انواع عایق ساختمان از نظر کاربرد

در کارخانه های صنعتی از موادی به نام عایق برای کاهش تلفات حرارتی و برودتی بین سطوح مختلف ساختمان و سازه، لوله ها و کانال ها، مخازن و غیره استفاده می شود، همچنین عایق از نفوذ رطوبت l و انتقال صدا و محیطی که دوست داریم جلوگیری می کند. . انواع مختلفی از عایق ها در انواع تاسیسات، ساختمان ها، صنایع، کشاورزی و ... استفاده می شود. به عنوان مثال می توانیم در مکان های مختلف ساختمان مانند دیگ بخار یا لوله های آب سرد و گرم از عایق حرارتی استفاده کنیم. در نظر داشته باشیم که عایق به تنهایی نمی تواند از اتلاف انرژی جلوگیری کند، اما نقش مهمی در کنترل آن دارد. اما بهتر است بدانید که استفاده از عایق حرارتی عامل مهمی در کنترل و مصرف انرژی است.عایق، مشخصه نام آن، به معنای چیزی است که از اتلاف انرژی، گرما، سرما و هر چیزی که برای ما مهم است جلوگیری می کند.

انواع عایق ساختمان از نظر کاربرد
انواع عایق های ساختمانی از نظر عملکرد و کاربرد به 3 دسته تقسیم می شوند. یکی عایق حرارتی، دومی عایق رطوبتی و سومی عایق صدا. برخی از انواع عایق های ساختمانی از نظر کارایی در دسته بندی خاصی قرار نمی گیرند و می توان از آنها برای کاربردهای مختلف استفاده کرد. مانند عایق پشم سنگ که علاوه بر عایق حرارتی دیوارها و سقف ها می تواند عایق صوتی خوبی نیز باشد.

پشم سنگ یکی از قدیمی ترین عایق های حرارتی و صوتی در ساختمان ها می باشد. این عایق ساختمان مقاومت حرارتی خوبی دارد و تا 800 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند. این عایق ساختمانی از حرارت سنگ بازالت و به روشی خاص پس از ذوب شدن به الیاف تبدیل می شود. بیشتر این عایق ساختمان الیاف و حدود 3 درصد رزین است.

پشم سنگ به عنوان عایق نقش مهمی در جلوگیری از گسترش آتش در ساختمان دارد و در برابر حرارت بالا مقاومت بالایی دارد. این عایق علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی از انتقال صدا به داخل ساختمان نیز جلوگیری می کند.

عایق ساختمان پشم سنگ به صورت تخته، رول، پتو و لحاف در بازار موجود است. توجه داشته باشید که هنگام نصب آن در ساختمان حتما از دستکش و ماسک استفاده شود تا از حساسیت های پوستی و تنفسی جلوگیری شود. قیمت پشم شیشه کمتر از پشم سنگ است. به همین دلیل، خرید پشم شیشه برای پوشش سقف، به ویژه سقف سوله و همچنین عایق لوله رایج است. علاوه بر این، نصب پشم شیشه ارزان است. با این حال، برای مکان های حساس طولانی مدت و به دلایل فنی، خرید پشم سنگ و نصب آن برای دیوارها مقرون به صرفه تر است.

پشم شیشه یکی دیگر از عایق های قدیمی ساختمان است که به عنوان عایق صوتی و حرارتی در ساختمان ها استفاده می شود. پشم شیشه از الیاف ریز ساخته شده است که مقاومت بالایی در برابر دماهای بالا دارند. این عایق ساختمان بسیار سبک بوده و از انتقال سرما و گرما به داخل ساختمان جلوگیری می کند. پشم شیشه به طور کلی برای عایق کاری سقف ها، لوله ها، دیوارها و مخازن، مجاری هوا استفاده می شود.

عایق الاستومری در برابر صدا، رطوبت و گرما نوعی عایق ساختمانی با انعطاف و خاصیت ارتجاعی است که نه تنها عایق حرارتی، بلکه نوعی عایق صوتی و در برابر رطوبت نیز محسوب می شود. از این عایق برای عایق کاری مخازن، سوله ها، دیگ ها و ... استفاده می شود. انعطاف پذیری عایق الاستومری آن را به پوششی مناسب برای سطوح و مقاومت در برابر آب، گرما و صدا تبدیل می کند.

عایق پلی اورتان یک ماده شیمیایی است و به صورت فوم روی سطوح اعمال می شود. این فوم هنگام تزریق به صورت کف ظاهر می شود و به مرور زمان به بدنه ای سخت تبدیل می شود. این فوم به صورت دستی و با دستگاه تزریق می شود و به تمام سوراخ ها نفوذ کرده و سطح را کاملا عایق می کند.

فوم پلی اورتان سبک است و در برابر نفوذ آب بسیار مقاوم است. عایق رطوبتی ایزوگام یکی از رایج ترین عایق های ساختمانی است که به صورت رولی در بازار موجود است. این عایق رطوبتی با چسب های مخصوص و با استفاده از حرارت بر روی سطوح مختلف برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت استفاده می شود. ایزوگام سبک است و انعطاف پذیری خوبی دارد.

عمر مفید عایق رطوبتی ایزوگام 10 سال است و مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوایی خواهد داشت. ایزوگام یک لایه یکنواخت بدون ترک بر روی سطوح ایجاد می کند و آب به هیچ وجه به داخل آن نفوذ نمی کند. در صورت ایجاد سوراخ یا ترک در قسمتی از ایزوگام بر اثر ضربه یا فشار زیاد، احتمال ورود آب به داخل آن وجود خواهد داشت.

همانطور که از نام آن پیداست، عایق رطوبتی نانو رنگ بر اساس فناوری نانو تولید می شود و به دلیل وجود نانوذرات، در برابر دماهای بالا و نفوذ رطوبت مقاومت می کند. تغییرات آب و هوایی وجود دارد. از نظر کیفیت و قیمت مقرون به صرفه است.
 

جدیدترین ارسال ها

بالا