انواع تجهیزات شبکه چیست؟

taraznet

New Member
به تمام تجهیزات سخت‌افزاری که برای راه‌اندازی یک شبکه رایانه‌ای به آن‌ها نیازمند هستید تجهیزات شبکه گفته می‌شود. امروزه تجهیزات شبکه در تمام سازمان‌ها اهمیت بسیار ویژه‌ای پیدا کرده است؛ زیرا در هر سازمان باید شبکه‌های رایانه‌ای کارآمد و مناسبی ایجاد شود تا بتوان بیش‌ترین استفاده را از این سیستم‌ها برد. برای درک اهمیت تجهیزات شبکه و مفهوم آن، بهتر است پیش از هر چیز تعریفی مختصر از شبکه را ارائه دهیم. شبکه یا همان network به مجموعه‌ای از رایانه‌ها، سخت‌افزارها، یا نرم‌افزارها گفته می‌شود که برای برقراری ارتباط بین کاربران به یکدیگر متصل می‌شوند. با استفاده از شبکه می‌توان تمام محدودیت‌های جغرافیایی برای اتصال کاربران را از بین برده و از منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به صورت مشترک استفاده کرد. علاوه بر این با استفاده از شبکه می‌توان اطلاعات را سریع‌تر و دقیق‌تر میان کاربران انتقال داد. همچنین برقراری ارتباط از طریق شبکه امنیت را نیز افزایش خواهد داد.

تجهیزات مورد نیاز برای برقراری شبکه را به صورت کلی می‌توان به دو دسته اکتیو و پسیو دسته‌بندی کرد. هر یک از این دو ویژگی‌ها و خصوصیات مربوط به خود را دارند. اگر نمی‌دانید که تجهیزات شبکه چیست و چگونه از آن‌ها استفاده می‌شود، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید:

تجهیزات غیرفعال شبکه (پسیو)
عملکرد تجهیزات غیرفعال شبکه هیچ وابستگی به برق و توان الکتریکی ندارد. تجهیزات پسیو به مجموعه تجهیزاتی گفته می‌شود که نقش ابزار زیرساختی برای انتقال اطلاعات را بر عهده دارند. به طور کلی تجهیزاتی که به نیروی برق نیازی ندارند جزو این دسته محسوب می‌شوند. از جمله تجهیزات غیرفعال شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

کابل کواکسیال
کابل کواکسیال از جمله تجهیزات مهم برای برقراری شبکه هستند که از نوع بزرگ آن‌ها برای ستون فقرات شبکه، و از نوع کوچک در فواصل کم‌تر برای ایستگاه‌های کاری استفاده می‌شود.

آنتن بیسیم
زمانی که فاصله میان امواج فرستنده و گیرنده از حدی بیش‌تر شود، سیگنال افت کرده و سرعت کاهش پیدا می‌کند. در چنین زمانی استفاده از آنتن‌های بیسیم (وایرلس) می‌تواند این مشکل را از میان بردارد.

کابل فیبر نوری
کابل فیبر نوری از جمله کابل‌های مهمی است که در برقراری شبکه از آن استفاده می‌شود. از این کابل زمانی استفاده می‌شود که مسافت بین مبدا و مقصد بیش از 100 متر بوده به پهنای باند زیادی احتیاج است. در فیبرهای نوری، نور طی انعکاس میان فصل مشترک هسته و غلاف منتشر می‌شود. از جمله منابع نوری این کابل‌ها می‌توان به دیودهای لیزری و یا دیودهای ساطع‌کننده نور اشاره داشت.

رک شبکه
یکی از مشکلاتی که ممکن است در برقراری شبکه با آن مواجه شوید، زیاد شدن تعداد سوییچ‌ها و روترها است. در چنین زمانی برای نگهداری این تجهیزات به مکانی مناسب احتیاج پیدا می‌کنید. رک شبکه برای نگهداری و محافظت از سوییچ‌ها و روترها استفاده می‌شود. معمولاً رک‌های شبکه از جنس فلز و با استفاده از دربی شیشه‌ای ساخته و عرضه می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به نیاز شبکه خود از انواع رک‌های ایستاده یا دیواری با ابعاد مناسب استفاده کنید.

پچ پنل
پچ پنل‌ها از دیگر انواع تجهیزات پسیو در شبکه هستند که به دوسته ماژولار و غیرماژولار تقسیم می‌شوند. پچ پنل‌ها به صورت کلی برای نظم دادن به کابل‌های درون رک شبکه کاربرد دارند. استفاده از پچ پنل‌های غیرماژولار معمولاً برای انتقال صوت توصیه می‌شود. اگر شبکه بزرگی در اختیار دارید بهتر است برای انعطاف بیش‌تر از پچ‌ پنل‌های ماژولار استفاده کنید. در پچ پنل‌های ماژولار می‌توانید انواع پورت‌ها را در کنار یکدیگر داشته باشید. در صورتی که پورتی با مشکل مواجه شود نیازی به تعویض کامل پچ پنل نخواهد بود و می‌توانید تنها کیستون مورد نظر را تعویض کنید.

تجهیزات فعال شبکه (اکتیو)
در پاسخ به سوال تجهیزات شبکه چیست، باید به معرفی و بررسی تجهیزات فعال شبکه نیز بپردازیم. تجهیزات اکتیو بر خلاف نوع پسیو به برق و توان الکتریکی نیاز دارند. این تجهیزات معمولاً در هدایت، تقویت، یا تولید سیگنال‌ها نقش دارند. از جمله رایج‌ترین تجهیزات اکتیو شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

کارت شبکه
کارت شبکه از جمله سخت‌افزارهای بسیار مهم در راه‌اندازی شبکه است و تمام رایانه‌های موجود در شبکه به آن نیاز دارند. کاربرد کارت شبکه ایجاد ارتباط میان رایانه و محیط انتقال است. کارت‌های شبکه در دو نوع وایرلس و کابلی موجود هستند که می‌توانید با توجه به نیاز و نوع شبکه خود از هر یک از آن‌ها استفاده کنید.

سوئیچ
استفاده از سوئیچ در شبکه، ارتباط میان چندین دستگاه در شبکه را با یکدیگر فراهم می‌سازد. با استفاده از سوئیچ کاربران می‌توانند اطلاعات را به صورت همزمان ارسال کنند. در واقع با استفاده از سوئیچ‌ها می‌توان میان گره‌های متفاوت از یک شبکه ارتباط ایجاد کرد.

اکسس پوینت
اکسس پوینت از دیگر سخت‌افزارهای مورد نیاز برای راه‌اندازی شبکه است. از این ابزار برای برقراری ارتباط میان رایانه‌ها در یک شبکه وایرلس استفاده می‌شود. در واقع کاربرد اکسس پوینت در شبکه‌های وایرلس مشابه کاربرد سوئیچ در شبکه‌های کابلی است.

روتر
با استفاده از روتر امکان اتصال یک شبکه به شبکه‌های دیگر فراهم می‌شود. از روترها در شبکه‌های LAN و WAN استفاده می‌شود. روتر را می‌توانید در انواع مختلف و با معماری‌های گوناگون یافته و متناسب با نیاز خود از مدل مناسب استفاده کنید.

مودم
آخرین مورد از انواع تجیهزات اکتیو شبکه که به توضیح کاربرد آن خواهیم پرداخت مودم است. وظیفه مودم تبدیل سیگنال‌های دیجیتال به آنالوگ و سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال است. مودم‌ها در انواع معمولی و ADSL تولید و عرضه می‌شوند.

ترازنت
 

جدیدترین ارسال ها

بالا