ایراد در گزارش دهی حجم پوشه

4d_artist

Member
سلام. وقت همه بخیر. کسی میدونه مشکل از کجاست ؟
یه هارد اکسترنال 4 ترا دارم. یه پوشه ای دارم که فایل های زیاد اما کم حجم داره. خواستم ببینم ججمش چقدره، اومدم ازش Properties گرفتم. نوشته حجم 317 مگ اما پایینیه که نوشته حجم روی دیسک ( Size on disk ) زده 13.8 گیگابایت. همون پوشه رو آوردم روی هارد داخلی کیس و میبینم حجم رو درست نشون میده و همون 317 مگ هستش. یه اسکرین شات هم گرفتم.

پیوست ها

• Irad.jpg
    Irad.jpg
    120.8 کیلوبایت · بازدیدها: 3

the_king

مدیرکل انجمن
سلام. وقت همه بخیر. کسی میدونه مشکل از کجاست ؟
یه هارد اکسترنال 4 ترا دارم. یه پوشه ای دارم که فایل های زیاد اما کم حجم داره. خواستم ببینم ججمش چقدره، اومدم ازش Properties گرفتم. نوشته حجم 317 مگ اما پایینیه که نوشته حجم روی دیسک ( Size on disk ) زده 13.8 گیگابایت. همون پوشه رو آوردم روی هارد داخلی کیس و میبینم حجم رو درست نشون میده و همون 317 مگ هستش. یه اسکرین شات هم گرفتم.
فرض کنیم که هنگام فرمت کردن یک درایو، اندازه کلاستر (Cluster) های سیستم فایل n کیلو بایت تنظیم شده باشه، در چنین درایوی هر فایلی که یک چهارم اون کلاستر n کیلوبایتی حجم داشته باشه، یک کلاستر درسته رو اشغال میکنه چون کلاستر کوچکترین واحدی است که میتونه تخصیص داده بشه.
و اگر فایلی حتی فقط یک بایت بیشتر از یک کلاستر حجم داشته باشه، ناگزیر دو تا کلاستر بهش تخصیص داده میشه و بخش عمده ای از کلاستر دوم خالی و بدون استفاده میمونه.

حالا فرض کنیم که ما یک فولدر داریم که داخلش 10000 فایل با حجم خیلی کمتر از یک کلاستر باشه، هر کدوم از این فایل ها یک کلاستر کامل رو اشغال میکنند، یعنی این فایل ها در مجموع حداقل 10000 کلاستر رو روی دیسک اشغال می کنند و بخش عمده ظرفیت اون کلاستر ها هم خالیه.

بصورت پیشفرض یک درایو NTFS کلاستر هایی با حجم 4 کیلو بایت رو بکار می بره، یعنی فرضا اگر 14156 فایل با حجم متوسط 23 کیلوبایت داشته باشیم (حجم کل 317 مگابایت) ، به هر فایل 6 کلاستر 4 کیلوبایتی تخصیص داده میشه (جمعا 24 کیلوبایت) و برای هر فایل 23 کیلوبایتی حدود یک کیلوبایت از آخرین کلاستر هدر میره که روی دیسک حجم کل این فایل های 24 کیلوبایتی میشه حدودا 331 مگابایت، کمی بیشتر از اون 317 مگابایت)

اما شرایط درایو شما خاص ئه، اگر حجم کلاستر ها 1024 کیلوبایت باشه (در NTFS تا حداکثر 2048 کیلوبایت هم میتونه باشه)، هر فایل 23 کیلوبایتی یک کلاستر، یعنی 1024 کیلوبایت (معادل یک مگابایت) رو اشغال میکنه که حجم کل اون 14156 فایل روی دیسک میشه 14495744 کیلوبایت، یعنی 13.8 گیگابایت. این اندازه 1024 کیلوبایتی برای کلاستر ها نه مرسوم ئه و نه در حالت عادی توصیه میشه. اگر از ابزار و نرم افزاری برای فرمت استفاده کرده اید که همچین حجم کلاستر بزرگی رو پیشنهاد کرده، شاید فقط به یک دلیل بوده، ممکنه برای افزایش سرعت واکشی فایل های خیلی بزرگ امتیازی داشته باشه، اما در مقابل فضای زیادی رو هم برای فایل های کوچک هدر میده.

4d_artist

Member
The King گرامی، خیلی خیلی ممنونم بابت وقتی که گذاشتید. میشه گفت کل توضیحاتت رو متوجه شدم.
من کامپیوتر رو به صورت علمی یاد نگرفتم و غیر آکمادمیک با مطالعه و ... اما قبل از این مشکل یه چیزایی از کلاستر و سکتور و ... میدونستم اما به دلیل حساسیت موضوع، عملا کاری باهاش نداشتم. همیشه در هنگام پارتیشن بندی فقط مساله فرمت و حجم رو بهش توجه داشتم.
هارد من با سیستم فایل NTFS جدول بندی شده اما خاطرم نیست روزی که برای بار اول فرمتش کردم گزینه مربوط به اندازه کلاستر رو اصلا بهش توجهی کردم یا نه. من تو هاردم فایل های کوچک این مدلی خیلی دارم. پس یا باید بی خیال فضای هدر رفته باشم یا اینکه باید فکری براش بکنم. امکانش هست بدون حذف اطلاعات اندازه کلاستر ها رو کوجیکتر کنم ؟ واقعیتش من به هر نرم افزار و یوتیلیتی ی اعتماد ندارم. یه بار چوبشو خوردم دیگه نمیخوام تکرار بشه. اگر شما ابزارا مناسبی سراغ دارید، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. کمال تشکر بابت توجه تون.

the_king

مدیرکل انجمن
The King گرامی، خیلی خیلی ممنونم بابت وقتی که گذاشتید. میشه گفت کل توضیحاتت رو متوجه شدم.
من کامپیوتر رو به صورت علمی یاد نگرفتم و غیر آکمادمیک با مطالعه و ... اما قبل از این مشکل یه چیزایی از کلاستر و سکتور و ... میدونستم اما به دلیل حساسیت موضوع، عملا کاری باهاش نداشتم. همیشه در هنگام پارتیشن بندی فقط مساله فرمت و حجم رو بهش توجه داشتم.
هارد من با سیستم فایل NTFS جدول بندی شده اما خاطرم نیست روزی که برای بار اول فرمتش کردم گزینه مربوط به اندازه کلاستر رو اصلا بهش توجهی کردم یا نه. من تو هاردم فایل های کوچک این مدلی خیلی دارم. پس یا باید بی خیال فضای هدر رفته باشم یا اینکه باید فکری براش بکنم. امکانش هست بدون حذف اطلاعات اندازه کلاستر ها رو کوجیکتر کنم ؟ واقعیتش من به هر نرم افزار و یوتیلیتی ی اعتماد ندارم. یه بار چوبشو خوردم دیگه نمیخوام تکرار بشه. اگر شما ابزارا مناسبی سراغ دارید، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. کمال تشکر بابت توجه تون.
به ندرت برخی ابزار های پارتیشن بندی مثل MiniTool Partition Wizard این امکان رو دارند که سایز کلاستر در پارتیشن رو با حفظ محتویاتش تغییر بدهند اما توصیه می کنم قبل از شروع کار از اطلاعات حساس نسخه پشتیبان تهیه کنید.

MiniTool Partition Wizard

4d_artist

Member
خیلی وقته فروم نیومدم، قوانین انجمن رو یادم نمیاد اما دوست دارم برای صرفا تشکر، از جمله استفاده کنم اگر ایرادی نداشته باشه.
خیلی ممنونم از راهنماییتون.

golex

Member
چه جالب. هارد منم یبار اینجوری شده بود. کاش اون موقع این راه حل هارو میگفتید تست میکردم.

جدیدترین ارسال ها

بالا