اندازه در چاپ بنر ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

686868

Member
سلام .. من میخواستم برای یک همایش یک بنر 3*4 (متر ) طراحی کنم و بدم چاپ کنند .. میخواستم بدونم در فتوشاپ باید چه اندازه و چه رزولیشن و چه تنظیمات دیگری رو باید انجام بدم که در چاپ خراب از آب در نیاد ... ممنون از راهنماییتون..!! خواهشا واحد رزولیشن رو هم ذکر کنید ... pixel/inch و یا pixel/cm ؟؟
و سوال دوم ... بعضی ها از cmyk برای چاپ هم حرف میزنند .. اون چیه و از کجا باید تنظیم بشه ؟

آخرین ویرایش:

ghasemrayaneh

Active Member
تنظیمات چاپ بنر

مدل رنگ سی‌ام‌وای‌کی CMYK color model)‏ مخفف چهار رنگ Cyan (فیروزه‌ای) ، Magenta (سرخابی) ، Yellow (زرد) ، Black (سیاه) است که بیشتر با نام سی‌ام‌وای‌کی شناخته می‌شود و بر خلاف مد رنگی RGB که برای کارهای نمایشی و یا مانیتوری استفاده می‌شود این مد رنگی برای کارهای چاپی استفاده می شود.

CMYK تنظیمات رنگ چاپ هستش که برای چاپ هر دستگاهی باید تنظیمات بر روی CMYK باشه که از منوی Image > Mode > CMYK تنظیم میشه .

برای چاپ بنر باید ابعاد غیر واقعی طراحی کنید و در آخر به ابعاد واقعی برگردونید . برای چاپ بنر 3*4 باید Image Size رو باید به طور مثال بنر افقی Wiedth 30 و Height 40 سانتی متر و رزولوشن 300 Pxl قرار بدید .

بعد از طراحی از منوی Image > image Size اندازه ها رو 10 برابر کنید یعنی 30 = 300 و 40 = 400 , و رزولوشن رو به 72 تغییر بدید .

موفق باشید .

آخرین ویرایش:

686868

Member
خیلی خیلی ممنون .. فقط اون واحد رزولیشن رو نگفتین ... یعنی به عبارتی هنگامی که میخوای رزولیشن رو انتخاب کنی جلوش واحدش رو نوشته ... pixel/inch و یا pixel/cm ؟

ghasemrayaneh

Active Member
سانتی متر و اگر انتخاب کنید حجم کارتون خیلی سنگین میشه ، معمولا پیکسل \ اینچ برای چاپ بنر استفاده بشه هم فرقی نداره .

شما pixel/inch رو انتخاب کنید .

سلام واسه اینکه کیفیت بنرت پایین نیاد از اول که می خوای بنر رو طراحی کنی سایز هاشو 300 سانت در 400 سات و پیکسل رو روی 72
pixel/inch قرار بده !

ghasemrayaneh

Active Member
دوست عزیز گمون نمیکنم کیفیت بیاد پایین ، ممکنه اندازه استروک ها و سایه ها تغییر کنه که اونا ها رو میشه بیشتر کرد اما کیفیت فرقی نمیکنه .

آخرین ویرایش:

Yunes.grapix

Well-Known Member
به نظر من هم بهتره سو سایز واقعی کارت رو شروع کنی و حتی اگه به خاطر بالا رفتن حجم در سایز واقعی رزولوشن رو بین پنجاه تا شصت هم قرار بدی اتفاقی نمی افته . چون این سایزی که شما دارید قطعا برای مشاهده از راه دوره ، حداقل بیش از چهار پنج متر ، و من همیشه برای سایز های بزرگ شصت پیکسل بر اینچ رو انتخاب می کنم . و هیچوقت هم مشکل افت کیفیت نداشتم .

mas-elec

New Member
سلام دوستان!
خیلی از مباحث استفاده کردم.
یه سوال دارم. من هم میخوام یه بنر 3 متر در 4 متر طراحی کنم اما تصاویری که دوست دارم در بنر به کار ببرم ، کوچیک هستن و سایز بزرگ اونها رو پیدا نمیکنم. میخواستم بدونم راهی هست که بشه این مشکل رو حل کرد؟
ممنونم که وقت میذارین و جواب میدین!!!:rose:

Yunes.grapix

Well-Known Member
سلام دوستان!
خیلی از مباحث استفاده کردم.
یه سوال دارم. من هم میخوام یه بنر 3 متر در 4 متر طراحی کنم اما تصاویری که دوست دارم در بنر به کار ببرم ، کوچیک هستن و سایز بزرگ اونها رو پیدا نمیکنم. میخواستم بدونم راهی هست که بشه این مشکل رو حل کرد؟
ممنونم که وقت میذارین و جواب میدین!!!:rose:

نرم افزارهای ریپ تا حدود این مشکل رو می تونن برای شما حل کنند ، به این ترتیب که شما با طراحی در سایز کوچیک و سپردن طرح نهایی به یه نرم افزار ریپ پر قدرت ، می تونید اون رو از رستر به وکتور تبدیل کنید و به هر سایزی تبدیلش کنید .
یا اینکه اگر عکس شما دیتیل زیادی نداره از نرم افزارهای تبدیل عکس به وکتور استفاده کنی .

mas-elec

New Member
ممنو از شما!!!

اگه امکان داره لینک دانلود یکی از همین نرم افزار هایی که فرمودین رو قرار بدین.
با کمی جستجو چیزی پیدا نکردم.
ممنون از شما!!!:rose:

Yunes.grapix

Well-Known Member
اینها نرم افزارهایی هستند که همه شون قفل سخت افزاری دارن و حجم بالا البته ! مثل نرم افزارهای مین تاپ ، اولترا پرینت ، شیراز ، واساچ .
و اگه بخوام ریپ کنم براتون حجم بسیار بسیار بالایی میده که امکان میل کردنش نیست ، اگه خیلی کارتون گیره برای اون عکس ، برام ایمیل کنید شاید مشابه یا حتی خودش رو براتون پیدا کنم .
البته اگه عجله ندارید . ضمنا نرم افزارهایی که گفتم از 400000 تا 800000 تومان قیمت شون هست و بیشتر توی کار چاپ دیجیتال کارایی دارن . (برای مدیریت چاپ)

مهمترين ويژگي يك طرح براي بنر شدن اين است كه Resolution آن 72 dpi باشد؛ چون دستگاه‌هاي چاپ بنر، حداكثر تا اين عدد رو چاپ مي‌كنند؛
Size
دقت كنيد كه اندازه‌ي طرحتان را بايد واقعي در نظر بگيريد؛ مثلا مي‌خواهيد يك بنر 2 متر در 1 متر طراحي كنيد؛ بايد اندازه‌ي آن را مثلا به سانتي‌متر بدهيد؛ البته اگر مي‌خواهيد براي استند(پايه) طراحي كنيد، توجه داشته باشيد كه سايز آن 90 در 200 سانتي متر است؛
Color Mode
يكي از خصوصيات طرح براي بنر و در كل براي هر چيزي كه مي‌خواهيد چاپ كنيد، اين است كه مد رنگ آن طرح بايد CMYK باشد؛
در پايان براي ذخيره كردن طرح خود، از فرمت TIFF استفاده كنيد؛ فقط چند نكته را در نظر بگيريد:
1) اگر گزينه‌ي Layers را فعال كنيد، طرحتان با لايه ذخيره مي‌شود و حجم آن بسيار بالا مي‌رود؛ پس اگر مي‌خواهيد طرح را براي چاپ بفرستيد، اين گزينه را غير فعال كنيد؛
2) تيك گزينه‌ي ICC Profile: sRGB… را بزنيد تا مد رنگ طرح شما طوري باشد كه در كامپيوتر هم درست باشد؛(با اين كار گزينه‌ي As a copy خودكار فعال مي‌شود)؛ همچنين مي‌توانيد براي امتحان، ابتدا اين گزينه را غير فعال بگذاريد تا ببينيد چه مي‌شود؛

اين خصوصيات يك طرح براي بنر شدن بود؛ ولي يك سري نكات هم هست كه بدنيست بيان بشه:
1- براي چاپ بنر قيمت‌هاي مختلفي وجود داره؛ از متري 2000 تا 10000 تومان يا شايد بالاتر؛ كه دقت كنيد كيفيت را فداي قيمت نكنيد؛ و از آن طرف دقت كنيد همان بنر معمولي را به اسم كيفيت بالاتر، به قيمت زياد چاپ نكنند؛
2- جنس پارچه‌ي بنر خيلي مهم است؛ بعضي پارچه‌ها براق هستند و بعضي مات؛ سعي كنيد در جايي كه نور مستقيم به بنر مي‌خورد، پارچه مات باشد تا نور مزاحم ديد نباشد؛ ولي در بنرهايي كه در خيابان استفاده مي‌شوند،جنس پارچه زياد مهم نيست(فقط با كيفيت باشد كافي است)؛
3- مواظب باشيد كه بنر چاپ شده در حمل و نقل تا نشود تا موقع ديد ضايع به نظر نرسد؛
4- براي نصب بنر با طناب دو راه وجود دارد: يكي پانچ و ديگري گيره؛ پانچ محكم‌تر است ولي گيره راحت‌تر است

r@2017

New Member
سلام ببخشین شما برای طراحی زمینه بنر، طرح هاتون رو از کجا میارید؟ مثلا عکس هایی که من پیش فرض دارم دلم میخواد استفاده کنم سایزهاشون کوچیک هست نمیتونم استفاده کنم! :(

وضعیت
موضوع بسته شده است.

جدیدترین ارسال ها

بالا