آیکون

rabab

New Member
با عرض سلام در یک سیدی دیدم که هر پوشه آیکون مخصوصی دارد چگونه این کار را انجام می دهند.

rabab

New Member
این کار را کردم ولی زمانی که پوشه را بر روی سی دی می ریزم و سی دی را در رایانه دیگری اجرا می کنم آیکون آن عوض می شود و شکل عادی به خود می گیرد ٰ حتی زمانی که آیکون را درون پوشه می گذارم باز این اتفاق رخ می دهدٰ ٰ
با تشکر :sad:

آخرین ویرایش:

the_king

مدیرکل انجمن
این کار را کردم ولی زمانی که پوشه را بر روی سی دی می ریزم و سی دی را در رایانه دیگری اجرا می کنم آیکون آن عوض می شود و شکل عادی به خود می گیرد ٰ حتی زمانی که آیکون را درون پوشه می گذارم باز این اتفاق رخ می دهدٰ ٰ
با تشکر :sad:

دلیلش اینه که Explorer طراحی خوبی نداره، آدرس آیکون رو همیشه مطلق و کامل ذخیره می کنه، حتی اگه
شما آیکون رو داخل خود پوشه قرار داده باشین، باز هم آدرسش رو کامل می نویسه، در حالی که اصولا باید
نسبی ذخیره می شد. اما مثلا برعکس WinAmp طراحی خوبی داره، زمانی که برای mp3 هاتون لیست m3u
(playlist) می سازید، تا جایی که مقدور باشه مسیر فایل های mp3 رو نسبی ذخیره می کنه تا اگه روی CD
ذخیره کردید و یا جابجا شدند آدرس ها معتبر باشند.

فرض کنیم که شما یک پوشه دارید به نام test در مسیر C:\test که می خواهید آیکون اش را تغییر دهید.
داخل پوشه ای که آیکون اش رو تغییر داده اید یک فایل هست به نام desktop.ini که اصولا مخفی است و
در حالت عادی مشاهده نمیشه. این فایل متنی داخلش کدی شبیه به این نوشته شده :
کد:
IconResource=C:\Icons\game.ico,0
می توانید در notepad ترکیب کلیدی Ctrl + O را فشار دهید و مسیر C:\test\desktop.ini را نوشته و بازش کنید.

اون C:\Icons\game.ico مسیر فایل آیکون است، طبیعتا زمانی که روی سیستم دیگری مشاهده می کنید آن
مسیر آیکون معتبر نیست.

صرفا کپی کردن فایل آیکون game.ico به داخل خود پوشه و تنظیم روی آن کافی نیست، چون مسیر آیکون بصورت کامل
(مثلا C:\test\game.ico) ذخیره می شود و اگر روی سیستم دیگری مشاهده اش کنید همچین مسیری وجود ندارد.

شما باید بعد از اینکه آیکون را داخل پوشه کپی کردید فایل desktop.ini داخل پوشه را با notepad باز کنید و
مسیر را اینگونه تغییر دهید :
کد:
IconResource=game.ico,0

حالا مسیر این آیکون game.ico نسبی است و همیشه در پوشه test پیدایش خواهد کرد، حتی در CD و روی
سیستم دیگری.

rabab

New Member
با عرض سلامی دوباره
آیا می شود آیکون سی دی را هم تغییر داد بدین معنا که به جای آیکون سی دی رام زمانی که سی دی را می گذاریم آیکون دلخواه ما نشان داده شود نه آیکون معمولی ویندوز
با تشکر فراوان از عوامل و دوستان مجید آنلاین :oops:

rabab

New Member
دلیلش اینه که Explorer طراحی خوبی نداره، آدرس آیکون رو همیشه مطلق و کامل ذخیره می کنه، حتی اگه
شما آیکون رو داخل خود پوشه قرار داده باشین، باز هم آدرسش رو کامل می نویسه، در حالی که اصولا باید
نسبی ذخیره می شد. اما مثلا برعکس WinAmp طراحی خوبی داره، زمانی که برای mp3 هاتون لیست m3u
(playlist) می سازید، تا جایی که مقدور باشه مسیر فایل های mp3 رو نسبی ذخیره می کنه تا اگه روی CD
ذخیره کردید و یا جابجا شدند آدرس ها معتبر باشند.

فرض کنیم که شما یک پوشه دارید به نام test در مسیر C:\test که می خواهید آیکون اش را تغییر دهید.
داخل پوشه ای که آیکون اش رو تغییر داده اید یک فایل هست به نام desktop.ini که اصولا مخفی است و
در حالت عادی مشاهده نمیشه. این فایل متنی داخلش کدی شبیه به این نوشته شده :
کد:
IconResource=C:\Icons\game.ico,0
می توانید در notepad ترکیب کلیدی Ctrl + O را فشار دهید و مسیر C:\test\desktop.ini را نوشته و بازش کنید.

اون C:\Icons\game.ico مسیر فایل آیکون است، طبیعتا زمانی که روی سیستم دیگری مشاهده می کنید آن
مسیر آیکون معتبر نیست.

صرفا کپی کردن فایل آیکون game.ico به داخل خود پوشه و تنظیم روی آن کافی نیست، چون مسیر آیکون بصورت کامل
(مثلا C:\test\game.ico) ذخیره می شود و اگر روی سیستم دیگری مشاهده اش کنید همچین مسیری وجود ندارد.

شما باید بعد از اینکه آیکون را داخل پوشه کپی کردید فایل desktop.ini داخل پوشه را با notepad باز کنید و
مسیر را اینگونه تغییر دهید :
کد:
IconResource=game.ico,0
حالا مسیر این آیکون game.ico نسبی است و همیشه در پوشه test پیدایش خواهد کرد، حتی در CD و روی
سیستم دیگری.

البته من با راهنمایی های شما به یک راه حل دیگر نیز دست یافتم و آن این است که آدرسی را که در این فایل (Desktop.ini)نوشته شده را پاک کنیم و فقط اسم آیکون را باقی بگذاریم مثلادر فایل نوشته شده است
[.ShellClassInfo]
IconFile=%USERPROFILE%\My Documents\Downloads\Video\program_group2.ico
IconIndex=0
حال آدرس را پاک می کنیم و نوشته بدین شکل می شود
[.ShellClassInfo]
IconFile=program_group2.ico
IconIndex=0
حال فایل را ذخیره می کنیم از این به بعد اگر پوشه را حتی در سی دی هم بریزیم و آیکون نیز در داخل پوشه باشد دیگر آیکون پوشه به حالت عادی باز نخواهد گشت.
با تشکر از دوست عزیز و بزگوار :rose:

آخرین ویرایش:

Mohammad

Member
آیا می شود آیکون سی دی را هم تغییر داد بدین معنا که به جای آیکون سی دی رام زمانی که سی دی را می گذاریم آیکون دلخواه ما نشان داده شود نه آیکون معمولی ویندوز

شما یه فایل با استفاده از notepad به نام autorun.inf تو دیسک ذخیره می کنید و داخل اون فایل این کد رو می نویسید

کد:
[LEFT][autorun]
icon=autorun.ico
[/LEFT]

یه آیکون هم به نام autorun.ico کنارش میریزید (آیکون مورد نظر)

rabab

New Member
سلام
خيلي ممنون از راهنمايهاي شما (من نمي دانم اگر اين انجمن نبودبايداز کجا جواب سوالهايم را پيدا مي کردم ) :oops:
با تشکر يا علي

جدیدترین ارسال ها

بالا