اخبار سخت افزار

Baloot3D

مسئول بخش سخت افزار سه بعدی
سلام
دوستان پیشرفته ترین گرافیک حال بازار ایران چیست؟قیمتش هم چند هست؟

ممنون

سلام رضا جان

کاش مشخص می کردی که منظورت چه نوع کارتی هست .
اگه Gaming رو می خوای که تمام مدل های بین المللیش در ایران هم هست فقط با قیمتی 2 برابر قیمت بقیه کشورهای دنیا ! :shock:
( آخه ظاهرا از 30 سال پیش ایران تبدیل به جزیره ای در وسط اقیانوس شده ! هر چی که بخواد تا اینجا بیاد کلی هزینه راه بهش می خوره ! :cry: ) :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

بگذریم ...

بهترین کارت گیمینگ 5970 ATI این کارت 500 تا 600 تومان قیمت داره

بهترین Workstation ها : Quadro 5800 و FirePro V8800 این ها هم در مدل Quadro : 3.500

قیمت دلار FirePro هم 1500 دلار

موفق باشید :rose:

Reza-GK

Member
بابت راهنمایی ممنون.فقط فرق بین این 2 تا کارت چیست؟
Workstation
Gaming

من خیلی بازی میکنم چند وقتی هم هست که به سرم زده وارد شاخه ی 3D بشم.اما 1 سوال؟
ایا این کارت Workstation تو بازی به خوبی کارت های Gaming جواب میده؟

آخرین ویرایش:

Baloot3D

پاسخ

بابت راهنمایی ممنون.فقط فرق بین این 2 تا کارت چیست؟
Workstation
Gaming

من خیلی بازی میکنم چند وقتی هم هست که به سرم زده وارد شاخه ی 3D بشم.اما 1 سوال؟
ایا این کارت Workstation تو بازی به خوبی کارت های Gaming جواب میده؟

سلام رضا جان
در مورد سوال اولت توصیه می کنم حتما مقاله تفاوت کارتهای گرافیک Workstation و Gaming در کارهای گرافیکی رو بخونی ، البته ادامه داره .
در مورد سوال دوم هم باید بگم : خیر ! :-?
همونطور که کارتهای Gaming برای طراحی نیستند ، کارتهای Workstation هم برای بازی طراحی نشدند و ضعفهای زیادی دارند تا جایی که که طبق مقایسه سایت TomsHardware انجام داده بهترین مدل Quadro یعنی 5800 ، با کارت 9600 GT در بازی برابری میکنه :shock:
یعنی یک کارت 3.500 دلاری با کارت 100 دلاری ، در بازی برابر است :-?

Baloot3D

خازنهایی با طول عمر 200 سال...!

سلام به همه دوستان عزیزم
بعضی وقتا در بین اخبار IT به خبرایه عجیبی بر می خوریم که جای فکر دارن !

یکی از این اخبار جالب ،طراحی و ساخت نوعی خاص از خازنهاست که می تونه در دمای 65 درجه سانتیگراد تا 200 سال دوام بیاره و بدونه خطا و در واقع نشتی به کار خودش ادامه بده ! (معلوم نیست کی اینو تونسته تست کنه :lol:)
البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که این نوع خاص از خازن ها برای دنیا چندان جدید نیست چون قبلا در مصارف بسیار خاص که شرایط بسیار خاص هم داشتند ، مورد استفاده قرار می گرفتند(یعنی در شاتل های فضایی :shock: !)
چون شرایط در فضا می تونه بسیار عجیب و سخت باشه ، نیاز هست تا از خازنهایی با دوام بسیار بالا استفاده کنند .
حالا این خازنها وارد دنیای PCهای خانه ما شده اند !
خازنهای Hi-c CAP ، نسل سوم از خازنها هستند که به جای آلمینیوم (خازنهای مایع یا لیکوئید)، فلز (خازنهای جامد یا سولید) دارای هسته ای از جنس تانتالیوم (Ta) هستند که ماده ای کم یاب به حساب میاد .

d06fe5c2a7db44a6aa92.jpg

از ویژگیهای این نسل جدید از خازن ها میشه به موارد زیر اشاره کرد :

1- طول عمری نزدیک به 8 برابر نسل قبلی (نسبت به خازنهای جامد) :shock:

2- مصرف انرژی در این نسل ، 15 برابر کمتر از اجداد مایع و جامد خود است :shock:

3- قابلیت خود تعمیری که باعث پایداری این خازنها تا مرز 100% میشه !(خدایش این دیگه شاه کاره :shock:)

4- تولید حرارت بسیار پایین به واسطه مصرف کمی که دارند .

تمام این ویژگی ها باعث می شه تا تجهیزاتی که از این خازن ها استفاده می کنند با مصرف بسیار کم و دمایی پایین دارای پایداری بسیار بالایی باشند .

تا اونجایی که دیدم در حال حاضر تعداد بسیار معدودی از تولید کنندگان تجهیزات کامپیوتری از این نوع جدید از خازنها در محصولات رده بالای خود استفاده می کنند که شاید بنام ترین اونها MSI باشه .

486b62fa88f346ffa628.jpg

آخرین ویرایش:

Reza-GK

Member
سلام رضا جان
در مورد سوال اولت توصیه می کنم حتما مقاله تفاوت کارتهای گرافیک workstation و gaming در کارهای گرافیکی رو بخونی ، البته ادامه داره .
در مورد سوال دوم هم باید بگم : خیر ! :-?
همونطور که کارتهای gaming برای طراحی نیستند ، کارتهای workstation هم برای بازی طراحی نشدند و ضعفهای زیادی دارند تا جایی که که طبق مقایسه سایت tomshardware انجام داده بهترین مدل quadro یعنی 5800 ، با کارت 9600 gt در بازی برابری میکنه :shock:
یعنی یک کارت 3.500 دلاری با کارت 100 دلاری ، در بازی برابر است :-?

بابت پاسخ خیلی ممنون.

به نظر شما من چه کار کنم؟

باید تا کارت گرافیک بگیرم؟

آخرین ویرایش:

Baloot3D

اشتباه

سلام
داشتم تو سایت اپل می گشتم که یک چیز توپ پیدا کردم و در واقع آخرین مدل Qoudro
http://store.apple.com/us/product/TW386LL/A?mco=NjM0NTg4Mw

البته 1800 دلار اونجا قیمت داره که باید تو ایران دور رو ور 4 ملیونی باشه!!!!!

سلام
دوست عزیز ، این کارتی که دیدی محصول 2 سال پیش شرکت nVidia هست و با 192 هسته CUDA و 1.5 گیگ حافظه DDR3 و مدلش هم 4800 .
آخرین مدل این مجموعه 5800هست و اگر به سر تیتر خبر دقت کنید می بینید که نوشته این مدل رو جدیدا شرکت PNY برای محصولات MAC از شرکت Apple طراحی کرده همین !!! :-?

5b9af73f94d04a8eb607.jpg

قیمت 5700 رو ساله پیش از بازار رضا گرفتم 3500 بود ، چه برسه به این که قدیمی تر و ضعیفتر هم هست !

Baloot3D

کارت گرافیک 5970 مجهز به 12 خروجی و 4 گیگ حافظه...!

سلام به همه دوستان
شاید دیگه شنیدن این اخبار از ATI غیر عادی نباشه . وقتی nVidia بعد از اون همه تاخیر ، معماری Fermi رو با سرو صدای زیاد معرفی کرد و معلوم شد که یه سرو گردن از 5970 پایینتر هست و حتی در بعضی از تست ها از رقیب تک هسته ای خودش یعنی 5870 هم پایینتر بود ، نباید دیگه عجیب باشه که ATI کارتی رو با 12 خروجی Displayport و 4 گیگ حافظه GDDR5 وارد بازار کنه ! :shock:

3370069d18c14e0099e7.jpg

معماری کارت گرافیکهای سری 5000 از شرکت ATI به حدی قابل انعطاف طراحی شدند که هر شرکتی سعی می کنه تا با تغییر دادن اون باعث خلق اثری خاص بشه که در اینجا شرکت PowerColor قطورترین و قدرتمند ترین کارت این رده رو ساخته و اعلام کرده که می توان تصاویری بسبار بزرگ رو با این کارت به نمایش در آورد .

Ultra3D

Well-Known Member
مرسی بلوت جان ( اسم کوچیکت بگو راحت باشیم مثلا ً من فرشید هستم)

ولی ما به همون 4800 هم حسرت هستیم چه برسه به 5800 و ....

با این همه من همیشه طرف دار AMD , ATI هستم چون بهترین محصولات رو برای قیمت و کارایی داره
در ضمن این Intel , Nvidia به نظر من توان رقابت سالم رو با AMD ندارن و همش کلک می زنن مثلا ً سال پیش بیشتر از نصف درآمدهای AMD حاصل از شکایت های AMD علیه Intel به خاطر چوب لای چرخ بردن Intel بود ( شرکت Intel به صورت مخفیانه به شرکت های تولید کننده لپ تاپ رشوه می داد که از سی پی یو های AMD استفاده نکنن و فقط Intel استفاده کنن که باعث منزوی شدن و ضعیف جلوه دادن محصولات AMD می شود)

Baloot3D

جواب

بابت پاسخ خیلی ممنون.

به نظر شما من چه کار کنم؟

باید تا کارت گرافیک بگیرم؟

سلام رضا جان
خواهش می کنم قربان وظیفست

در مورد مشکل شما واقعایت خود منم همین سوال رو داشتم و جواب اینکه نمی شه روی کارتهای Workstation حسابی باز کرد برای بازی پس یک راه می مونه اونم اینکه از 2 کارت Gaming و Workstation به طور همزمان استفاده کنیم !!
در این باره هم مشکلی هستو راه حلی !
متاسفانه نمی شه 2 کارت متفاوت از شرکت nVidia رو به هم وصل یا SLI کرد :mad: ولی خوشبختانه این قابلیت در کارتهای شرکت ATI هست ! :cool:
حالا سوال اینجاست که آیا میشه یک کارت Gaming رو با یک Workstation به صورت CrossFireX به هم وصل کرد یا خیر !!؟
در این مورد مطلبی رو هنوز پیدا نکردم برای همین به خود شرکت ATI ایمیل زدم تا جوابی درست در این باره بدن . هر وقت که جواب دادن حتما شمارم در جریان میذارم .:)

Baloot3D

پردازنده های 256 بیتی نسل جدید...!

سلام به همه دوستان عزیزم

32 بیتی یا 64 بیتی ، مسئله این نیست ! :green: مسئله 256 بیتی است !!! :lol:

دستورات SSE که مخفف عبارت Streaming SIMD Extensions هستند ، اولین بار در پردازنده های Pentium III ظاهر شدند . SIMD به معنای پردازش چندین داده در یک دستورالعمل است .حال نسخه چهارم (SSE4) امکان ترکیب چندید مقدار کوچکتر (برای مثال 4 تا 32 بیتی یا 2 تا 64 بیتی) و قرار دادن آنها در یک رجیستر 128 بیتی فراهم شده است . بنابراین با استفاده از یک دستورالعمل 128 بیتی می توان همه آنها را پردازش کرد . این دستورالعمل های فوق عریض معمولا در برنانه های پردازش چند رسانه ای یا بازی ها مورد استفاده قرار می گیرند ، هر چند در سایر برنانه های متکی بر پردازنده مثل برنانه های مالی و عملی هم قابل استفاده هستند .

6ebbe3c2a7694fe09304.jpg

کاربرد جدیدتری نیز وجود دارد AVX یا Advanced Vector Extensions آخرین توسعه مجموعه دستورالعملهای مبتنی بر معماری x86 است . این توسعه منجر به معرفی رجیسترهای 256 بیتی و دستورالعملهای 256 بیتی شد . این معماری در پردازنده های جدید اینتل یعنی Standy Bradge و همچنین پردازنده های فوق پیشرفته AMD به نام بلدوزر (Bulldozer) که در سال 2011 وارد بازار خواهند شد ،وجود دارد :cool:

به دنیای 256 بیتی خوش آمدید :neutral:

Reza-GK

Member
سلام رضا جان
خواهش می کنم قربان وظیفست

در مورد مشکل شما واقعایت خود منم همین سوال رو داشتم و جواب اینکه نمی شه روی کارتهای workstation حسابی باز کرد برای بازی پس یک راه می مونه اونم اینکه از 2 کارت gaming و workstation به طور همزمان استفاده کنیم !!
در این باره هم مشکلی هستو راه حلی !
متاسفانه نمی شه 2 کارت متفاوت از شرکت nvidia رو به هم وصل یا sli کرد :mad: ولی خوشبختانه این قابلیت در کارتهای شرکت ati هست ! :cool:
حالا سوال اینجاست که آیا میشه یک کارت gaming رو با یک workstation به صورت crossfirex به هم وصل کرد یا خیر !!؟
در این مورد مطلبی رو هنوز پیدا نکردم برای همین به خود شرکت ati ایمیل زدم تا جوابی درست در این باره بدن . هر وقت که جواب دادن حتما شمارم در جریان میذارم .:)

سلام دوست عزیز

این کارت گرافیک به جایی نرسید؟

Farrokh

Active Member
گاهی اوقات گریم می گیره از این همه سرعت در عرصه ی کامپیوتر

حالا یک سوال

تفاوت اصلی بین 256 بیتی بودن یک سی پی یو با چند هسته ای بودنش چیه ؟
یعنی این برا چه کاریه اون برا چه کاریه
یعنی هسته های زیاد به چه دردی می خوره و بیت زیاد به چه دردی می خوره

ممنون

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
گاهی اوقات گریم می گیره از این همه سرعت در عرصه ی کامپیوتر

حالا یک سوال

تفاوت اصلی بین 256 بیتی بودن یک سی پی یو با چند هسته ای بودنش چیه ؟
یعنی این برا چه کاریه اون برا چه کاریه
یعنی هسته های زیاد به چه دردی می خوره و بیت زیاد به چه دردی می خوره

من که گریم نمیاد !!

ببین هر چی اندازه ریجیسترها در یک پردازنده بیشنر بشه تعداد دستوراتی که می تونه در یک سیکل انجام بده بیشتر میشه . البته قانون نیست . چون با افزایش حافظه فضای مورد نیاز برای آدرس دهی حافظه هم افزایش پیدا میکنه

حالا اگر برای چندتا هسته این قضیه رو داشنه باشیم نتیجه به صورت تصاعدی بالا میره !
فقط مشکل گران بودن ساخت رجیستر های خیلی بزرک در پردازنده نیست که این پردازنده ها یهو n بیتی نمیشن . مساله دیگه ساپورت شدن توسط دنیای نرم افزاره ... به هر حال اگه قرار باشه یه نرم افرار به صورت کامل با یه سخت افزاری مچ بشه باید برای معماری اون سخت افزار بهینه سازی بشه ... هنوز 64 بیتی کامل ساپورت نمیشه وای به حال 256 بیتی !!!

Farrokh

Active Member
ممنون از توضیحاتت متین

چقدر خوبه که تو رو اینجا داریم

پس با این حساب خیلی ذوق زده نشیم و بریم سیستم مد نظرمون رو بخریم

یا اینکه نه صبر کنیم تا سه ماه آینده حتما اتفاقات خفنی در عرصه ی سخت افزار میوفته ؟

gigamax

کاربر متخصص جلوه های ویژه
تا اونجایی که من میدونم این چنین پلت فرم هایی به اون زودی ها وارد بازار نمیشن و اگر هم بشن خیلی گرون هستن و برای یه گرافیست ایرانی زیاد مقرون به صرفه نیست .

پیشنهاد میکنم فعلا رو خانواده Core i7 سرمایه گذاری کنید چون نسبت به قیمت بهترین کارایی رو دارن

AREF

مدیر انجمن های <A href="http://forum.majidonline.c
سلام.نمی دونم شاید جاش نباشه اینجا پست بزنم.اما بهتره مثل متین واقع بین باشیم اینجا ایرانه و باید دور این خوشگل خوشگلا خط کشید.
اما چاره چیه!؟
من دیروز دیدم AMD یه غولی زده به نام Opteron 6100 که 12 هسته داره!
قیمتش 1000 دلاره.
مادربوردی هم تو سایت Asus دیدم که حدود 450 دلار بود.و 2 از این Cpu رو ثاپورت میکرد.جالبه مادر بوردش تا mb=ASUS_KGPE-D16
256 گیگ رم رو ثاپورت میکنه!

حساب کردم به دلار فقط رم و CPu میشه 7800 دلار.اما بد بختی اینجاست الان متین یا فرخ پولدار:wink: می خوان اینو بخرن اما کو کسی که وارد کنه!!!
یه بنده خدایی از کارمندای شرکت آلبالوئه.تو سایت عضو شده .مطمئنا خیلی می تونه کمک کنه.
http://forum.majidonline.com/showthread.php?t=144803&page=2

Baloot3D

کارت گرافیک های pc روی لپ تاپ...!

سلام به همه دوستان عزیز

یکی از مشکلات همیشگی دستگاه های قابل حمل قدرت کمتر نسبت به PC ها هست . راه حل های زیادی برای این مشکل ارائه شده که آخرین اونها محصول شرکت MSI هست .

چیپست گرافیک نوت بوکها عموما قدرت چندانی نسبت به گرافیک های PC ندارند (البته بجز معدودی از مدل ها مثل 5870 ATI و nVidia 480 قابل حمل ! ) برای همین شرکت MSI باکس ویژه ای برای یک کارت گرافیک PCI-E 16X طراحی کرده که توسط اسلات Express Card به لپ تاپ وصل شده و به گفته این شرکت توان کار را تا 19 برابر افزایش می دهد که البته به نظر کمی اقرار آمیز می آید ولی اگر قرار باشد کارتی مثل ATI 5850 یا 480 nVidia را روی این باکس نصب کنیم شاید همینطور شد !

16fcdee4efb449dda027.jpg

MSI اعلام کرده نسخه بعدی را با USB3 ارائه خواهد کرد .در ضمن این باکس بطور تووکار دارای چیپی است که می تواند بطور موازی با GPU نوت بوک عمل کند .

در حال حاضر این باکس با کارت گرافیک ATI 5670 به قیمت 200 دلار در دسترس است .احتمالا با کمی جستوجو در بازار می توانید آن را پیدا کنید و یا باکس خالی اون رو بخرید و هر کارتی که خواستید روش بذارید .
این می تونه خبر خوشحال کننده ای برای کاربران 3D باشه چون در حال حاضر می توان از GPU برای رندر و نمای دید استفاده کرد .

موفق باشید
:rose:

Baloot3D

خنک کننده ها هم نامرئی شدند !!!

سلام دوستان

در دنیای امروز که هر روز باید منتظر یک خبر جدید از جهان تکنولوژی باشیم ، همه چیز شدنی هست !

یادم هست وقتی چند ماه پیش خبری در مورد تحقیقات امریکا در رابطه با زره نامرئی و به نتیجه رسیدن اون می خوندم واقعا تعجب کردم و کمی هم ترسیدم چون توو مقاله نوشته بود تا سال 2020 به طور گسترده در ارتش این کشور استفاده خواهد شد و باید منتظر دیدن حجم انبوهی از تانکهای نامرئی باشیم که فقط ازشون گرد و خاکی دیده میشه !

حالا هم خنک کننده نامرئی بطور تجاری درست شده که می تونه تحول ژرفی در سیستم های خنک کننده و در گستره زیادی به وجود بیاره .

این خنک کننده که از یک لایه با قطر نانو متری تشکیل شده و کاملا بیرنگ است ، روی تمام سطح جسم رو می پوشونه ،( یعنی تمام حفره هایی که در سطح نانو متری عمق دارن) و این امر باعث می شه تا تمام حرارت بطور موثری از جسم گرم به بیرون منتقل بشه . در واقع سطح تماس جسم گرم با محیط به چندین برابر حد معمول افزایش پیدا می کنه .

( این ایده احتمالا از روده موجودات زنده الهام گرفته شده ! چون همونطور که می دونید به دلیل چین خوردگی های بسیار زیادی که در دستگاه گوارش وجود داره ، مواد غذایی به جای 1 هفته در چند ساعت جذب میشن ! )

71078b7707c444899334.jpg

جنس این خنک کننده نانومتری از سیلیکون بوده و نام آن هم NTDT می باشد . این اختراع توسط تیم تحقیقاتی شرکت Kingmax یه ثبت رسیده و در حال حاضر یک رم DDR3 با فرکانس 2400 مگاهرتز با این خنک کننده عجیب توسط این شرکت تولید شده و همونطور که می بینید هیچ گونه خنک کننده ای روش نصب نیست ولی دمایی اون 2 درجه از یک رم با فرکانس 1800 از همین شرکت و با تکنولوژی ساخت یکسان و با خنک کننده های فلزی ، کمتر است !!!

همگی موفق باشید...! :rose:

آخرین ویرایش:

gp-gpu

Member
Fastra ll ،ابر کامپیوتری که زیادی جمع و جوره!!!

سلام بر دوستان عزیز
شما فکر میکنید میشه یه ابرکامپیوتر رو تو یه کیس FullATX که یه کیس PC به حساب میاد جا داد؟
بله!میشه ابرکامپیوتری با توان محاسبه 12 تریلیون دستورالعمل در ثانیه رو تو یه کیس پی سی جاداد.
در پژوهش های علمی باز سازی تصویر ما مجبور به انجام محاسبات در مقیاس های بسیار بزرگ هستیم که با یه PC معمولی به حداقل یک هفته زمان نیاز هست تا محاسبه انجام بشه.بخشی از پژوهشگران آزمایشگاه ویژن دانشگاه آنتورپ {گروه پژوهشی ASTRA} روی توسعه و ابداع روشهای نوین محاسباتی برای فن تشخیص امراض از روی عکس برداری با اشعه ایکس فعالیت می کنند.
توموگرافی روشی است که از طریق عکس برداری سه بعدی از درون بدن بیماران ،که در آن با استفاده از تعداد زیادی عکس گرفته شده با اشعه ایکس طیف وسیعی از زوایا بدست می آید که برای نمایش و محاسبه نهایی به پردازنده ای با توان پردازشی بسیار بالا نیاز دارد.
خوشبختانه این محاسبات را می توان با استفاده از توان پردازش موازی GPU انجام داد(GPGPU) .بسیار سریعتر از CPU ها.هم اکنون استفاده از GPU ها برای پردازش های علمی در حال توسعه می باشد.برای برنامه های کاربردی سازگار،یک GPU دارای توان پردازشی برابر یک کلاستر از CPU های در حد متوسط را داراست.حالا تیم فاسترا با همکاری موسسه کامپیوتری Tones.be و شرکت ASUS یک PC با تعداد سیزده GPU را طراحی کرده اند که نتیجه آن دستیابی به توان پردازشی عظیم معادل 12 ترافلاپ بر ثانیه است.
اگر چه این سیستم بالا می آید و برنامه ها را اجرا می کند ولی دچار مشکل عدم پایداری در برخی برنامه هاست که احتمالا به خاطر نا سازگاری درایور کارت های گرافیک و BIOS هست که توسط هسته linux قابل رفع می باشد.
____________________________________________________________________________________
لیست قطعات این ابررایانه:
MB:ASUS P6T7 WS SUPER COMPUTER
CPU:INTEL CORE I7 920
GRAPHIC CARDS:6 nvidia GTX295 X2 and 1 nvidia GTX275
HDD:SAMSUNG SPINPOINT F3 1TB
POWER SUPPLY:Thermaltake toughpower 1500 + 3*Tt power express 450 watt
RAM:6*2GB DDR3 CorsAir 1333
CASE:Lian-Li PC P80 ARMORsuit

پیوست ها

• Fastra2.jpg
    Fastra2.jpg
    145 کیلوبایت · بازدیدها: 15