آشنایی با انواع کاتالوگ

naghshonegarad

New Member
آشنایی با انواع کاتالوگ
انواع کاتالوگ باتوجه به فعالیت های چاپی به گروه های مختلفی تقسیم بندی میشود. شاید بتوان انواع کاتالوگ را از حیث رنگ ، ابعاد ، نوع طراحی ، نوع کاغذ و... طبقه بندی نمود. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع کاتالوگ آشنا سازیم.

با آشنایی انواع کاتالوگ بهترین نوع کاتالوگ را انتخاب کن

کاتالوگ ها را نیز همانند سایر محصولات چاپی از حیث رنگ ، طرح ، نوع کاغذ ، ابعاد و.... در طبقه بندی های مختلفی جای داد. در این قسمت قصد داریم شما را با انواع کاتالوگ ها آشنا سازیم و هر یک از آنها را با ویژگی های مشخصی که دارند توضیح دهیم شما عزیزان به راحتی با استفاده از اطلاعات این مقاله میتوانید بهترین نوع کاتالوگ را برای برندتان انتخاب نمایید.

سایزهای مختلف کاتالوگ

سایز کاغذها یکی از مهم ترین مواردی است که در چاپ تمامی اوراق اداری مورد توجه قرار میگیرد و کاتالوگ ها نیز از این قاعده مستثنی نیست.

انواع کاتالوگ از حیث سایز بندی صفحات داخلی در گروه بندی زیر قرار میگیرد.

· سایز A4

· سایز A5

· سایز A3

· سایز خشتی

هر یک از این کاغذها ابعاد مشخصی دارند و باتوجه به محتوای متنی و عکس های موجود در کاتالوگ میتوان نوع مناسبی از قطع کاتالوگ را انتخاب نمود. البته اگر بخواهیم اندکی دقیق تر در رابطه با سایز کاتالوگ صحبت کنیم باید با ابعاد مختلف کاتالوگ با استفاده از قالب ها نیز اشاره نماییم. اما همه ما به خوبی میدانیم در چاپ کاتالوگ با استفاده از قالب میزان دور ریز کاغذ افزایش میابد.

انواع کاتالوگ از حیث روکش

از عوامل تاثیر گذار در چاپ کاتالوگ روکش جلد و صفحات داخلی است. انواع کاتالوگ با توجه به انواع روکش در گروه بندی ذیل قرار میگیرد.

· روکش سلفون

· روکش یووی

هر یک از این روکش ها باتوجه به متریال مورد استفاده در انواع مختلف قرار میگیرد. در ادامه در رابطه با هر یک از این موارد توضیحاتی ارائه میدهیم تا برایتان شفاف سازی شود

روکش سلفون نوعی پلاستیک نازک است که بر سطح کاغذ قرار میگیرد و باعث زیبایی دوچندان کاغذ و افزایش استقامت کاغذ در برابر آسیب های محیطی میشود. انواع کاتالوگ که با استفاده از روکش سلفون چاپ میشوند در گروه کاتالوگ های سلفونی قرار دارد. این نوع روکش ها به خودی خود نیز دارای گروه بندی مشخصی میباشد.

انواع روکش سلفون :

سلفون براق

سلفون مات

سلفون براق همانطور که از نامش مشخص است حالتی درخشان به سطح کاتالوگ اعطا میکند و این موضوع علاوه بر درخشندگی سطح کار باعث افزایش استقامت صفحات و جلد کاتالوگ میشود.

سلفون مات نیز نوع به خصوصی از روکش است که نوعی حالت مخملی به کار اعطا میکند. این مورد نیز نوع به خصوصی از نواع کاتالوگ است که به خودی خود دو چندان به جذابیت و زیبایی کاتالوگ می افزاید.


انواع کاتالوگ از حیث جهت باز شدن

یکی از موضوعاتی که در مورد چاپ کاتالوگ اهمیت دارد و میتوان از طریق آن نیز انواع کاتالوگ را مشخص کرد جهت باز شدن است. کاتالوگ هایی با متون فارسی از سمت راست گشودهمیشود و کاتالوگ هایی با زبان انگلیسی از سمت چپ گشوده میشود.

صحافی کاتالوگ
مهم ترین موضوعی که در رابطه با چاپ کاتالوگ باید رعایت شود و میزان حساسیت بیشتری در این مورد وجود داشته باشد صحافی است.

· منگنه لوپ

· منگنه تخت

از لحاظ کیفیت این دو نوع صحافی کاملا مشابه است و هر دو از یک تکه مفتول تهیه شده است اما از لحاظ ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. انواع کاتالوگ که با استفاده از صحافی منگنه تخت صحافی میشوند در قسمت صحافی حالتی صاف و تخت دارند اما منگنه لوپ از لحاظ ظاهری دارای قوس کوچکی است و این موضوع از لحاظ ظاهر اندکی متفاوت با منگنه تخت است.

در این مقاله سعی داشتیم شما را با انواع کاتالوگ آشنا سازیم. امیدواریم تا حدی در این زمینه یاری رسان شما عزیزان باشیم.

منبع : " نقش نامه "
 

جدیدترین ارسال ها

بالا