آموزش پروتئوس در مجیدآنلاین

saalek110

Well-Known Member
آموزش پروتئوس در مجیدآنلاین

سالک: آموزشهای مختلفی در اینترنت هست ولی من فکر کردم خودم یک آموزش بنویسم.تا کار قوی تر شود.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
لیست:

صفحه اول : پستهای۱ تا۲۰ ، طرز انتخاب قطعات و چیدن روی صفحه و play کردن ، همچنین موارد روی کیلک راست قطعه ، مثل جابجایی ، حذف ، رفتن به صفحه مشخصات

صفحه دوم : فیلمهای آقای شادریان و چند دوست دیگه ، در مورد مباحث بعدی

سالک: من خودم دنبال pcb یعنی برد مدار چاپی نیستم. چون فعلا از فیبر هزار سوراخ استفاده می کنم ، برای همین ممکن است از این نظر آموزش کامل ۱۰۰ درصد نباشد ولی باز سعی کردم pcb را هم کامل نقل کنم.
بیشتر قسمتها نقل شد تا من خودم بنویسم. چون آموزش دوستان خیلی خوب بود. ولی شاید بعدا ، خودم قسمتهایی را نوشتم. امیدوارم ، این آموزش ، مورد استفاده شما قرار بگیرد.

تاپیک منشعب شده:

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
«پروتئوس» (Proteus) با نام کامل Proteus Design Suite ابزاری نرم‌افزاری است که مهندسان الکترونیک از آن برای ایجاد شماتیک مدار، شبیه‌سازی آن و طراحی بردهای مدار چاپی (PCB) استفاده می‌کنند.

سالک: این آموزش ، لینک دانلود پروتئوس ، فعلا ندارد، خودتان ، در گوگل ، دانلود پروتئوس ، را سرچ کنید.
-----------------------------------

فیلم بالا، برای درک محیط پروتئوس ، و چگونگی کار با نرم افزار ، فیلم خیلی خوبیه.
کسانی که هیچ آشنایی با پروتئوس ندارند ، با این فیلم مقدار زیادی محیط پروتئوس براشون آشنا میشه.
این فیلم را وقتی ۴۰ پست زده شده بود من این پست اضافه کردم... یعنی اگر این فیلم را نبینید هم می توانید آموزش را بخوانید ، ولی طرز بیانش و جزئیاتی که در فیلم گفته شده ، اجازه نداد از این فیلم صرف نظر کنم.

--------------------------------------------

new project
از منوی فایل new project را بزنید یا از صفحه اول که عکسش ضمیمه پست است.

1.jpg

محلی در هارد انتخاب کنید و نامی به پروژه بدهید.
من انتخاب ها را فقط next کردم.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
با زدن دکمه p که در شکل زیر نشان داده شده وارد پنجره pick devices می شویم که عکس این پنجره در پایین هست.

من از قسمت راست و بالا خازن ها را انتخاب کردم و از لیست وسط یک خازن را زدم.

2.jpg
3.jpg

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
در شکل زیر می بینید در قسمت زیر کاتگوری ما ساب کاتگوری را داریم.... یعنی شاخه های اون شاخه
من دیود را انتخاب کردم ...طبق فلش قرمز و بعد زنز را انتخاب کردم که نوعی دیود است.

4.jpg

saalek110

Well-Known Member
یک pdf فارسی ضمیمه پست کردم. توضیحات خوبی داده خودتان می توانید مطالعه کنید.

5.jpg

عکس بالا که به درس ما می خورد را از این pdf گرفتم.

6.jpg
نماد این pdf عکس بالاست.

پیوست ها

• proteus.pdf
    13.4 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
تا اینجا با پنجره وسایل یا همان devices آشنا شدید.
که با زدن دکمه p می اومد.

حالا با انتخاب هر وسیله . زدن ok این پنجره می توانید اون وسیله را روی صفحه قرار دهید.

7.jpg

8.jpg
بعد قرار دادن اون وسیله می بینید که می توانید سیم کشی هم بهش بکنید.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
کلیک راست کردن روی اون قطعه ای که روی صفحه گذاشتید:

10.jpg

در شکل بالا می بینید که اولین گزینه برای جابجا کردن وسیله است.
می توانید اون وسیله را هم
حذف کنید از این منو.
همچنین می توانید از منوی کلیک راست وسیله بروید به
پراپرتیز اون یعنی مشخصات اون و مثلا مقدار مقاومت یک مقاومت یا ظرفیت یک خازن را تغییر دهید.

قطعه و وسیله و ابزار ..... همه اینها منظورم همون قطعه الکترونیکی است که از پنجره دیوایسز آوردید.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
در شکل زیر می بینید که من از دو چیز 3 بار روی صفحه گذاشتم یعنی خازن را دو بار روی صفحه گذاشتم...جایی که فلش نشان داده لیست چیزهایی که من استفاده کردم را می بینید.

11.jpg

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
حالا بروید به منوی فایل و گزینه باز کردن پروژه های نمونه را بزنید
و یک پروژه انتخاب کنید.

در شکل زیر دکمه play را می بینید. اون را بزنید تا پروژه اجرا شود.

من با این کار خواستم بگم هدف از چیدن قطعات روی صفحه play کردن اون است.

شما می توانید پروژه های مختلف از پروژه های نمنونه را باز کنید و play کنید تا بیشتر با محیط برنامه آشنا شوید.

پیوست ها

• 13.jpg
    13.jpg
    138.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
پروژه ای که من باز کردم دو تا دکمه داره که در شکل زیر با فلش قرمز نشان دادم ... با زدن اون دکمه ها اعداد قرمز و بزرگ تغییر می کند.
و اون فلش های آبی هم به سیم منفی و مثبت اشاره می کند.

14.jpg

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
مرور مطالب تا اینجا:
پس تا اینجا با پنجره قطعات آشنا شدیم و طرز قرار دادن اون قطعه بر صفحه را یاد گرفتیم
و با منوی کلیک راست قطعه آشنا شدیم که دارای انتخاب های جابجا کردن و حذف کردن و تغییر مشخصات بود.

و با پروژه های نمونه برنامه هم آشنا شدیم.

سالک:حالا بهتره فیلم زیر را ببینید. فارسی است. مطالب بالا را به شکل فیلم نشان داده.یک سری نکات که من نگفتم هم در این فیلم گفته شده ، پس حتما فیلم را ببینید تا اون نکات را از دست ندهید.

youtu.be/CRRDAe_fDFg?si=mEu5n7LWBjjrQk8K

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
در تصویر زیر جایی که فلش نشان داده کلیک کردم
شما لیستی از وسایل اندازه گیری را مشاهده می کنید.
مثل اسیلوسکوپ و جریان سنج و ولتاژ سنج.

15.jpg

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member

ذخیره و تبدیل فرمت فایل پروژه‌ها​

نرم‌افزار Proteus امکان ذخیره و تبدیل فرمت فایل پروژه‌ها را فراهم می‌کند. با استفاده از این امکانات، شما می‌توانید فایل‌های پروژه‌های خود را به فرمت‌های مختلف ذخیره کنید یا فایل‌هایی با فرمت‌های مختلف را به فرمت Proteus باز کنید.

در Proteus می‌توانید پروژه‌های خود را به صورت زیر ذخیره و تبدیل کنید:

ذخیره پروژه: برای ذخیره پروژه خود در Proteus، می‌توانید از گزینه “Save Project” یا “Save Project As” در منوی File استفاده کنید. با انتخاب این گزینه، می‌توانید پروژه خود را با فرمت پیش فرض Proteus (به صورت .pdsprj) ذخیره کنید.

تبدیل به فرمت‌های مختلف: Proteus امکان تبدیل پروژه به فرمت‌های مختلف را دارد. برای این کار، می‌توانید از گزینه “Export” یا “Export Project” در منوی File استفاده کنید. با انتخاب این گزینه، می‌توانید پروژه خود را به فرمت‌هایی مانند PDF، HTML، BMP، JPEG و غیره تبدیل کنید.

باز کردن پروژه‌های دیگر: Proteus امکان باز کردن پروژه‌هایی با فرمت‌های مختلف را نیز دارد. با استفاده از گزینه “Open” در منوی File، می‌توانید پروژه‌هایی با فرمت‌های مختلف را باز کنید و در Proteus ویرایش کنید.

در نتیجه، Proteus قابلیت‌هایی برای ذخیره و تبدیل فرمت فایل‌های پروژه‌های خود را ارائه می‌دهد، که به شما اجازه می‌دهد پروژه‌های خود را در فرمت‌های مورد نیاز ذخیره کنید و باز کنید.

کپی شده از:

saalek110

Well-Known Member
برای چرخاندن قطعات از کلیدهای مثبت و منفی استفاده می کنیم.

برگرفته از فیلم زیر:

فیلم خوبیه ، دوست داشتید نگاه کنید. انتهای فیلم طراحی pcb است. می توانید اون قسمت را نگاه نکنید.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
قسمت پاور را از ابزارهای سمت راست کلیک کنید و زمین و قطب مثبت را قرار دهید. ۴ پست قبل ابزارهای اندازه گیری را کلیک کردیم ، منظور از همان جعبه ابزار است. بعدا سعی می کنم عکس بگیرم نشان دهم.
باز از فیلم پست قبل این نکته گرفته شده ، لینکش را مجدد در زیر می فرستم.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
متصل کردن فایل هگز به میکروکنترلر در پروتئوس:
از طریق کلیک راست بر میکروکنترلر و رفتن به پراپرتی و انتخاب فایل هگز.

فیلم بالا هم مناسب این قسمت آموزش است
ساختن پروژه جدید داره
انتخاب قطعات داره
و طرز چیدن و سیم کشی.

در وسط فیلم وارد کدویژن می شود تا برای میکروکنترلر برنامه بنویسید ، اگر کاری با میکروکنترلر ندارید این قسمت را رد کنید.

بعد نوشتن برنامه در کدویژن ، و ساختن فایل هگز....
برمی گردیم به پروتئوس و روی میکروکنترلر کلیک راست کرده و پراپرتی را می زنیم. و می رویم برای نسبت دادن فایل هگز ساخته شده به میکروکنترلر.

دوستانی که میکروکنترلر کار نمی کنند فقط به طرز چیدن قطعات در فیلم توجه کنید که اول فیلم است و وقتی وارد نرم افزار کدویژن شد فیلم را ببندید.

آخرین ویرایش:

saalek110

Well-Known Member
۲۰..

Screenshot_۲۰۲۳-۱۱-۰۱_۰۰۲۷۲۱.jpg

آموزش ۲۰۰ صفحه ای مصور انگلیسی.
شاید پستهای بعدی مجدد همین را ارسال کرده باشم... نمی دانم .... خودتان چک کنید.

پیوست ها

• tut_protisis.pdf
    4.3 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

جدیدترین ارسال ها

بالا