آیا فلش می تونه برای کاربرها خطرات امنیتی ایجاد کنه؟

i-php-i

Active Member

مثلا کسی یه کد اکشن اسکریپت بنویسه و این کد فایلهای مخرب رو از سرور به کلاینت انتقال بده و اجرا کنه؟ یا اینکه فایلها رو از کلاینت به سرور بفرسته و ... ؟

لطفا در این مورد توضیح بدید.

akherat

مدیر انجمن
سلام
نه نه فلش مثل جاوا اسکریپت نیست
فلش از امنیت بالایی بر خورداره
کلا فلش بیرون خودش هیچ قدرتی نداره
ببین فلش حتی برای فول اسکرین کردن در وب حتما باید کاربر این کارو بکنه و خیلی مثال دیگه

جواب : منفی

JavidFlasher

کاربر فعال
سلام

نه نه فلش مثل جاوا اسکریپت نیست
فلش از امنیت بالایی بر خورداره

یعنی با جاوا اسکریپت میشه چنین کاری کرد ؟

مثلا کسی یه کد اکشن اسکریپت بنویسه و این کد فایلهای مخرب رو از سرور به کلاینت انتقال بده و اجرا کنه؟ یا اینکه فایلها رو از کلاینت به سرور بفرسته و ... ؟

لطفا در این مورد توضیح بدید.

فلش |swf|نمیتونه ولی اگه exeکامپایل کنین یعنی و به صورت اپلیکیشن یه سری permissionبهت داده میشه برای اینکارا ...

آخرین ویرایش:

i-php-i

Active Member
ببین فلش حتی برای فول اسکرین کردن در وب حتما باید کاربر این کارو بکنه و خیلی مثال دیگه
جاوا اسکریپت هم خیلی محدود هست و حتی نمی شه به آدرسهایی که کاربر توی مرورگر تایپ کرده دسترسی داشته باشه.

یعنی فلش هیچ باگی نداره؟

akherat

مدیر انجمن
جاوا اسکریپت هم خیلی محدود هست و حتی نمی شه به آدرسهایی که کاربر توی مرورگر تایپ کرده دسترسی داشته باشه.

یعنی فلش هیچ باگی نداره؟

خداییش من که 5-6 سال دارم باحاش کار میکنم هیچ باگی ندیدم البته تو نسخه زبان 3 تو 2 هم نیست چون پلیرش آپدیت شده

JavidFlasher

کاربر فعال
یعنی فلش هیچ باگی نداره؟
هیچ باگی نمیشه گفت
چند وقت پیش یه گروه از دانشگاه Stanford یه باگ پیدا کرده بودن که بدون اجازه کاربر فلش پلیر میتونست از وبکم یا میکروفون کاربر استفاده کنه.

i-php-i

Active Member
چند وقت پیش یه گروه از دانشگاه stanford یه باگ پیدا کرده بودن که بدون اجازه کاربر فلش پلیر میتونست از وبکم یا میکروفون کاربر استفاده کنه.
پس یه باگ پیدا شده ! فرض کنید کامپبوتر و وب کم توی اتاق خواب یه بنده خدایی باشه، این فلش پلیر می تونه باعث چه فاجعه ای بشه بنظرتون؟ فلش انقدر ها هم امن نیست.
چی می شه دوست عزیز؟ اصلا جاوا اسکریپت نمی تونه با سیستم فایل کار کنه. حتی به عناصر مرورگر هم دسترسی نداره.

تنها موردی که می تونه باعث اخلال بشه دزدین کوکی هست، که اون هم اگر توی سرور کوکی رو به درستی ست کنیم، جاوا اسکریپت نمی تونه به کوکی ها دسترسی داشته باشه. شاید این بحث ها توی مرورگرهای مایروسافت که تکلیفشون مشخصه اتفاق بیافته که اون هم بخاطر باگ مرورگر هست و نه ضعف جاوااسکریپت.

akherat

مدیر انجمن
پس یه باگ پیدا شده ! فرض کنید کامپبوتر و وب کم توی اتاق خواب یه بنده خدایی باشه، این فلش پلیر می تونه باعث چه فاجعه ای بشه بنظرتون؟ فلش انقدر ها هم امن نیست.
چی می شه دوست عزیز؟ اصلا جاوا اسکریپت نمی تونه با سیستم فایل کار کنه. حتی به عناصر مرورگر هم دسترسی نداره.

تنها موردی که می تونه باعث اخلال بشه دزدین کوکی هست، که اون هم اگر توی سرور کوکی رو به درستی ست کنیم، جاوا اسکریپت نمی تونه به کوکی ها دسترسی داشته باشه. شاید این بحث ها توی مرورگرهای مایروسافت که تکلیفشون مشخصه اتفاق بیافته که اون هم بخاطر باگ مرورگر هست و نه ضعف جاوااسکریپت.

بله ضعف جاوا اسکریپت نیست
منظورم اینکه با اجرا کردن کد های جاوا اسکریپت میشه دزدی اطلاعات کرد

akherat

مدیر انجمن
هیچ باگی نمیشه گفت
چند وقت پیش یه گروه از دانشگاه stanford یه باگ پیدا کرده بودن که بدون اجازه کاربر فلش پلیر میتونست از وبکم یا میکروفون کاربر استفاده کنه.

دوست عزیز میشه لینک معتبر این باگ رو بدی

i-php-i

Active Member
منظورم اینکه با اجرا کردن کد های جاوا اسکریپت میشه دزدی اطلاعات کرد
منظورتون از دزدی چیه؟ فکر نکنم جاوا اسکریپت بتونه چیزی رو بدزده. همونطور که گفتم فقط می تونه کوکی ها رو بدزده که اونم می شه از طریق کد نویسی صحیح جلوش رو گرفت.

akherat

مدیر انجمن
ok
یادمه مقاله زیاد خوندم در این مورد
یکم گوگل و بگرد !

i-php-i

Active Member
این باگ مربوط به یه مرورگر خاص هست یا توی همه مرورگرها می شه از این باگ استفاده کرد؟

benyamin_pc

Well-Known Member
چقد با این آخرت بنده خدا بحث میکنین , آخرت کاملا درست گفت , جاوا اسکریپت خیلی ناامن تره از فلش و باهاش ویروسم میشه نوشت و تو رجیستری هم میشه دستکاری کرد ..
از اونجائی که vbscript باهاش خیلی کارا میشه کرد و ارتباط بین js,vb هم کار سختی نیست کارای زیادی میشه انجام داد که نمونش کد wscript هست ...
یه مدت خودم دنبالش بودم و نتیجه نهائیمو اگه بخام تو یه جمله بگم میشه کدهای هگزو به صورت یک پکیج به فرم فایل اجرائی از تو مرورگر ران کرد (اما نه به این سادگی ها ...)
کلا زیاد هم فرق نداره چون باز میشه بین as و js پل زد و از امکانات js استفاده کرد

جدیدترین ارسال ها

بالا