اکوستیک نورینوما

ent-doctor

New Member


اکوستيک نورينوما چيست؟​

  • · از دست دادن شنوايي که عموما روندي آهسته دارد (روند تضعيف اين حس در درصد کمي از بيماران نيز به صورت ناگهاني است) و بعضا تنها در يک گوش رخ ميدهد يا يک گوش بيشتر از ديگري درگير آن ميشود.
  • · وزوز کردن گوش درگير شده
  • · از دست دادن تعادل
  • · سرگيجه
  • · بي حسي در صورت؛ البته در موارد بسيار نادر، اين بي حسي در برخي از بيماران به گونه اي پيش ميرود که ديگر قادر به حرکت اين عضلات نخواهند بود.
همانطور که عنوان شد، اکوستيک نورينوما يک تومور خوش خيم است؛ اما اين تومور در تعداد اندکي از بيماران به قدري بزرگ ميشود که با تحت فشار قرار دادن ساقه مغز، زندگي فرد را در تهديد بسيار جدي قرار ميدهد.

چه زماني به پزشک مراجعه کنيم؟​پيشگيري بهتر از درمان است. از اين رو، به محض مشاهده هر گونه اختلال در تعادل، تضعيف حس شنوايي در يک گوش يا وزوز کردن آن، سريعا به پزشک مراجعه نماييد. تشخيص زودهنگام از رشد بيش از اندازه اين تومور جلوگيري ميکند. رشدي که ممکن است عواقب خطرناکي را براي شما به همراه داشته باشد و زندگي شما را تحت الشعاع قرار دهد.

علت ايجاد اکوستيک نورينوما چيست؟​


يافته ها نشان داده که علت اين بيماري، سوءعملکرد ژن در کروموزوم 22 باشد. در حالت عادي، اين ژن با توليد يک نوع پروتئين، عاملي در سرکوب تومورها است که رشد سلول هاي شواني که اعصاب را ميپوشانند نيز کنترل ميکند.

با اين حال، علم امروز هنوز نميتواند علت سوءعملکرد اين ژن را مشخص نمايد. به همين علت، علت واضح و مشخصي براي بروز اکوستيک نورينوما در افراد يافت نشده است.

البته بايد بدانيد که نوروفيبروماتوز نوع 2، يکي از اختلال هاي نادر است که به دليل وجود آن، تومورهايي روي اعصاب تعادلي که در دو طرف سر شما قرار گرفته اند، ايجاد ميشود. اين ژن ناسالم نيز به دليل وراثت اين اختلال منتقل ميگردد.

درمان اکوستيک نورينوما چگونه است؟​

دو درمان استاندارد براي مهار اين بيماري به کار گفته ميشود؛ پرتودرماني که تا 90 درصد از رشد تومور در بدن بيمار جلوگيري ميکند (بخصوص در تومورهاي کوچک) و ديگري، جراحي که طي آن اين ضايعه از بدن بيمار برداشته ميشود. انتخاب بين اين دو حالت، کاملا وابسته به شرايط بيمار، سطح درگيري بدن با تومور و صلاحديد پزشک است. براي مثال، محل قرارگيري تومور، اندازه آن و علائمي که بيمار از خود نشان ميدهد در حين انتخاب روش درمان کاملا موثر خواهد بود.

با اين حال، در ابتدا تومور مورد بررسي قرار ميگيرد. درصورتي که هنوز کوچک است، ميتوان از درمان هاي ساده استفاده کرد؛ اما اگر رشد بي رويه تومور آغاز شد و مغز بيمار تحت فشار قرار گرفت، درمان هاي عنوان شده در بالا به وي پيشنهاد خواهد شد.

برخي از بيماران با اين رويه مخالفند و ترجيحشان، جراحي در همان ابتداي تشخيص اکوستيک نورينوما است. برخي ديگر نيز ممکن است تا زماني که خطرات جدي وخطرناکي تهديدشان نکرده، تصميم به جراحي نگيرند. اگر شما نيز متاسفانه با اين عارضه درگير هستيد و نميدانيد کدام يک از درمان هاي پيشنهاد شده براي شما بهتر است، حتما با دکتر کوهي، فوق تخصص گوش و جراحي قاعده جمجمه در خيابان وليعصر، روبروي بيمارستان دي ساختمان پزشکان دي تماس حاصل فرمائيد تا علاوه بر اينکه با عواقب و تاثيرات هر نوع درمان آشنا شويد، بهترين و مناسب ترين را در بين اين دو انتخاب نماييد.

منبع:
دکتر علی کوهی

mayoclinic
 

جدیدترین ارسال ها

بالا