انواع عایق و ورق ساندویچ پانل دیواری چیست؟

عایق ساندویچ پانل‌ها از فوم‌های مختلفی چون فوم فوم پلی یورتان ، پشم سنگ و پلی استایرن ساخته می‌شود. در این میان فوم پلی یورتان برای ساخت ساندویچ پانل دیواری تداول بیشتری دارند.

فوم پلی یورتان​

این فوم در میان تمام فوم‌هایی که برای ساخت ساندویچ پانل استفاده می‌شود از دانسیته بیشتری برخوردار است. همچنین چسبندگی بالایی داشته و به خوبی به ورق‌های فلزی دو طرف خود می‌چسبد. از نظر خاصیت عایق کنندگی فوم پلی اورتان رتبه یک را به خود اختصاص داده است از همین‌رو قیمت ساندویچ پانل دیواری پلی یورتان بیشتر از سایر ساندویچ پانل‌ها است. با توجه به قیمت بالای این فوم، استفاده از آن تنها برای مکان‌هایی که عایقکاری و برودت بسیار حائز اهمیت است توصیه می‌شود.

فوم پشم سنگ Rockwool​فوم پلی استایرن EPS

از دیگر فوم‌هایی که از آن در جهت ساخت ساندویچ پانل‌های دیواری استفاده می‌شود می‌توان به فوم پلی استایرن EPS و یا همان یونولیت اشاره کرد. ساندویچ پانل‌هایی که لایه عایق آن‌ها از این جنس است جزو ارزان‌ترین ساندویچ پانل‌‌های دیواری موجود در بازار هستند.
خاصیت عایق کنندگی فوم پلی استایرن از پلی یورتان کمتر است اما دلیل اینکه ساندویچ پانل‌هایی با این فوم پرفروش‌تر هستند، قیمت اقتصادی‌تر آن‌ها است. این ساندویچ پانل‌ها نیز در قالب پانل‌های سقفی، دیواری و سردخانه‌ای تولید می‌شوند.انواع پوشش‌ یا ورق ساندویچ پانل دیواری


  • ورق آلوزینک (ورقی فولادی با پوشش روی و آلومینیوم و رنگ کوره‌ای)
طول این ورق‌ها بین 2 تا 12 متر طبق سفارش مشتری متغیر است. ضخامت ورق‌های آلوزینکی که برای ساندویچ پانل‌های دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرند 5/0 تا 7/0 میلی‌متر است. آلوزینک به دلایل خاصیت ضد زنگ آلومینیوم، مقاومت بالا، خوردگی پایین و قیمت مقرون به صرفه بیش از سایر پوشش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • ورق آلومینیوم (ساندویچ پانل دیواری یک رو فویل)
ویژگی‌ها و مشخصات فنی این پوشش نیز مشابه با ورق‌های آلوزینک است. اما این دو ورق در قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. در میان انواع ورق ساندویچ پانل دیواری، پانل دو رو ورق آلومینیوم از سایر ورق‌ها گران‌تر است.
  • ورق گالوانیزه (ورق فولادی با پوشش گالوانیزه)
ضخامت این ورق نیز 5/0 الی 7/0 میلی‌متر بوده و با طول 2 تا 13 متری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • نایلون (پنل ساندویچی دیواری با نایلون ضخیم)
  • PVC (با ورق PVC)
ورق‌های فوق دارای رنگبندی هستند که به صورت کوره‌ای رنگ آمیزی می‌شوند. نوع پوشش همه پنل‌های دیواری با یکدیگر یکسان نیست. پوشش این پانل‌ها براساس دو رو ورق، یک رو ورق یک رو فویل، یک رو ورق یک رو کاغذ، دورو نایلون، دورو کاغذ یا دورو فویل تعیین می‌شود.


آریا بارون توس
 

جدیدترین ارسال ها

بالا