آموزشهای گروهی < شماره 4 > : رنگ شناسي و اصول سازگاري و استفاده از رنگ ها

NaviD.R.R

Member
رنگ و زندگي شخصي

رنگ و زنان

زنان نسبت به افرادي كه به رنگ آبي لباس مي پوشند احساس راحتي و اعتماد بيشتري مي كنند.
براي همسرتان يك شاخه رز قرمز به نشانه عشق و علاقه بفرستيد.
براي زناني كه صرفا" رابطه دوستي ( و نه عشقي ) داريد رز زرد بفرستيد.
يكي از اتاقهاي نشيمن خانه خود را با رنگي خشن و پر رنگ مانند قرمز تيره رنگ كنيد تا نشانه قدرت و انرژي شما نزد همسرتان باشد.
رنگ آميزي اتاق خواب به رنگ سبز مي تواند نشانه جواني و طبيعت باشد.
رنگ و خانه

بكاربردن رنگهاي سرد براي اجزاي اتاق خواب ( تخت خواب، ملافه ، پتو ... ) مكاني بدور از استرس و آرامش بخش را براي خوابي شيرين براي شما فراهم مي كند.
ديوارهاي اتاق خواب را براي ايجاد آرامش به رنگهاي سرد و ملايم مانند آبي يا آبي مايل به سبز رنگ آميزي كنيد.
قراردادن كوسن ارغواني روز مبلمان با رنگ خنثي مي تواند نشانه قدرت، توانگري و ثروت بوده و برانگيزنده تخيلات باشد.
رنگ و لباس

لباسهاي معمولي با رنگ سبز يا زرد موجب جلب توجه مي شوند. پيراهن يا ژاكت آبي تيره رنگ مي تواند علامت قابليت اعتماد باشد.
لباس ورزشي تمام خاكستري و خسته كننده خود را كنار گذاشته و براي راحتي اعصاب خود از رنگهاي تيره تر يا روشنتر استفاده كنيد.
لباس سراسر قهوه اي ممكن است شيك بنظر برسد اما خسته كننده و يكنواخت خواهد شد. افزودن كمي رنگهاي سرد يا گرم مانند زرد، طلايي يا سبز باعث درخشانتر شدن ظاهر و فرايندهاي ذهني شما خواهد شد.
رنگ و اتومبيل

اتومبيل مشكي نشانه تمايل به گمنامي است.
برخي رنگهاي بخصوص از آبي و قرمز حاكي از خود نما بودن راننده است.
رنگ زرد و نارنجي دلالت بر ورزشكار بودن شما ميكند.
انتخاب رنگ نقره اي يا طلايي مي تواند بيانگر ثروت و دارايي باشد.
رنگ و زندگي حرفه اي

رنگ و لباسهاي اداري

لباسي به رنگ خاكستري تيره، مشكي يا آبي سير بپوشيد تا شخصي موفق، آگاه و جدي بنظر برسيد.
پيراهن سفيد و ساده احترام و رسميت را براي شما به ارمغان خواهد آورد.
پيراهن بژ و يا غير سفيد چهره محافظه كارانه ملايمتري را از شما ارائه خواهد نمود.
رنگ و دفتركار

كارتهاي ويزيت و سربرگها بهتر است به رنگهاي خنثي تهيه شوند. رنگهاي سفيد و بژ معمولا" نسبت به رنگهاي ديگر راحت تر خوانده مي شوند.
ديوارهاي آبي كمرنگ نسبت به سفيد بيشتر توليد آرامش نموده و بيشتر جلب توجه مي كند.
اسباب اثاثيه زرشكي يا ارغواني تيره محيط كار شما را مجلل و سلطنتي جلوه خواهد داد.
براي اجناس تبليغاتي، وب سايتها و نشانهاي ترفيعي از رنگهاي خشن و گيرا استفاده كنيد تا موجب جذب بيشتر مشتريان گردد. براي خوانايي بيشتر، رنگ مشكي را در چاپ متون بكار ببريد.

منبع : www.mardoman.com

NaviD.R.R

Member
اكنون كه ايده هايي براي چگونگي استفاده از رنگها در ذهن شما شكل گرفته، لازم است با برخي از روشهاي تاثير گذاري رنگها در زندگي نيز آشنا شويد.

ارتباط و وابستگي

اگر دقت كرده باشيد لباس افراد پليس و نظامي معمولا برنگ آبي يا سبز تيـره انتخاب مي شود چون اين رنگها نشانه قدرت و ابوهت ميباشند. در بيمارستانها معمـولا" از ملافه و البسه سبز كمـرنـگ استفاده مي شود چراكه اين رنگ اثري تسكين دهنده و آرامش بخش دارد.

مزاياي تبليغاتي

رستورانها و اغذيه فروشيها اغلب براي جلب توجه بيشتر از رنگهاي قرمز و زرد استفاده مي كنند. اين گونه رنگها بوضوح ديــده مي شوند و بـيشتر بـه ياد مردم مي مانند. اكثر شركتهاي بزرگ آرم محصولات خود را با رنگهاي مذكور طراحي و ارائه مي كنند.

استفاده در طراحي

معمولا دكـمه هـاي حـسـاس و اعـلان خـطر و يـا اهرم هاي توقف اضطراري برنگ قرمز مي باشند برعكس رنگ سبز نشانه عبور و امنيت است. در طراحي بسياري از وسايل بـكـاربـردن رنگهاي مختلف در قسمتهاي گوناگون براي گـويـاتر سـاخـتـن وضـايف، امـري اجتناب ناپذير است.

در وب سايتها و نوشتارهاي تبليغاتي هنگاميكه بخشي از كلمات با رنگ زرد نمايان گردند بيشتر نظر ما را بخود جلب كرده و باعث ميشود توجه بيشتري به آن قسمتها بنماييم.

معمولا" رنگ سبز ما را به ياد يك موقعيت دوستانه و بدون خطر مي اندازد و اين يكي از متداولترين موارد استفاده رنگها در تاثير گذاري رواني روي افراد است.

زندگيتان را رنگي كنيد

اگر تا حال زنگي شما خالي از رنگهاي گوناگون و شاد بوده و تــوجهي به استفاده از رنگها نمي كرديد، بهتر است شروع كنيد. شـركتـهاي تـبلـيغاتي و تـاجران بـاهوش از روانشانسي رنگها براي تاثير گذاري روي شما بهره مي برند، شما نيز بايد براي تاثير گذاري در زندگيتان از رنگها استفاده كنيد.

درك اينكه هر رنگي چه معني دارد، نقطه آغاز خوبي است. با بكارگيري رنگها زندگي خود را شيرين تر و رنگي تر نماييد.

منبع : www.mardoman.com

S4DEGH

Well-Known Member
عالي عالي عالي !

من اين چند روز نبودم اينجا تركيد ! اميدوارم بتونم خودم رو به بحث برسونم !

webara

Member
البته اينقدر از رنگ ها خوبي نگين ! يك رنگي چيز بدي نيست !

خسته نباشيد

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
این چند روزی که من نبودم فکر کردم الان که بیام کلی مطلب جدید میبینم ولی مثل اینکه بقیه بچه ها هم یا نبودن یا ...

در مورد اون مطلبی هم صفحه قبل گذاشتم و میخواستم هر چند وقت یکبار درباره یک رنگ بحث کنیم و خصوصیات و کاربردهای اون رو بررسی کنیم انگار بچه ها یا علاقه ای ندارن یا عادت به مطالب آکادمیک و کتابی کردن.

امیدوارم بحث به هر صورت که شده ادامه پیدا کنه و تاپیک از این سستی دربیاد.

mostafa_az

Well-Known Member
سارا منم چهارشنبه بهتون ملحق ميشم . الان در حال دانشگاه گذراني هستم :lol:

پشنهاد ميكنم تا موقع هركي درباره رنگي كه انتخاب ميشه و علايقش صحبت كنه . مثلا با همين رنگ آبي كه سارا گفت شروع كنين .

مخلصيم
مصطفي

پارسيان

New Member
حالا كه بحث از آبي شد بزارين منم قهرماني آبي پوشان پايتخت رو به همه طرفداراش تبريك بگم.
حالا بخاطر اينكه ضايع نباشه :
بله داشتم ميگفتم رنگ آبي در ايجاد آرامش مخاطبين بسيار بسيار خوب است. :d
اصولا از رنگ آبي مي شود براي طراحي سايت هاي سازمانهاي دولتي يا سايت هاي رسمي استفاده كرد.

GFX Master

پارسیان عزیز اینا که تکرار مطالب صفحه قبل بود اگر مطلب جدیدی دارین لطفا بگین.

mostafa_az

Well-Known Member
خوب بچه ها . ظاهرا همه ناراضيا . مشكل اينه كه كلا اين بحث تخصصي هستش و نميشه به صورت خودموني درش آورد . اما من اين كار رو ميكنم . چون هيچ كي ديگه اينجا سر نميزنه .

خوب . به نظر من ديگه با تفاصير صفحات پيش با رنگ ها آشنا شدين . گرچه قبلش هم آشنا بودين . اما نياز بود يكم تخصصي تر آشنا بشين . ( البته مطمئنا هيچي نفهميدين
283.gif
) .

من بحث رو با سازگاري رنگ ها شروع ميكنم . بحث هم چون تخصصي نيست از اعماق افكار وجود خاص خودم سرچشمه گرفته . پس خواهشا اگه خنده داره بيشتر از يكم نخندين
283.gif
. هر كي هم در اين زمينه به فكرش چيزي رسيد زحمتشو بكشه :
يه چيز ديگه . خواهشا اگه طرح ، فايل ،‌يا چيزي دارين كه به اين آموزشها كمك ميكنه خالصانه اينجا قرار بدين . مطمئن باشين راه دوري نميرن و دارين خمس علمتون رو پرداخت ميكنين .
خوب ‌، من از وقتي تصميم گرفتم طراحي كنم ( اون زمانا كه هنوز آبتين رو نداشتيم
300.gif
) با رنگ آبي حال ميكردم . نميدونم شايد به خاطر استقلالي بودنم بود . شايد به خاطر جذابيت رنگش . شايد به خاطر آرامشي كه به خودم ميداد و شايد به هزار دليل ديگه .
اما بعد از يه مدت تصميم گرفتم رنگاي ديگه رو هم امتحان كنم . توي اين فصول امتحاني رنگاي زيادي رو كشف كردم . اين رنگايي كه كشف كردم دو دسته بودن . يه سري رنگاي قشنگي كه همه جا ديده ميشدن و اقلب تو طرحا بود ن . يه سري هم رنگايي كه اگه يه صفحه رو باهاش رنگ ميكردن ميزاشتن جلوتون حالتون ازش بهم ميخورد . البته منم از اين قاعده مستثنا نبودم ها . ولي احساس ميكردم شايد اين رنگا براي استفاده تكي به وجود نيومدن . شايد بايد حتما كنار يكي دو رنگ ديگه ميبودن تا قشنگ ديده بشن . مثلا يكي از اين رنگا رو توي اين طرح آوردم . ببيننيد ( تو حاشيه بگم اينو خيلي وقت پيش زدم ، قصدم هم تبليغات نبوده ، پس بحث رو به حاشيه نبرين
272.gif
):

تصوير شماره 1

خوب ،‌ ديدن رنگاشو ؟ حالا دوتايي اون رنگارو به تنهايي به كار ببرين . به احتمال زياد باب دلتون در نميان.
سرتون رو درد نيارم . از اين دسته رنگا زيادن . اما فقط رنگاي ناشناخته اينجوري نيستن . رنگاي معروف رو هم ميشه كنار هم چيند . بعضي از اينارو وقتي كنار هم ميچيني تازه به قدرتشون پي ميبري .

من تا بحال تو طرحام از تركيبات معروف زياد استفاده كردم . البته در حال حاضر رو هادم از اون طرحا ندارم . چون همشون به دار فاني رفتن ( در همون سانحه غم انگيز
258.gif
) .
اما يه چند تايي هست كه طي همين بحثم براتون ميزارم .

خوب ، و اما اين رنگا :
بين اين رنگاي معروفي كه امكان تركيبش هست سري رنگهاي ( سياه - سفيد - قرمز ) واقعا تركيب جالب از آب در مياد . مثلا اينو ببينين . البته توي اين من خيلي كم از سياه استفاده كردم اما طرحاي ديگه داشتم كه بر پايه رنگ سياه بوده :

تصوير شماره 2

نكته قابل توجه اينه كه اين سه رنگ يه تركيب كلي هستش اما خودشون هم به تنهايي زيبايي وصف ناپذيزي به طرح ها ميده . براي مثال از خانواده اين رنگ ها ميشه اشاره كرد به تركيب رنگ نارنجي با خاكستري و سفيد . يه نمونه اينجا داشتم براتون آوردم . ببنين :

تصوير شماره 3

من اينجا از همين تركيبات رنگ الهام گرفتم . يعني سعي كردم ببينم بعد از سه رنگ سياه و قرمز و سفيدي كه باهم تركيب قشنگ ميسازن چه رنگايي توي خانوادشون جذابيت به طرح ها ميدن .

و اما يه نمونه ديگه كه الان رو هاردم دارم مربوط ميشه به تركيب رنگاي زير . يعني خانواده رنگاي زرد و سبز و كرمي . اينم يه نما از يه هدر با اين تركيب رنگ :

تصوير شماره 4

من قعلا از اين تركيب رونگا رو هاردم داشتم . رنگاي ديگه اي هم تو ذهنم نيس كه الان بگم . البته براي مثال تركيب رنگاي آبي و زرد رو هم يادمه . كاراي قشنگي ميشد باهاشون انجام داد .

خوب ، ما كه تموم شديم تو اين مبحث . البته باز هم به شما خواهيم پيوست ، اما حالا نوبت شماست . ببينم ، شما چه رنگايي رو با هم تركيب ميكنين ؟ فكر ميكنني كدوما با هم بيشتر بسازن و كنار بيان . به ما هم نشون بدين بلكه ما هم ياد بگيريم .

منتظر الطاف دوستان هستيم . :wink:

مخلصيم
مصطفي

ghodrat

Member
کاربرد رنگ و حروف در گرافیک

سلام
پیرو صحبتهای قبلی دوستان من دو صفحه از کتاب کاربرد رنگ و حروف در گرافیک را براتون اسکن کردم .
این کتاب برای دانشجویان گرافیک نوشته شده و چون من قصد داشتم در امور بازاریابی و تبلیغات فعالیت کنم اینو گرفتم . تا ازش استفاده کنم . امیدوارم که به کارتون بیاد .
اگه مفید بود بگین اسکن کنم باز بفرستم .

پیوست ها

• color 1.jpg
    color 1.jpg
    130.6 کیلوبایت · بازدیدها: 51
  • color 2.jpg
    color 2.jpg
    114 کیلوبایت · بازدیدها: 46

mostafa_az

Well-Known Member
mostafa_az گفت:
خوب بچه ها . ظاهرا همه ناراضيا . مشكل اينه كه كلا اين بحث تخصصي هستش و نميشه به صورت خودموني درش آورد . اما من اين كار رو ميكنم . چون هيچ كي ديگه اينجا سر نميزنه .

خوب . به نظر من ديگه با تفاصير صفحات پيش با رنگ ها آشنا شدين . گرچه قبلش هم آشنا بودين . اما نياز بود يكم تخصصي تر آشنا بشين . ( البته مطمئنا هيچي نفهميدين
283.gif
) .

من بحث رو با سازگاري رنگ ها شروع ميكنم . بحث هم چون تخصصي نيست از اعماق افكار وجود خاص خودم سرچشمه گرفته . پس خواهشا اگه خنده داره بيشتر از يكم نخندين
283.gif
. هر كي هم در اين زمينه به فكرش چيزي رسيد زحمتشو بكشه :
يه چيز ديگه . خواهشا اگه طرح ، فايل ،‌يا چيزي دارين كه به اين آموزشها كمك ميكنه خالصانه اينجا قرار بدين . مطمئن باشين راه دوري نميرن و دارين خمس علمتون رو پرداخت ميكنين .
خوب ‌، من از وقتي تصميم گرفتم طراحي كنم ( اون زمانا كه هنوز آبتين رو نداشتيم
300.gif
) با رنگ آبي حال ميكردم . نميدونم شايد به خاطر استقلالي بودنم بود . شايد به خاطر جذابيت رنگش . شايد به خاطر آرامشي كه به خودم ميداد و شايد به هزار دليل ديگه .
اما بعد از يه مدت تصميم گرفتم رنگاي ديگه رو هم امتحان كنم . توي اين فصول امتحاني رنگاي زيادي رو كشف كردم . اين رنگايي كه كشف كردم دو دسته بودن . يه سري رنگاي قشنگي كه همه جا ديده ميشدن و اقلب تو طرحا بود ن . يه سري هم رنگايي كه اگه يه صفحه رو باهاش رنگ ميكردن ميزاشتن جلوتون حالتون ازش بهم ميخورد . البته منم از اين قاعده مستثنا نبودم ها . ولي احساس ميكردم شايد اين رنگا براي استفاده تكي به وجود نيومدن . شايد بايد حتما كنار يكي دو رنگ ديگه ميبودن تا قشنگ ديده بشن . مثلا يكي از اين رنگا رو توي اين طرح آوردم . ببيننيد ( تو حاشيه بگم اينو خيلي وقت پيش زدم ، قصدم هم تبليغات نبوده ، پس بحث رو به حاشيه نبرين
272.gif
):

تصوير شماره 1

خوب ،‌ ديدن رنگاشو ؟ حالا دوتايي اون رنگارو به تنهايي به كار ببرين . به احتمال زياد باب دلتون در نميان.
سرتون رو درد نيارم . از اين دسته رنگا زيادن . اما فقط رنگاي ناشناخته اينجوري نيستن . رنگاي معروف رو هم ميشه كنار هم چيند . بعضي از اينارو وقتي كنار هم ميچيني تازه به قدرتشون پي ميبري .

من تا بحال تو طرحام از تركيبات معروف زياد استفاده كردم . البته در حال حاضر رو هادم از اون طرحا ندارم . چون همشون به دار فاني رفتن ( در همون سانحه غم انگيز
258.gif
) .
اما يه چند تايي هست كه طي همين بحثم براتون ميزارم .

خوب ، و اما اين رنگا :
بين اين رنگاي معروفي كه امكان تركيبش هست سري رنگهاي ( سياه - سفيد - قرمز ) واقعا تركيب جالب از آب در مياد . مثلا اينو ببينين . البته توي اين من خيلي كم از سياه استفاده كردم اما طرحاي ديگه داشتم كه بر پايه رنگ سياه بوده :

تصوير شماره 2

نكته قابل توجه اينه كه اين سه رنگ يه تركيب كلي هستش اما خودشون هم به تنهايي زيبايي وصف ناپذيزي به طرح ها ميده . براي مثال از خانواده اين رنگ ها ميشه اشاره كرد به تركيب رنگ نارنجي با خاكستري و سفيد . يه نمونه اينجا داشتم براتون آوردم . ببنين :

تصوير شماره 3

من اينجا از همين تركيبات رنگ الهام گرفتم . يعني سعي كردم ببينم بعد از سه رنگ سياه و قرمز و سفيدي كه باهم تركيب قشنگ ميسازن چه رنگايي توي خانوادشون جذابيت به طرح ها ميدن .

و اما يه نمونه ديگه كه الان رو هاردم دارم مربوط ميشه به تركيب رنگاي زير . يعني خانواده رنگاي زرد و سبز و كرمي . اينم يه نما از يه هدر با اين تركيب رنگ :

تصوير شماره 4

من قعلا از اين تركيب رونگا رو هاردم داشتم . رنگاي ديگه اي هم تو ذهنم نيس كه الان بگم . البته براي مثال تركيب رنگاي آبي و زرد رو هم يادمه . كاراي قشنگي ميشد باهاشون انجام داد .

خوب ، ما كه تموم شديم تو اين مبحث . البته باز هم به شما خواهيم پيوست ، اما حالا نوبت شماست . ببينم ، شما چه رنگايي رو با هم تركيب ميكنين ؟ فكر ميكنني كدوما با هم بيشتر بسازن و كنار بيان . به ما هم نشون بدين بلكه ما هم ياد بگيريم .

منتظر الطاف دوستان هستيم . :wink:

مخلصيم
مصطفي

ظاهرا از اين روش هم استقبال نشد .
باشه . به هر روشي دوس دارين ادامه بدين .

مخلصيم
مصطفي

GFX Master

ببینین به نظر من دلیل اینکه شاید اون استقبالی که باید از این تاپیک بشه نشده اینه که بحث رنگ و رنگ شناسی خیلی خیلی گسترده تر از بقیه بحثهاست و شاخه های زیادی داره به همین خاطر مثلا یکی از بچه ها میاد و درباره یکی از شاخه های اون توضیحات خیلی خوب و کاملی میده ولی یه نفر دیگه میاد درباره یکی دیگه از شاخه ها توضیح میده و اینطوری بحث به انحراف (از نوع ناخواسته) کشیده میشه.

من تو چند تا پست قبل تر تصمیم داشتم یه اتحادی بین بحث ها بوجود بیارم و برای همین شروع کردم به توضیح یک رنگ (که از رنگ آبی شروع کردم) و گفتم بچه ها اگر موافق باشن درباره رنگ ها بصورت تک تک بحث کنیم و مثلا درباره رنگ آبی هر کس هر چیزی که میدونه رو بگه ولی متاسفانه انگار اون طرح هم استقبال نشد. ولی بازم میگم اگر موافقین به همون صورت ادامه بدیم.

mostafa_az

Well-Known Member
آره سارا . فكر خوبيه .
پس منم با رنگ آبي شروع ميكنم :

والا منم با رنگ آبي حال ميكنم . اگه از دلايل تخصصي استفاده از رنگ آبي بگذريم شايد به اين خاطر در بيشتر اوقات از اين رنگ استفاده ميشه كه هميشه آرامش خاصي به طرح ها ميده .
رنگ آبي يه رنگ همه پسنده . يعني در انواع طراحي ها مورد استفده قرار ميگيره . چه طراحي هايي كه حالت رسمي دارن مثل طراحي براي ارگان هاي مختلف و چه طراحي هاي عام .

در مورد سازگاري رنگ آبي هم اينو بگم كه من تا به حال رنگ آبي رو با رنگ زرد امتحان كردم . تركيبشون جالب ميشن .
چون توضيحاتم هم تموم شد يه چند تا طرح در رابطه با همين رنگ آبي هم ميزارم :

اين يكي :

اينم دو تا تو مايه طرحي كه قبلا گذاشته بودم . منتها براي رنگ آبي :

اينم اولين امضام تو سايت مجيدآنلاين كه شانسم رو اينترنت داشتمش وگرنه از رو هاردم پاك شده بود : :wink:

مخلصيم
مصطفي

mostafa_az

Well-Known Member
البته شرمنده همه . بازم ميگم . من طرحي رو هاردم ندارم كه بزارم وگرنه از خجالتتون در ميومدم . اميدوارم هارد هيچكدومتون فرمت نشه . :lol:

مخلصيم
مصطفي

mostafa_az

Well-Known Member
راستي اينم يه طرح از محمدرضا جان ( mamali132002 ) كه ديدم رنگاي آبي و زرد رو با هم تركيب كرده . البته من بدون اجازش اين عكس رو از تو تاپيكش برداشتم . اميدوارم ببخشه منو . :wink:

مخلصيم
مصطفي

mostafa_az

Well-Known Member
ظاهرا كسي مايل به ادامه دادن بحث تاپيك هاي گروهي نيس . يه هفته دست به اين تاپيك نزدم ببينم چقدر گروهيه .
ميدونم هيچكدومتون نميدونين از چي شروع كنين . ولي اگه چرت و پرتاي اين دو صفحه آخر منم بخونين ميبينين خودمو كشتم تا تاپيك سر پا بمونه .
ولي وقتي اشتياقي ندارين منم مجبور نيستم رس خودمو بكشم .

جميعا خسته نباشيد .

جدیدترین ارسال ها

بالا