آموزشهای گروهی < شماره 3 > : کلیات و جژئیات طراحی کارت ویزیت و کارت اینترنت

GFX Master

مدیر انجمن گرافیک دو بعدی ومسئول فروشگاه
سلام موضوع این آموزش گروهی تصمیم گرفته شد که آموزش طراحی کارتهای ویزیت و اینترنت درنظر گرفته بشه. به دلیل اینکه یکی از بحثهای روز انجمن هست و خیلیا درخواست طراحی یا راهنمایی و ایده میکنن و به نظر من تو ایران بیشتر کلیات طراحی رعایت میشه و کمتر به سلیقه و زیبایی و جزئیات کار پرداخته میشه. تو این تاپیک سعی میکنیم هم کلیات رو برای کسانی که کلیات رو میخوان و هم جزئیات رو برای کسایی که کلیات رو میدونن و میخوان بیشتر با جزئیات آشنا بشن آموزش بدیم.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کلیات:
..................
سایز کارت: در مورد کارت ویزیت این سایز معمولا 4.8*8.5 هست ولی درنظر گرفتن سایز 4.5*8.5 نیز مشکلی رو بوجود نمیاره و هر دو سایز قابل قبوله. البته گاهی اوقات هم ممکنه استثنائاتی وجود داشته باشه. مثلا در مورد کارتهای دو لَت این سایز به سایز 9*8.5 یا 9.6*8.5 تغییر میکند. کارتهای دو لَت کارتهایی هستند که معمولا از وسط تا میشوند. در مورد کارتهای اینترنت نیز اصول کلی به همین ترتیب است البته در این نوع کارتها روش دو لت استفاده نمی شود. سایز این نوع کارت نیز معمولا هم اندازه کارتهای ویزیت معمولی است اما برخی شرکتها نیز کارتهای خود را با سایرهای بزرگتر نیز چاپ می کنند که البته چاپ اونها حالت سفارشی داره و حالت اصولی نیست.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
فاصله ها:

در مورد فاصله ها چون در چاپخونه تعداد زیادی کارت هم زمان روی یک زینک قرار میگیرند و چاپ میشوند، به همین دلیل بعد از چاپ شدن کارتها باید توسط یک تیغ مخصوص کارتها از هم جدا و آماده شوند. به همین خاطر توصیه میشود که از هر سمت کارت در زمان طراحی حدود 4 تا 5 میلیمتر فاصله گذاشته شود. این کار سبب میشود که اگر حتی پس از چاپ تیغ دستگاه دچار اشتباه شود نیز قسمتهای اصلی کارت از بین نرود. البته قابل ذکر است که فاصله ای که گفته شود منظور این نیست که حاشیه سفید اطراف کارت ایجاد شود بلکه منظور این است بخشهای اصلی کارت نظیر نام و تلفن و آدرس و ... باید حدود 5 میلیمتر فاصله داشته باشند تا آسیبی به قسمتهای اصلی وارد نشود.
اصول رنگ بندی:

در مورد انتخاب شیوه رنگ بندی (Mode) برای چاپ کارت باید Mode رنگی حتما بر روی CMYK تنظیم شود تا حالت اصلی رنگها نمایش داده شوند. این مد رنگی مد مخصوص چاپ است و رنگها را به حالت طبیعی و اصلی پس از چاپ نمایش میدهد. البته توجه داشته باشید که برای نمایش صحیح رنگها در مانیتور حتی پس از انتخاب حالت مد رنگ CMYK باید مانیتور شما کالیبره شده باشد تا رنگهای اصلی نمایش داده شوند. پس از طراحی نیز فایل را با پسوند TIFF ذخیره کنید و به چاپخونه بفرستید تا کیفیت و رنگها کاملا حفظ شوند. پسوند JPG نیز پسودن خوبیست اما این پسوند بیشتر برای کارهایی که در مانیتور نمایش داده میشوند مناسب است چون مقدار کیفیت و رنگبندی را کاهش میدهد.
سایر موارد:

مقدار رزلوشن مناسب برای چاپ کارت را 300 Dpi در نظر بگیرید.

انتخاب پسوند TIFF برای ذخیره کار و همچنین انتخاب رزلوشن 300 برای طراحی و نیز تعداد لایه های ایجاد شده هنگام طراحی می تواند تاثیر زیادی بر روی حجم کلی کار بگذارد.

تا جایی که امکان پذیر است از تصاویر با کیفیت و حتی بزرگتر از سایز کارت استفاده کنید و هنگام طراحی آنها را کوچکتر کنید اما از تصاویر کوچک که مجبور به بزرگتر کردن آنها هستید استفاده نکنید چرا که بزرگ کردن تصاویر باعث افت کیفیت اونها میشود.

این یک سری از کلیات و اصول طراحی کارت ها بود که توضیح داده شد. حالا بقیه بچه ها هم اگر سوالی یا نظر دیگری درباره کلیات دارن بگن تا بعدش بریم سراغ جزئیات طراحی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

GFX Master

حمید اینایی که من گفتم فقط اصول طراحی بود و عناصری که باعث میشه کار قشنگتر و متناسب با موضوع باشه و انواع تکنیکهای طراحی جزو جزئیات هستن که بعد از این رو اون بحث میکنیم.

bijan_zorro

Member
اين پسوند Tiff رو منم تو كتابا خوندم اما دليلش رو نمي‌دونم
من كه فكر نمي‌كنم فورمت‌هاي PDF يا PSD يا PNG هم مشكلي داشته باشند اينا هم فورمت‌هاي لوزلِسي هستند
كيفيت عكس رو هم حفظ مي‌كنند مخصوصا دوتاي اولي اگه انتخاب Tiff دليل خاصي داره خواهش مي‌كنم
توضيح بديد.

ToFaN

Well-Known Member
bijan_zorro گفت:
اين پسوند Tiff رو منم تو كتابا خوندم اما دليلش رو نمي‌دونم
من كه فكر نمي‌كنم فورمت‌هاي PDF يا PSD يا PNG هم مشكلي داشته باشند اينا هم فورمت‌هاي لوزلِسي هستند
كيفيت عكس رو هم حفظ مي‌كنند مخصوصا دوتاي اولي اگه انتخاب Tiff دليل خاصي داره خواهش مي‌كنم
توضيح بديد.
TIFF بدلیل اینکه فورمت ذخیره آن به دستگاه های فیلم و زینگ بهتر همخونی داره و هم در هنگام ذخیره تعداد پیکسل هاش چندین برابر میشه و خوب حجمش هم چندین برابر میشه بهترین فورمت برای چاپ می باشد در ضمن PNG براي کارهای چاپی خیلی کیفیت خوبی نداره آنچه که من طبقه بندی کردم البته پیش خودم که چنیدن وقت تو کارهای چاپی بودم
اصوالا فایلهای وکتوری و EPS بهتر از همه می باشند چونکه دیگه از پیکسل تشکیل نمیشه
بعد از آن TIFF و PSD و PDF
بقيه آنچنان محبوبیتی ندارن :)

GFX Master

توفان یعنی میگی پسوند EPS هم خوبه؟ میشه بیشتر دربارش توضیح بدی من که تا حالا کاری رو با این پسوند نفرستادم واسه چاپ.
288.gif

توضیح درباره TIFF: مخفف عبارت Tag Image File Format هست و مزیت اون همونطوری که توفان هم گفت اینه که به علت بیشتر بودن تعداد پیکسلهای تشکیل دهنده تصویر هم میتونه رنگها رو حفظ کنه و هم کیفیت رو. پسوند PNG تقریبا مثل پسوند GIF هست و فقط برای کارهایی که نیاز به تعداد رنگ محدود مثل استفاده در وب به درد میخوره. یا مثلا برای طراحی آیکن. البته من با پسوند JPG هم کار فرستادم چاپخونه ولی TIFF یه چیز دیگه ایه و خیلی بهتر از بقیه پسوندهاست. البته توفان پسوند EPS رو گفت که اگه میشه توضیح هم بده دربارش.

ToFaN

Well-Known Member
sara_is_nice_girl گفت:
توفان یعنی میگی پسوند EPS هم خوبه؟ میشه بیشتر دربارش توضیح بدی من که تا حالا کاری رو با این پسوند نفرستادم واسه چاپ.
288.gif

.
کلا كارهاي كه بیشتر آن متن و خطوط و کلا وکتوری باشه هم از لحاظ خطای رنگ و هم از لحاظ خطای کیفیت بهترین فورمت EPS الان
جدا طول این همه مدت خیلی خیلی کم از این فورمت خطای چاپی دیدم و بالعکس فایل PNG ( لعنت الله علیه ) بدلیل تجربه کم نزدیک به 1.5 میلیون من ضرر کردم یه زمانی که جوون بودیم :)

ToFaN

Well-Known Member
sara_is_nice_girl گفت:
پس Eps برای کارای وکتور خوبه آره؟ برای کارایه پیکسلی چطور؟
مشخصه دیگه پیکسلی TIFF حتي به نظرم از PSD كه حجمش هم زیاد تره :)
یه سایتی بود اگه پیداش کنم حتما میزام اومده بود درصد خطاهای های فورمت چاپی رو مو به مو و در دماهای مختلف گزاشته بود جدا خیلی جالب بود پیدا کردم حتما میزارم :)

FashisT

Active Member
بااجازه دوستان وسارا خانوم تاپیک گروهی 2 رو از استیکی در اوردم و اینو استیکی کردم!
موفق باشید!
238.gif

فعلا

GFX Master

شهرام جان ممنون بابت زحمتی که کشیدی
36.gif

حمید آقا موضوع کارت فرقی نمیکنه اینجا هدف آموزش و بحث درباره نحوه ساخت کارتهای ویزیت و اینترنت هست. حالا با هر موضوعی.

babi-esf

Member
به نظر من در طراحی کارت ویزیت یا اینترنت یا ... نکته ی اصلی اینه که از مشتری دو سوال اساسی پرسیده شود :
1 - 2 رنگ مورد علاقه اش چیست . ( با این کار ضمانت رضایت طرفو از قبل گرفتی)
2 - از چه رنگی بدش میاد .( چون اگه طرف مثلا اگه از رنگ کرمی خوشش نیاد حالا طرح شما هرچه قدر هم خوب که باشه طرف خوشش نمیاد )
بعد از این سوالات بپرس که اسم شرکت چیه و زمینه ی فعالیت و ...
در ضمن اگه طرف طرح خاصی توی ذهنشه ازش بپرسید .( گرچه به نظرتون خیلی ضایع هم باشه فقط شما بپرسید .)
و اینم بدونیم که هر عکس و یا جزییاتی که روی کارتون میزنین باید مفهوم و معنایی در زمینه ی اسم شرکت یا فعالیت طرف باشه خیلی بیربط با اون نباشه .

S4DEGH

Well-Known Member
خيلي موضوع خوبي رو عنوان كردي !

موضوع اين كارت بايد چي باشه؟
دوست داري بياد براي من كارت بزن ! :d آخه الان يه 2 ماه هست نمي دونم براي خودم چي بزنم !

اين نكته رو قبول ندارم :
( چون اگه طرف مثلا اگه از رنگ کرمی خوشش نیاد حالا طرح شما هرچه قدر هم خوب که باشه طرف خوشش نمیاد )
چون كارت كه فقط نبايد طرف خوشش بياد . بايد عموم پسند باشه تا وقتي به يكي ميده اونقدر خوب باشكه طرف بخاطر طراحيش هم كه شده نگهش داره !
وگرنه خو طرف خوشش بياد اما وقتي به كسي بده اونقدر ضايع باشه خب طبيعتا اون طرف مقابل ميندازتش دور !

saeedmasih

Member
سلام دوستان
میدونم جای این تایپیک اینجا نیست ...
ولی برای اینکه تمام قسمتهای این تایپیک رو یه نگاهی بندازید و بدونید که اصول طراحی کارت ویزیت چگونه است این کات و میذارم.
http://i1.tinypic.com/okdfll.gif

NaviD.R.R

Member
ممنون از همه دوستان .
به نظر من هر کس یه سری نمونه کار از خودش بزاره تا در مورد اون نمونه کارها بحث بشه و نکاتی از اونا بیرون بیاد. فکر کنم اینجوری بحث هم زیاد پیش میاد و میتونه مفید باشه.

mostafa_az

Well-Known Member
خوب بچه . منم اومدم .
ممنون سارا . توضیحاتت واقعا کامل بود . ممنون .
از بچه ها هم ممنونم . مثل اینکه حرفام تاثیر کرده و همه اومدن .

خوب . ببینین بچه ها . من چون چیزی از این موضوع یاد ندارم به تجربه های قبلی خودم بر میگردم و بر پایه اونا بهتون توضیح میدم .
این نکاتی که میگم شاید از نظر خیلی هاتون درست نباشه اما من تاثیرش رو برای کسایی که طراحی کردم دیدم .

اولین چیزی که باید توجه کنین اینه که اینه که این کارتها همیشه از نزدیک دیده میشه . مثل بیلبورد یا فلکسی نیست که از چند متری بخواین نگاهشون کنین . طبق این نکته و طبق این تجربه که فونت های کوچیکتر همیشه قشنگتر بودن پیشنهاد میکنم فونت هایی که رو کارت کار میکنین زیاد بزرگ نباشن . نمیگم طوری باشه که چش آدم رو دربیاره تا خونده بشه اما لازم نیست چیز بزرگی توش داشته باشه .

نکته بعدی سادگیه کارته . به نظر شخصی من قشنگترین کارت ویزیت ها ساده ترین اوناست . ممکنه بگین من که طراحم باید کارتم از هر ویژگی طراحی برخوردار باشه . اما به نظر من اینجوری نیست . کارتتون رو هر چی ساده تر بزنین نشون دهنده قدرتتونه . شما با این کار به بیننده میگین که میتونین با کمترین ابزار بهترین نتیجه رو داشته باشین . البته من اینی که میگم به کارتای خودتون بر میگرده . این نکته فقط برای کارتای خودتون نیست ها . جنبه عمومی داره .

اما یه نکته دیگه هم اینجا به ذهنم میرسه . نکته بعدی که یه جورایی بر میگرده به نکته دوم اینه که کارتتون رو رنگ و وارنگ نکنین . یعنی پی همون اصل سادگی باشین . سعی کنین با رنگای کمتر و هم خانواده قدرتتون رو نشون بدین .

ببینین من پائین کارت خودم رو میزارم تا ببینین من اصولی رو که خودم گفتم رعایت کردم . این کارت دو روست و این سمت فارسیش هستش . من این کارت رو تقریبا یه سال پیش زدم .
شاید این کارت از نظر هیچکدومتون قشنگ نباشه اما من تمام اون نکاتی رو که بهتون گفتم رو توش رعایت کردم .

[ مشاهده کارت ]

همیشه یادتون باشه . کارت ویزیت یه کارت تبلیغاتی نیست . بلکه یه کارت هدایت کننده است .

خوب . من فکر میکنم منظور سارا از جزئیات توضیح درباره اوناست . میتونیم این توضیحات رو روی یه کارت انجام بدیم .
فکر میکنم اینجا سارا باید یه کارت بزاره و روی اون بحث بشه . اگرم فکر میکنین رو این کارت میشه بحث کرد که دیگه هیچی . رو همینا بحث کنین .

مخلصیم
مصطفی

GFX Master

اولا ممنون از استقبال خوبی که شد فکر نمیکردم اینطوری استقبال بشه !!

خب من اون توضیحاتی رو که گفته بودم همونطوری که تو پست اول هم گفتم فقط کلیات بود و قرار شد که اگر کسی درباره اونا نظری داشت بگه که خب انگار سوال یا نظری نبود. با این صحبتهای مصطفی و سایر بچه ها ناخوداگاه وارد جزئیات شدیم. یکی از اصول اساسی که باید تو جزئیات رعایت بشه اصل روانشناسی رنگهاست. اینکه بدونیم برای چه شغلی از چه رنگی استفاده کنیم. موضوع بعدی در مورد برقراری ارتباط با مخاطبه یعنی ما جوری کار کنیم که هم درخواست کننده کار رو راضی نگهداره (چون هر چی باشه کار ماله اونه!) و هم مخاطب عام و جذب و به قول مصطفی بخوبی هدایت کنه.

در مورد نمونه کارت هم اجازه بدین اول تمام صحبتها درباره کلیات و جزئیات بشه بعد بیایم و نمونه بذاریم و روشون بحث کنیم. اینم بگم که نمیشه مثلا 1 نمونه کار گذاشت و روش بحث کرد چون طراحی کارت برای شغلهای مختلف شرایط و بحث مختص خودشو داره.

حالا اگه کسی نظر یا سوالی درباره این مواردی که گفته شد داره بگه تا بریم سر موضوعات بعدی طراحی کارت

جدیدترین ارسال ها

بالا