بررسی سریال گمشده (lost)

Bahar_H

Member
سریالی خوش ساخت با جنبه های روان شناسی بالا

در این سریال که شامل فصول مختلفه در ابتدا با 48 نفر بازمانده از سقوط یک هواپیما آشنا میشیم که در یک جزیزه ی متروک گیر کرده اند و برای بقا باید به هم کمک کنند تا شاید در آینده نجات پیدا کنند
دست بر قضا متوجه میشن که این جزیره اصلا عادی نیست و فضای عجیبی بر اون حاکمه ، مثلا در ابتدا با درخت های شگفت انگیزی برخورد می کنن و یا صداهای عجیبی از اعماق جنگل می شنوند و حتی با جمعی آشنا می شوند که دیگران هستند و کاملا از آنها جدا......

این سریالو ببینید خیلی قشنگه و البته طولانی که هنوز از سال 2004 به این طرف ساختش ادامه داره و تا حالا 80 و ...قسمتی ازش رو آنتن شبکه های مختلف رفته

در این سریال با کلی حادثه روبرو هستیم ، حوادثی که در اکثر مواقع منطقی در پشت آن جریان داره

نکته ی جالب دیگه در این سریال وجود انبوه شخصیت های اصلی و فرعیست و جالب تر اینکه اگه به یکی از این کاراکترها توجه ویژه ای داشته باشین به نظر من که برای دیدن کل سریال کافیه

در گمشده وقتی گره ای گشاده میشه در دل همان گره تعلیق ها و گره های گسترده ی دیگری پیدا می کنید که همین از عوامل جذابیت این سریاله و باعث دلزدگی شما نمیشه

فلاش بک ها و فلاش فوروارد های موجود در اثر چینش خوبی داره و منطقیه

نکته ای که از همه ی اینها مهمتره محتوای اثره ، اثری انسانی ، مذهبی و سرشار از اخلاق گرایی و البته از شعارزدگی هم خبری نیست (برعکس سریال های وطنی که لبریز از شعارهای آشکاره :shock:) ، وای که وقتی صحبت از مکافات عمل میشه در ادبیات به یاد جنایت و مکافات میفتم و در سریال این گمشده هست که نظر منو جلب میکنه و همین طور در مورد عاقبت بخیری و رستگار شدن

40363-lost-season2-mynd3.jpg

با سلام
این سریال حرف نداره، حتما ببینیدش.
توی این سریال همه چیز درست و بی عیب و نقص هست، و من تا حالا نشنیدم که کسی نقطه ضعف و سوتی ای توش پیدا کرده باشه، البته اواسط فصل 5 یه ذره ماجرا سنگین میشه ، ولی خیلی خوب جمش میکنن.
توی این سریال خوبی و بدی بسیار قشنگ نشون داده شده است.
خیلی زیباست ، هم لوکیشن ها ، فضای، فیلمبرداری و... حرف نداره
یه مشکل این سریال اینه که با دیدنش سطح توقع و انتظار آدم بالا میره و بعدش دیگه آدم نمیتونه سریالهای ضعیف و ... را ببینه

من لحظه شماری میکنم فصل 6 هر چه سریعتر ساخته و پخش بشود.
با تشکر

آخرین ویرایش:
البته سزیال بسیار خوش ساختیه و فیلمنامه خیلی قوی داره ، بازیگراشم به سریال میخورن ، کلا فیلم خوبی ولی من از هدفی که داره خوشم نمیاد زیاد ، نمیدونم آخرش میخوا به چی برسن ، وقتی به این فکر میکنی که جیکوب نماد کیه و دوستش در زمان قدیم که الان به شکل جان لاک ظاهر شده نماد کیه و چرا اینا وقتی با هم دوستن همدیگرو میکشن و خیلی چراهای دیگه، به نظر من این فیلم هم مثل بیشتر فیلمهای آمریکایی یه فیلم آمریکاییه !! :wink:

Bahar_H

Member
البته سزیال بسیار خوش ساختیه و فیلمنامه خیلی قوی داره ، بازیگراشم به سریال میخورن ، کلا فیلم خوبی ولی من از هدفی که داره خوشم نمیاد زیاد ، نمیدونم آخرش میخوا به چی برسن ، وقتی به این فکر میکنی که جیکوب نماد کیه و دوستش در زمان قدیم که الان به شکل جان لاک ظاهر شده نماد کیه و چرا اینا وقتی با هم دوستن همدیگرو میکشن و خیلی چراهای دیگه، به نظر من این فیلم هم مثل بیشتر فیلمهای آمریکایی یه فیلم آمریکاییه !! :wink:

وای که گفتی جان لاک و کردی کبابم ، عجب شخصیتیه این بشر :neutral:

من تقابل جان لاک با جک رو خیلی دوست دارم ، جک عقل گراست ولی در مقابلش جان لاک ایمان محوره ، وقتی خودش را به جای داستایوفسکی می نشونه و از جک به ارنست همینگوی تعبیر می کنه و حتی حسادت رو میون میکشه خیلی جالبه ، تقدیر گرا بودن جان لاک و اینکه باید به جزیره میومدن و یا اینکه دلیلی برای بودن هر کدام از این شخصیت ها در جزیره وجود داره چالش برانگیزه ، جان لاک برای اطرافیانش قابل درک نیست و این جذابیتش رو بیشتر میکنه

جان لاک تنها شخصیتی بود تو فیلم که اخلاق رو رعایت میکرد و البته اون سیاهه که داداشش راهب بود اسمش چی بود ؟ یادم نمیاد درست اونی که میخواست یه کلیسا تو جزیره بسازه، و البته جان لاک وقتی که جزیره رو ترک کرد برای برگردوندن بقیه بیرون مرد ، و بر نگشت و کسی که الان تو جزیرس جان نیس ، نمیدونم نظرتون چیه ولی اگه خوب دقت کرده باشین شخصی که جای جانو رفته دوست جیکوبه که 1 بار در گذشته دیدیمش .

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
دوستان ازتون خواهش می کنم درباره اتفاقات سریال نظر ندین دیگه ... اخه یه نفر تازه می خواد بره نگاش کنه از جذابیت هاش کاسته میشه ...

و اما در مورد lost ...
شخصا قوی ترین سریالیه که تا به حال دیدم ... یک داستان معمایی که بعضا حوادث و رویدادهای غیر طبیعی و فرافیزیکی توش اتفاق میفته در قالب های روتینی مثل عشق ، حسادت ، غرور و ...
زیبایی داستان در یک کنار پرداخت فوقالعاده فیلمنامه در طرف دیگر باعث شده این سریال هر چه بیشتر قشنگ تر بشه ...

نکته جالب در مورد سریال اینه که اولا هیچ شخصیت سیاه و سفیدی در داستان وجود نداره ... همه خاکستری ان مثل خودمون و کسایی که اطرافمون می بینیم و این باعث باور پذیر تر شدن کار میشه ... و همچنین هیچ قهرمانی در داستان وجود نداره ... تمام کاراکترهای داستان در یک قسمت یا چند قسمت قهرمان میشن ...

رویدادهای غیر منتظره در داستان هم بسیاره ... یعنی طوریه که آدم هیجان رو تجربه می کنه ... مثلا اگر قراره یه اتفاقی برای یکی از شخصیتهای داستان بیفته کارگردان هیچ واهمه ای از کشتن اون شخصیت نداره ... ی

به دوستان شدیدا توصیه می کنم این شاهکارو از دست ندن !!

موفق باشین

Bahar_H

Member
نمی دونم به شیوه ی روایت سریال توجه کردید ؟

در این سریال هر بار یه اتفاق و ماجرا باعث توجه شدید مخاطب میشه و ذهن رو درگیر می کنه ، هر بار سوال هایی در ذهن پیش میاد که گهگاه جوابی هم براش پیدا نمیشه ، احتمالا در قسمتهای پایانی این پرسشها پاسخ داده میشن و همین از عوامل جذابیت کاره چون اگه سریع به پاسخ سوالت برسی دیگه انگیزه ای برای دنبال کردن نمیمونه ، تقابل گذشته و آینده ی شخصیت ها از نقاط قوت اثره و اینکه گذشته هر کدام در جایی به کار میاد ....بیشتر توضیح نمیدم چون همونطور که دوستمان gigamax عزیز گفت ممکنه ماجرا لو بره و جذابیتش کم بشه .
برای فیلمنامه ی این سریال من یکی که به احترامش سر تعظیم فرود میارم ، انسجامش فوق العادس ، این همه شخصیت فرعی و حفظ روند این شخصیت پردازی عالیه

onlineman

Member
لاست فــوق العاده بود!! ولی با دیدن این سریال ظلمی بزرگی در حق خودم کردم . اونم اینه که دیگه هیچ فیلم و سریالی برام جذابیت نداره! و الان فقط بی صبرانه منتظر فصل ششم لاست هستم!

این فیلم نمودی از فیلم های قرن بیست و یکم به معنای واقعی کلمست!

:paint:

hosienmax100

3D Artist
امیدوارم سازندگان سریال در ایران از شرم نهایت استفاده رو ببرن و این فیلم هارو مقایسه کنند با فیلم های خودشون !

فرق تا چه حد آخه !

هر فیلنامه ایی که pk میخوره برا ساخت باید موضوعش عاشق شدن یه دختر باشه ...همین !

فیلم برداری های بی مورد از راه پله ها /توی خیابون / توی رستوران / به حالت عادی همونجوری که خودمون همیشه تجربه میکنیم

حالت انتظار برا بیننده حس خر شدن در برابر یک فیلم رو به انسان تداعی میکنه /

من به عنوان یه بیننده چه لذتی ببرم از عشق یه راهبه با لباس سیاه و دماغی مانند تفنگ دو لول ! موضوع قطعیه مگه بشر !

این همه المنت برا فیلم سازی چرا باید این ها برن برا پخش /-جای تعجب داره /

///

به طور ماورایی تشکر میکنم از سازندگان این فیلم ها / کسایی که زحمت پخش اینها رو در ایران بر عهده میگرن / خدا بهترین ها رو ازانشان کنه /

شاد موفق باشید /

tele3

Member
لاست سريال خوبيه من حوصله ديدن سريال رو ندارم اما با ديدن اولين قسمتش تو دو هفته تمومش كردم به دوتا از دوستان هم كه اصلا اهل فيلم ديدن نيستن دادم اونها هم تا آخر ديدنش و خوششون اومد منتظر فصل سوم هستند، به نظر من تو اين سريال نوعي از عرفانهاي غربي ديده ميشه تو مقايسه با فرار از زندان من لاست رو بهتر ميدونم اما بعضي ها هم فرار از زندان رو ترجيح ميدن

msoltanifard

New Member
دوستان یک لطفی به من بکنن اگر نقدی از این سریال در مجله وسایت معروف جهانی دیدن آدرسش رو بفرستن چون در این مدت نقدهای زیادی تو ایران براش نوشتن که با هم تناقض داره

animeditor

Active Member
سلام جمیعاً

دوست عزیز خوش اومدی.

اگه قرار باشه همهء نقدها یه حرف بزنن و شبیه هم باشن، دیگه اسمش نقد نیست.
هر کسی نقد فیلم رو از دیدگاه خودش می نویسه و بر اساس طرز فکر خودش، کاملاً درسته.
بنا نیست مایی که نقدهای دیگران رو می خونیم، یکی از اونا رو انتخاب کنیم و بگیم این بهترینه ... بلکه اول باید برداشت خودمون رو از یه اثر، مشخص کنیم و بعد از اینکه با دیدگاه دیگران آشنا شدیم، از اونا چیز یاد بگیریم.
مثلاً اگه از دید من یه فیلم معروف زیاد خوب نبود، معنیش این نیست من اشتباه می کنم ... معنیش اینه که نظر من دربارهء این فیلم اینه. و اصلاً درست نیست که منتظر باشم ببینم اگه دیگران از یه فیلم خوششون میاد، منم بگم خوشم میاد.

نمی دونم منظورمو متوجه شدی یا نه ... ولی توی این عبارت خلاصش می کنم.
نقد یعنی نظر، رای، سلیقه، دیدگاه، برداشت شخصی ...

التماس دعا
یا علی

nevercom

کاربر متخصص انجمن مولتی مدیا بیلدر
لاست...

همونطور که همه گفتن خیلی سریال جذابیه، دارای فیلمنامه ی بسیار قوی ای هست و خوب روش کار شده
شخصیت پردازی در این سریال خیلی عالی هست و روش دقت شده
من شخصاً علاقه ی زیادی به این سریال پیدا کردم و به نوعی معتقدم انسان رو در خودش، در اتفاقاتش و شخصیت پردازیش غرق میکنه

روی شخصیت پردازیش به نحوی کار شده که خیلی از خصوصیات کاراکترها برای بیننده به نوعی جا می افته، و مثلاً شده برای من که با توجه به شناخت شخصیت یک کاراکتر، حدس زدن اینکه در این سکانس (در واقع موقعیت) چه حرکتی ممکنه از اون کاراکتر سر بزنه

روی جنبه ی معماگونه داستان هم خیلی تاکید شده و مثلاً احتمال داره در فصل پنج خیلی از وقایعی که در فصل مثلاً دو افتاده رو درک کنید و درواقع گره موضوع باز میشه (در واقع بازتر )

در مقایسه با فرار از زندان، من لاست رو بیتر می پسندم ولی دنبال کردن داستان فرار از زندان بخاطر هیجان زیادش و ریتم تندش خیلی راحت تر و شیرین تر هست
اگر بخواید این دو سریال رو در فاصله ی کم نگاه کنید، پیشنهاد میکنم اول فرار از زندان رو نگاه کنید و بعد برید سراغ لاست، تا جو آرام و معماگونه ی لاست در تعارض با جو تند و هیجان زیاد فرار از زندان قرار نگیره.

روی گفته ی بقیه ی دوستان هم تاکید میکنم که حتماً این سریال رو ببینید.
در دی وی دی Extra ئی که من داشتم نقشه هایی وجود داشت که لوکیشن های فیلم رو در سرتاسر جهان نشون میداد، جالبه بدونید که لوکیشن های این فیلم همگی در یک جزیره نبوده و در قاره های مختلف پراکنده شده، یعنی این جزیره ی واحدی که در سریال ترسیم میشه هر بخشش در نقطه ای از جهان واقع شده.

reza_1001

Well-Known Member
سلام
با همه وجناتي كه اين سريال داره
و به طور قطع از بهترينهاست
اما مشكلش در طولاني شدن معرفي شخصيت هاست كه در همين حال بايد روند كل داستان بيشتر به جلو بره كه نميره
و در ادامه بيننده متوجه ميشه درسته كه داستان داره به جلو ميره ولي به دلايلي قرار نيست كه معمايي حل بشه
البته معماهايي حل ميشه ولي نه اونقدر كه حس كنجكاوي ما رو تامين كنه و ما عادت ميكنيم كه خودمون رو با ديدن
احساست و گذشته شخصيت هاي بيشمار ارضا كنيم نه با اصل داستان

با اين وجود در برتر بودن اين سريال هيچ حرفي نيست
اين سريال با باز شدن چشم يك انسان (اشاره به هستي و دنيا) شروع ميشه
واين جزيره به گونه اي نمادي از كل دنيا هست كه انواع نژادها در اون هستند(البته مثل هميشه چشم ابي هاي سفيد پوست ريسن)

در كل من از ديدن لاست لذت بردم خصوصا شخصيت پردازي بي نظير (مثل اون پسر تپل بد شانس)
ولي ناراحت ميشم وقتي لاست رو با پريزن برك مقايسه ميكنن
پريزن برك با اون اداهاي مسخره كاراكترهاش اصلا در حد لاست نيست
كاراكترها يه جوري صحبت ميكنن انگار كل عمرشون ادمكش حرفه اي بودن و انگار نه انگار كه تا چند وقت قبل يكي مهندس بوده و يكي دكتر

همچنين نحوه فرارشون از زندانهاي مختلف با هزار تا اتفاق در پيت كه فقط ميشه در فيلماي هندي ديد
البته اين سريال هم طرفداراي خودش رو داره
من فكر ميكنم اگه طرفدار فيلم هاي هندي باشيم از اين مجموعه خوشمون خواهد امد

موفق باشيد

hadi.pc

New Member
سريال lost

خيلي خوبه . ولي من 4 قسمتشو ديدم ديگه هر شب خوابشو ميديم و خوابم نميبرد. كلا جو گير شده بودم و بيخيالش شدم

tele3

Member
دوستان یک لطفی به من بکنن اگر نقدی از این سریال در مجله وسایت معروف جهانی دیدن آدرسش رو بفرستن چون در این مدت نقدهای زیادی تو ایران براش نوشتن که با هم تناقض داره

تو سايت رجانيوز حسن عباسي اين سريال رو نقد كرده البته با شيوه خودش :wink: اما ميشه از بخشهايي از حرفاش استفاده كرد، در كل سريال لاست جذاب و ديدنيه همه اونهايي كه ديدن الان واسه ديدن فصل 6 ثانيه شماري ميكنن

اين هم لينك نقد و بررسي دكتر حسن عباسي بر سريال گمشدگان
http://www.rajanews.com/newsdetail.asp?id=41463

reza_1001

Well-Known Member
تو سايت رجانيوز حسن عباسي اين سريال رو نقد كرده البته با شيوه خودش :wink: اما ميشه از بخشهايي از حرفاش استفاده كرد، در كل سريال لاست جذاب و ديدنيه همه اونهايي كه ديدن الان واسه ديدن فصل 6 ثانيه شماري ميكنن

اين هم لينك نقد و بررسي دكتر حسن عباسي بر سريال گمشدگان
http://www.rajanews.com/newsdetail.asp?id=41463

سلام
همشو با دقت خوندم
من فكر ميكردم دكتر عباسي تحليل گر سياسي هست ... خب بگذريم
با اينكه بعضي حرفاشو قبول دارم ولي براي 70 درصد حرفاش من هم نكاتي براي ياد اوري دارم
كه البته اينجا جاش نيست چون به هنر زياد ربطي نداره

اما چيزي كه ازارم ميده اينه كه در ايران همه خوب نقد ميكنند اما از كار عملي و توليد خبري نيست
ما چه توقع داريم
اونا بيان هزينه كنن بعد از تمدن ما حمايت كنن ...:-?

بهتر يه كمي از همين هندي ها ياد بگيريم
در سريال قهرمانان خيلي از نمادهاي اونا استفاده شده و يكي از شخصيت هاي اصلي هم يه پروفسور هندي هست كه يه جورايي همش داره از هند تبليغ ميكنه مثل نماهاي زيبا از هند . نشون دادن بازارهاي تميز . دانشگاه و... يادمه تا چند سال پيش اثري از هند در سينماي جهان نبود ولي الان تو سريالهاي روز دنيا يا فيلمهاي بزرگي مثل هري پاتر و... خودشون رو وارد كردن

بدونيم كه هر قدر پول بدي آش ميخوري . نميشه كه نه هزينه اي نه متخصصي .....
ما اگه تخصص كم داريم خب مثل هندي ها با سينماي پيشرفته جهان مشاركت كنيم
تا طرز فكر و بينش خودمون رو تو محصولاتمون ارائه بريم.
موفق باشيد

جدیدترین ارسال ها

بالا