برنامه نویسی میکروکنترلر AVR

میکروکنترلر AVR

مقایسه انواع میکروکنترلر AVR

معماری میکروکنترلر AVR

کتاب ها و فیلم avr

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
سالک: محیط های بسکام(زبان بیسیک) و کدویژن ( زبان سی) در ایران مطرح است.

از هر دو، فیلم ها و متن ها و کدهایی معرفی می شود. در تاپیک خودش البته.

سالک: توجه داشته باشید بحث های الکترونیکی ربطی به نوع زبان برنامه نویسی ندارد. من خودم به زبان سی تمایل دارم ولی فیلمهای بیسیک را هم نگاه می کنم تا نکات فنی آیسی را یاد بگیرم و ثانیا سینتکس فقط یک پوسته است ، چه سی چه بیسیک ، کاری که می خواهیم میکروکنترلر انجام بده بهرحال ماهیتش در دو زبان یکیه. مثلا اختصاص دادن یک پورت به یک کار در هر دو زبان نفس کار یکی است ، فقط سینتکسش فرق داره. پس زیاد به زبان برنامه نویسی اهمیت ندهید و دنبال این باشید ببینید میکروکنترلر چه قابلیت هایی دارد و چطور بهش دستور می دهند.

آموزش برنامه نویسی AVR به زبان سی

آموزش برنامه نویسی AVR به زبان بیسیک

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
مراحل کلی انجام یک پروژه میکروکنترلری

اگر اولین بار است می خواهید یک میکروکنترلر را راه بیاندازید تاپیک زیر را ببینید:

راه اندازی میکروکنترلر

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
پروگرامر میکروکنترلر

سالک: پروگرمر زیر هم یک پروگرمر است که من خریدم. یک برنامه هم در تاپیک زیر برای تست گذاشتم. نرم افزار program کردنش هم در تاپیک زیر گفته شده. که اسمش progisp است.
avr Multi AVR Programmer

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member

دانلود کتاب آموزش ساخت ربات How to Build a Robot 2014

مشاهده پیوست 115230

نام کامل کتاب: How to Build a Robot 2014 (به فارسی: چگونه یک ربات بسازیم)

زبان: انگلیسی

تعداد صفحات: 148

قالب کتاب: PDF

کتاب آموزش ساخت ربات How to Bulid a Robot 2014 اختصاصا به شرح کامل ساخت ربات های پیشرفته در سطوح مقدماتی و پیشرفته می پردازد. پروسه ساخت ربات از همان ابتدا بستگی به هوش مصنوعی داشته و در همین راستا آموزش های کتاب از همان اول ابتدا به توضیح واژه های کلیدی و به اصطلاح طرح های اولیه می پردازد. زبان کتاب انگلیسی بوده و شامل 148 صفحه مطالب می باشد که در قالب کتاب الکترونیکی ارائه شده است.

کتاب پیش رو شامل سرفصل های مرتبط با علم هوش مصنوعی بوده و شامل مطالب مفیدی در زمینه طراحی و پیاده سازی ربات دارد.

پیوست ها

• robot.jpg
    robot.jpg
    7.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا