تغییرات فایل 1 استاندار پخش صدا و سيما چيست؟

Inst_sina

New Member
با عرض پوزش اگر از بابت ايجاد اين بحث مزاحم شدم
مي‌خواست بدونم صدا و سيما چه فرمتي رو پخش مي‌كنه
منظور اينه كه اگر قرار باشه يه فيلم حالا با هر موضوعي از صدا و سيما پخش بشه بايد چه استاندارد صوتي و تصويري رو داشته باشد؟ چه فرمتي دقيقا بايد اعمال بشه؟
دقيقا اينكه تو پريماير چه خروجي‌اي بايد گرفته بشه كه مطابق استاندار پخش صدا و سيما باشه؟:)

sabalangraphic

کار بر متخصص افتر افکتز
سلام دوست عزيز
ببنيد سيستم تلويزيون ايران(ابعاد و رنگ) PAL هستش،كه شما بايد تحت اين ابعاد كار كنيد
واسه خروجي هم كه بايد تحويل بشه،فرمت خاصي نيست،اما اغلب و بهتر اينه كه AVI باشه كه به راحتي داخل نرم افزار ها بتونن بكشن روي نوار(آخه واسه پخش از روي نوار پخش ميشه و به همين دليل بايد اول كار كشيده بشه روي نوار)با توجه به اينا كه گفتم شما وقتي ميخوايد يه پروژه كار كنيد با پريمير اونو DV PAL در نظر بگيريد،ترجيحا با صداي 48KHz(بسته به نوع كار و چيزي كه مد نظر شماست ميتونيد Wide Screen هم انتخاب كنيد)
اصل همون PAL هست كه شما در نظر بگيريد واسه پروژه،واسه خروجي هم احتياج نيست تنظيماتشو تغيير بدين،خود نرم افزار طبق استاندارد هاي PAL بهتون خروجي ميده
موفق باشيد

Inst_sina

New Member
نکات خاصی برای پخش تلوزیونی هست؟

پخش فیلم و کار برای تلوزیون استاندارد یا نکات خاصی نداره که لازم باشه به لحاظ فنی رعایت بشه؟

Inst_sina

New Member
اساتيد گرامي كسي نكته خاص ديگه‌اي به ذهن مباركش نيم‌رشه
ممنون ميشم راهنمايي كنيد اگر نكته خاصي هست بفرماييد

Member
ببخشیدdv رو اشتباه زدم dvi سایز 720*576 ولی چون dv حجم زیادی رو اشغال میکنه میتونی dvd با همین سایز بزنی فرمتش تو پریمایر mpeg2 هست

حسین کاشانی

Active Member
ضمن تشکر از کلیه دوستان در این جا لازم دانستم که مباحث بالا را کمی کامل توضیح دهم
تا چندی پیش کلیه برنامه های صدا و سیما بر روی نوارهایی به نام بتا کم کشیده می شد و در اتاق فرمان یا همان رژی در پلیر نوار بتاکم پخش می شد

اما حدود 2 سال است که با عوض شدن تکنولوژی پخش در صدا و سیما دستگاه هایی به نام XDCAM روی کار آمد که نوارهایی به نام PD دارد ( مخفف professional Disk ) که البته برخی افراد در صدا و سیما به اشتباه از این نوار هم به نام xdcam یاد می کنند که این موضوع اشتباه است و xdcam نام دستگاه ضبط و پخش نوار است نه خود نوار
خوب حال ببینیم چگونه برنامه هایی ما تدوین گران کار می کنیم به روی pd انتقال می یابد:

راه اول :
اولین راه این است دستگاه xdcam را به کمک کابل به ورودی کامپیوتر وصل می کنیم
پل ارتباط کامپیوتر با دستگاه می تواند پورت 1394 و یا ورودی و خروجی های کارت های مونتاژ مثل matrox یا کناپوس و ... باشد
(این مورد نیاز به توضیح مفصل دارد که در این جا مجال توضیح نیست)

پس از این ارتباط ما قطعه ی مونتاژ شده ی خود را play کرده و دستگاه xdcam را به روی ضبط می گذاریم
فرمت های گوناگونی می توان بر روی PD ذخیره ساخت اما فرمتی که ما در صدا و سیما استفاده می کنیم به شرح ذیل است :

XD CAM DV PAL 25 Mpbs 720*576 50i Bottom 16 Bit

و فایلی که با این فرمت ساخته می شود فایلی است با پسوند MXF

شاید این پسوند را در نرم افزار های ورژن جدید پریمیر و یا ادیوس مشاهده کرده باشید

راه دوم :
این راه بسیار سریعتر و راحت تر از راه اول است
به این صورت که ما قطعه ی مونتاژ شده ی خود را به صورت MXF با همان فرمتی که در بالا قید شد export می گیریم ، سپس دستگاه xd را با کامپیوتر شبکه می کنیم و فایل ساخته شده را به کمک FTP بر روی نوار کپی می کنیم .

به هر حال دوستانی که می خواهند برای صدا و سیما برنامه بسازند پروژه ی خود را بایدDV PAL Standard باز کنند با صدای 48K و هنگام خروجی موراد فوق را در نظر داشته باشند

آخرین ویرایش:

farnud

New Member
سلام من واسه صدا و سیمای مرکز آبادان کار کردم .... از من خروجی TARGA TGA 720*576 خواستن که بعد خودشون به DV-Pal تبدیل کردن ...

جدیدترین ارسال ها

بالا