ایده طرح سینابس فیلمنامه

mehrdad_hellboy

Well-Known Member
سلام بر دوستان گل
من یه نگاه اجمالی کردم البته سرچ نکردم
در این رابطه چیزی نوشته نشده

خوب اول دوستان دست به کار شن در رابطه با ایده بعد لول به لول بریم سراغ طرح و ...

ایده
ایده مثل بیت میمونه توی علم باینری و کامپیوتر یعنی کوچکترین و اولین
ایده مضمونی است حداکثر 5 خطی که در آن کلیت داستانی توسط نویسنده نوشته میشود که بسیار بسیار مهم است
چونکه خیلی جاها اول ایده رو میخونن بعد بخشی از فیلمنامه رو

توی ایده حداکثر اسم کارکتر اول رو مینویسن
و فقط کلیت و کلیت و نتیجه
یک ایده حتما باید نتیجه داشته باشد
در ایده همه چیز در زمان حال اتفاق میافتد و به کار بردن واژهای مثل در این داستان و چیزهایی شبیه به آن ممنوع است
مثل در این ایده ایده پسر بچه ای است که بعد از مدرسه .......

این درست است: پسر بچه ای است که بعد از مدرسه .......

در ایده داستان به صورت خطی رخ میدهد و نوشتن موضوعات در زمان اشتباه است
بله ایده این است.:cool:

منتظر نکات دیگر دوستان هستم.:rose:

سلام

همه حرفایی که درباره ایده گفتی درست چنتا نکته هم من بگم با اجازه :

ایده خودش به تنهایی میتونه یه داستان باشه تو فیلمای کوتاه یا یه داستان حتی بلند میتونه فقط یه ایده باشه
داستان میتونه ایده نداشته باشه ؟ شاید
یه داستان از یه ایده تشکیل نمیشه ، توی یه داستان یا فیلمنامه ما میتونیم هر لحظه یه ایده جدید داشته باشیم
ایده میتونه نه یه داستان باشه نه یه فیلمنامه ت ( ت = :) )

mehrdad_hellboy

Well-Known Member
درسته ممنونم ازت sblueeagle

ولی یادمون باشه که ایده خیلی مهمه
اگه خشت اول رو کج بزاریم تا ثریا دیوار کج میره بالا
اما طرح
طرح یه مرحله جلوتر از ایده است طرح نوشته است چند صفحه ای
خیلی جاها طرح رو میخونن فیلمنامه رو نمیخونن جاهایی که حال خوندن رو ندارن و کیلویی حساب میکنن داستانرو
اگه ایده مثل بیت بمونه تو باینری طرح مثل بایت میمونه تو باینری :)
توی طرح باید ایده رو گسترش داد اسم چندتا کاراکتر اول رو اوورد که توی داستان نقش مهمی رو ایفا میکنند
باید نقاط کلیدی رو هدف قرار داد و از نوشتن نقاطی که هیچ تاثیری تو داستان ندارن جلوگیری کرد و امتنا ورزید :)
خوب دوستان کمک کنند دیگه جی میشه گفت در رابطه با طرح؟؟؟؟ ......

آخرین ویرایش:

SevenART

Member
(گسترش = همون پرورش دیگه ؟)

خیلی عالیه !
هرچی د رمورد ایده بود که گفتین .. جا برای ما نذاشتین ... طرح هم تا حدودی تعریف شد ...

درسته توی یک طرح باید در ابتدا ایده را پرورش بدیم نه گسترش بدیم ... چون گسترش دادن یعنی کش دادن یک ایده .. مثلا شما سریال جومونگ را ببینی می فهمی گسترش دادنش ولی سریال فرار از زندان یک ایده بوده که پرورش داده شده ...

یک طرح باید شروع وسط و پایان داشته ... یعنی از یک جایی شروع بشه و ادامه بده تا جایی که توی داستان پر بشه از قفلها و کلیدهایی که معلوم نیس کدوم کلید مال کدوم قفله ... و در انتها خیلی قفلها باز بشه ... می تونه تمام قفلها باز بشه و حتی چند تا از اون قفلها بمونه تا خواننده خودش تصمیم بگیره که مثلا آخر داستان این شخصیت مرد یا نه؟ ..

یک طرح می تونه نقطه اوج و فرود داشته باشه ... طرحی که نقطه اوج و فرود نداشته باشه یه طرح سرد و کسل کنندس ... نمی گم اشتباهه ... این هم برای خودش یک ژانره ... برعکسش طرحی که اوج و فرود زیادی داشته باشه یه طرح هیجانیه ...

نکته : هر طرحی را نمیشه فیلم کرد ... یعنی چی؟ .. یعنی هر طرحی قابلیت فیلم شدن نداره ..یا اونقدر پیچیده اس (مثل بعضی رمانها ،مثلا رمانهای صادق هدایت ) که هر کارگردانی نمی تونه اون را به تصویر بکشه ، یا اونقدر بار تصویری پایینی داره که ارزش فیلم شدن نداره مثل خیلی از جکها ... پس یه طرح خوب برای فیلمنامه طرحیه که نه زیاد پیچیده باشه نه خیلی ساده

همین ... فعلا

mehrdad_hellboy

Well-Known Member
یک عدد مهر تایید توسط بنده حقیر روی گفته های دوست عزیزم
کلا دوستان توجه داشته باشن که توی سیما فیلم اول طرح رو میخونن
طرحتون نباید زیاد طولانی باشه که به قول دوست عزیزمون کسل کنندگی نداشته باشه

اما بعد از طرح میرسیم به سینابس که اگه بازم بخواهم برم تو باینری یه لول بالاتره یعنی میشه کیلو بایت
سینابس اولین جایی که شما به جزئیات میپردازید و مضمون صحبتهای بین کاراکترها را مینویسید اما فقط مزمون نه خود دیالوگ
توی این مرحله شما یه جورایی سکانس بندی هم میکنید
مثلا:
روز - داخلی - اداره
محمد به دیدار مهرداد میرود و با هم در رابطه با دزدی و قرار فردا صحبت میکنند و مهرداد در رابطه با اینکه نمیخواهد در دزدی بانک شرکت کتد میگوید و باعث دعوا بین آنها میشود و محمد هم با تحدید به اینکه چک های مهرداد را به احرا میگذارد از اداره خارج میشود.

یک سینابس حتما باید نتییجه داشته باشد و تک به تک سکانسهایی که در فیلمنامه نوشته میشود باید در یک سینابس رعایت شود

در یک سینابس میتوان از سکانسهای فلش بک استفاده کرد میتوان نقاط عطف و بحران و ... را نوشت و حتما یاید نوشت

بقیش با شما....

آخرین ویرایش:
میبخشین یه لحظه صبر کنید

حالا من نه ولی بیشتر شما دوستان این مراحلو مییدونید و اونارو اینجا دارین مینویسید درسته ؟ این خیلی خوبه برا من که چیزی از این مراحل نمیدونم و حتما این پستهارو خواهم خوند ولی ... به نظر من خیلی تند رفتیم جلو ؛

به نظر من نکته هایی که باید رعایت کرد و کارایی که باید انجام داد که از دل یه ایده خوب یه طرح خوب در بیاد رو جا انداختید ت
به همین سادگی نیست که میگیم اینجا 100% ، به نظر من حتی اگه بتونیم یه ایده بیاریم و رو اون ایده کار کنیم بهتر باشه و حتی میتونیم اون ایده که کامل شد برا جشنواره بسازیمش ! من که پایم جلوه های ویژه با من ت

البته اگه نظر جمع به همین منواله که ما هم تسلیمیم درباره طرح هم من نظرم اینه
به گروهی از ایده ها که همدیگرو در رسیدن به نتیجه ای خاص یاری میکنن یه طرح میگن

mehrdad_hellboy

Well-Known Member
موافقم قکر خوبیه
اما جلوه ویژه اش با من !!!!!1:rose:
شوخی کردم فرقی نداره
دوستان توجه داشته باشن ما توی این بجث فقط به صورت اجمالی و syntax ایده طرح و سینابس رو بیان کردیم اما اینکه چطوری میشه به یه ایده خوب رسید و اونو تقویت کرد و در نهایت یه فیلمنامه ی خوب از توش در اوورد یه موضوغ دیگه است
حالا اگه دوستان موافق یاشن برگردیم عقب
و از اول از روی ایده صحبت کنیم.

طبق مواردی که قبلا بیان شد من میخواهم یه روش رسیدن به ایده رو به دوستان معرفی کنم

توی هر کلاس فیلمنامه نویسی ای که برید بهتون گفته میشه و عاجزانه ایتاد خواهش میکنه که برای نوشتن یه ایده دغدغه داشته باشید
برای داشتن دغدغه باید طرفدار چیزی بود
مثلا یکی از دوستای من میمیره برای تخت جمشید و این حرفا که آخر یه ایده از این دغدغه به دست اوورد
من خودم بیشتر دغدغم توی زندگیم برپایی عدالته
همین موضوع دغدغه است که یه آدم نویسنده و هنرمند رو از بقیه آدما جدا میکنه ( البته اسم هنرمند رو خودم نمیزترما!!!!)
به خاطر همین یه ایده در این باره به ذهنم رسید

اما اگه یه دغدغتون دقت نکردید از این به بعد دقت کنید
یه روش برای رسیدن به ایده
صبح که از خواب بلند میشید قبل از اینکه از جاتون تکون بخورید
شروع به نوشتن کنید هر چیزی چرت و پرتی که به ذهنتون میاد خودتونو سانسور نکنید

دو ساعت بعد بریئ نوشتتونو بخونید 1 ماه این کارو بکنید اون وقت ببینید چقدر ایده میاد تو ذهنتون برای نوشتن و پایه ریزی یه فیلمنامه

یه روش دیگه
صبح پاشید برید تهران گردی یا هر شهری که توش هستید
با اتوبوس برید اینو ر اونور به مردم با دقت نگاه کنید به پیر زنی که ته اتوبوس نشسته
ببینید میتونید ذهنشو بخونید؟؟؟
یه به مرد سیبیلویی که روبروتون تو مترو نشسته نگاه کنید
سعی کنید براش داستان بسازید
این مرد الان از زندان آزاد شده و داره میره هم دستاشو که موقع دزدیدن برلیان سرشو کلاه گذاشتن پیدا کنه و پولاشو پس بگیره
در ضمن مشکل خانوادگی هم داره
خوب این شد الان یه پایه ساری یه ایده برای سریال زیر 8

یا برید از دور مکالمه دونفر رو نگاه کنید و سعی کنید تو ذهنتون براشون مکالمه درست کنید
به همین سادگی
کافیه یه روز تو ایستگاه متروی صادقیه 2 ساعت وایستید تا تو این قضیه تقویت شید

دیگه دوستان بگن
روش زیاده برای رسیدن به ماده خام ایده.:paint:

بابا جلوه های ویژه !

من بیشتر با دغدغه ای که گفتی موافقم ؛ میگم چرا کله من خیلی ایده میاد توش نگو دغدغش زیاده ! :wink:

حقیقتشو بخاین من ایده زیاد دارمو به نظر خودم هم ایده های خوبین ، من خیلی نیاز دارم بدونم که چطور یه ایدرو فیلمنامه میکنن البته یه ایده خوب ؛ یکی از دلایلش گروه فیلمنامه نویسیه که تو ایران کم هست یعنی نیست ، داریم ؟ نمونش همین الان همینجا ، کی الان قبول میکنه اینجا یه ایده بزاره ؟ و کی قبول میکنه اون یدرو طرح کنه ؟

البته من فک نمیکنم بتونم چون اینجا غیر از ما کسایی هم میانو ایدرو میبینن و ... :wink:

ولی اگه یه تعداد محدود باشیم و همدیگرو بشناسیم فک میکنم بهتر بتونیم ایده هارو تقسیم کنیم البته برا تمرین و اینجا میتونیم یه ایده بزاریم حالا که میخایم یاد بگیریم

اما میخاستم اینو بگم که اگه یه گروه درست میشد که بشینه فیلمنامه خوب بنویسه و بفروشه به نظر من نتنها میتونه پولشو براحتی دراره بلکه آینده فیلمسازیه ایران رو هم عوض میکرد ، چن نفر مثل من و شما ، نه ؟

mehrdad_hellboy

Well-Known Member
آره خوب اما میدونید که تو ایم موضوع ها دزدی ( شرمندم این رو مینویسم ) زیاد میشه
من خودم شاهد بودم
اما دوستان کمک کنن اول بحث رو کامل کنیم یه چیزی یاد بگیریم
کسی دیگه در رابطه با ایده چیزی نمیخواهد بگه؟

ایده نبود؟

مثل اینکه این بحث طرفدار نداره ! یعنی هیشکی جز مهرداد نمیخاد فیلمنامه بنویسه ؟ از هفت هنر هم خبری نیس :wink: و طبق گفته شما مهرداد جان که میدزدن .... خب فک میکنم اگه کسی نخاد ایدرو ببره جلو من و تو هم نمیخایم ولی با این همه من یه ایده میزارم اینجا اگه خوب رف جلو ما هم میریم جلو ، ت

به نظر من از همکاری ایده بدیم خیلی خوب درمیاد :wink: ایده :

چند نفر با همکاری هم البته از طریق ارتباط اینترنتی متنی رو که شبیه ویروسه ترجمه میکنن و میبینن فرستنده پیغام یه آدم فضایی بوده :green:

ایدرو حال کردین ؟

mehrdad_hellboy

Well-Known Member
سلام دوستان
خوب اول از همه اینی که نوشتی یه نوع موضوعه که در عامیانه بهش میگن ایده اما اگه یه نتیجه بزاری تهش میشه ایده

نمیدونم باید از کجا شروع کرد
خودت شروع کن

mehrdad_hellboy

Well-Known Member
سلام
خوب اینی که نوشتی یه موضوعه

اگه برات مقدوره به صورت ایده بنویس تا بروبکس مجیدی با نحوه نگارشش هم آشنا بشن

mehrdad_hellboy

Well-Known Member
سلام مجدد
تشکر از دوست عزیزمون که یه موضوع رو ارایه دادن
اما ما فقط یه سکانسشو بنویسیم کافیه
موضوع :چند نفر با همکاری هم البته از طریق ارتباط اینترنتی متنی رو که شبیه ویروسه ترجمه میکنن و میبینن فرستنده پیغام یه آدم فضایی بوده

ایده: امیر با دوست خود که در تهران هستند جزو بزرگترین هکر های ایران هستند روزی ایمیلی دریافت میکنند که به نظر یک کد میاید ، امیر با دوست خود آن را رمز گشایی میکند و متوجه میشود که این کد از جایی به غیر از زمین رسیده است
و اطلاعاتی مبتنی بر پایان گرفتن دنیا را در بر دارد امیر و دوستش اطلاعات را به روزنامه ها میدهند و در جهان پخش میشود اما کسی باور نمیکند تا اینکه حادثه اتفاق میافتد و زمین نابود میشود

این از ایده
چند تا مشکل توش گذاشتم تا دوستان در زابطه باهاش صحبت کنند.

SevenART

Member
من اومدم d:

سلام .. خوبين ؟

خوب خوبه .. خوب دارين پيش ميرين .. خوشم اومد ..

حالا قراره روي اين ايده كار شه ؟ خوب من كه پايم...
نظرات من :

به نظر من اين ايده قشنگيه البته اگر درست روش كار شه و يه فيلمي بشه بهتر از فيلمهاي اسپيلبرگ (مثلا جنگ ستارگان) نه يه فيلمي مثل فيلم ايراني رشيد كه چند سال پيش ساختن در مورد آدم فضاييها ... اين دوتا هردوشون يه نوع ايده را داشتن يه همچين ايده اي تقريبا .. ولي روي اون جنگ ستاره ها كار شد و پرورشش دادن ولي روي اون ! ...

به نظر من اين ايده تقريبا كامله .... چون ديگه نميشه بهش چيزي اضافه كرد ... به طوري كه از يه جايي شروع شده به يه جايي ميرسه و در يك نقطه پايان مي پذيره ... حالا هست كه ؟؟؟ به وجود ميان ..

مثلا چگونه تونستند اون رمز را بگشايند ؟ ... :)green:) يعني از چه راهي ؟

چطوري خبر اون را توي جهان گسترش دادن ؟ ... اصلا مضمون نامه چيه؟

چرا آدم فضاييها مي خوان زمين را نابود كنند ؟ .... براي انرژي ؟ يا براي خصومت؟

آيا زمين كاملا نابود ميشه ؟ .. اصلا چرا بايد اين دو تا شخصيت ما به اين موضوع دست پيدا كنند؟

شخصيتهاي ايده ما چه خصوصيت ويژه اي دارند يا اصلا ندارند؟!

آدم فضاييها ه شكلين؟ توي كدوم كهكشانند .. و و و و !!!! ؟؟؟؟؟

به اين سوالها و هزاران سوال ديگه كه پاسخ بديم ايدمون به يه طرح تبديل شده ...

توي فيلم شمال به شمال غربي هيچكاك .. يك جايي توي فيلمنامه نوشته بودن كه شخصيت X با شخصيت Y توي كيوسك تلفن با هم از طريق تلفن صحبت مي كنن ... هيچكاك سر صحنه يك سوال به ذهنش رسيد كه چگونه اين دوتا توي كيوسك تلفن با هم ديگه صحبت ميكنن ... اون هم از طريق تلفن ؟؟ ...

هيچكاك كه يك آدم منظميه و توي فيلمهاش حتي حاضر نمي شد يك لحظه از برنامه ريزيش عقب بيوفته به خاطر اين موضوع به كار آف ميده /// يعني كار را تعطيل مي كنه ... تا براي خودش يك دليل قانع كننده بياره و به اين ؟ جواب درسشتي بده ..

اين اهميت ‹ ؟ › را مي رسونه

mehrdad_hellboy

Well-Known Member
سلام مجدد
ممنونم که دیده میشه این بحث

حالا به نظرم بریم به این سوالات پاسخ بدیم و متن طرح رو هم در بیاریم.

مثلا چگونه تونستند اون رمز را بگشايند ؟ ... :)green:) يعني از چه راهي ؟

این ایمیل یه ویدئو ی 3gp است که بعد از پیدا کردن کد پیکسلی هر پیکسل به متن نانه ای میرسند
که هنوز فکر نکردم اون متن چیه و اصلا از کجا میفهمن که باید رمز گشایی بشه

چطوري خبر اون را توي جهان گسترش دادن ؟ ... اصلا مضمون نامه چيه؟

مصاحبه
ایمیل
و یک تلوزیون خصوصی در ایران ( که نداریم)

چرا آدم فضاييها مي خوان زمين را نابود كنند ؟ .... براي انرژي ؟ يا براي خصومت؟

چون اگه نابود نکنن در آینده نزذیک بشر آنها را نابود خواهد کرد
آيا زمين كاملا نابود ميشه ؟ .. اصلا چرا بايد اين دو تا شخصيت ما به اين موضوع دست پيدا كنند؟

بله / کاملا .
چونکه تعدادی از بشر ها که در آن کره هستند میخواهند تا نسل بشر حفظ بماند
شخصيتهاي ايده ما چه خصوصيت ويژه اي دارند يا اصلا ندارند؟!

دانشجوی دوره دکترای کامپیوتر نرم افزار از دانشگاه علم و صنعت
پر کار ، هوشمند و ....

آدم فضاييها ه شكلين؟ توي كدوم كهكشانند .. و و و و !!!! ؟؟؟؟؟

آدم فضایی ها دقیقا شبیه آدمها هستند و فقط چشمان کمی بزرگتر و قدرت بیشتری دارند.

خوب متن نامه و طرح از شما

motabaher

New Member
سلام دوستان اميدوارم كه بتونم در اين پرورش داستان من هم كمكي بكنم . اميدورام به ي سيناپس با كمك هم برسونيمش و شايد در سال هاي اينده كه جلوهاي بصري در ايران توسط خود ما جوانان به حد مطلوبي رسيد ان را به يك فيلم كامل تبديل كنيم (براي رسيدن به هدف من عجله اي ندارم )

1- اشنايي دو دانشجويان با رمز {مثال در طراحي گيرنده ماهواره اي براي جاسوسي شخصي در كشور هاي همسايه } 2-حل معما{با كمك تلفيق اطلاعات با هم و كمك يك دوست ديگر در رشته اي شيمي موفق به حل مي شوند }و كشف بحران جديد نابودي زمين {پيام ارسال شده شامل تكرار دوكلمه (نابودي - زمين)به تعداد زياد در متن ان است }3-به دنبال راه حل {انتشار كمك از انسانها بي نتيجه و بدنبال كمك از نخبگين فضايي در اثبات غير معمول بودن ان {با استناد به غير انساني بودن منبع و انتتشار شده از چندين ميلون سال نوري دوتر }و خوشبختانه يك شخص به تنهايي در سيستم ملي به انها كمي اعتماد مي كند }ارتباط با كسانيكه به انها كمك كرده اند از ادم فضايي ها{با استفاده از طراحي تبديل همان رمز و فرستان بيشمار كلمه (كمك – ارتباط )و پاسخ راه حل با كلمه (تاريكي )در حقيقت انها در تاريكي امواج نه نور تصور مي كنند كه انسانها خطرات خود را از دست داده اند و اينگونه انسانها مجبور مي شوند تمام تجهيزات انتشار امواج ار تباطي را از كار بياندازند} 4-تلاش براي پياده سازي راه حل انها(مخالفت بيش از حد سيستم هاي دوليتي كه به سيستم هاي ارتباطي براي كنترل مردم اعتياد پيدا كردن ) و كشته شدن يك دانشجو (توسط سران خود دولت به خاطر كشمكش ها و تلاش هاي بسيار او) و در انتها تشكر ملي از ان ديگري كه موجب نجات زمين شده است:wink:

mehrdad_hellboy

Well-Known Member
خوب
ممنونم از دوست خوبم

تو ایران میشه
فقط حمایت بالایی رو میطلبه
به همراه گروه حرفه ای مجید آنلاین و 3d master های مجید
البته تجهیزات زیادی هم میخولهد
اما میشه
خوب حالا که اینارو نوشتی
توی یه متن با خط بولیک ایده رو پاکنویس کن
ببینیم چطور میشه

فضایی ها میخان انرژی های فراوان زمین رو برا خودشون تسخیر کنن و البته انسانهارو هم به بردگی بگیرن ، چرا که نه ؟ البته میبخشین بی مقدمه ......
فضایی ها به خاک نیاز دارن
فضاییها از کره ای میان که توش خاک کمه و سیاره از فلز تشکیل شده
فضایی ها از سالها قبل دارن از خاک زمین استفاده میکنن ولی به طوری که انسانها خبر ندارن
شیمیدانهای ما به انرژی خاک پی بردن و دارن تحقیقاتشونو کامل میکنن و این به ضرر فضایی هاس
شخصی از فضایی ها این رمزو به زمین فرستاده که میخاد به زمینیا هشدار بده
رمز یه سری فریمه که از فیلمایی که از بشغاب پرنده ها گرفته شده و تو اینترنته جدا شده یعنی هر فیلم یه فریم برفکی داره که محتویات عکس اون فریم قسمتی از کده و تعداد این عکسها مشخصه توی هر عکس تنها عددی که مشخصه عدد رمزهاس ، با جمع کردن عکسها و کنار هم قرار دادن اونها معلوم میشه پسوند فایل چیه و با کپی کردن اطلاعات داخل فایل عکسها کنار هم و ذخیره کردن اون فایل با پسوندی که از همون عکسها در اومده یه فایل به دست میاد که فایل یه مدل سه بعدیه اینجوری خود ما گرافیستا هم کلی تو وا کردن روز همکاری کردیم
اون فایل سه بعدی یه کلیده که خیلی از چیزارو میتونه آشکار کنه ، از مله هدف و نوع حرکت فضایی ها برا نابودی زمین که از قبلها طراحی شده ، و قدرت خاک و توانایی استفاده انسانها از این قدرت ( به نظر من آدما میتونن با قدرت خاک اجسام رو بدون دست زدن حرکت بدن یا حتی پرواز کنن )
راستی کسی که همه این فایلارو به اون فایل سه بعدی تبدیل میکنه و معما حل میشه یه پسر 24 ساله ایرانیه

فعلا تا اینجا نظرتونو بگید ....

SevenART

Member
خوب خوب... عاليه ... خوب پيش ميره

من يه فيلمنامه دارم خودم مي نويسم ..

يعني ميشه گفت كه يه طرح عالي داره توي ذهنم شكل ميگيره .. يه طرح تاريخي مليتي فضايي تخليي ... :green:

فكرشو بكن ... يه فيلمي يا حتي سريالي كه فقط توش استرس داشته .. يه سريال كامل ..

فقط بايد روش كار كنم ... وقتي طرح كامل شد تمام و كمال اينجا مي نويسم .. شما هم سعي كنيد روي اين طرحي كه الان هست كار كنيد .. و اينكه بيشتر روي جزئيات متمركز بشيد ...

خيلي ممنون

(توي پرانتر: اصلا به فكر اين نباشيد كه ميشه ساخت يا نميشه ... شما فقط روي طرح كار كنيد ... :wink:)

جدیدترین ارسال ها

بالا