برنامه نویسی در سیستم های Mobile

قوانین تاپیک :

مطرح کردن هرگونه خبر، مسئله، آموزش و اشکال در برنامه نویسی با سیستم های موبایل
Pocket PC
Personal Digital Assistant
Smart Phones
Smart Devices
Symbian
Windows CE
Windows Mobile
و ....

اطلاعات ابتدایی

سلام.
یک سری اطلاعات ابتدایی اینجا پست میکنم :

1. Pocket PC ها اکثرا از سیستم عامل windows mobile یا همون windows CE استفاده میکنند که خیلی سیستم عامل قوی هستش و با آن تقریبا یک windows در جیب شما میباشد :)

2. یک سیستم عامل توسط چند شرکت بزرگ سازنده ی موبایل ایجاد شده که به Symbian معروف است و یک سری موبایل های معروف بازار از این سیستم عامل که با ++C نوشته شده، بهره میگیرند. این نرم افزار بسیار قوی است اما کار با آن و برنامه نویسی برای آن بسیار سخت میباشد. ( در پست بعدی راجب به Symbian اطلاعاتی رو مطرح میکنم ) ---
موبایل هایی که با Symbian کار میکنند :

سری 60 موبایل های Nokia
سری P موبایل های Sony Erricson

Symbian

سیمبیان توسط چند شرکت توليد کننده موبايل از جمله نوکيا و زيمنس و سامسونگ و اريکسون و پاناسونيک و سوني اريکسون سرمايه گذاري و ساخته شد . در تصوير زير صاحبان اين شرکت و درصد سرمايه هرکدام در سيستم عامل سيمبيان را مي بينيد. سيمبيان چندین زبان را برای برنامه نویسی در خود جای داده است که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم :

Nokia : 47.9 %
, Erricson : 15.6% ,
Sony Erricson :13.1%
,Panasonic:10.5%,
Siemens:8.4%,
Samsung:4.5%

سیستم عامل symbian با زبان c++ نوشته شده و بهمین دلیل این زبان بعنوان زبان اولیه برای برنامه نویسی در آن انتخاب شده است .C++ بیشترین امکان دسترسی به API های سیستم عامل سیمبیان را فراهم میکند و بهترین کارکرد در حافظه و سرعت اجرا را داراست. اما در گزینه های زیر باید ازین زبان استفاده شود :

برنامه هایی که مانند سرور عمل میکنند مانند برنامه هایی که در پشت صحتنه کار میکنند و یکی از بخش های سیستم را مدیریت میکنند. مانند پورت های COM

PLUG in ها که محیطی را بر پایه سیستم عامل ایجاد میکنند . بطور مثال برنامه ای که فایل های html را به فایل های word سیمبیان تبدیل میکند از کتابخانه مبدل سیستم عامل استفاده میکند .

درایور های دستگاه که با Kernel کار متعامل میکنند.

استفاده از زبان C++ در سیستم عامل سیمبیان بر روی مناسب بودن کارکرد گوشی ها متمرکز شده است ، که بدین معناست که چند تا از عملگرهای استاندارد زبان C++ مانند exception handling قابل استفاده در برنامه نویسی سیمبیان نیستند .

JAVA

جاوا اکثرا بعنوان زبان برادر c++ و جایگزین آن در سیمبیان کاربرد دارد. سیستم عامل symbian یک MIDP (Mobile Information Device Profile)را فراهم کرده است که MIDP یک گروه از API های جاوا را در خود جای داده که این API ها برای استفاده در گوشی های موبایل طراحی شده اند . مثلا برای مقاصد طراحی واسط کاربر ، شبکه و برنامه ها . MIDP تحت کلاس های ایجاد شده توسط CLDC اجرا میشود و از ماشین مجازی K استفاده میکند که یک ماشین مجازی طراحی شده برای گوشی های موبایل است.پشتیبانی سیمبیان از نصب و اجرای برنامه های MIDP در راهنمای MIDP جاوا توضیح داده شده است.

PersonalJava 1.1.1 و JavaPhone که در سیمبیان ورژن 6 آمدند در ورژن 7 دیگر بخشی از سیستم عامل نیستند.

Assembler

اکثر مقاصد برنامه نویسی با زبان C++ مرتفع میگردد . چون این زبان به اندازه کافی دسترسی به بخش های سطح پایین سیستم را فراهم میکند و نیاز به اسمبلر حس نمیشود. سیمبیان در موارد خاص که بیشترین کارایی مطرح است از اسمبلر استفاده میکند مانند برنامه های scheduler.

JavaScript

جاوا اسکریپت پروسس کلاینت ساید روی صفحات html را بر عهده دارد و اکثرا برای بررسی درستی ورودی کاربر استفاده میشود .

WML Script

این زبان یک زبان اسکریپتی WAP است که با جاوا اسکریپت اهداف یکسانی را دنبال میکنند. اما در یک مرورگر WAP استفاده میشود .

C

این زبان بطور نرمال برای نوشتن برنامه های جدید سیمبیان استفاده نمیشه ، اما میتونه یک انتخاب برای شما باشه هنگامی که میخواهید کد C را به سیمبیان تبدیل کنید . برای این هدف سیمبیان شامل یک جعبه ابزار از کتابخانه استاندارد C می باشد.

OPL

یک زبان مانند بیسیک است که روی PDA ها فعال شده بود . اما در سیمبیان ورژن 7 ساپورت نمیشود .

00110

New Member
?

با عرض سلام ...

من ميخواستم بدونم كه با ويژوال بسيك ميشه برا موبايل سيستم عامل يا برنامه كاربردي نوشت ؟...
من فكر ميكنم با mobile vb ميشه ولي ميخواستم بدونم كه از كجا نسخه كامل رو پيدا كنم و بايد كجا نصب كنم ...
اگه راه ديگه اي هم هست كه ...

ممنون ...

یک توضیح در باره ی سیستم های Mobile

سلام.

بذارید یه توضیح کوچک راجب به سیستم های mobile بدم و منظور از موبایل نه تلفن همراه با امکانات ویژه هستش ( اسم آنها smart phone هستش ) بلکه کلیه سیستم های بی سیم و کوچک هستش . مثلا mobile devices رو میشه بر اساس بازار به دسته های زیر تقریبا دسته بندی کرد :
PDA, Pocket PC, Smart Phone , .... که البته مرز خیلی دقیقی بین اینها نیست و در حقیقت سیستم عامله که تاثیر مستقیم میذاره در جریان. سیستم عامل های موجود در بازار :

Windows CE ( Windows Mobile ) Powered By Microsoft
Symbian powered by Symbian (همه شرکت های بزرگ سازنده ی تلفن در آن شریک هستند)
PDA که یک سیستم عامل خاص خودش را دارد.
Linux هم جدیدا یک سیستم عامل برای نوکیا داده !
ٌ​

سیستم هایی که از سیستم عاملی خاص استفاده میکنند :

Windows CE > Pocket PC
Symbian > most of Smart phones

00110

New Member
!

ممنون كه جواب داديد ...
منظور من همون برنامه نويسي Symbian با ويژوال بسيك براي smart phone است .

اگه كمك كنيد ممنون ميشم ...

با VB فکر نمیکنم بتونید برای Symbian برنامه بنویسید ! #C ابزارهای اختصاصی برای طراحی برنامه برای Pocket PC ها که سیستم عاملشان همان windows CE است، دارد. فکر میکنم VB هم چنین ابزاری داشته باشه ! در مورد VB نمیدونم اما Symbian کار هرکسی نیست من خودم تا حالا این کار رو نکردم اما دارم شروع میکنم ! این تاپیک رو هم ایجاد کردم که هماهنگی بین کسانی که در این زمینه میخواهند فعالیت کنند ایجاد بشه. همه آزادند که هر اطلاعاتی رو پست کنند. من خودم در زمینه Windows CE کار میکنم و برنامه ای که دارم مینویسم وقتی تمام بشه میزارم online .
در ضمن برای Symbian اگر میخواهید کار کنید Java رو پیشنهاد میکنم.
با سپاس.
شهاب.

Sunboy454

Active Member
این کتاب هم شاید بتونه کمکی بکنه ،
کد:
http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=41730

چرا، من به زودی یک سری مطالب Online میزارم. دوستان اگر اطلاعاتی دارند، هر چقدر هم جزئی باشه در میان بگذارند تا یاد بگیریم

rezamoezzi

New Member
استاد شرمنده ! میخواستم لطف کنید این کتاب رو جایی آبلود کنید چون از ربیدشیر حذف شده با تشکر

Sunboy454

Active Member
rezamoezzi گفت:
استاد شرمنده ! میخواستم لطف کنید این کتاب رو جایی آبلود کنید چون از ربیدشیر حذف شده با تشکر
رضا جان این هنوز هست و حذف نشده ، من دانلودش میکنم و بهت میدم !

روزبه

New Member
Symbian Development

با سلام؛

بسیار خوشحال شدم بعد از اینکه دیدم اینجا درباره مباحث برنامه نویسی SMART PHONE ها بحث می شه.

خواستم اطلاعاتی را که دارم در اختیار دوستان قرار بدم.
اگر شما علاقمند به کد نویسی برای نسل جدید تلفن های همراه هستید آدرسهای زیر می تونه کمکتون کنه.

1) گروه سیمبیان ایرانیان:
http://groups.yahoo.com/group/Iranian_Symbian/

2) سایت سیمبیان ایرانیان:
http://www.mashaghel.com/symbian/

3) سایت سیمبیان
http://www.symbian.com/

4) سایت معروفترین سری گوشی های نوکیا (سری 60)
http://www.series60.com/

5) سایت سری سیمبیان/یو ای کیو (سونی اریکسون)
http://www.uiq.com

6) انجمن برنامه نویسان گوشی های نوکیا (که شامل تمامی ابزار و آموزشهای مورد نیاز برای گوشی های نوکیا می باشد)
http://www.forum.nokia.com/

MnavidM

Active Member
سلام.

ممنون روزبه جان .

خوشحال میشیم شما هم در این انجمن فعالیت داشته باشید .

موفق باشی.
نوید.

sabzzz

New Member
question

سلام
c++ من
را تقریبا بلدم لطفا به من بگویید برای شروع برنامه نویسی موبایل از چه مرجعی شروع کنم
lمن در هر برنامه گروهی که باشه پایه هستم

جدیدترین ارسال ها

بالا