بالا بردن آپ تایم سرور

:) ما که اعتبار رو زير سوال نبرديم که حالا بخوايم بگيم چي معتبر هستش و چي غير معتبر. (شما wikipedia رو زير سوال برديد اما حالا مقاله هاتون رو از سايت tebyan کپی کرديد :D)
اگر منابعی مثل سايت تبيان از نظر شما مورد قبول هستند منبعی مثل ويکي پديا بسيار قابل قبول تر و قابل اعتماد تر هستش. يکبار توصيه کرديم اين چند خط رو مطالعه کنيد که ظاهرا نکرديد:
کد:
An alternate method of load balancing which does not necessarily require a dedicated software or hardware node, is called
 round robin DNS. In this technique, multiple IP addresses are associated with a single domain name (like www.example.org). Clients 
themselves are expected to choose which server to connect to. Unlike the use of a dedicated load balancer, this technique is not 
"transparent" to clients, because it exposes the existence of multiple backend servers. The technique has other advantages and disadvantages, depending on the degree of control over the DNS server and the granularity of load balancing which is desired.

اين هم لينک نوشته:
http://en.wikipedia.org/wiki/Load_balancing_(computing)

دليل بحث کردن در مورد لايه ها هم اين بود که می خواستيم به اين نتيجه برسيم که وقتی در مورد تعداد لايه ها اطلاعاتی نداريم در مورد کارهای بزرگتر هم نظر نديم. خوشبختانه متوجه شديم که تعداد لايه ها در پروتکل tcp/ip 4 تا هستش و در مدل osi 7 تا!
پس الان شما تاييد مي کنيد که تعداد لايه ها در tcp/ip برابر 4 تا هستش و روش بحث نداريم. تا بريم سر بقيه مطلب !؟

ضمنا در مورد multilayer switch که گفتيد نرم افزار هستش توضيحاتی ارايه نکرديد؟

با تشکر
علی اميری

آخرین ویرایش:
در مورد cluster کردن دو يا چند تا سرور هم بايد بگم که با توجه به اينکه اگر database داريد بايد از يک سری نرم افزار های طراحی شده برای اين کار استفاده کنيد.
اين رو برای shared host توصيه نمی کنم.
اگر يک يا چند سايت پر ترافيک داريد و می خوای هيچ وقت نخوابند و ديگه کارشون از يک سرور گذشته استفاده از اين روش مناسب هستش.
روش هايي هستند که نيازی به سرور سوم هم نداری و دو سرور رو با هم cluster می کني.

با تشکر
علی اميری

من نمي دونم شما چه اصراری داريد به اين که ثابت کنيد ما گفتيم cluster و load balance يکي هستند !
واقعا اگر خود شما يک بار صورت سوال رو بخونيد مي بينيد که اين دوستمون در مورد load balance سوال نکرده و در مورد cluster سوال کرده و خود شخص شما به خاطر نخوندن درست صورت سوال اومدين يک روش نامناسب رو برای اين کار ارايه کرديد به صورتی که گفتيد database بايد روی يک سرور باشه و web server روی سرور ديگه و هنوز جواب سوال من رو نداديد زمانی که پرسيدم وقتی سرور database نتونه سرويس بده اون وقت تکليف سايت ها چی ميشه و بعد هم سعی کرديد امنيت cluster رو که بزرگترين سايت های دنيا دارند از اون استفاده می کنند رو زير سوال ببريد (البته با اضافه کردن يک لايه در پروتکل tcp/ip). و الان هم داريد بحث رو به جايي می رسونيد که در load balance هم بايد از cluster استفاده کرد تا اين سرويس هيچ وقت قطعی نداشته باشه.
و البته هنوز صحبت های شما اون بالا هستش که نوشتيد cluster برای اين کار مناسب نيست و برای دور زدن و درست کردن mirror بکار می ره. حالا هم که داريد حرف از تلفيق دو روش با هم می زنيد. و تازه اين رو هم فراموش نکنيم که اول فکر مي کرديد اين cluster همون dns cluster هستش.

به هر حال بهتره به من جواب اين سوال رو که مصرا بر اون تاکيد داريد رو بديد:
اگر سرور database نتونه سرويس بده اطلاعات از کجا و به چه صورت نمايش داده ميشه و web server بدون داشتن database چی کار ميکنه !؟

ضمنا يک پيشنهاد دوستانه هم براتون دارم:
بهتره به جای کپی کردن تمام مقاله برداشت خودتون رو با ارجاع به مقاله بيان کنيد. اينجوری وقت دوستان برای خوندن مطالب اضافی (مثلا سرفصل کتاب ها) هدر نمي شه وگرنه خود من که به شخصه برای زياد شدن اطلاعات شخصی هم که شده تمام مطالب ارايه شده از سمت شما رو مطالعمی مي کنم!

با تشکر
علی اميری

آخرین ویرایش:
:) ما که اعتبار رو زير سوال نبرديم که حالا بخوايم بگيم چي معتبر هستش و چي غير معتبر. (شما wikipedia رو زير سوال برديد اما حالا مقاله هاتون رو از سايت tebyan کپی کرديد :D)
اگر منابعی مثل سايت تبيان از نظر شما مورد قبول هستند منبعی مثل ويکي پديا بسيار قابل قبول تر و قابل اعتماد تر هستش. يکبار توصيه کرديم اين چند خط رو مطالعه کنيد که ظاهرا نکرديد:
کد:
An alternate method of load balancing which does not necessarily require a dedicated software or hardware node, is called
 round robin DNS. In this technique, multiple IP addresses are associated with a single domain name (like www.example.org). Clients 
themselves are expected to choose which server to connect to. Unlike the use of a dedicated load balancer, this technique is not 
"transparent" to clients, because it exposes the existence of multiple backend servers. The technique has other advantages and disadvantages, depending on the degree of control over the DNS server and the granularity of load balancing which is desired.

اين هم لينک نوشته:
http://en.wikipedia.org/wiki/Load_balancing_(computing)

دليل بحث کردن در مورد لايه ها هم اين بود که می خواستيم به اين نتيجه برسيم که وقتی در مورد تعداد لايه ها اطلاعاتی نداريم در مورد کارهای بزرگتر هم نظر نديم. خوشبختانه متوجه شديم که تعداد لايه ها در پروتکل tcp/ip 4 تا هستش و در مدل osi 7 تا!
پس الان شما تاييد مي کنيد که تعداد لايه ها در tcp/ip برابر 4 تا هستش و روش بحث نداريم. تا بريم سر بقيه مطلب !؟

ضمنا در مورد multilayer switch که گفتيد نرم افزار هستش توضيحاتی ارايه نکرديد؟

با تشکر
علی اميری
خیلی جالب داره میشه!

اگه خودم می گفتم می فرمودید منبع....حالا که مطالب با منبع میزارم می فرمایید کپی پیست و تبیان....
من کلا 4 خط از تبیان برات گذاشتم که فقط در مورد ویندوز سرور 2000 بوده! این رو زود دیدی اما مطالب دیگم و اصلا ندیدی یا اون تصاویر معماری رو اصلا ندیدی....تا همین پست قبلی میگی اصلا نیاز به سخت افزار نداره ...حالا چی هنوز هم نداره؟

اون سه خط ویکی در مورد لود بالانسینگ نیست در مورد کلاسترینگه البته کلاستر های جدید که مایکروسافت اون و با لود بالانسینگ ادغام کرده!

در مورد لایه ها هم جالبه آخه شما گفتی کلاستر رو osi کار می کنه!! حالا به تعداد لایه های tcp توجه می کنی؟!

عزیز من مولتی لیر سوئیچ نه نرم افزاره نه سخت افزار (من کی گفتم نرم افزاره؟!)...شما موضوع به این سادگی رو متوجه نمی شی بعد ....

مولتی لیر سوئیچ یک متد و شیوه هست یعنی لود بالانسینگ در لایه های مختلف شبکه می تونه عمل کنه و محدود به یک لایه خاص نیست (برخلاف کلاستر)! این یعنی قدرت بالاتر

من نمي دونم شما چه اصراری داريد به اين که ثابت کنيد ما گفتيم cluster و load balance يکي هستند !
واقعا اگر خود شما يک بار صورت سوال رو بخونيد مي بينيد که اين دوستمون در مورد load balance سوال نکرده و در مورد cluster سوال کرده و خود شخص شما به خاطر نخوندن درست صورت سوال اومدين يک روش نامناسب رو برای اين کار ارايه کرديد به صورتی که گفتيد database بايد روی يک سرور باشه و web server روی سرور ديگه و هنوز جواب سوال من رو نداديد زمانی که پرسيدم وقتی سرور database نتونه سرويس بده اون وقت تکليف سايت ها چی ميشه و بعد هم سعی کرديد امنيت cluster رو که بزرگترين سايت های دنيا دارند از اون استفاده می کنند رو زير سوال ببريد (البته با اضافه کردن يک لايه در پروتکل tcp/ip). و الان هم داريد بحث رو به جايي می رسونيد که در load balance هم بايد از cluster استفاده کرد تا اين سرويس هيچ وقت قطعی نداشته باشه.
و البته هنوز صحبت های شما اون بالا هستش که نوشتيد cluster برای اين کار مناسب نيست و برای دور زدن و درست کردن mirror بکار می ره. حالا هم که داريد حرف از تلفيق دو روش با هم می زنيد. و تازه اين رو هم فراموش نکنيم که اول فکر مي کرديد اين cluster همون dns cluster هستش.

به هر حال بهتره به من جواب اين سوال رو که مصرا بر اون تاکيد داريد رو بديد:
اگر سرور database نتونه سرويس بده اطلاعات از کجا و به چه صورت نمايش داده ميشه و web server بدون داشتن database چی کار ميکنه !؟

ضمنا يک پيشنهاد دوستانه هم براتون دارم:
بهتره به جای کپی کردن تمام مقاله برداشت خودتون رو با ارجاع به مقاله بيان کنيد. اينجوری وقت دوستان برای خوندن مطالب اضافی (مثلا سرفصل کتاب ها) هدر نمي شه وگرنه خود من که به شخصه برای زياد شدن اطلاعات شخصی هم که شده تمام مطالب ارايه شده از سمت شما رو مطالعمی مي کنم!

با تشکر
علی اميری
آخه خودتون گفتید که برای لود بالانسینگ باید کلاسترینگ انجام بشه! رجوع شود به پست شماره 10 خط 4
"برای برای load balancing بايد cluter صورت بگيره."

عزیز من شما ظاهرا لود بالنسینگ رو درک نکردی که این حرف رو می زنی

آپتایم در لود بالانسینگ به دستگاه کنترل کننده لود بستگی داره و آپتایم این دستگاهها طبق ادعاهای اکثر شرکت های سازنده نزدیک به 100% هست!

پس هیچ دان تایمی در کار نیست!

در لود بالانس تمامی اطلاعات به صورت موازی بر روی سرور ها قرارا دارند و با هم به روز رسانی میشن یعنی اطلاعات هر سرور با سرور مجاور کاملا یکسانه!

در لود بالانسینگ کنترل کننده لود بهترین مسیر برای پاسخگویی به درخواست رو انتخاب می کنه و اون مولتی لیر سوئیچی هم که گفتم توسط همین دستگاه اعمال میشه و تصمیم گیرنده نهایی این دستگاه هست ..اگر این دستگاه از مدار خارج بشه خوب معلومه شبکه می خوابه!

در کلاستری هم که از لود بالانسینگ استفاده می کنه دقیقا همین حالت برقراره با چند تفاوت
اگر سروری که به صورت نرم افزاری کار کنترل لود رو انجام میده از کار بیفته چون کلاستر شده کلیه درخواست ها دقا کن کلیه درخواست ها به سرور بعدی منتقل میشه و این هیچ ربطی به لود بالانسینگ نداره ..یه حالتی مثل همون dns کلاستر میشه!
اما در حالت عادی مثل لود بالانسینگ عمل می کنه اما با قدرت کمتر و ریسک بالاتر به این دلیل که نرم افزار این لود رو کنترل می کنه و خوب طبیعی هست که از سخت افزار به مراتب ضعیف تره و تازه تحت تاثیر ترافیک سرورش هم هست اما سخت افزار مستقل عمل می کنه و ترافیک سرور های دیگه روش تاثیری نداره از طرفی سخت افزار از مولتی لایر سوئیچ استفاده می کنه و از این لحاظ هم امنیت بهتری داره هم سرعت بالاتری!

اون به قول خودتون سنارویی که تعریف کردید در واقع کلاستر خالی هست که فایل ها در یک سرور قرار داره ...دیتابیس ها در یک سرور و میل سرور جداگانه و باقی موارد!

ضمنان اون جراین dns کلاستر هم از توضیحات شما برداشت شد! رجوع شود به پست شماره 12

از پیشنهادتون هم ممنونم اما جالبه که شیوه شما از ابتدا همین بود در حالی که من با اطلاعات خودم پیش می رفتم!

آخرین ویرایش:
نهایتا شما قبول دارید که لود بالانسینگ و کلاسترینگ دو مبحث مستقل و جداگانه هستند یا خیر؟!...

در صورتی که جواب مثبت باشه این بحث از نظر من تموم شده است و همینجوری هم خیلی وقت من رو تلف کرد! اگر هم جواب منفی باشه باز هم بحث تموم شدست چون اگه بعد از این همه توضیحات نتیجه ای حاصل نشده بنابراین از این به بعد هم نمیشه

وقت خوش:)

amiri27

Member
کپي پيست کردن مطالب بدون دليل و ريختن اطلاعات بي ربط در تاپيک فکر نمي کنم ديگه مجالي براي بحث باقي بذاره ! فکر مي کنم اين جمله واضح باشه که يک متود براي Load balancing همون round robin DNS که توسط ما مطرح شده..

لطفا بيشتر مطالعه کنيد !

با تشکر
مصطفي اميري

آخرین ویرایش:
خیلی جالب داره میشه!
اگه خودم می گفتم می فرمودید منبع....حالا که مطالب با منبع میزارم می فرمایید کپی پیست و تبیان....
من کلا 4 خط از تبیان برات گذاشتم که فقط در مورد ویندوز سرور 2000 بوده! این رو زود دیدی اما مطالب دیگم و اصلا ندیدی یا اون تصاویر معماری رو اصلا ندیدی....تا همین پست قبلی میگی اصلا نیاز به سخت افزار نداره ...حالا چی هنوز هم نداره؟
اون سه خط ویکی در مورد لود بالانسینگ نیست در مورد کلاسترینگه البته کلاستر های جدید که مایکروسافت اون و با لود بالانسینگ ادغام کرده!
در مورد لایه ها هم جالبه آخه شما گفتی کلاستر رو osi کار می کنه!! حالا به تعداد لایه های tcp توجه می کنی؟!
عزیز من مولتی لیر سوئیچ نه نرم افزاره نه سخت افزار (من کی گفتم نرم افزاره؟!)...شما موضوع به این سادگی رو متوجه نمی شی بعد ....
مولتی لیر سوئیچ یک متد و شیوه هست یعنی لود بالانسینگ در لایه های مختلف شبکه می تونه عمل کنه و محدود به یک لایه خاص نیست (برخلاف کلاستر)! این یعنی قدرت بالاتر

اين سه خط ويکي يک روش load balance هستش. کافی هستش شما فقط عنوان اين صفحه رو بخونيد: Load balancing
در اين سه خط همون روش ارايه شده توسط ما و round robin DNS رو به عنوان يک روش Load balancing شرح داده.
بله. در متدی که ما بيان کرديم نياز به هيچ سخت افزار اضافی نداره.
هر کس مي تونه از هر روشی که دوست داره بره اما عاقلانه تر اين هستش که در سطح کاری که ما داريم انجام مي ديم از راه های کم هزينه تر و کاراتر استفاده کنيم. اين دوستمون در مورد cluster سوال کرده بود و من از همون اول پاسخ هام رو بر اساس cluster کردن دو و بيش از دو سرور شروع کردم.
غافل از اينکه بعضی هنوز فرق cluster کردن سرور و cluster کردن dns رو نمي دونن. :)
در مورد لايه ها هم واقعا برای شما متاسف شدم که فکر مي کنيد کلاستر روی osi کار می کنه (حتی اگر از حرف علمی ما هم اين برداشت رو کرديد جای تاسف داره) چون اين مطلب رو هر کسی می دونه که مدل osi يک مدل آزمايشگاهی هستش و در سطح وسيع هيچ وقت اجرا نميشه اما تمامی مطالب علمی بر اساس اين مدل شرح داده ميشه. (رجوع کنيد به همون کتاب شبکه ای که خودتون ليست سر فصل هاش رو قرار داديد.)
در مورد مولتی لير سوئيچ هم من از شما منبع مستدل می خوام که اميدوارم قرار بديد. چون ارجاع به هوا برای من ملاک نيست. :wink:

آخه خودتون گفتید که برای لود بالانسینگ باید کلاسترینگ انجام بشه! رجوع شود به پست شماره 10 خط 4
"برای برای load balancing بايد cluter صورت بگيره."
نمي دونم از اين حرف من چطوری برداشت کرديد که من ميگم load balancing و cluster يکي هستند. فقط اينکه طبق نوشته های خودتون در مورد load balancing باز هم بايد سرور ها با هم cluster باشند. پس سعی نکنيد از اين حرف من ايراد بگيريد و ضمنا سعی هم نکنيد از اون برداشت اشتباهی رو به بقيه تحميل کنيد.

با تشکر
علی اميری

آخرین ویرایش:
اینکه خیلی خوبه ....اینکه می بینید من لینک نمی دم به خاطر اینه که حرفهایی که می زنم از تجربیات و مطالعات تحصیلی خودمه نه از سرچ در گوگل و اون هم سایتی مثل wikipedia که صحت مطالبش توسط هیچ سازمان و نهادی به صورت 100% تایید نشده

من فکر مي کنم خودم فارسی رو بد حرف مي زنم که شما منظور من رو متوجه نمی شيد ؟
يا از عمد سعی مي کنيد به بيراهه بريد!
عزيز من مي گم اگر منابع معتبری مثل سايت wikipedia که شما در پست شماره 23 اون رو توسط تمام سازمان ها و نهاد ها رد کرديد فاقد اعتبار هستش چطور بايد نوشته های شما از سايت tebyan مورد تاييد باشه.
و اين باعث شد که ما از اون نوشته به بعد تمام نوشته هامون رو به کتاب های مستند ارجاع بديم.

حالا چطور هستش که ما بايد منابع سايتی شما و مخصوصا سايت تبيان رو به عنوان منابع مستدل قبول کنيم ؟ :D
البته ارجاع های شما به سر فصل کتاب هم از اون زمان به بعد به خاطر موندنی هستش.

خواهشا حرف های خودتون رو ديگه فراموش نکنيد!

با تشکر
علی اميری

آخرین ویرایش:
اما در load balancing این امکان وجود داره که مثلا فایل های شما از سرور یک لود بشه اما دیتابیس شما از سرور دیگه و می تونه لود رو کنترل کنه و بهترین گزینه برای بالانس رو انتخاب کنه

خوبه که بعد از اين همه پست شما سرانجام از اين حرف خودتون کوتاه اومديد.
حالا لاقل متوجه ميشيم که اين load balance ای که شما الان داری اون رو توضيح ميدی با load balance ای که اول توضيح دايد تفاوت داره!

علی اميری

نهایتا شما قبول دارید که لود بالانسینگ و کلاسترینگ دو مبحث مستقل و جداگانه هستند یا خیر؟!...

در صورتی که جواب مثبت باشه این بحث از نظر من تموم شده است و همینجوری هم خیلی وقت من رو تلف کرد! اگر هم جواب منفی باشه باز هم بحث تموم شدست چون اگه بعد از این همه توضیحات نتیجه ای حاصل نشده بنابراین از این به بعد هم نمیشه

وقت خوش:)

بستگی داره شما بخوای به چي بگی load balance
يکي اينکه شما دو تا سرور بگيری و database رو روی يکي قرار بدي و web server رو روی سرور ديگه و بگی load balance کردی (طبق نوشته 11) که در اينصورت ديگه به نظر من کار خاصی انجام نشده که بخوايم بهش بگيم load balancing.
دوم اينکه يک روش طبق نوشته 31 ارايه بدی که البته اين روش با توجه به سخت افزار های مورد نياز فکر نمي کنم راه حل مناسبی برای عزيزی باشه که سوال کردند و البته تو همين روش هم داره بين سرور ها به نوعی cluster صورت مي گيره.
سوم هم اينکه طبق نوشته ارايه شده در اين آدرس که فکر مي کنم برای بار 5 ام هستش داريم به اون اشاره مي کنيم (و شما اصلا نمی خونی) و در اون يکي از روش های load balance طبق پاراگراف زير استفاده از round robin DNS و cluster کردن سرور ها طبق روش ارايه شده در نوشته 12 باشه عمل کنيد و در اينجا معنای لغوی load balance هم داره رعايت ميشه و load بين سرور ها تقسيم ميشه و ضمنا در اون به هيچ سخت افزار اضافی اشاره نشده و حتی استفاده از اون برای زمان نياز به بيش از 1 سرور معقول به نظر مي رسه باشه ديگه اين دو مسئله با هم يک معنی رو پيدا مي کنن و از نظر من هم بحث با شما خاتمه پيدا مي کنه.
البته اين در صورتی هستش که تعداد لايه هاي مدل tcp/ip از مرز 4 تا تجاوز نکنه! چون ديگه بيان اين مسايل ساده برای دوستان خسته کننده و طاقت فرسا ميشه. :)

کد:

با تشکر
علی اميری

آخرین ویرایش:
راستش دوست عزیز تا اونجایی که من می دونم cluster کردن جریانش با load balancing فرق داره

load balancing یک مبحث جداست :)

فلسفه وجودی کلاستر و لود بالانسینگ متفاوت هست و بالانسینگ قابلیتی بود که بعدها به کلاستر اضافه شد.

با تشکر
علی اميری :D

m_maj2004

Member
آقا دست همه درد نکنه
اما یک راه حل اساسی پیدا کردم که واقعا به همه توصیه می کنم
کتاب برای ارشد پیام نور مهندسی کامپیوتر هست که از شانس ما درست همون چیزی هست که من دنبالش بودم!
کتاب Distributed System Principles and Paradigms
تمام مطالب رو توضیح داده واقعا آخر کتاب هست!

جدیدترین ارسال ها

بالا